18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
04 грудня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/636/24
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Буднік А.М., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України",
до відповідача - Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз",
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України",
про стягнення 666 869 379,25 грн,
за участю представників сторін:
від позивача - Рильцова Є.Ю., адвокат, довіреність від 29.12.2023 № 29/12-2023/15 (в режимі відеоконференцзв'язку);
від відповідача - Коваленко А.І., в.о. голови Правління;
від третьої особи - Оніщук В.М., адвокат, довіреність № 406 від 03.05.2024 (в режимі відеоконференцзв'язку).
16.05.2024 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (далі - ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України") з вимогою стягнути з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" (далі - АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз") заборгованість у загальній сумі 666 869 379,25 грн, у тому числі: основний борг у сумі 437 429 170,00 грн; пеня 80 143 692,12 грн; три проценти річних у сумі 25 886 533,19 грн; інфляційні втрати у сумі 123 409 983,94 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, в порушення умов типового Договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2501, не оплатив повну вартість поставленого позивачем та спожитого відповідачем природного газу у січні - лютому 2022 року.
Ухвалою від 21.05.2024 господарський суд відкрив провадження у справі №925/636/24 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 17.06.2024 о 14:00. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.
04.06.2024, в межах строку встановленого судом, відповідач за допомогою системи "Електронний суд" подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Також у відзиві відповідач заявив клопотання про витребування доказів у Міністерства енергетики України та в порядку ст. 90 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) поставив запитання ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України".
В обґрунтування заперечень проти позовних вимог відповідач, зокрема, зазначає таке.
1. Позивач не міг укласти з позивачем Типовий договір, предметом якого було б постачання протягом спірного періоду природного газу відповідачу позивачем як постачальником "останньої надії".
Відповідач зазначає, що фактично, звертаючись до суду з вимогою про стягнення з АТ "Черкасигаз" основної заборгованості за Типовим договором за природний газ, який, на переконання позивача, був ним поставлений відповідачу протягом спірного періоду, ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" не надало жодних доказів на підтвердження обставин:
- існування на момент укладення Типового договору випадків, передбачених пунктом 3 розділу VI Правил;
- відсутність на момент укладення Типового договору умов, передбачених ч. 2 ст. 15 Закону, наявність яких забороняє укладення договору між постачальником "останньої надії" та споживачем;
- дотримання визначеного ч. 2 ст. 15 Закону, абзацом 2 пункту 2 розділу VI Правил періоду часу, протягом якого є можливим постачання природного газу за Типовим договором;
- наявність умов, які згідно п. 2.2 Типового договору є обов'язковими для постачання природного газу за таким договором;
- повідомлення позивачем відповідача у відповідності до підпункту 4 пункту 6.2 Типового договору про здійснення постачання природного газу за Типовим договором.
Навпаки, на думку відповідача, зі змісту наданих позивачем доказів вбачається, що в силу наведених вище правових норм та положень Типового договору, на зміст якого посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог, між позивачем та відповідачем не міг бути укладений Типовий договір та здійснено постачання на його підставі природного газу протягом спірного періоду. Також позивач не повідомляв відповідача у строк, передбачений підпунктом 4 пункту 6.2 Типового договору, про здійснення постачання природного газу за Типовим договором протягом спірного періоду, чим позбавив відповідача права відмовитися від такого постачання (якщо таке відбувалося поза волею АТ "Черкасигаз").
2. Протягом спірного періоду відповідач не міг одержувати та не одержував від позивача жодних обсягів природного газу за Типовим договором.
Належними доказами факту постачання природного газу позивачем відповідачу протягом спірного періоду є:
- підписані позивачем та відповідачем акти приймання-передачі природного газу за січень і лютий 2022 року за Типовим договором з погодженими в ньому обсягами переданого природного газу протягом вказаного періоду;
- подані позивачем та підтверджені Оператором ГТС добові номінації (реномінації) для точок входу та виходу в/з ГТС з визначеними обсягами природного газу, які позивач мав намір подобово подати/відбирати протягом спірного періоду з метою постачання природного газу як постачальник "останньої надії" в тому числі відповідачу;
- акти приймання-передачі природного газу за спірний період, передбачені пунктом 6 глави 7 розділу III Кодексу ГТС;
- показання комерційних вузлів обліку газу, дані яких використовувалися позивачем при визначенні обсягів подобово переданого (прийнятого) газу (якщо така передача протягом спірного періоду відбувалася) та складанні проектів актів приймання-передачі природного газу за січень і лютий 2022 року за Типовим договором.
Фактично, звертаючись до суду з вимогою про стягнення з АТ "Черкасигаз" основної заборгованості за Типовим договором за природний газ, який, на переконання позивача, був ним поставлений відповідачу протягом спірного періоду, ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" не надало жодних доказів на підтвердження обставин:
- замовлення позивачем подобового транспортування природного газу в спірних обсягах для подальшої його передачі відповідачу протягом спірного періоду за Типовим договором;
- подобового направлення спірного обсягу природного газу ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" як замовником послуг транспортування саме у точку виходу до АТ "Черкасигаз" за січень і лютий 2022 року.
Відповідач вважає, що дані інформаційної платформи, на зміст якої лише посилається позивач з метою доведення вказаних вище обставин, згідно пункту 4 глави 1 розділу ХII Кодексу ГТС (за відсутності жодних інших доказів) не є безспірним доказом факту подобового постачання природного газу позивачем відповідачу за Типовим договором у спірному періоді.
Наведене зазначає також ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» в листі від 25.11.2022 №ТОВВИХ-22-12812, вказавши, що "згідно з пунктом 4 глави І розділу XII Кодексу ГТС відповідальність за своєчасність, повноту і достовірність інформації, що надається відповідно до цього розділу, несе той суб'єкт, на якою покладається обов'язок щодо надання інформації оператору газотранспортної системи відповідно до цього розділу".
Відповідач наполягає на тому, що спірні обсяги не постачалися та не могли постачатися позивачем відповідачу протягом спірного періоду за Типовим договором, а отже не мали бути внесені в алокацію ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" як постачальника "останньої надії".
3. При обрахунку вартості природного газу, стягнення якої є предметом позову в даній справі, позивачем було застосовано ціну природного газу, визначену не у відповідності до вимог чинного законодавства.
Відповідач зазначає, що ціна, за якою позивач як постачальник "останньої надії" мав постачати природний газ протягом спірного періоду має відповідати наступним умовам:
- така ціна має бути визначена за формулою, наведеною в п. 24 Порядку проведення конкурсу;
- така ціна має бути оприлюднена на сайті позивача згідно пункту 8 розділу VI Правил, п.4.1 Типового договору;
- передбачено врахування тарифу на послуги з транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи лише за наявності умов, передбачених абз. 2 ч. 4 ст. 15 Закону;
- про діючу ціну на момент початку постачання природного газу позивачем як постачальником "останньої надії" має бути проінформований відповідач в строк та порядку, передбачені підпунктом 4 пункту 6.2 Типового договору.
При цьому, в п. 3.4 Типового договору міститься заборона постачальнику вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за природний газ, що не визначена відповідно до пункту 4.1 розділу IV цього Договору.
Фактично, звертаючись до суду з вимогою про стягнення з АТ "Черкасигаз" основної заборгованості за Типовим договором за природний газ, який, на переконання позивача, був ним поставлений відповідачу протягом спірного періоду, ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" не надало жодних доказів на підтвердження обставин:
- визначення цін постачання природного газу, подобово застосованих позивачем при обрахунку такої заборгованості за Типовим договором, за допомогою формули, наведеної в п. 24 Порядку проведення конкурсу;
- опублікування такої ціни (визначеної на підставі формули, наведеної в п.24 Порядку проведення конкурсу) на сайті позивача;
- наявності умов, передбачених абз.2 ч.4 ст.15 Закону, для врахування тарифу на послуги з транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи при визначенні ціни постачання природного газу, застосованої позивачем при обрахунку такої заборгованості за Типовим договором;
- інформування відповідача в строк та порядку, передбачені підпунктом 4 пункту 6.2 Типового договору, про діючу ціну природного газу на момент початку постачання природного газу позивачем як постачальником "останньої надії", яке на думку позивача здійснювалося ним відповідачу в січні-лютому 2022.
Навпаки, відповідач вважає, що зі змісту наданих позивачем доказів вбачається, що ціна природного газу, за якою, як стверджує позивач, ним здійснювалося постачання природного газу відповідачу за Типовим договором протягом спірного періоду, була визначена не у відповідності до пункту 4.1 Типового договору та стосувалася іншої категорії споживачів (не Операторів газорозподільних систем, до яких належить відповідач). Саме така ціна всупереч положень п.3.4 Типового договору застосовувалася позивачем при складанні проектів актів приймання-передачі природного газу від 31.01.2022 № 2151, від 28.02.2022 № 4194 та рахунків на оплату (природний газ) від 11.02.2022 № 6538, від 12.03.2022 № 10131, а також при обчисленні розміру основної заборгованості за Типовим договором, стягнення якої є предметом позову в даній справі.
05.06.2024 відповідач подав клопотання про призначення судової експертизи.
Ухвалою від 07.06.2024 господарський суд клопотання АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" про витребування доказів задовольнив. Зобов'язав Міністерство енергетики України надати Господарському суду Черкаської області належно засвідчену копію частини конкурсної пропозиції ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", яка подавалася згідно Порядку проведення конкурсу, а саме: цінової пропозиції ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", визначеної відповідно до пункту 24 Порядку, - за результатами оцінки якої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 917-р ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" було визначено постачальником "останньої надії" строком на три роки як переможець конкурсу.
Іншою ухвалою від 07.06.2024 господарський суд зобов'язав ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" надати відповіді на питання відповідача в порядку ст. 90 ГПК України у формі заяви свідка; зобов'язав ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на підставі ч. 5 ст. 161 ГПК України надати додаткові пояснення щодо окремого питання; запропонував ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" надати письмово викладену думку щодо заявленого Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" клопотання про призначення судової експертизи.
Ухвалою від 07.06.2024 господарський суд позовну заяву ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" залишив без руху. Зобов'язав ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" не пізніше п'яти днів з дня отримання цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви, шляхом надання суду на виконання ч. 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України трекінг з сайту АТ "Укрпошта" щодо поштового відправлення № 0600015276140.
10.06.2024, у строк встановлений судом, позивач подав заяву про усунення недоліків, з якою надав суду роздруківку з сайту АТ "Укрпошта" щодо поштового відправлення трекінг № 0600015276140.
Ухвалою від 10.06.2024 господарський суд продовжив розгляд справи № 925/636/24, зазначивши, що дата підготовчого засідання визначена - 17.06.2024 о 14:00.
10.06.2024 за допомогою системи "Електронний суд" позивач подав відповідь на відзив, в якій не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві. До відповіді на відзив позивач додав заперечення проти призначення судової експертизи. Також у відповіді на відзив позивач заявив клопотання про продовження строку для надання відповіді на поставлені відповідачем питання в порядку ст. 90 ГПК України.
