Справа № 183/12377/24
№ 2-о/183/367/24
04 грудня 2024 року
Суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області Городецький Д.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про встановлення факту, який має юридичне значення,
29.11.2024 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про встановлення факту, який має юридичне значення.
На обґрунтування заяви ОСОБА_1 посилається на те, що 12.06.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області прийняте рішення про відмову у призначенні йому пенсії, у зв'язку з відсутністю страхового стажу.
Крім іншого, 2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області до страхового стажу не зараховані періоди роботи:
-з 22.07.1985 по 05.09.1994, оскільки у трудовій книжці назва організації не відповідає назва на печатці, якою завірений запис про звільнення;
-з 19.09.1994 по 07.06.1996, оскільки записи в трудовій книжці завірені печаткою «Для фінансових документів»;
- з 21.06.1996 по 10.12.1997 та з 23.12.1997 по 18.03.1998, оскільки відсутня назва організації при прийняття на роботу.
У зв'язку з наведеним, в заяві ОСОБА_1 просить суд встановити факти, що мають юридичне значення, а саме:
-встановити факт існування трудових відносин між ним та Режимно-налагоджувальним управлінням Сєвєродонецького виробничого об'єднання «Укрхімременерго» з 22.07.1985 по 05.09.1994;
-встановити факт існування трудових відносин між ним та Малим підприємством «Ритм-А» з 19.09.1994 по 07.06.1996;
-встановити факт існування трудових відносин між ним та Приватним підприємством «Ліон» з 21.06.1996 по 10.12.1997 та з 23.12.1997 по 18.03.1998.
У відкритті провадження належить відмовити, з нижченаведеного.
Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою в порядку цивільного судочинства, в порядку окремого провадження.
У відповідності до статті 1 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ч.1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 5 частини 2 ст. 293 ЦПК України визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: встановлення фактів, що мають юридичне значення;
Нормами ст. 315 ЦПК України передбачено, що 1. Суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Частиною 2 статті 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, в порядку окремого провадження можуть бути встановлені факти, що мають юридичне значення, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
В той же час, законодавством України визначений порядок встановлення фактів, які просить встановити заявник, а саме - Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 (надалі за текстом - Порядок1).
У відповідності до п. 1 Порядку визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 2 Порядку 1 передбачено, що у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 3 Порядку 1 також передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження стажу роботи приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV(далі - Закон №1058).
Згідно п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1(далі - Порядок №22-1), днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Порядок оскарження рішення про призначення пенсії регламентовано Порядком розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 12 жовтня 2007 року № 18-6 (далі - Порядок № 18-6);
Пунктом 1 Порядку № 18-6 передбачено, що цей Порядок визначає процедуру подання та розгляду скарг на рішення про призначення, перерахунок, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший, виплаті пенсій (далі - рішення), прийняті головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управліннями Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - органи, що призначають пенсії).
Пунктом 2 Порядку № 18-6 передбачено, що у разі, якщо громадянин вважає, що орган, що призначає пенсію, прийняв рішення, що суперечить законодавству про пенсійне забезпечення або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, громадянин має право оскаржити таке рішення у органі Пенсійного фонду України вищого рівня.
У відповідності до пункту 3 Порядку № 18-6, скарга на рішення органу, що призначає пенсії, подається громадянином особисто або законним представником відповідно до
законодавства або представником, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (далі - заявник).
Подання скарги відповідно до цього Порядку не позбавляє заявника права вернутися до суду відповідно до чинного законодавства.
Скарга може бути подана до органу Пенсійного фонду України вищого рівня протягом одного року з моменту прийняття рішення, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення заявника з прийнятим рішенням.
Враховуючи наведене, зазначені правовідносини не можуть бути розглянуті в порядку окремого провадження в порядку цивільного судочинства, оскільки законодавством України визначений інший порядок встановлення фактів зазначених заявником.
У заявника виникло право на звернення зі скаргою на рішення Пенсійного фонду до органу Пенсійного фонду України вищого рівня, або до суду.
У відповідності до п.7 ч.1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єктом владних повноважень є - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
Таким чином спори фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень розглядаються в порядку адміністративного судочинства та заявник має право оскаржити рішення управління Пенсійного фонду України до суду у порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене, заява не може розглядатися в порядку цивільного судочинства.
У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо: заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства;
На підставі вищевикладеного, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 186 ЦПК України,
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження у справі за заявою, заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про встановлення факту, який має юридичне значення.
Роз'яснити заявнику ОСОБА_1 право на оскарження рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області в судовому порядку, шляхом подання позову до відповідного адміністративного суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути поданою до Дніпровського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвалу складено та підписано 04 грудня 2024 року.
Суддя Д.І. Городецький