Постанова від 20.11.2024 по справі 367/9549/24

Справа № 367/9549/24

Провадження №3/367/3331/2024

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 листопада 2024 року м. Ірпінь

Суддя Ірпінського міського суду Київської області Третяк Я. М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з ВП № 1 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановила:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 486315 від 29 серпня 2024 року, 29.08.2024 року о 07 год. 00 хв., водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «Nissan», модель «Primera», д/н НОМЕР_1 , рухаючись по другорядній дорозі на перехресті нерівнозначних доріг вул. Інститутська та вул. Гоголя, в м. Буча Бучанського району Київської області, не дав дорогу автомобілю марки «Peugeot», модель «408», д/н НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_2 , який рухався по головній дорозі та скоїв з ним зіткнення, у результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження.

За протоколом, своїми діями водій ОСОБА_1 порушив вимоги п. 16.11 ПДР України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.

На розгляд справи ОСОБА_1 не з'явився, через адвоката подавши до суду клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. В обґрунтування поданого клопотання зазначає, що на момент дорожньо-транспортної пригоди яка відбулася на перехресті доріг вул. Інститутська та вул. Гоголя, в м. Буча, не було встановлено яка саме дорога є головною, а яка другорядною. На зазначеному перехресті відсутні необхідні дорожні знаки, а покриття та ширина проїзної частини є однаковою. З огляду на зазначене, вважає, що саме водій автомобіля марки «Peugeot», модель «408», д/н НОМЕР_2 , допустила порушення правил дорожнього руху та винна у скоєнні ДТП. До поданого клопотання долучив фотознімки з місця ДТП а також висновок експертного дослідження № ЕД-19/113-24/5093-ІТ від 16.09.2024 за результатами адвокатського запиту щодо обставин ДТП за участю відповідних транспортних засобів.

У судовому засіданні потерпіла ОСОБА_2 , зазначила, що рухалася головною дорогою, тому вважає, що саме водій автомобіля «Nissan», модель «Primera», д/н НОМЕР_1 , спричинив ДТП. При цьому, зауважила, що відповідних дорожніх знаків на перехресті доріг не було.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ч. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

В силу вимог ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують адміністративну відповідальність, чи заподіяну майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.

Згідно з ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до п. 16.11 ПДР України, на перехресті нерівнозначних доріг водій транспортного засобу, що рухається по другорядній дорозі, повинен дати дорогу транспортним засобам, які наближаються до даного перехрещення проїзних частин по головній дорозі, незалежно від напрямку їх подальшого руху.

Статтею 124 КУпАП передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

За таких обставин, заслухавши пояснення потерпілої, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, серед яких: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 486315 від 29.08.2024, схема місця ДТП, письмові пояснення водіїв ОСОБА_1 та свідка ОСОБА_2 , а також інші матеріали справи, вважаю, що ані протокол про адміністративне правопорушення, ані матеріали додані до нього не містять в собі належних та допустимих доказів порушення водієм ОСОБА_1 вимог п. 16.11 Правил дорожнього руху України.

Тобто, схема місця ДТП, яка додана до протоколу, не містить у собі відповідних позначень щодо наявності на перехресті доріг дорожніх знаків 2.3 «головна дорога» та 2.1 «Дати дорогу». Наявність відповідних знаків не вбачається також з фотознімків, які долучені до матеріалів справи.

Відтак, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутнє порушення п. 16.11 Правил дорожнього руху, а тому не міститься складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.

При цьому, суд зауважує, що позбавлений можливості з'ясувати обставини, які не зазначені протоколі.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, вважаю, що провадження в справі про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 124, 247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП,

постановила:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням-http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя: Я. М. Третяк