У відповіді на відзив позивач, зокрема, зазначає, що чинними законодавчими актами не передбачено вчинення постачальником "останньої надії" (позивачем) дій, спрямованих, у тому числі, на включення/виключення до/з реєстрів постачальників природного газу відповідних споживачів такого газу, оскільки вказане здійснюється автоматично інформаційною платформою оператора газотранспортної системи. Отже, реєстрація споживачів в реєстрі постачальника "останньої надії" (позивача) здійснюється в автоматичному режимі, без вчинення будь-яких дій з боку позивача або Оператора ГТС, щодо внесення таких споживачів до цього реєстру ТОВ "ГК "Нафтогаз України". Тобто, Позивач не приймає участі у визначенні яких саме споживачів та у який час необхідно включати до реєстру постачальника "останньої надії" (та і будь-якого іншого постачальника).
Позивач зазначає, що відповідачем не було підтверджено, що у нього (як споживача природного газу) був наявний іншій постачальник природного газу (укладений договір постачання природного газу з будь-яким постачальником), який би у свою чергу вніс його до свого Реєстру споживачів. Отже, оскільки у відповідача був відсутній інший постачальник, позивач вважає, що як наслідок були відсутні підтверджені номінації/реномінації з обсягами природного газу на виробничо-технологічні витрати для нього, тому у відповідності до положень п. 2 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи та п. 3 розділу VI Правил постачання природного газу такого споживача (Оператор ГРМ) було автоматично включено (зареєстровано) в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії", тобто позивача, відносно покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі.
Таким чином, на думку позивача, в силу норм Закону та нормативно-правових актів, Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" між сторонами був укладений автоматично з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу, тобто з 01.01.2022. Факт укладання Типового договору з 01.01.2022 (включення відповідача до реєстру споживачів позивача, як постачальника "останньої надії", та віднесення газу, спожитого позивачем, до портфеля позивача) підтверджується листом оператора ГТС від 25.11.2022 № ТОВВИХ-22-12812 та інформацією щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56X3800000000018.
Щодо посилання відповідача на ч. 2 ст. 15 Закону "Про ринок природного газу", позивач зазначає, що з аналізу норм законодавства слідує, що період безперервного постачання природного газу та включення в Реєстр споживачів постачальника "останньої надії" обмежений строком може тривати до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу, однак кількість таких періодів не обмежена, а отже і кількість Типових договір не обмежена. Окремо позивач звертає увагу на положення Закону України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" 29 липня 2022 року №2479-IX, яким відповідно, абз. 3 ч. 2 ст. 15 Закону України "Про ринок природного газу" викладено в наступній редакції: "Договір між постачальником "останньої надії" та споживачем не може бути укладений за наявності простроченої заборгованості у такого споживача перед таким постачальником "останньої надії", крім випадків, якщо таким споживачем є побутовий споживач, споживач, що є бюджетною установою відповідно до Бюджетного кодексу України, закладом охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладом охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), споживач, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператор газорозподільної системи." Отже, на думку позивача, Типовий договір, вважається укладеним 01.01.2022 (в даній справі) та є правомірним.
Щодо твердження відповідача, що позивач не повідомляв про здійснення постачання за умовами Типового договору, позивач зазначає, що така позиція спростовується матеріалами справи - до позовної заяви було додано Додаток №6 (назва файлу - "копія інформ. листа щодо ПОН").
Щодо добових номінацій (реномінацій) позивач зазначає, що відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496, постачальник "останньої надії" здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженому постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2501, який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів (далі -Договір). Відповідно до умов Договору, об'єм (обсяг) постачання природного газу споживачу за розрахунковий період визначається за даними Оператора ГРМ/Оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу. Разом з тим, Договір не передбачає планові обсяги реалізації природного газу та не покладає на споживачів, що були включені до Реєстру споживачів постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі Оператора ГТС, надавати інформацію щодо планових обсягів постачальнику "останньої надії". За таких умов, станом на початок розрахункового періоду, ТОВ "ГК "Нафтогаз України", як постачальник "останньої надії", не володіло інформацією щодо планових обсягів постачання. Враховуючи викладене, позивач підкреслює, що з боку ТОВ "ГК "Нафтогаз України" здійснені необхідні дії задля забезпечення транспортування природного газу. Обсяг поданої номінації забезпечує транспортування природного газу газотранспортною системою, та не пов'язаний з розміром обсягу фактичного споживання.
Позивач зауважує, що відповідачем не надано жодного належного, достовірного та достатнього доказу, який би поставив під сумнів ціну (вартість газу), що зазначена в розрахунку. З моменту отримання від позивача рахунків та актів приймання - передачі газу до звернення позивача до суду з позовом, відповідач не користувався своїми правами, в тому числі не вимагав письмового договору, не оскаржував розраховану позивачем суму. Отже, у відповідача не існувало заперечень до вартості газу, що отриманий в січні-лютому 2022 року. Також, відповідачем не надано контррозрахунку щодо ціни, яка, на його думку, відповідає формулі її визначення. Отже, на думку позивача, така поведінка відповідача свідчить про його нелогічність, а отже подаючи заперечення щодо ціни (без жодного доказу), такі дії є такими, що суперечать поведінці самого відповідача.
Додатком до відповіді на відзив також є заперечення на клопотання про призначення судово-економічної експертизи.
16.06.2024 за допомогою системи "Електронний суд" відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, в яких наполягає на доводах, викладених у відзиві на позов.
Протокольними ухвалами від 17.06.2024 господарський суд:
- на підставі ч. 2 ст. 119 ГПК України продовжив процесуальний строк для надання позивачем відповіді на питання відповідача до 04.07.2024;
- на підставі ч. 2 ст. 119 ГПК України продовжив строк для підготовки письмових пояснень позивачем з роз'ясненням розрахунків;
- на підставі п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України відклав підготовче засідання до 08.07.2024 о 14:00.
28.06.2024 електронною поштою без накладення кваліфікованого електронного підпису від позивача надійшла заява в порядку ст. 90 ГПК України.
01.07.2024 дана заява в оригіналі з відповідними додатками надійшла засобами поштового зв'язку.
Так у нотаріально посвідченій заяві директора ТОВ "ГК "Нафтогаз України" викладені такі відповіді на питання відповідача:
"1. Протягом якого періоду за даними бухгалтерського обліку Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" здійснювало постачання природного газу Акціонерному Товариству "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" за Типовим договором постачання природного газу постачальником «останньої надії» б/н б/д?
Згідно з інформацією, наданою мені начальником Департаменту супроводу юридичних осіб ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Чорним І.В., повідомляю, що Товариство, як постачальник "останньої надії", здійснювало постачання природного газу Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" у період з 01.11.2021 по 30.12.2021. з 01.01.2022 по 28.02.2022, а також з 01.05.2022 по 31.05.2022.
Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою начальника Департаменту супроводу юридичних осіб ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Чорного І.В. № 4.1.3/386-C3-2024 від 12.06.2024 з додатками (копія додається).
2. Чи відображено в бухгалтерському обліку Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" відсутність або наявність дебіторської заборгованості Акціонерного Товариства "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" як постачальником "останньої надії" в цілому та за Типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" б/н б/д зокрема?
Згідно з інформацією, наданою мені начальником Департаменту супроводу юридичних осіб ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Чорним І.В., повідомляю, що в бухгалтерському обліку ТОВ "ГК "Нафтогаз України" відображено наявність заборгованості Акціонерного Товариства "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" перед ТОВ "ГК "Нафтогаз України", як постачальником "останньої надії" за періоди з 01.11.2021 по 30.12.2021. з 01.01.2022 по 28.02.2022 та з 01.05.2022 по 31.05.2022.
Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою начальника Департаменту супроводу юридичних осіб ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Чорного І.В. № 4.1.3/386-C3-2024 від 12.06.2024 з додатками (копія додається).
3. Чи направлялося Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" па поштову адресу Акціонерного Товариства "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" повідомлення про здійснення постачання природного газу за Типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" б/н б/д в цілому та у січні-лютому 2022 року зокрема?
Згідно з інформацією, наданою мені начальником Департаменту супроводу юридичних осіб ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Чорним І.В. повідомлення про здійснення постачання природного газу за Типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" у січні - лютому 2022 року б/н б/д направлялось контрагенту Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" 06.01.2022 року.
Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою начальника Департаменту супроводу юридичних осіб ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Чорного І.В. № 4.1.3/386-C3-2024 від 12.06.2024 з додатками (копія додається).
4. Чи складалися між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" та Акціонерне Товариство "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" акти приймання-передачі природного газу у січні та лютому 2022 року, передбачені пунктом 6 глави 7 розділу ІІІ Кодексу газотранспортної системи, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493?
Згідно з інформацією, наданою мені директором фінансовим ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Швидким O.C., повідомляю, що акти не складалися, оскільки положення пункту 6 глави 7 розділу ІІІ Кодексу ГТС, не регулюють відносини, що склалися між ТОВ "ГК "Нафтогаз України", Оператором ГТС та AT "Черкасигаз".
Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою директора фінансового ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Швидкого О.С. №05/410-03-2024 від 20.06.2024 з додатками (копія додається).
5. Чи подавалися Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" Товариству з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" добові номінації (реномінації) па точку виходу (ЕІС- код 56ZG-DSO-380000Z) для постачання природного газу Акціонерному Товариству "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" (ЕІС-код 56X3800000000018) у січні та лютому 2022 року?
Згідно з інформацією, наданою мені начальником Відділу балансування природного газу ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Малаховою О.О., повідомляю, що обсяг газу, зазначений у попередньому повідомленні. наданому Товариством оператору газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) стосовно обсягів природного газу, які будуть подані ТОВ "ГК "Нафтогаз України" протягом доби до газотранспортної системи в точці входу та відібрані з газотранспортної системи в точці виходу ЕІС-код 56ZG-DSO-3SOOOOZ за період з 01 січня 2022 року до 28 лютого 2022 року (номінація) складав 1.00 куб. м. в кожній добі зазначеного періоду, на підтвердження чого подаю Реєстри номінацій за вказаний період з інформаційної платформи Оператора ГТС.
Відповідно до положень Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, Регулятор) від 30.09.2015 № 2493 (далі - Кодекс ГТС) та договору транспортування природного газу від 11.12.2019 № 1907000467, укладеного між Оператором ГТС та ТОВ "ГК "Нафтогаз України" в редакції Типового договору транспортування природного тазу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497, зазначений розмір номінації є достатнім для здійснення реалізації природного газу на відповідну точку та підтверджує намір замовника послуг транспортування на таку реалізацію. Оператор ГТС, підтверджуючи номінацію, надає відповідному замовнику послуг транспортування, необхідний обсяг послуг замовлення (бронювання) потужності, що, в свою чергу, жодним чином не пов'язане з визначенням фактично прийнятих AT "Черкасигаз" обсягів.
Визначення розміру номінації обсягом 1,00 куб.м. обумовлено особливостями взаємовідносин постачальника "останньої надії" та суб'єктів ринку природного газу, що були включені до Реєстру постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі Оператора ГТС.
Так, відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496, постачальник "останньої надії" здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженому постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2501, який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів (далі - Договір).
Відповідно до умов Договору, об'єм (обсяг) постачання природного газу споживачу за розрахунковий період визначається за даними Оператора ГРМ/Оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Разом з тим, Договір не передбачає планові обсяги реалізації природного газу та не покладає на споживачів, що були включені до Реєстру споживачів постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі Оператора ГТС, обов'язку надавати інформацію щодо планових обсягів постачальнику "останньої надії".
