Рішення від 04.12.2024 по справі 344/21523/24

Справа № 344/21523/24

Провадження № 2-о/344/579/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2024 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої Кіндратишин Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання Грималюк Х.В.,

розглянувши у порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -

ВСТАНОВИВ :

03.12.2024 заявник ОСОБА_1 звернулася в суд із заявою, в якій просить встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини жіночої статі, ОСОБА_2 , у місті Донецьк, Україна, матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, батьком якої є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.

В обґрунтування заяви зазначено, що ОСОБА_1 02.09.2023 уклала шлюб з ОСОБА_3 у м. Донецьк. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у Донецьк, Україна. Місто Донецьк з 2014 по день подання заяви є тимчасово окупованою територією України. 24.10.2024 заявниця з дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перемістилися з тимчасово окупованої території України до м. Івано-Франківськ. Доказом народження дитини є медичне свідоцтво про народження № НОМЕР_1 видане КНП «Республіканська клінічна лікарня імені М.І. Калініна» м. Донецьк від 01.02.2024 та свідоцтво про народження видане Пролетарським відділом ДРАЦС Донецького міського управління юстиції від 06.02.2024. Видане незаконними органами, що функціонують на території Донецької області, лікарське свідоцтво не засвідчує у встановлено порядку факт народження дитини, ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у Донецьк, Україна, родинних зв'язків між дитиною та батьками. Вказана обставина створює перешкоди у реалізації батьківських прав і у подальшому реалізації правового статусу громадянина України новонародженою дитиною, у зв'язку з чим заявниця звернулася до суду із даною заявою про встановлення факту народження ОСОБА_2 судом.

Також в заяві зазначено, що отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки дитина народилася на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження дитини відповідно до чинного законодавства.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями 03.12.2024 справа передана судді Кіндратишин Л.Р.

Ухвалою від 03.12.2024 відкрито провадження у справі.

Заявник у судове засідання не з'явилась, 03.12.2024 подала до суду заяву, в якій просила розгляд справи проводити без її участі, заяву підтримує та просить її задоволити.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, повідомлений про місце і час розгляду заяви належним чином.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Невиконання цього обов'язку є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до ст. 7 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою ВР № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Порядок державної реєстрації актів цивільного стану, у тому числі державна реєстрація народження особи, встановлений Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5.

Згідно з п. 3 розділу І зазначених Правил відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. За заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.

Згідно з вимогами ч. 1, 2 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.

Так, у п. 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5 встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження є один із документів: медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров'я, медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), медичний документ, виданий компетентним суб'єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 перебувають у фактичних шлюбних відносинах.

До заяви заявницею додано копію свідоцтва про шлюб від 02.09.2023, виданого на тимчасово окупованій території, однак реєстрація укладення шлюбу в органах реєстрації актів цивільного стану України не проводилась.

Відповідно до копії медичного свідоцтва про народження від 01.02.2024, виданого на тимчасово окупованій території України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в м. Донецьк народила дитину жіночої статі в пологовому будинку АДРЕСА_1 .

Відповідно до копії свідоцтва про народження від 06.02.2024, виданого на тимчасово окупованій території України, ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_2 у м. Донецьк. Батьки : батько ОСОБА_3 , мати ОСОБА_1 , громадяни РФ.

Відповідно до паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 19.05.2024 Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася в с. Солоницівка Дергачівського району Харківської області є громадянкою України.

Згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 07.11.2024 №2615-7002158831, зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 .

Відповідно до паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого 05.08.2011 Пролетарським РВ ДМУ ГУ МВС України в Донецькій області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який народився в м. Донецьк є громадянином України.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закону) в редакції Закону №2217-ІХ від 21.04.2022 року, який набув чинності 07.05.2022 року - будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Суд враховує, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" місто Донецьк Донецької області є тимчасово окупованим з 07 квітня 2014 року і на їх території органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказана обставина позбавляє заявника можливості зареєструвати факт народження дитини у встановленому законом порядку.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до п.п. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету, для якої необхідне його встановлення.

За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим: кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлено, що встановлення факту народження дитини необхідно заявнику для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.

Відповідно до ст. 133 СК України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.

Згідно частини 1 статті 122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дитини.

Згідно статті 125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.

Згідно статті 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно частини 1,3 статті 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Відповідно до ч.1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Враховуючи, що за законодавством України заявниця ОСОБА_1 не укладала шлюб із заявником ОСОБА_3 , а додана до матеріалів справи копія свідоцтва про шлюбу, видане окупаційною владою є недійсним і не створює правових наслідків, тому у суду немає законних підстав для зазначення у рішенні відомостей про батька дитини.

Так, ч. 3 ст. 317 ЦПК України встановлено, що у рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Крім того, відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту цивільного стану орган державної реєстрації актів цивільного стану проводить відповідний запис на підставі рішення суду.

Таким чином,оцінивши усі докази, що є у справі у їх сукупності, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення даного факту, суд дійшов висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини жіночої статі- ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , у місті Донецьк Донецької області матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

При цьому заявник просить суд внести відомості про батька ОСОБА_3 , а прізвище дитини зазначити ОСОБА_4 суперечить ч.1 ст.135 СК України оскільки заявники не перебувають у шлюбі зареєстрованому відповідно до законодавства України. Тому в даній частині вимог слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 5, 258, 263-265, 315, 318, 319 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

Заяву задоволити частково.

Встановити факт народження дитини жіночої статі, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , у місті Донецьк Донецької області матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ; адреса реєстрації місця проживання : АДРЕСА_2 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 ;

Заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ: 33645594, адреса: вул. Галицька, 25, м. Івано-Франківськ.

Суддя

Івано-Франківського міського суду Кіндратишин Л.Р.