Постанова від 09.12.2024 по справі 181/1668/24

Справа № 181/1668/24

Провадження №3/181/883/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2024 року смт. Межова

Суддя Межівського районного суду Дніпропетровської області Літвінова Л.Ф., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшла з відділення поліції №2 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовець ЗСУ, мешканець АДРЕСА_1 , притягнутого по ст.124 КУпАП та ч.1 ст.130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

12 жовтня 2024 року о 10.30 годині водій ОСОБА_1 на автодорозі Т04-06 Григорівка-Межова-Покровськ керував автомобілем марки Mitsubishi Pajero, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів). На вимогу працівника поліції пройти огляд на встановлення стану алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився. При цьому ОСОБА_1 не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням та допустив зіткнення з автомобілем марки ЗАЗ 110307, реєстраційний номер НОМЕР_2 , внаслідок чого транспортні засоби зазнали пошкодження.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, надав суду письмові пояснення з посиланням на те, що свою провину не визнає, вважає, що ДТП сталось з вини водія авто марки ЗАЗ 110307. Він не заперечував пройти огляд за допомогою приладу «Драгер», однак йому пропонували проїхати в лікарню. Подані захисником клопотання підтримує та просить закрити провадження у справах.

Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 - адвокат Гончаров М.С. надав суду клопотання про закриття провадження у справі за відсутності складу адміністративного правопорушення з посиланням на те, що у справі відсутні докази керування транспортним засобом ОСОБА_1 , який є військовослужбовцем, огляд останнього проведено з процедурними порушеннями, які визначені ст.266-1 КУпАП, працівники поліції не зазначили кілометр ділянки місця можливого правопорушення, відеозапис не є безперервним. Зазначається, що відеозаписом не зафіксовано факту керування авто. Вказується на те, що схема ДТП складена з численними порушеннями, дорожньо-транспортна пригода сталась з вини водія ЗАЗ 110307, який порушив вимоги п.п.12.1,10.1 та 14.3 ДПР, що і стало причиною зіткнення транспортних засобів. Просить провадження у справах закрити.

Беручи до уваги письмові пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, доводи захисника, вивчивши його клопотання, дослідивши матеріали справи оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Згідно ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Зважаючи на той факт, що в провадженні судді знаходиться дві справи про адміністративні правопорушення за правопорушення, передбачені ст.124 КУпАП та ч.1 ст.130 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 вважаю, що, згідно ст.36 КУпАП, вони мають бути об'єднані в одне провадження та їм слід присвоїти загальний номер справи №181/1668/24 (провадження №3/181/883/24).

Відповідно до вимог ст.ст.245,280,256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам, суд повинен дати належну оцінку.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» звертається увага судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягують до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідальність за порушення зазначеної вимоги ПДР, передбачена ст.130 КУпАП. Відповідно до положень п.2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Крім того, слід зазначити, що у рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2017 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодилися нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки.

Отже, при наявності у особи, яка керувала транспортним засобом ознак наркотичного/алкогольного сп'яніння, як і відмова такої особи від проходження медичного огляду на стан сп'яніння, є підставою для притягнення її до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП.

Відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати та неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.

Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою КМ України від 10.10.2001 року №1306. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Суд вважає, що протокол про адміністративне правопорушення має узгоджуватись із наявними в матеріалах справи доказами, які досліджені судом з точки зору їх допустимості в ході розгляду справи.

Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі, без підтвердження іншими належними та допустимими доказами, не є безумовним та беззаперечним доказом доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення, являє собою лише початковий правовий висновок щодо дій певної особи, в якому фактично формулюється обвинувачення особи у вчиненні певного правопорушення.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124 КУпАП та ч.1 ст.130 КУпАП підтверджується наступними доказами, які відповідно до ст.251 КУпАП є доказами у справі про адміністративне правопорушення: протоколами про адміністративне правопорушення, рапортом старшого інспектора ВП №2, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів за яким останній поставав власний підпис про відмову проходити огляд на стан сп'яніння, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 12 жовтня 2024 року, письмовими поясненнями ОСОБА_2 , письмовою розпискою ОСОБА_3 , схемою місця ДТП з фото таблицями.

Слід зауважити, що заперечень до схеми ДТП, що відображає загальну картину події, учасниками дорожнього руху не висловлено, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як учасниками пригоди поставлено особисті підписи на підтвердження пошкоджень транспортних засобів, які зафіксовані в таблицях з місця ДТП та описані в переліку видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, отриманих унаслідок ДТП.

Крім цього матеріали справи містять постанову про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ББА №569709 від 12 жовтня 2024 року, яка підтверджує факт керування останнім транспортним засобом 12 жовтня 2024 року о 10.30 годині по автодорозі Т04-06 Григорівка-Межова-Покровськ автомобілем марки Mitsubishi Pajero, реєстраційний номер НОМЕР_1 , а також те, що ОСОБА_1 не скористався правом на оскарження вищевказаної постанови.

Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів.

Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

При розгляді даної справи встановлено, що серед матеріалів справи мається безперервний запис з боді-камери поліцейського ІD реєстратора №795481, зокрема який фіксує пропозицію працівника поліції пройти медичний огляд, на яку ОСОБА_1 пояснив, що у нього немає часу та вказав на необхідність закрити питання. Протягом усього запису особа, яка притягається до адміністративної відповідальності не висловлювала того, що він транспортним засобом не керував та погоджувався, що керування транспортним засобом відбувалось без наявності полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

Встановлені порушення вказують на те, що наявний в матеріалах справи відеозапис, є допустимим доказом та дотримано процедуру огляду особи, яка передбачена положенням ч.3 ст.266 КУпАП.

За клопотанням захисника особи, яка притягається до адміністративної судом отримана відповідь відділення поліції №2 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області №49.2/13-9423 від 06 грудня 2024 року з якої вбачається, що оригінальна та повна версія відеозапису додані до матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по ч.1 ст.130 КУпАП. Іншого відеозапису немає.

Разом з тим, як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення, досліджених доданих до нього матеріалів та вказаних вище даних відеозапису подій, підтверджується, що ОСОБА_1 не перебував на службі під час керування транспортним засобом. При цьому, останньому інкримінується, серед іншого, саме відмова від проходження огляду на стан сп'яніння у зв'язку із керуванням транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння, а не перебування у військовій частині з ознаками алкогольного сп'яніння чи виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані.

Досліджені докази у своїй сукупності узгоджуються між собою, підтверджують суть адміністративного правопорушення, опис установлених обставин та відображають реальний перебіг події, які трапились 12 жовтня 2024 року 10.30 годині за участі водія ОСОБА_1 .

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст.23 КУпАП).

Оцінивши досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, про доведеність винуватості ОСОБА_1 у скоєнні інкримінованих йому адміністративних правопорушень.

Слід зауважити, що суд також не бере до уваги доводи захисника - адвоката Гончарова М.С. щодо відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, так як такі повністю спростовуються наявними у матеріалах справи доказами. Такі аргументи суд також розцінює як спосіб захисту з метою уникнення притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху, водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.

Матеріали справи містять докази того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має посвідчення водія, тому останній являється водієм у розумінні ст.130 КУпАП.

Під час накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, згідно ч.2 ст.33 КУпАП не враховуються, а тому в разі встановлення вини особи суддя лише накладає стягнення, передбачене санкцією встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, зокрема по ч.1 ст.130 КУпАП - штраф з позбавленням права керування транспортними засобами.

Згідно з Перехідними положеннями Податкового кодексу України (пункт 5 підрозділу 1 розділу ХХ), якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року.

Таким чином, для розрахунку розміру штрафу по призначеному покаранню суд за один неоподатковуваний мінімум доходів громадян приймає суму в розмірі 17 гривень.

Такої ж позиції дотримався Верховний Суд України під час винесення постанови від 01 жовтня 2015 року по справі №5-154кс15, що перебувала на розгляді судової палати у кримінальних справах цього суду.

Відповідно до Закону України “Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з порушника стягується судовий збір, який станом на день винесення постанови складає 605,60 гривні.

Враховуючи вище викладене, на підставі ч.2 ст.36, ст.124, ч.1 ст.130 КУпАП та, керуючись ст.ст.221, 249, 252, 283, ч.1 п.1 ст.284,308 КУпАП , -

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати справи про вчинення адміністративних правопорушень відносно ОСОБА_1 №181/1667/24 (провадження №3/181/882/24) по ст.124 КУпАП та №181/1668/24 (провадження №3/181/883/24) по ч.1 ст.130 КУпАП в одне провадження, присвоївши об'єднаним справам №181/1668/24 (провадження №3/181/883/24).

Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124 КУпАП та ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячінеоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Реквізити для сплати штрафу: розрахунковий рахунок №UA118999980333149333000004545, отримувач: ГУК у Дніпропетровській області тг смт Межова/ТГ с.Межова/21081801, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 37988155, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 21081801, призначення платежу (протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №831190), 21081801.

Роз'яснити правопорушнику, що штраф має бути сплачений ним не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, з наданням до суду квитанції у вказаний строк. У разі несплати штрафу, постанова звертається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби, а з порушника стягується подвійний розмір штрафу.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шестисот п'яти) гривень 60 копійок.

Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу - за рішенням суду №181/1668/24.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Межівський районний суд Дніпропетровської області шляхом подання апеляційної скарги особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Cуддя Л. Ф. Літвінова