За таких умов, станом на початок розрахункового періоду, ТОВ "ГК "Нафтогаз України", як постачальник "останньої надії", не володіло інформацією щодо планових обсягів постачання.
Враховуючи викладене, звертаю увагу на те, що з боку ТОВ "ГК "Нафтогаз України" здійснені необхідні дії задля забезпечення транспортування природного газу. Також, слід зазначити, що обсяг поданої номінації забезпечує транспортування природного газу газотранспортною системою, та не пов'язаний з розміром обсягу фактичного споживання.
Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою начальника Відділу балансування природного газу ТОВ "ГК Нафтогаз України" Малахової О.О. №3.3/396-03-2024 від 18.06.2024 з додатками (копія додається).
6. Чи направлялося Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на поштову адресу Акціонерного Товариства "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" повідомлення про діючі (на момент початку постачання природного газу за Типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" б/н б/д та на момент початку постачання природного газу в січні 2022 року за Типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" б/н б/д) ціни природного газу на виконання підпункту 4 пункту 6.2 Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" б/н б/д?
Згідно з інформацією, наданою мені начальником Департаменту супроводу юридичних осіб ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Чорним І.В. повідомляю, що на виконання підпункту 4 пункту 6.2 Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" б/н б/д Товариством було направлено інформаційний лист про здійснення постачання природного газу за Типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" б/н б/д з січня 2022 року (додаток 5.6), в якому зазначено, що постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою Постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається Постачальником відповідно до розділу VI Правил постачання. Нова ціна є обов'язковою для Сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення Постачальником на власному сайті https://gas.ua/uk/business/news/pon-archive-price.
Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою начальника Департаменту супроводу юридичних осіб ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Чорного І.В. № 41.3/386-C3-2024 від 12.06.2024 з додатками (копія додається).
7. Які саме вихідні дані застосовувалися Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" про щодобовому обрахунку цін природного газу, зазначених у відповідних рядках за січень і лютий 2022 року стовпчиків "ціна газу без урахування вартості послуги з транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи" і "ціна природною газу для споживачів з ПДВ" архіву ціни ПОН для непобутових споживачів (додаток 12 до позовної заяви від 16.05.2024)?
Згідно з інформацією, наданою мені директором фінансовим ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Швидким О.С., повідомляю, що з 01.10.2021 ціна природного газу щоденно розраховується постачальником "останньої надії" за формулою, наведеною в пункті 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 809 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1102, а саме:
Ціна ПОН = [(SK VTP + SK Exit fee) х X-RateEUR х 10.6 + UA Entry fee x Daily booking coefficient x X-RateUSD + націнка] + податок на додану вартість,
де SK VTP - середньоарифметичне значення між "Bid" та "Offer" для котирування Dayahead згідно з даними, опублікованими у джерелі котирувань ICIS European Spot Gas Markets під заголовком "Slovakia Price Assessment" на дату, що передує дню визначення ціни ПОН у євро/МВт·г:
SK Exit fee - плата за вихід із газотранспортної системи Словаччини, розрахована за допомогою тарифного калькулятора. що розміщений за посиланням https://tis.еustream.sk/TisWeb/#/?nav=oa.calw&lng=EN&pcrw=true, з розрахунку на 10000 МВт г денної потужності при бронюванні потужності на одну добу для кожного розрахункового місяця в точці "Budincе", євро/МВт·г;
UA Entry fee - тариф на послуги транспортування природного газу для входу в газотранспортну систему України на міждержавному з'єднанні для точки входу "Budincе" на рівні 4,45 долара США за 1000 куб. метрів на добу без урахування податку на додану вартість;
Daily booking coefficient - коефіцієнт, який застосовується до тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу в газотранспортну систему на міждержавних з'єднаннях на регуляторний період 2020-2024 років у разі замовлення потужності на добу наперед на рінні 1,45;
X-RateEUR офіційний курс гривні до євро, актуальний на дату розрахунку ціни ПОН, опублікований на офіційному сайті Національного банку, гривень за 1 євро;
X-RateUSD - офіційний курс гривні до долара США, актуальний на дату розрахунку ціни ПОН, опублікований на офіційному сайті Національного банку, гривень за 1 долар США;
націнка - 20 відсотків х [(SK VTP + SK Exit fee) х X-RateEUR х 10,6 + UA Entry fee x Daily booking coefficient х X-RateUSD];
податок на додану вартість - 20 відсотків х [(SK VTP + SK Exit fee) x X-RateEUR x 10,6 + UA Entry fee x Daily booking coefficient x X-RateUSD + націнка].
Інформація є загальнодоступною та опублікована, зокрема, у вищезгаданих джерелах котирувань ICIS European Spot Gas Markets під заголовком "Slovakia Price Assessment" на сайті https://www.eustreani.Sk/en/products-services/download/#documents-pricе, офіційному сайті Національного банку України та офіційному сайті Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України".
Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою директора фінансового ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Швидкого О.С. №05/410-03-2024 від 20.06.2024 з додатками в якій також зазначено показники для обрахунку ціни природного газу, за якою постачальник "останньої надії" здійснював постачання природного газу протягом січня та лютого 2022 року (копія додається).
8. Чи повідомляло Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" Кабінет Міністрів України про неможливість виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" вимог, передбачених п. 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії", затвердженого постановою КМУ від 30.09.2015 № 809, при обрахунку Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" ціни природного газу у січні і лютому 2022 року (подобово)?
Згідно з інформацією, наданою мені директором фінансовим ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Швидким О.С., ТОВ "ГК "Нафтогаз України" не повідомляло Кабінет Міністрів України про неможливість виконання вимог, передбачених п. 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії", затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 30.09.2015 №809, при обрахунку ціни природного газу у січні і лютому 11 2022 року (подобово).
Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою директора фінансового ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Швидкого О.С. №05/410-03-2024 від 20.06.2024 з додатками (копія додається)."
28.06.2024 Міністерство енергетики України на виконання ухвали суду від 07.06.2024 надало витребувані документи.
08.07.2024 за допомогою системи "Електронний суд" позивач подав додаткові пояснення у справі на виконання вимог ухвали суду від 07.06.2024, до яких додані приклади розрахунку вартості ціни природного газу за один день у січні 2022 року (05.01.2022) та у лютому 2022 року (09.02.2022).
У поданих поясненнях відповідач зазначив таке.
Відповідно до п. 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 809 (далі - Порядок) формулою розрахунку ціни постачання природного газу постачальником "останньої надії" є:
Ціна ПОН = [(SK VTP + SK Exit fee) ? X-RateEUR ? 10,6 + UA Entry fee ?
Daily booking coefficient ? X-RateUSD + націнка] + податок на додану вартість,
де SK VTP - середньоарифметичне значення між "Bid" та "Offer" для котирування
Day-ahead згідно з даними, опублікованими у джерелі котирувань ICIS European Spot Gas Markets під заголовком "Slovakia Price Assessment" на дату, що передує дню визначення ціни ПОН у євро/МВт·г;
SK Exit fee - плата за вихід із газотранспортної системи Словаччини, розрахована за допомогою тарифного калькулятора, що розміщений за посиланням https://tis.eustream.sk/TisWeb/#/?nav=oa.calw&lng=EN&pcrw=true, з розрахунку на 10000 МВт·г денної потужності при бронюванні потужності на одну добу для кожного розрахункового місяця в точці "Budіnce", євро/МВт·г;
UA Entry fee - тариф на послуги транспортування природного газу для входу в газотранспортну систему України на міждержавному з'єднанні для точки входу "Budіnce" на рівні 4,45 долара США за 1000 куб. метрів на добу без урахування податку на додану вартість;
Daily booking coefficient - коефіцієнт, який застосовується до тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу в газотранспортну систему на міждержавних з'єднаннях на регуляторний період 2020-2024 років у разі замовлення потужності на добу наперед на рівні 1,45;
X-RateEUR - офіційний курс гривні до євро, актуальний на дату розрахунку ціни ПОН, опублікований на офіційному сайті Національного банку, гривень за 1 євро;
X-RateUSD - офіційний курс гривні до долара США, актуальний на дату розрахунку ціни ПОН, опублікований на офіційному сайті Національного банку, гривень за 1 долар США;
націнка - 20 відсотків ? [(SK VTP + SK Exit fee) ? X-RateEUR ? 10,6 + UA Entry fee ? Daily booking coefficient ? X-RateUSD];
податок на додану вартість - 20 відсотків ? [(SK VTP + SK Exit fee) ? X-RateEUR ? 10,6 + UA Entry fee ? Daily booking coefficient ? X-RateUSD + націнка].
Складові ціни та джерела їх отримання:
SK VTP - середньоарифметичне значення між "Bid" та "Offer" для котирування Dayahead згідно з даними, опублікованими у джерелі котирувань ICIS European Spot Gas Markets під заголовком "Slovakia Price Assessment" на дату, що передує дню визначення ціни ПОН у євро/МВт·г.
"European Spot Gas Markets" - це щоденний випуск новин та цінових індикативів компанії ICIS у вигляді журналу в електронній формі, котрий компанія публікує на своєму офіційному сайті і який доступний до перегляду виключно після оформлення договору з підписним виданням ICIS. Публікація випуску відбувається в робочі дні після закриття основних газових хабів (бірж), тобто після 21:00 CET.
На кожному хабі (біржі) країн існують різні продукти поставки, як, наприклад, згаданий в Порядку Day-ahead, або ж Weekend. Продукт Day-ahead - це індикатив, що визначає ціну природного газу на наступний робочий день, коли ж продукт Weekend - на вихідні дні, включно з офіційними святковими днями Європейського Союзу, що є неробочими. Дані про продукт Weekend містить випуск ICIS, що публікується кожної п'ятниці або в день, що передує святковому.
Позивач зазначає, що для розрахунку компоненти SK VTP у дні з вівторка по п'ятницю включно використовуються індикативи ICIS з випусків, що передують даті розрахунку ціни, для суботи та неділі - індикатив продукту Weekend з п'ятничного випуску, а для понеділка - індикатив Day-ahead з п'ятничного випуску.
SK Exit fee - плата за вихід із Словаччини, розрахована за допомогою тарифного калькулятора за посиланням https://tis.eustream.sk/ TisWeb/#/?nav=oa.calw&lng=EN із розрахунку на 10000 МВт•год денної потужності під час бронювання потужності на добу для кожного розрахункового місяця в точці "Budіnce" в євро/МВт•год.
Оскільки зазначений тарифний калькулятор розраховує плату за вихід зі Словаччини лише на майбутні періоди, без можливості проглядати минулі періоди, для визначення тарифів за 2022 рік варто посилатись на затверджені тарифи оператора газотранспортної системи Словаччини Eustream: Microsoft Word - Tariffs 2022.docx (eustream.sk).
Тариф на вихід з ГТС Словаччини в точці Будінце для обсягу газу до 18 200 МВт•год/день на 2022 рік (з 01.02.2022) - 1,94 €/МВт•год.
X-RateEUR / X-RateUSD - офіційний курс гривні до євро/долара, актуальний на дату розрахунку ціни, опублікований на офіційному веб-сайті Національного банку, у гривнях за 1 євро.
Кожного дня на офіційному веб-сайті НБУ публікує курси гривні до іноземних валют: Офіційний курс гривні щодо іноземних валют (bank.gov.ua).
Інші компоненти розрахунку ціни є фіксованими і зазначені в Порядку.
У підготовчому засіданні 08.07.2024 представниця відповідача усно заявила клопотання про зупинення провадження у справі.
Протокольною ухвалою від 08.07.2024 у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги, зокрема на території Черкаської області, господарський суд оголосив перерву в підготовчому засіданні до 12.07.2024 о 10:30.
09.07.2024 відповідач подав письмове клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення справи № 910/3971/22 за позовом ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" до ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" про стягнення 1 310 103 459,87 грн.
12.07.2024 за допомогою системи "Електронний суд" позивач подав заперечення на клопотання (заяву) про зупинення провадження у справі.
У підготовчому засіданні 12.07.2024 господарський суд ухвалами, занесеними до протоколу судового засідання:
- на підставі ст. 99 ГПК України відмовив у задоволенні клопотання відповідача про призначення судової експертизи;
- на підставі ст. 227 ГПК України відмовив у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі;
- на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України за власною ініціативою продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів.
Ухвалою від 12.07.2024 господарський суд закрив підготовче провадження по справі № 925/636/24 та призначив справу до судового розгляду по суті на 20.08.2024 об 11:00.
15.08.2024 (зареєстровано загальним відділом (канцелярією) суду 16.08.2024) за допомогою системи "Електронний суд" АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" подало заяву про відвід головуючого по справі.
Ухвалою від 16.08.2024 господарський суд заяву АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" про відвід головуючого визнав необґрунтованою та передав для визначення судді в порядку, встановленому ч. 1 ст. 32 ГПК України.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.08.2024 справу № 925/636/24 для розгляду заяви про відвід розподілено судді Довганю К.І.
Ухвалою від 19.08.2024 Господарський суд Черкаської області у складі судді Довганя К.І. у задоволенні заяви АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" про відвід судді Зарічанської Зої у справі №925/636/24 відмовив.
19.08.2024 справу повернуто для продовження розгляду визначеному складу суду - судді Зарічанській З.В.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 20.08.2024 господарський суд оголосив перерву в судовому засіданні до 05.09.2024 о 12:00.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 05.09.2024 господарський суд оголосив перерву у судовому засіданні до 18.09.2024 о 15:00 у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги на території України.
17.09.2024 за допомогою системи "Електронний суд" відповідач подав клопотання про відкладення розгляду справи або оголошення перерви в судовому засіданні.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 18.09.2024 господарський суд на підставі ч. 1 ст. 216, п. 2 ч. 2 ст. 202 ГПК України задовольнив клопотання відповідача та відклав розгляд справи в судовому засіданні до 20.09.2024 0 10:30.
20.09.2024 відповідач подав клопотання про відкладення розгляду справи або оголошення перерви в судовому засіданні, про повернення до стадії підготовчого провадження та здійснення колегіального розгляду справи.
Ухвалами занесеними до протоколу судового засідання від 20.09.2024 господарський суд відмовив в задоволенні клопотання відповідача про повернення до розгляду справи на стадії підготовчого провадження та призначення колегіального розгляду справи; задовольнив клопотання відповідача про оголошення перерви та оголосив її у судовому засіданні до 04.10.2024 о 10:30.
04.10.2024 в.о. голови правління АТ "Черкасигаз" Андрій Коваленко подав клопотання про повернення до стадії підготовчого провадження та призначення колегіального розгляду справи.
Ухвалою від 04.10.2024 господарський суд у задоволенні клопотання Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" про призначення колегіального розгляду відмовив та постановив про повернення до розгляду справи зі стадії підготовчого провадження.
Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 04.10.2024 господарський суд на підставі ч. 5 ст. 161 ГПК України дозволив учасникам справи подати додаткові пояснення щодо окремих питань що виникли під час розгляду справи до 10.10.2024 та оголосив перерву у підготовчому засіданні до 11.10.2024 о 13:45.
09.10.2024 за допомогою системи "Електронний суд" відповідач подав:
- клопотання про зупинення провадження у справі;
- клопотання про призначення судової експертизи;
- клопотання про витребування господарським судом доказів;
- клопотання про залучення третьої особи.
11.10.2024 за допомогою системи "Електронний суд" позивач подав:
- додаткові пояснення у справі з доказами, зокрема надано документ із колонками: Date", "Slovakia Price Assessment Day-Ahead Bid/Offer Range Daily Outright (Mid): EUR/MWh" та "Slovakia Price Assessment Weekend Bid/Offer Range Daily Outright (Mid): EUR/MWh" за періоди 29.10.2021 - 30.12.2021 та 30.12.2021 - 28.02.2022; таблицю із зазначенням структури тарифу у 2022 році оператора газотранспортної системи Словаччини "Eustream" та зразки розрахунку ціни вартості природного газу за 05.01.2022 та за 09.02.2022;
- заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі;
- заперечення на клопотання про призначення судово-економічної експертизи.
Ухвалами занесеними до протоколу судового засідання від 11.10.2024 суд:
- залишив без розгляду заяву відповідача про зупинення провадження у справі на підставі ч. 3 ст. 143 ГПК України у зв'язку з тим, що така заява подана повторно;
- на підставі ч. 3 ст. 143 ГПК України в частині питань 1, 2 суд залишив клопотання про призначення експертизи без розгляду, щодо решти питань - суд відмовив в задоволенні такого клопотання.
Також заслухавши пояснення представників сторін у судовому засіданні 11.10.2024 суд встановив, що докази, витребувані відповідачем, надано позивачем до справи самостійно, отже, відпала необхідність розгляду клопотання відповідача про витребування доказів.
Ухвалою від 11.10.2024 господарський суд задовольнив клопотання АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" про залучення третьої особи, залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" та відклав підготовче засідання до 04.11.2024 о 15:30.
14.10.2024 за допомогою системи "Електронний суд" відповідач подав заяву, з якою на виконання ухвали суду від 11.10.2024 надав докази надсилання третій особі копії відзиву та заперечення на відповідь на відзив з додатками.
15.10.2024 за допомогою системи "Електронний суд" позивач подав клопотання про направлення копії процесуальних заяв по суті спору ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" (третій особі) по справі, з яким надав докази надсилання третій особі примірника позовної заяви та відповіді на відзив відповідача.
28.10.2024 за допомогою системи "Електронний суд" третя особа подала пояснення, в яких, серед іншого, зазначила, що обсяги природного газу, використані споживачем з ЕІС-кодом 56X3800000000018 за періоди: з 01.01.2022 по 28.02.2022 внесені в алокацію постачальника "останньої надії" - ТОВ "ГК "Нафтогаз України" (ЕІС-код 56Х93000000878ОВ) та становлять:
- з 01.01.2022 по 31.01.2022 - 7 362 483,47 куб. м.,
- з 01.02.2022 по 28.02.2022 - 3 886 880,16 куб. м.
Витяги з Інформаційної платформи інформації щодо обсягів відбору оператора газорозподільної системи - АТ "Черкасигаз" (EIC-код 56X3800000000018 (ЕІС - код комерційної точки обліку 56Y380000000001V)), віднесених в алокацію постачальника "останньої надії" ТОВ "ГК "Нафтогаз України" (ЕІС - код 56X930000008780B) за період з 01.01.2022 року по 28.02.2022 року, яка здійснювалась Оператором ГТС у відповідності до положень Кодексу ГТС, надається. Третя особа звертає увагу, що вказана інформація містить дані відносно обсягів відбору природного газу АТ "Черкасигаз" на віртуальній точці з ЕІС-кодом 56ZG-DSO380000Z. Положеннями пункту 4 глави 2 розділу ІІ Кодексу ГТС визначено, що для кожної газорозподільної зони оператор газотранспортної системи створює одну віртуальну точку виходу до газорозподільної системи, що охоплює всі точки виходу до цієї системи, розташовані на території ліцензованої діяльності оператора газорозподільної системи. Відповідно, інформація щодо обсягів відбору природного газу у відповідний газовий період оператором ГРМ, яким є АТ "Черкасигаз", визначається та формується на інформаційній платформі відносно віртуальної точки вказаного Оператора ГРМ, створеної Оператором ГТС з урахуванням вимог Кодексу ГТС.
31.10.2024 за допомогою системи "Електронний суд" відповідач подав клопотання про відкладення підготовчого засідання, призначеного на 04.11.2024 о 15:30 на іншу дату та час.
01.11.2024 (зареєстровано загальним відділом (канцелярією) суду 04.11.2024) за допомогою системи "Електронний суд" відповідач подав відповідь на пояснення третьої особи з вимогою поновити АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" строк, передбачений ч. 1 ст. 90 ГПК України, протягом якого АТ "Черкасигаз" може поставити питання ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" в порядку, передбаченому ст. ст. 88, 90 ГПК України. Додатком до зазначених пояснень є запитання ТОВ "Газопостачальна компанія Нафтогаз України".
Крім того, у відповіді на пояснення третьої особи відповідач наполягає на доводах, викладених у відзиві та у запереченнях на відповідь на відзив.
Ухвалою від 04.11.2024 господарський суд відмовив у задоволенні клопотання АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" про відкладення підготовчого засідання. Задовольнив клопотання АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" про поновлення строку, передбаченого ч. 1 ст. 90 ГПК України та поновив АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" строк для подання питань до третьої особи про обставини, що мають значення для справи, передбачений ст. 90 Господарського процесуального кодексу України до дати їх фактичного подання. Встановив ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" строк до 18.11.2024 для надання суду відповідей на письмове опитування АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" в порядку ст. 90 ГПК України у формі заяви свідка. Оголосив перерву у підготовчому засіданні до 18.11.2024 о 16:00.
15.11.2024 за допомогою системи "Електронний суд" відповідач подав додаткові письмові пояснення.
Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 18.11.2024, суд, на підставі ч. 5 ст. 183 ГПК України, оголосив перерву у підготовчому засіданні до 21.11.2024 о 16:00.
18.11.2024 за допомогою системи "Електронний суд" відповідач подав клопотання про відкладення підготовчого засідання до винесення Верховним Судом постанови у справі № 925/1051/23.
Ухвалами занесеними до протоколу судового засідання від 18.11.2024 суд:
- відмовив в задоволенні клопотання відповідача про відкладення підготовчого засідання до вирішення іншої справи Верховним Судом, оскільки така підстава не передбачена нормами ГПК України для відкладення;
- оголосив перерву у підготовчому засіданні до 21.11.2024 о 16:00.
19.11.2024 від третьої особи надійшло клопотання про долучення до справи заяви свідка в якості відповідей на питання, поставлені відповідачем в порядку ст. 90 ГПК України.
21.11.2024 за допомогою системи "Електронний суд" відповідач подав клопотання про відкладення підготовчого засідання у зв'язку з необхідністю ознайомлення із заявою свідка третьої особи.
У зв'язку із плановим відключенням електромережі, зокрема за адресою Господарського суду Черкаської області, що підтверджується Актом про тимчасові перебої в функціонуванні автоматизованої системи діловодства Господарського суду Черкаської області від 21.11.2024, судове засідання 21.11.2024 не відбулося.
Ухвалою від 22.11.2024 господарський суд призначив підготовче засідання по справі № 925/636/24 на 29.11.2024 о 09:30 та надав відповідачу право подати письмові пояснення щодо поданої третьою особою заяви свідка та доданих до неї доказів у строк до 28.11.2024.
28.11.2024 за допомогою системи "Електронний суд" відповідач подав зустрічну позовну заяву з вимогами:
- поновити Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" строк для подання зустрічного позову у даній справі;
- прийняти зустрічну позовну заяву до розгляду з первісним позовом;
- визнати неукладеним Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" у січні - лютому 2022;
- судові витрати покласти на Відповідача за зустрічним позовом.
Ухвалою від 28.11.2024 господарський суд відмовив у задоволенні клопотання Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" про поновлення строку для подання зустрічного позову та повернув Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" зустрічну позовну заяву.
28.11.2024 (зареєстровано загальним відділом (канцелярією) суду 29.11.2024) за допомогою системи "Електронний суд" відповідач подав додаткові пояснення у справі, які приєднані судом до матеріалів справи.
Ухвалою від 29.11.2024 господарський суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 04.12.2024 о 14:00. Визначив наступні дати судових засідань 06.12.2024 о 9:30, 10.12.2024 о 12:00.
Присутня у судовому засіданні 04.12.2024 в режимі відеоконференцзв'язку представниця позивача позовні вимоги підтримала та наполягала на їх задоволенні. Присутній представник відповідача проти задоволення позову заперечував. Представник третьої особи підтримав свої пояснення, викладені письмово.
У судовому засіданні 04.12.2024 суд заслухав вступні слова представників сторін та пояснення представниці третьої особи, дослідив наявні в матеріалах справи докази, заслухав заключні слова представників учасників справи у судових дебатах та оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників учасників справи, розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив таке.
06.01.2022 позивач звернувся до відповідача з листом, в якому зазначив: "...Повідомляємо, що з 01 січня 2022 року - постачальником для забезпечення потреб Вашої організації є ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", як постачальник "останньої надії" (далі, але не виключно - ПОН). Підключення до ПОН було здійснено автоматично, шляхом приєднання до публічного договору, у зв'язку з відсутністю Ваших точок у Реєстрі споживачів іншого постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС...
...Постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на умовах Типового договору постачання природного газу постачальником «останньої надії» затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2501 (за текстом - Договір) та з урахуванням положень Правил постачання природного газу...
...Повідомляємо про необхідність повернення одного з примірників акту приймання-передачі протягом трьох днів з моменту підписання..."
Так Типовим Договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" (далі - Договір) визначено такі умови:
1.1. Цей Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" (далі - Договір) є публічним і регламентує порядок та умови постачання природного газу Споживачу постачальником "останньої надії" (далі - Постачальник).
1.2. Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" та Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила постачання), та є однаковими для всіх споживачів України.
1.3. Цей Договір є договором приєднання.
При укладенні цього Договору зі Споживачем ураховуються вимоги статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України та укладення відбувається шляхом публічної оферти Постачальника та її акцептування Споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.
Цей Договір вважається укладеним зі Споживачем з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
1.4. Терміни, що використовуються в цьому Договорі, мають такі значення:
ЕІС-код - персональний код ідентифікації Споживача як суб'єкта ринку природного газу, присвоєний йому в установленому порядку Оператором ГРМ / Оператором ГТС (для прямих споживачів), до газових мереж якого підключений об'єкт Споживача;
Оператор ГРМ - оператор газорозподільної системи, до газових мереж якого підключений об'єкт Споживача;
особистий кабінет - особиста веб-сторінка Споживача на веб-сайті постачальника, що містить персоніфіковані дані Споживача,
статистичні дані про ціни та нарахування і сплату за Договором та іншу інформацію, що пов'язана з виконанням Договору;
персоніфіковані дані - персоніфіковані дані щодо Споживача (прізвище, власне ім'я та по батькові, назва (для споживача, що не є побутовим), ЕІС-код, поштова адреса об'єкта Споживача, ЄДРПОУ (для споживача, що не є побутовим));
постачальник "останньої надії" (далі - Постачальник) - визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України";
сайт Постачальника (сайт) - веб-сайт Постачальника в мережі Інтернет, який містить чинну редакцію Договору та Правил постачання, а також загальні умови постачання (у тому числі ціни), права та обов'язки Постачальника та Споживача, зазначення актів законодавства, якими регулюються відносини між Постачальником та Споживачем, наявні способи досудового вирішення спорів з Постачальником та іншу необхідну інформацію;
Споживач - фізична особа, або юридична особа, або фізична особа - підприємець, щодо якої виконані передбачені законодавством умови для постачання природного газу.
Інші терміни, що не визначені в цьому Договорі, мають значення, передбачені Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року N 2493, та Правилами постачання.
Надалі за текстом цього Договору Постачальник та Споживач, коли вживаються окремо, іменуються - Сторона, коли спільно - Сторони.
2.1. За цим Договором Постачальник зобов'язується постачати природний газ Споживачу в необхідних для нього об'ємах (обсягах), а Споживач зобов'язується своєчасно сплачувати Постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим Договором.
2.2. Обов'язковою умовою для постачання природного газу Споживачу є наявність у Споживача укладеного в установленому порядку з Оператором ГРМ договору розподілу природного газу або Оператором ГТС договору транспортування природного газу (для прямих споживачів).
2.3. Відносини Сторін, що є предметом цього Договору, але не врегульовані ним, регулюються згідно із Цивільним кодексом України, Законом України "Про ринок природного газу", Правилами постачання, Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2493 (далі - Кодекс газотранспортної системи), Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем).
3.1. Постачання природного газу Споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в Реєстрі споживачів Постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
3.2. Підстави для здійснення Постачальником постачання природного газу Споживачу визначені положеннями Правил постачання.
3.3. Період безперервного постачання природного газу Постачальником не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу Споживачу Постачальником, крім випадків дострокового розірвання договору.
4.1. Постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою Постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається Постачальником відповідно до розділу VI Правил постачання. Нова ціна є обов'язковою для Сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення Постачальником на власному сайті.
4.2. Об'єм (обсяг) постачання природного газу Споживачу за розрахунковий період визначається за даними Оператора ГРМ / Оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані Споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
4.3. Постачальник зобов'язаний надати Споживачу рахунок на оплату природного газу за цим Договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між Постачальником і Споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо - якщо Сторонами це окремо обумовлено).
4.4. Споживач зобов'язаний оплатити рахунок, наданий Постачальником відповідно до пункту 4.3 цього Договору, до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу.
4.5. У разі порушення Споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим Договором він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
У разі порушення побутовим Споживачем строків оплати за цим Договором він сплачує пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
5.2. Споживач зобов'язується: 1) забезпечувати своєчасну та повну оплату поставленого природного газу згідно з умовами цього Договору; 2) укласти в установленому порядку договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ або договір транспортування природного газу з Оператором ГТС (для прямих споживачів) для набуття права на правомірний відбір газу із газорозподільної системи та фізичну доставку газу до межі балансової належності об'єкта Споживача.
6.1. Постачальник має право: 1) отримувати від Споживача плату за поставлений природний газ.
8.1. За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством.
11.1. Цей Договір набирає чинності з дня, визначеного інформаційною платформою Оператора ГТС днем початку постачання природного газу Споживачу в Реєстрі споживачів Постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи. Дія цього договору не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, наступного за місяцем, в якому почалося фактичне постачання природного газу Постачальником. Розірвання (припинення дії) цього Договору не звільняє Споживача від обов'язку сплатити заборгованість Постачальнику за цим Договором.
11.5. Усі повідомлення за цим Договором вважаються зробленими належним чином у разі, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані за зазначеними в цьому Договорі адресами Сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв'язку одержувача.
У разі отримання Постачальником від Споживача заяви про бажання використовувати у взаємовідносинах електронний документообіг усі документи і повідомлення за цим Договором також можуть бути складені відповідно до законодавства про електронний документообіг та використання електронних документів. У такому разі такі документи і повідомлення мають юридичну силу оригіналу документа.
Згідно з наданими позивачем доказами направлення, примірник зазначеного Договору надісланий відповідачу, згідно зі списком № 06.01.2021-обл.газ2, рекомендованим листом з трек-номером 0600015276140. Відповідно до штемпеля, який міститься на списку, поштове відправлення надіслано 06.01.22, та згідно з наданим позивачем витягом із сайту АТ "Укрпошта" вручений за довіреністю 10.01.2022.
Згідно з довідкою про об'єми поставленого ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" природного газу за підписом начальника відділу балансування ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" О.О. Малахової, ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" за даними Інформаційної платформи оператора газотранспортної системи поставило природний газ споживачу з ЕІС-кодом 56Х3800000000019 Черкасигаз АТ в таких об'ємах:
з 01.11.2021 по 30.11.2021 - 1 528 500,81 куб.м.;
з 01.12.2021 по 31.12.2021 - 2 203 401,88 куб.м.;
з 01.01.2021 по 31.01.2022 - 7 362 483,48 куб.м.;
з 01.02.2022 по 28.02.2022 - 3 886 880,16 куб.м.;
з 01.05.2022 по 31.05.2022 - 1 019 706,22 куб.м.
Відповідно до підписаного позивачем Акту від 31.01.2023 № 2151 приймання-передачі природного газу, ТОВ "ГК "Нафтогаз України" передало, а АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" прийняло природний газ у обсязі 7 362,48347 тис. куб. м. на загальну суму з ПДВ 284 648 877,47 грн. В тому числі до зазначеної суми включено плату за послугу транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з ГТС (тариф) у розмірі 482 595,04 грн без ПДВ.
11.02.2022 позивач виставив відповідачу рахунок на оплату (природний газ) № 6538 на загальну суму з ПДВ 461 528 942,99 грн.
Згідно з наданими позивачем доказами надсилання, останній відповідно до списку "14.02.22_курдоставка" надіслав відповідачу поштове відправлення 14.02.2022 за трек-номером 0505064195683, та відповідно до наданого позивачем витягу з сайту АТ "Укрпошта" таке відправлення вручено особисто 18.02.2022.
Відповідно до підписаного позивачем Акту від 28.02.2022 № 4194 приймання-передачі природного газу, ТОВ "ГК "Нафтогаз України" передало, а АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" прийняло природний газ у обсязі 3 886,88016 тис. куб. м. на загальну суму з ПДВ 152 780 292,53 грн. В тому числі до зазначеної суми включено плату за послугу транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з ГТС (тариф) у розмірі 914 125,95 грн без ПДВ.
12.03.2022 позивач виставив відповідачу рахунок на оплату (природний газ) № 10131 на загальну суму з ПДВ 614 309 235,52 грн.
Згідно з наданими позивачем доказами надсилання, останній відповідно до списку "21.03.22_курдоставка_Боженко" надіслав відповідачу поштове відправлення 21.03.2022 за трек-номером 0505068276408, та відповідно до наданого позивачем витягу з сайту АТ "Укрпошта" таке відправлення вручено за довіреністю 28.03.2022.
Щодо включення до вартості поставленого природного газу вартості за послугу транспортування представниця позивача у судовому засіданні повідомила суду, що таке включення здійснюється з урахуванням листа Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 12.08.2019 № 8475/16.3.2/7-19.
Цей лист є загальнодоступним та досліджений судом у судовому засіданні.
Зі змісту листа випливає, що оскільки відповідно до вимог чинного законодавства потужність віртуальної точки виходу до газорозподільних систем (до споживача, який підключений до газорозподільної системи) надається замовнику послуг транспортування, а отже і вартість замовленої потужності має бути сплачена замовником послуг транспортування (постачальником природного газу) на користь Оператора ГТС. Тобто, вартість замовленої потужності сплачується Оператору ГТС постачальником природного газу, який в свою чергу має право включати її до кінцевої вартості природного газу.
Отже, включення до вартості поставленого природного газу вартості послуги з транспортування є правомірним.
Водночас господарський суд враховує, що як уже встановлено вище, відповідно до п. 4.4. Договору, Споживач зобов'язаний оплатити рахунок, наданий Постачальником відповідно до пункту 4.3 цього Договору, до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу.
З викладеного випливає, що за поставлений природний газ у січні 2022 року відповідач мав сплатити до 28.02.2022, а за поставлений природний газ у лютому 2022 року - до 31.03.2022. Відповідно до умов Договору така сплата не залежить від підписання споживачем акту приймання-передачі природного газу.
10.05.2022 відповідач на виконання п. 2 гл. 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи України надав позивачу, як постачальнику останньої надії форму № 10 - Інформацію щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" з 01.12.2021, де, серед інших, визначено в якості споживача - АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" з ЕІС-кодом 56Х3800000000019, дати подання - 01.12.2021, 01.03.2022, 01.05.2022. Така форма підписана 10.05.2022 Плигач Н.О., організація - АТ "Черкасигаз" шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису, що підтверджується протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису онлайн сервісу створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису. (а.с. 20-24, т. 1)
Так відповідно до п. 2 гл. 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи України, зокрема, оператори газорозподільних систем, оператор газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) протягом трьох діб зобов'язані надати постачальнику «останньої надії» через інформаційну платформу інформацію щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії», за формою оператора газотранспортної системи, погодженою Регулятором. Інформація скріплюється електронним підписом уповноваженої особи оператора газорозподільної системи/оператора газотранспортної системи (щодо прямих споживачів).
Подання такої інформації відповідачем, як Оператором ГТС позивачу, як постачальнику "останньої надії" свідчить про обізнаність відповідача про реєстрацію його в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії".
31.05.2022 позивач звернувся до відповідача з вимогою про сплату заборгованості за спожити газ непобутовим споживачем постачальнику "останньої надії", в якій вимагав сплатити заборгованість за природний газ (основний борг) в сумі 614 309 235,52 грн до 13.06.2022.
15.11.2022 представник ТОВ "ГК "Нафтогаз України" звернувся до ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" із адвокатським запитом про надання інформації та копій документів (в порядку статей 20, 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"), а саме інформації щодо фактичних обсягів споживання природного газу за період з 01.01.2021 по дату видачі відповіді, зокрема, щодо споживача Черкасигаз АТ з ЕІС-кодом 56Х3800000000019.
25.11.2022 на адвокатський запит представника позивача, ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" надало відповідь, до якої додало витяги з інформаційної платформи інформації щодо закріплення споживачів в реєстрі споживачів постачальників та інформації щодо остаточної алокації відборів споживача.
Так, згідно з інформацією щодо закріплення споживача з ЕІС-кодом 56Х3800000000018 (код АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз") в Реєстрі споживачів постачальників, 01.12.2021 створено запис із зазначенням дати початку постачання - 01.01.2022 та дати завершення - 28.02.2022. Назва постачальника - Нафтогаз України ГК ТОВ (а.с. 28, т. 1)
Така інформація узгоджується із формою № 10 поданою відповідачем, як оператором ГРМ, позивачу, як постачальнику "останньої надії" щодо створення в інформаційній платформі запису 01.12.2021 про включення відповідача до Реєстру споживачів постачальника «останньої надії» дата початку постачання - 01.01.2022, дата завершення - 28.02.2022.
Як уже встановлено судом, відповідно до п. 3.1. Договору, постачання природного газу Споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в Реєстрі споживачів Постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
Підсумовуючи викладене, відповідач, як Оператор ГРМ, був обізнаним про те, що він є споживачем постачальника "останньої надії", яким є позивач у період 01.01.2022-28.02.2022.
Згідно з наданою ТОВ "Оператор газотранспортної системи" інформацією щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56Х3800000000018, назва постачальника: Нафтогаз України ГК ТОВ за січень-лютий 2022 року відповідачем відбирались щоденно обсяги природного газу, які повністю співпадають з обсягами, зазначеними позивачем у актах приймання-передачі природного газу за січень, лютий 2022 року. (а.с. 29, зворотній бік, а.с. 30, том 1)
Так з 01.01.2022 по 31.01.2022 спожито 7 362 483,47 куб.м; з 01.02.2022 по 28.02.2022 спожито 3 886 880,16 куб. м.
Розглядаючи спір господарський суд враховує такі положення чинного законодавства.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 714 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до 1 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу", постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із нормативно-правовими актами.
Права та обов'язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу. (ч. 3 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу")
Споживач зобов'язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів. (п. 1, 2 ч. 2 ст. 13 Закону України "Про ринок природного газу")
Позивач відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 04.07.2017 № 880 здійснює ліцензійне постачання природного газу на території України.
За змістом пункту 26 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу", постачальник «останньої надії» - це визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.
За результатами державного конкурсу та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 917-р Позивача визначено постачальником «останньої надії» на ринку природного газу. У свою чергу, Закон України "Про ринок природного газу" визначає, що споживачем є фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (ст. 1).
Крім того, згідно з ч. 1, 3 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Однак, постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором, а Договір на постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним.
Права та обов'язки постачальників і споживачів визначаються Законом України "Про ринок природного газу", Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу. Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про ринок природного газу" споживач зобов'язаний, зокрема: 1) укласти договір про постачання природного газу; 2) забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; 3) не допускати несанкціонованого відбору природного газу; 4) забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу;
5) припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 2496 від 30.09.2015 (далі - Правила) врегульовано відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/ газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС). Дія Правил поширюється на постачальників, споживачів природного газу - фізичних осіб (побутових споживачів), фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб та Операторів ГРМ/ГТС.
Так, відповідно до п. 1, 2, 4-6 Розділу VI Правил постачання природного газу постачальник "останньої надії" здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженому постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2501, який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів.
Відповідно до пункту 1 розділу VI Правил, договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» укладається у випадках, передбачених пунктом 3 розділу VI, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника «останньої надії» та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.
Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним, не потребує двостороннього підписання і вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
За договором постачання природного газу постачальник "останньої надії" зобов'язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для нього об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу в розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
Максимальна тривалість постачання природного газу постачальником "останньої надії" не може перевищувати шістдесят днів та в будь-якому випадку не має тривати довше ніж до кінця календарного місяця, наступного за тим місяцем, у якому почалося фактичне постачання природного газу споживачеві постачальником останньої надії".
Підсумовуючи досліджене суд встановив, що між позивачем та відповідачем укладено Договір, як між постачальником "останньої надії" та споживачем, до такого договору застосовуються положення Цивільного кодексу України.
Щодо включення Відповідача до реєстру постачальника «останньої надії» та обсягу поставленого йому природного газу.
Відповідно до пункту 19 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газотранспортної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).
24.12.2019 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову № 3011 «Про видачу ліцензії з транспортування природного газу ТОВ «Оператор ГТС України», на право провадження господарської діяльності з транспортування природного газу ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ» (03065, м. Київ, проспект Гузара Любомира, 44; код ЄДРПОУ 42795490).
При цьому, правове регулювання технічних, організаційних, економічних та правових засад функціонування газотранспортної системи України здійснюється Кодексом Газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1378/27823 (далі - Кодекс ГТС).
Так, відповідно до положень пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу відповідно до вимог цього Кодексу.
При цьому, Оператор газотранспортної системи виконує функції адміністратора інформаційної платформи (пункт 5 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС).
Отже, суб'єкти ринку природного газу (в даному випадку Позивач та Відповідач, як продавець та покупець природного газу відповідно), користуються ресурсами інформаційної платформи, адміністратором якої є Оператор ГТС.
Інформаційна платформа має бути доступною всім суб'єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій, пов'язаних із укладанням угод за короткостроковими стандартизованими продуктами, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом.
Для вчинення вищезазначених дій веб-додаток інформаційної платформи має бути доступним у мережі Інтернет цілодобово, сім днів на тиждень (пункт 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС).
Таким чином, позивач та відповідач, як суб'єкти ринку природного газу мають право на доступ до Інформаційної платформи у межах прав на перегляд відображених відомостей.
Відповідач, як споживач природного газу не надав суду доказів існування у нього постачальника природного газу у січні-лютому 2022 року, не надав доказів перебування у реєстрі споживачів будь-якого із постачальників, тому у відповідності до положень п. 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС такого споживача (Оператора ГРМ) було автоматично включено (зареєстровано) в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії», тобто позивача.
Положеннями абзацу 11 пункту 2 глави 5 вказаного розділу Кодексу ГТС визначено, що дата початку постачання природного газу споживачу постачальником «останньої надії» визначається в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі.
Суд вище встановив, що сам відповідач подав позивачу відомості про включення його в Реєстр споживачів постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі з періодом споживання 01.01.2022-28.02.2022.
Як наслідок, Оператором ГТС об'єми природного газу, спожитого відповідачем автоматично включено до портфеля постачальника «останньої надії» - позивача і, відповідно, спожитий природний газ віднесено до об'ємів, поставлених позивачем.
Відповідно до абзацу 1 пункту 1 глави 2 розділу IV Кодексу ГТС, з метою уніфікації та однозначної ідентифікації суб'єктів ринку природного газу та точок комерційного обліку, розміщених на об'єктах газової інфраструктури, та для забезпечення спрощення процедур зміни постачальників природного газу та електронного обміну даними між суб'єктами ринку природного газу, на національному рівні використовується система кодування, рекомендована Європейською мережею операторів газотранспортних систем (ENTSOG).
Так, відповідно до підпункту 4.2. розділу IV Договору, Об'єм (обсяг) постачання природного газу Споживачу за розрахунковий період визначається за даними Оператора ГРМ/Оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані Споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Абзацом 2 пункту 1 глави 2 розділу IV Кодексу ГТС визначено, що для кодування використовується ЕІС-код, при цьому згідно з абзацом 4 вказаного пункту глави 2 розділу IV Кодексу ГТС кожному суб'єкту ринку природного газу та/або точці комерційного обліку може бути присвоєно лише один ЕІС-код. Зазначене обумовлює відсутність в інформаційній платформі найменувань споживачів, у зв'язку з чим їх ідентифікація здійснюється виключно за присвоєними ЕІС-кодами.
Враховуючи викладене, в інформаційній платформі споживач з ЕІС-кодом 56X3800000000018 (відповідач) був закріплений за постачальником «останньої надії» ТОВ «ГК «Нафтогаз України» (ЕІС-код 56Х930000008780В) (позивач) у період з 01.01.2022 по 28.02.2022.
Щодо обмежень на включення в реєстр постачальника останньої надії суд враховує таке.
Статтею 15 Закону України "Про ринок природного газу" врегульовано, що у разі якщо постачальника ліквідовано, визнано банкрутом, його ліцензію на провадження діяльності з постачання природного газу анульовано або її дію зупинено, а також в інших випадках, передбачених правилами для постачальника "останньої надії", постачання природного газу споживачу здійснюється у порядку, визначеному правилами для постачальника "останньої надії", та на умовах типового договору постачання постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором.
Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу.
Постачальник "останньої надії" постачає природний газ споживачу протягом строку, який не може перевищувати 60 діб та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії".
Після закінчення цього строку постачальник "останньої надії" зобов'язаний припинити постачання природного газу споживачу. Постачальник "останньої надії" має право припинити постачання природного газу споживачу до закінчення вищезазначеного строку у разі невиконання цим споживачем обов'язку щодо повної та своєчасної оплати вартості природного газу, який постачається постачальником "останньої надії", відповідно до типового договору постачання постачальником "останньої надії".
Договір між постачальником "останньої надії" та споживачем не може бути укладений за наявності простроченої заборгованості у такого споживача перед таким постачальником "останньої надії", крім випадків, якщо таким споживачем є побутовий споживач, споживач, що є бюджетною установою відповідно до Бюджетного кодексу України, закладом охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладом охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та / або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), споживач, що здійснює виробництво теплової енергії.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2501 від 30.09.2015 затверджено типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" (далі - типовий договір).
Відповідно до пункту 1.1 типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним і регламентує порядок та умови постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії".
Згідно з пунктом 1.3 типового договору останній є договором приєднання та вважається укладеним зі споживачем з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора ГТС днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
Пунктом 3.1 типового договору передбачено, що постачання природного газу споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в Реєстрі споживачів постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи.
Згідно з пунктом 3.3 типового договору період безперервного постачання природного газу постачальником не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником, крім випадків дострокового розірвання договору.
Оскільки постачання здійснювалось у період 01.01.2022-28.02.2022, тобто з початку календарного року, дотримано період безперервного постачання природного газу постачальником - неперевищення шістдесяти діб протягом календарного року
Верховний Суд у постанові від 16.08.2023 №640/15656/20 зазначив, що аналіз положення щодо встановлення постачання природного газу споживачу протягом строку, який не може перевищувати 60 діб, дає підстави для висновку, що завданням постачальника "останньої надії" є страхування побутових та непобутових споживачів на певний період від раптового припинення газопостачання, якщо постачальник газу не зможе виконувати свої обов'язки перед споживачем. Постачальник "останньої надії" не конкурує за клієнта, не рекламує свої послуги, не змагається за споживача. Він підтримує клієнтів, які опинилися у скрутному становищі не з власної волі.
Згідно із абз.14 пунктом 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС у разі якщо за п'ять днів до кінцевої дати постачання природного газу поточним постачальником інформаційна платформа не фіксує такого споживача в Реєстрі іншого постачальника, у тому числі в Реєстрі постачальника із спеціальними обов'язками або постачальника "останньої надії", інформаційна платформа одночасно направляє оператору газорозподільної системи (оператору газотранспортної системи по прямих споживачах) інформаційне повідомлення про відсутність у споживача постачальника з певної дати за формою оператора газотранспортної системи, погодженою з Регулятором. Оператор газорозподільної системи (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах), отримавши таке повідомлення, зобов'язаний протягом двох робочих днів проінформувати такого споживача про відсутність у нього постачальника з певної дати та можливі наслідки для нього і за необхідності розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку газопостачання на об'єкти такого споживача.
Пунктом 5 розділу VI Правил постачання природного газу встановлено, що після закінчення граничного строку постачання природного газу постачальником "останньої надії", передбаченого цим розділом та Законом України "Про ринок природного газу", постачальник "останньої надії" зобов'язаний припинити постачання природного газу за договором зі споживачем. Виключення споживача з Реєстру споживачів постачальника "останньої надії" здійснюється у порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи. У випадку якщо споживач не був включений до Реєстру споживачів іншого постачальника після закінчення постачання природного газу постачальником "останньої надії", до такого споживача повинні застосовуватись заходи з припинення розподілу/транспортування (для прямих споживачів) природного газу споживачу відповідно до умов Кодексу газорозподільних систем та Кодексу газотранспортної системи.
Як повідомив сам позивач у заяві свідка, у відповідача перед ним наявна була заборгованість станом на 01.01.2022.
Суд зауважує, що абзацом 3 ч. 2 ст. 15 Закону "Про ринок природного газу" (у редакції від 01.12.2021) дійсно встановлено заборону укладення договору між постачальником "останньої надії" та споживачем за наявності у нього простроченої заборгованості (крім випадків, якщо таким споживачем є побутовий споживач, споживач, що є бюджетною установою відповідно до Бюджетного кодексу України, закладом охорони здоров'я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладом охорони здоров'я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), споживач, що здійснює виробництво теплової енергії.
Водночас Законом "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" від 29.07.2022 №2479-IX, який набрав чинності 19.08.2022 (далі - Закон №2479-IX), абзац 3 ч. 2 ст. 15 Закону "Про ринок природного газу" доповнено словами "та оператор ГРМ".
При цьому абзац 2 п. 1 розд. ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2479-IX встановлює, що зміни, які вносяться до абз. 3 ч. 2 ст. 15 Закону "Про ринок природного газу", застосовуються виключно до правовідносин з 1 січня по 28 лютого 2022 року.
Таким чином, оскільки законодавець включив операторів ГРМ до кола суб'єктів, з якими у період січня-лютого 2022 року договір постачання може бути укладений попри наявність простроченої заборгованості, суд дійшов висновку, що відповідач, як оператор ГРМ, правомірно включений до реєстру споживачів ТОВ "ГК "Нафтогаз України", як постачальника "останньої надії" у досліджуваний період.
Судом враховано правовий висновок щодо застосування вищезазначених законодавчих норм, що викладений у постанові Верховного Суду від 07.08.2024 у справі № 910/1007/22 (п. 57-61).
Стосовно тверджень відповідача щодо подання позивачем добових номінацій (реномінацій) на точку виходу (ЕІС-код 56ZG-DSO-380000Z) для постачання природного газу АТ "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" (ЕІС-код 56X3800000000018) у січні та лютому 2022 року лише в обсязі 1 куб. м, суд зазначає таке.
Дійсно відповідно до витягів з інформаційної платформи Оператора ГТС щодо номінацій за період з 01.01.2022 по 31.01.2022 та з 01.02.2022 по 28.02.2022 із зазначенням обсягів природного газу, які мають бути подані протягом доби до газотранспортної системи в точці входу та відібрані з газотранспортної системи в точці виходу ЕІС-код 56ZG-DSO-380000Z - 1 куб. м. Визначення розміру номінації обсягом 1,00 куб.м. обумовлено особливостями взаємовідносин постачальника "останньої надії" та суб'єктів ринку природного газу, що були включені до Реєстру постачальника "останньої надії" та суб'єктів ринку природного газу, що були включені до Реєстру постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі Оператора ГТС. Так, відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496, постачальник "останньої надії" здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженому постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2501, який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів. Відповідно до умов Договору, об'єм (обсяг) постачання природного газу споживачу за розрахунковий період визначається за даними Оператора ГРМ/Оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов Договору розподілу природного газу. Разом з тим, Договір не передбачає планові обсяги реалізації природного газу та не покладає на споживачів, що були включені до Реєстру споживачів постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі Оператора ГТС, обов'язку надавати інформацію щодо планових обсягів постачальнику "останньої надії". За таких умов, станом на початок розрахункового періоду, очевидним є те, що ТОВ "ГК "Нафтогаз України", як постачальник "останньої надії", не володіло інформацією щодо планових обсягів постачання.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону України "Про ринок природного газу" у разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до статті 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу. (ч. 1 ст. 691 ЦК України)
Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. (ч. 1 ст. 692 ЦК України)
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. (ч. 1 ст. 530 ЦК України)
Як встановлено судом вище, відповідно до п. 4.4. Договору відповідач мав сплатити за спожитий природний газ у січні - до 28.02.2022, у лютому - до 31.03.2022.
Отже, строк виконання зобов'язань відповідачем наразі сплив, доказів сплати заборгованості в загальній сумі 437 429 170 грн суду не надано.
Заперечення відповідача, що неможливо перевірити правильність застосування формули у зв'язку з недоступністю всіх складових формули є неспроможним.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 917-р Позивача визначено постачальником «останньої надії» на ринку природного газу строком на три роки як переможця конкурсу. Порядок проведення конкурсу з визначення постачальника «останньої надії» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 809 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника «останньої надії» (далі - Порядок).
Відповідно до п. 24 Порядку, Переможець конкурсу погоджується, що він як постачальник “останньої надії» буде здійснювати постачання природного газу за ціною, що з 1 жовтня 2021 р. визначається за такою формулою: Ціна ПОН = [(SK VTP + SK Exit fee) х X-RateEUR х 10.6 + UA Entry fee x Daily booking coefficient x X-RateUSD + націнка] + податок на додану вартість,
де SK VTP - середньоарифметичне значення між "Bid" та "Offer" для котирування Dayahead згідно з даними, опублікованими у джерелі котирувань ICIS European Spot Gas Markets під заголовком "Slovakia Price Assessment" на дату, що передує дню визначення ціни ПОН у євро/МВт·г:
SK Exit fee - плата за вихід із газотранспортної системи Словаччини, розрахована за допомогою тарифного калькулятора. що розміщений за посиланням https://tis.еustream.sk/TisWeb/#/?nav=oa.calw&lng=EN&pcrw=true, з розрахунку на 10000 МВт г денної потужності при бронюванні потужності на одну добу для кожного розрахункового місяця в точці "Budincе", євро/МВт·г;
UA Entry fee - тариф на послуги транспортування природного газу для входу в газотранспортну систему України на міждержавному з'єднанні для точки входу "Budincе" на рівні 4,45 долара США за 1000 куб. метрів на добу без урахування податку на додану вартість;
Daily booking coefficient - коефіцієнт, який застосовується до тарифів на послуги транспортування природного газу для точок входу в газотранспортну систему на міждержавних з'єднаннях на регуляторний період 2020-2024 років у разі замовлення потужності на добу наперед на рінні 1,45;
X-RateEUR офіційний курс гривні до євро, актуальний на дату розрахунку ціни ПОН, опублікований на офіційному сайті Національного банку, гривень за 1 євро;
X-RateUSD - офіційний курс гривні до долара США, актуальний на дату розрахунку ціни ПОН, опублікований на офіційному сайті Національного банку, гривень за 1 долар США;
націнка - 20 відсотків х [(SK VTP + SK Exit fee) х X-RateEUR х 10,6 + UA Entry fee x Daily booking coefficient х X-RateUSD];
податок на додану вартість - 20 відсотків х [(SK VTP + SK Exit fee) x X-RateEUR x 10,6 + UA Entry fee x Daily booking coefficient x X-RateUSD + націнка].
Інформація є загальнодоступною та опублікована, зокрема, у вищезгаданих джерелах котирувань ICIS European Spot Gas Markets під заголовком "Slovakia Price Assessment" на сайті https://www.eustreani.Sk/en/products-services/download/#documents-pricе, офіційному сайті Національного банку України та офіційному сайті Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України".
Як випливає зі змісту формули формування ціни, вказаної в п. 24 Порядку, показники «SK VTP», «SK Exit fee», «UA Entry fee», «Daily booking coefficient», «X-RateEUR», «X RateUSD» не залежать від волі постачальника «останньої надії» та встановлюються відповідними органами, підприємствами та установами України та світу.
При цьому, Типовим договором не передбачено зазначення у ньому розрахунку ціни ПОН, а передбачена лише публікація на веб-сайті Позивача ціни ПОН, розрахованої у відповідності до п. 24 Порядку.
Так, відповідно до п. 8 Розділу VI Правил постачання природного газу, постачальник «останньої надії» зобов'язаний постачати природний газ споживачам за ціною, за якою він зобов'язався постачати природний газ споживачам відповідно до умов конкурсу на обрання постачальника «останньої надії». Ціна на природний газ публікується на веб-сайті постачальника «останньої надії».
Відповідно до п. 4.1 Типового договору постачання природного газу постачальником «останньої надії», постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою Постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається Постачальником відповідно до Розділу VI Правил. Нова ціна є обов'язковою для сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення Постачальником на власному сайті.
Як зазначав Позивач в позовній заяві, ціна природного газу (з урахуванням ПДВ) відповідно до умов Договору опублікована/оприлюднена на сайті Позивача за посиланням https://gas.ua/uk/business/news/pon-archive-price. На підтвердження вказаного Позивачем додано до позовної заяви відповідну роздруківку з сайту Позивача (додаток № 8 до позовної заяви).
Таким чином, постачання природного газу Позивачем Відповідачу відбувалось за ціною, оприлюдненою на веб-сайті Позивача https://gas.ua/uk/business/news/pon-archive-price, що відповідає умовам п. 4.1 Типового договору.
Відповідно до п.6. Розділу VI Правил постачання природного газу Постачальник «останньої надії» має повідомити споживача про обмежений строк постачання природного газу, ціну природного газу для споживача та поінформувати споживача про його право та необхідність вибору іншого постачальника шляхом розміщення відповідної інформації на сайті постачальника «останньої надії». Для побутових споживачів така інформація додатково розміщується у платіжних документах за спожитий природний газ.
Постачальник «останньої надії» зобов'язаний оприлюднювати на своєму веб-сайті та підтримувати в актуальному стані інформацію щодо споживачів, що не є побутовими, з діючими договорами постачання природного газу із зазначенням такої інформації:
ЕІС-коди споживачів (точок комерційного обліку);
ЄДРПОУ та назва споживача;
адреса об'єкта;
кінцевий строк постачання природного газу.
Отже, відповідач був належним чином повідомлений (поінформований) шляхом публікації на сайті відповідної інформації.
Також позивач надав суду та відповідачу всі необхідні вихідні дані та надав приклад розрахунку за два дні у різні місяці, а саме 05.01.2022 та 09.02.2022.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позивачем правильно розрахована ціна природного газу у січні-лютому 2022 року.
Щодо включення у вартість поставленого природного газу тарифу на послуги з транспортування.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон).
Відповідно до положень статті 17 Закону, для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розробляє та затверджує нормативно-правові акти, зокрема кодекси газотранспортної та газорозподільних систем, та ініціює внесення змін до них.
Так, керуючись положеннями статті 17 Закону, НКРЕКП було прийнято постанову від 22.04.2019 № 580 «Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП, якою були внесенні зміни, зокрема до Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493 (далі - Кодекс ГТС).
Відповідно до положень пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС замовник послуг транспортування - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка на підставі договору транспортування, укладеного з оператором газотранспортної системи, замовляє одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу.
Згідно з положеннями пункту 1 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи надає право користування потужністю точок входу/виходу на прозорих та недискримінаційних засадах відповідно до положень цього Кодексу та договору транспортування природного газу.
Розмір потужності, що надається замовнику послуг транспортування в точці входу/ виходу, визначається відповідно до положень цього Кодексу та договору транспортування природного газу.
Згідно з положеннями пункту 10 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГТС потужність віртуальної точки виходу до газорозподільних систем надається замовникам послуг транспортування відповідно до вимог цього Кодексу на гарантованій основі.
Разом з тим, відповідно до пункту 1 глави 1 розділу VIII Кодексу ГТС одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування.
Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником /послуг транспортування.
Так, Типовий договір транспортування природного газу затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497 (далі - Типовий договір).
Згідно з пунктом 2.1 розділу П Типового договору, за цим Договором Оператор надає Замовнику послугу транспортування природного газу (далі - Послуга) на умовах, визначених у цьому Договорі, а Замовник сплачує Оператору встановлені в цьому Договорі вартість такої Послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.
Відповідно до положень розділу VIII Типового договору, вартість послуг договірної потужності визначається виходячи з обсягу замовленої потужності Замовника згідно з додатком 1 до цього Договору (розподіл потужності) та/або додатком 2 до цього Договору (розподіл потужності з обмеженнями) та/або обсягу підтвердженої номінації у випадку замовлення потужності на період однієї газової доби.
Послуги доступу до потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи на період газового місяця, кварталу та/або року надаються на умовах 100% попередньої оплати (крім замовника послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов'язки з постачання природного газу, у межах виконання ним таких спеціальних обов'язків, або оператора газорозподільної системи) у розмірі вартості замовленої потужності на період газового місяця за п'ять робочих днів до початку газового місяця, у якому буде забезпечуватись доступ до потужностей.
Для послуг доступу до потужності на період однієї газової доби Замовник зобов'язаний здійснити 100% попередню оплату (крім замовника послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов'язки з постачання природного газу, у межах виконання ним таких спеціальних обов'язків, або оператора газорозподільної системи) у розмірі не менше від вартості послуги доступу до потужності на період газової доби, яка планується для використання згідно з номінацією. При цьому така оплата має бути отримана оператором газотранспортної системи на його рахунок не пізніше ніж за три години до кінцевого строку подання номінації. Таким чином, враховуючи те, що відповідно до вимог чинного законодавства потужність віртуальної точки виходу до газорозподільних систем (до споживача, який підключений до газорозподільної системи) надається замовнику послуг транспортування, а отже і вартість замовленої потужності має бути сплачена замовником послуг транспортування (постачальником природного газу) на користь Оператора ГТС.
Тобто, вартість замовленої потужності сплачується Оператору ГТС постачальником природного газу, який в свою чергу має право включати її до кінцевої вартості природного газу.
Даної позиції притримується Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) в своєму листі від 12.08.2019 №8475/16.3.2/7-19 (даний лист є загальнодоступним в мережі Інтернет).
Щодо наданих відповідачем копій окремих сторінок експертизи з іншої справи, то суд не враховує даний доказ, як належний, оскільки він поданий не у повному обсязі і виконаний на замовлення сторін у іншій справі, яка розглядається судом першої інстанції і цим судом наразі не надано йому оцінку у формі ухваленого рішення по суті справи.
Підсумовуючи досліджене суд встановив, що позивач поставив відповідачу, як постачальник останньої надії у січні 2022 року природний газ загальним обсягом 7 362,48347 тис.м.куб. на загальну суму з ПДВ 284 648 877,47 грн та у лютому 2022 року природний газ загальним обсягом 3 886,88016 тис.м.куб. на загальну суму з ПДВ 152 780 292,53 грн, всього на суму 437 429 170 грн. Така сума основного боргу підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Також позивач заявив до стягнення 80 143 692,12 грн пені, 25 886 533,19 грн 3 % річних та 123 409 983,94 грн інфляційних втрат.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків, сплата неустойки (ст. 611 ЦК України).
Відповідно до положень ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Ст. 216 ГК України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. (ч. 1)
Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Суб'єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 цього Кодексу. (ст. 230 ГК України)
Відповідно до п. 4.5. Договору у разі порушення Споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим Договором він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Перевіривши розрахунок позивача суд дійшов висновку щодо його обґрунтованості та арифметичної правильності, тому позов в частині стягнення пені підлягає задоволенню.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши розрахунок позивача суд дійшов висновку щодо його обґрунтованості та арифметичної правильності, тому позов в частині стягнення 3% річних та інфляційних втрат підлягає задоволенню.
У судовому засіданні представник відповідача усно заявив клопотання про відмову у задоволенні штрафних санкцій, якщо суд дійде висновку щодо обґрунтованості позову в частині основного боргу.
У разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій. (ст. 233 ГК України)
Розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення. (ч. 3 ст. 551 ЦК України)
При цьому відсутність чи невисокий розмір збитків може бути підставою для зменшення судом розміру неустойки, що стягується з боржника. Вирішуючи питання про зменшення розміру пені та штрафу, які підлягають стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання, суд повинен з'ясувати наявність значного перевищення розміру неустойки перед розміром збитків, а також об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеня виконання зобов'язань, причини неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення у виконанні зобов'язання, невідповідності розміру пені наслідкам порушення, негайного добровільного усунення винною стороною порушення та його наслідків.
З аналізу наведених норм законодавства випливає, що зменшення розміру заявленої до стягнення пені є правом суду. При цьому господарський суд, оцінивши надані сторонами докази та обставини справи у їх сукупності, вирішує питання про наявність або відсутність у кожному конкретному випадку виняткових обставин, за яких можливе зменшення пені, а також розмір, до якого підлягає їх зменшення.
Вирішуючи питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання, господарський суд повинен об'єктивно оцінити чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеня виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків), тощо.
Слід зазначити, що поняття значно та надмірно, при застосуванні ч. 3 ст. 551 ЦК України та ст. 233 ГК України, є оціночними і мають конкретизуватися судом у кожному конкретному випадку. Правила ч. 3 ст. 551 ЦК України та ст. 233 ГК України направлені на запобігання збагаченню кредитора за рахунок боржника, недопущення заінтересованості кредитора у порушенні зобов'язання боржником.
Одночасно, в чинному законодавстві України відсутній вичерпний перелік виняткових випадків, за наявності яких господарським судом може бути зменшено неустойку. Отже, вказане питання вирішується судом з урахуванням приписів ст. 86 ГПК України, відповідно до якої господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Обов'язок доведення наявності підстав для зменшення штрафних санкцій покладений саме на відповідача, проте відповідач не надав суду жодних доказів на підтвердження наявності підстав для зменшення штрафних санкцій, отже у суду відсутні підстави для зменшення штрафних санкцій.
Підсумовуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 74, 76 - 77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Черкасигаз" (ідентифікаційний код 03361402, вул. Максима Залізняка, буд. 142, місто Черкаси, Черкаська обл., 18028) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (ідентифікаційний код 40121452, вул. Шолуденка, буд. 1, місто Київ, 04116) основний борг у сумі 437 429 170,00 грн; пеню у сумі 80 143 692,12 грн; три проценти річних у сумі 25 886 533,19 грн; інфляційні втрати у сумі 123 409 983,94 грн та судові витрати у сумі 847 840,00 грн сплаченого судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати учасникам справи за допомогою системи "Електронний суд".
Повне рішення складено та підписано 06.12.2024.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА