Рішення від 06.12.2024 по справі 480/3461/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2024 року Справа № 480/3461/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/3461/24 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області", Міністерства внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань, Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області", у якій просить:

- визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області», які полягають у відмові в обов'язковому зазначенні відомостей про розміри фактично виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 за відповідною посадою при підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області на ім'я ОСОБА_1 довідок від 27.12.2023 №33/39-4171, від 27.12.2023 №33/39-4172 та від 27.12.2023 №33/39-4173 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними станом на 29.01.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020, з 01.01.2021 та з 01.01.2022 основного розміру пенсії та із урахуванням правових висновків рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.12.2022 по справі №480/6604/22, а також внесення недостовірних облікових даних у вищевказані довідки;

- зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області» підготувати та надати до Головного Управління Пенсійного фонду України у Сумській області оновлену довідку (з достовірними обліковими даними) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами чинними на станом на 29.01.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІЇ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням розмірів складових грошового забезпечення, визначених на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.12.2022 по справі №480/6604/22 в довідках від 27.12.2023 №33/39-4171, від 27.12.2023 №33/39-4172 та від 27.12.2023 №33/39-4173 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри фактично виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 (не менше ніж 50% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років) та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 (не менше ніж 50% посадового окладу) за відповідною посадою, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020, з 01.01.2021 та з 01.01.2022 основного розміру пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач після звільнення перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нових довідок станом 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 для проведення перерахунку пенсії із зазначенням усіх складових грошового забезпечення. Відповідач на виконання рішення суду виготовив довідки станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, але не зазначив усі складові грошового забезпечення, а саме взагалі не вказані розміри таких щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, як розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір премії, які були позивачу призначені раніше.

Окрім вищезазначеного в указаних довідках від 27.12.2023, №33/39-4171, від 27.12.2023, №33/39-4172 та від 27.12.2023, №33/39-4173 про розмір мого грошового забезпечення станом на 29.01.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 ДУ «ТМО МВС України по Сумській області» вказані неправильні та недостовірні облікові відомості, а саме:

- в розділі «за посадою» замість необхідного «заступник командира військової частини НОМЕР_1 з виховної роботи управління ІНФОРМАЦІЯ_1 » вказано «заступник командира військової частини НОМЕР_1 з виховної роботи управління центрального територіального командування ВВ МВС України»;

- в розділі «Оклад за військовим (спеціальним) званням» замість необхідного «військове звання полковник» вказане «полковник внутрішньої служби», що не відповідає дійсності, так як позивача було звільнено саме із військової служби і він ніколи не проходив внутрішньої служби та не мав спеціальних звань.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними і такими, що порушують його права на належне пенсійне забезпечення у зв'язку з чим і звернувся до суду.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Копія вищевказаної ухвали була направлена Державній установі "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" через систему "Електронний суд" та отримана 30.04.2054, про що свідчить довідка про доставку електронного листа (а.с.96).

Представником відповідача 1 було подано клопотання, у якому просив замінити у даній справі неналежного відповідача - Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Сумській області», на належного - Головний сервісний центр МВС.

Ухвалою суду від 14.05.2024 залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Міністерство внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань (вул. Академіка Богомольця, 10, Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) (даді - відповідач 2).

Відповідач 2 подав відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти позовних вимог у повному обсязі та зазначає, що позивач не звертався до Міністерства внутрішніх справ України із заявою для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а тому відсутня бездіяльність з боку суб'єкта владних повноважень (МВС).

03.06.2024 представник Міністерства внутрішніх справ України подав заяву про закриття провадження у справі.

Ухвалою суду від 11.06.2024 у задоволенні клопотання представника Міністерства внутрішніх справ України про закриття провадження у справі № 480/3461/24 було відмовлено.

12.07.2024 представником Міністерства внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань через систему "Електронний суд" було подано заяву, у якій просив вирішити питання про заміну неналежного відповідача - МВС України в особі Відділу координації пенсійних питань на належного відповідача - (уповноважений орган) Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях.

Ухвалою суду від 23.07.2024 залучено до участі у справі в якості співвідповідача - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (м. Харків, вул. Шевченка, буд. 26, код ЄДРПОУ - 45329727).

Представник Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях подав відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти позову у повному обсязі та зазначає, що відповідно до наказу МВС України № 259 від 22.04.2024 ГСЦ МВС через РСЦ ГСЦ МВС з 01.05.2024 було уповноважено видавати довідки про розмір грошового забезпечення за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсії. Наказом МВС України від 21 червня 2024 № 432 визначено повноваження РСЦ ГСП МВС лише стосовно розгляду звернень щодо видачі інших (крім довідок за березень та листопад 2019 року) довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, без покладення функції щодо видачі таких довідок.

Щодо видачі довідок станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 представником відповідача зазначено, що звертаючись до відповідача та до суду щодо надання оновлених довідок, заявник наполягає на видачі довідки про власне грошове забезпечення. Однак, станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 заявник не мав правового статусу військовослужбовця, отже і суб'єктивного права на отримання грошового забезпечення станом на вказані календарні дати не існувало, а грошового забезпечення у якості військовослужбовця заявник не отримував.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач - полковник ОСОБА_1 наказом командира військової частини НОМЕР_1 МВС України від 14.10.2011 №114 о/с, перебуваючи на посаді - заступника командира військової частини НОМЕР_1 з виховної роботи, був звільнений з військової служби.

З листопада 2011 року позивачу призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.12.2022 по справі №480/6604/22 відповідач (Державна установа “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області») виготовив довідки від 27.12.2023 №33/39-4171, від 27.12.2023 №33/39-4172 та від 27.12.2023 №33/39-4173 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022.

Позивач не погодившись із зазначеними складовими в оновлених довідках, звернувся до відповідача 1 із заявою, у якій просив підготувати та направити на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області нові довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням розмірів складових грошового забезпечення, визначених на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.12.2022 по справі №480/6604/22 в довідках від 27.12.2023 №33/39-4171, від 27.12.2023 №33/39-4172 та від 27.12.2023 №33/39-4173 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри фактично виплачених надбавки за особливості проходження служби відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 (не менше ніж 50% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років) та премії відповідно до п.п.2 п.5 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 (не менше ніж 50% посадового окладу) за відповідною посадою, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020, з 01.01.2021 та з 01.01.2022 основного розміру пенсії.

А саме, позивач зазначає, що у вказаних довідках відсутні деякі складові його грошового забезпечення, а саме не зазначено розмір надбавки за особливості проходження служби та премії. Окрім того, позивач зазначає, що у вказаних довідках не вірно зазначено його посаду та звання.

Як зазначає позивач у позові, відповіді від відповідача 1 він не отримав, тому звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначає Закон №2262-ХІІ.

Згідно з частинами третьою, вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, є підставою для перерахунку пенсії. Підставою для перерахунку пенсії є як зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, так і введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому умови, порядок та розміри перерахунку пенсій передбачаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком №45, пунктом 3 якого, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, відповідно до вказаних норм законодавства зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є обставинами, які зумовлюють обов'язок уповноважених державних органів скласти та подати до органів Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначивши у них розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять дійсну військову службу.

Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Згідно з пунктами 2, 3, 4 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 (набрала чинності 01 березня 2018 року), пунктом 1 якої затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту згідно з додатком 2.

Відповідно до пункту 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 3 Постанови №704 установлено виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Пунктом 5 Постанови №704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до п.1 ч.3 Прикінчений та перехідних положень Закону України «Про Національну гвардію України» установити, що Головний орган військового управління Національної гвардії України, органи військового управління оперативно-територіальних об'єднань Національної гвардії України, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, навчальні військові частини (центри), бази, установи та заклади Національної гвардії України є правонаступниками відповідних органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих навчальних закладів, навчальних військових частин, органів і підрозділів забезпечення, установ внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України. При цьому акти на право постійного користування земельними ділянками та свідоцтва про право власності на нерухоме майно не потребують переоформлення.

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії України, які обіймають посади в Головному управлінні Національної гвардії України, територіальних управліннях, з'єднаннях, військових частинах (підрозділах), вищих військових навчальних закладах, навчальних військових частинах (центрах), базах, закладах охорони здоров'я та установах Національної гвардії України, визначені Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 15 березня 2018 року №200 (далі - Інструкція №200).

Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції №200 грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно із положеннями пунктів 1-3 розділу VIІІ Інструкції №200 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Військовослужбовцям, зазначеним у пункті 1 цього розділу, залежно від якості, складності, інтенсивності, обсягу, важливості та умов військової служби розмір надбавки за особливості проходження служби може збільшуватися до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Перелік посад (підрозділів), за якими встановлюється і виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, установлюється наказом командувача Національної гвардії України. Розмір надбавки за особливості проходження служби кожному військовослужбовцю встановлюється наказом командира військової частини, командирам військових частин - наказами вищих командирів (начальників).

Розділом XVII Інструкції №200 визначено порядок преміювання осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, зокрема, командири (начальники) військових частин Національної гвардії України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби. Преміювання здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого, враховуючи специфіку та особливості виконання покладених завдань на військову частину. Розміри премії встановлюються за рішенням командувача Національної гвардії України з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби. Виплата премії військовослужбовцям здійснюється щомісяця за попередній місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу командира військової частини (командирам військових частин - наказу вищих командирів (начальників)), який видається до 05 числа місяця, що настає за місяцем преміювання. У разі переведення або звільнення військовослужбовців з військової служби - у місяці виключення зі списків особового складу в розмірі, що визначається пропорційно часу їх служби в поточному місяці. За рішенням командира військової частини премія за грудень може бути виплачена в кінці грудня поточного бюджетного року. При цьому наказ про встановлення розмірів премії видається в грудні поточного року. У разі допущення проступків військовослужбовцями, які потребують зменшення (позбавлення) премії за грудень, після видання наказу до нього вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок у цьому або наступному місяці.

З огляду на наведене надбавка за особливості проходження служби та премія не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається за рішенням командувача Національної гвардії України в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення в кошторисі Національної гвардії України на відповідний рік.

На виконання вказаних повноважень, відповідно до Постанови №704, Інструкції №200 та з метою впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України, командувачем Національної гвардії України видавались розпорядження від 27 грудня 2019 року №Р-39, від 07 лютого 2022 року №Р-6, від 10 лютого 2023 року №Р-16 Про грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України, якими начальників територіальних управлінь, військово-навчальних закладів, установ та командирів військових частин Національної гвардії України зобов'язано установлювати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) надбавку за особливості проходження служби та премію в розмірах, згідно з додатками до розпоряджень.

Спір щодо наявності підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 вирішено у судовому порядку (справа №480/6604/22). За висновками суду через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Отже, додаткові види грошового забезпечення також повинні бути розраховані, виходячи з основних складових грошового забезпечення, які розраховані відповідно до норм, чинних на 01 січня календарного року.

Оцінюючи обґрунтованість вимог позивача, суд зазначає, що внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку №45, що була чинною до внесення таких змін постановою Кабінету Міністрів України від 01 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: ... щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки (якщо їх конкретні розміри за відповідними посадами (категоріями) не установлені Кабінетом Міністрів України), премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, зазначених приписів пункту 5 Порядку №45 щодо визначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії мав дотримуватися і відповідач, виготовляючи довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01(29).01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 для перерахунку пенсії позивача.

Суд зазначає, що надбавка за особливості проходження служби та премія не є складовою грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України.

У той же час підпункт 1 пункту 5 Постанови №704 (яким надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та підпункт 2 пункту 5 цієї Постанови (яким надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків) не встановлюють фіксованих розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, а лише передбачають мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.

Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не може перевищувати 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років. Так само розмір премії не може бути меншим ніж 10 відсотків посадового окладу, на що вказує підпункт 2 пункту 5 Постанови №704.

За результатом розгляду справи №380/19324/23 як зразкової Верховний Суд у рішенні від 05.03.2024, яке набрало законної сили на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, дійшов висновку, що підхід щодо зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення різних відсоткових показників надбавки за особливості проходження служби та премії особам, які проходять службу (кадровим військовим) у розмірі фактично виплачених сум, та пенсіонерам з числа військовослужбовців, яким довідки видаються на виконання рішень судів, у гарантовано мінімальних розмірах, є протиправним та таким, що не ґрунтується на нормі закону.

Велика Палата Верховного Суду, переглядаючи зазначене рішення Верховного Суду, у своїй постанові зазначила, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Ця справа за наведеними у зразковій справі №380/19324/23 ознаками (пункт 80) є типовою та висновки у зразковій справі підлягають врахуванню судом.

Згідно з пунктом 6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

У той же час відповідач - Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області", виготовляючи на виконання рішення суду довідки від 27.12.2023, №33/39-4171, від 27.12.2023, №33/39-4172 та від 27.12.2023, №33/39-4173 про розмір грошового забезпечення, в порушення вище вказаних норм, взагалі не зазначила у складі грошового забезпечення позивача жодного розміру надбавки за особливості проходження служби та премії.

Отже, у випадку позивача розміри надбавки за особливості проходження служби та премії відповідно до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020,01.01.2021, 01.01.2022 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої його було звільнено на пенсію.

Відповідач - Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" у ході розгляду даної справи в порушення ч.2 ст.77 КАС України не надала суду жодного доказу у підтвердження правомірності своїх дії, щодо не зазначення у вказаних довідках розмірів (сум) спірної надбавки та премії.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів дотримання ним вимог пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідок від 27.12.2023, №33/39-4171, від 27.12.2023, №33/39-4172 та від 27.12.2023, №33/39-4173 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та правильність визначення у цих довідках відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії.

Таким чином, зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи наведені вище норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача - Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області» (оскільки саме вона видавала відповідні довідки) щодо не зазначення в довідках про розмір грошового забезпечення позивача від 27.12.2023, №33/39-4171, від 27.12.2023, №33/39-4172 та від 27.12.2023, №33/39-4173, розміру надбавки за особливості проходження служби та розміру премії.

Разом з тим, визначаючи належного відповідача в частині зобов'язальних вимог, суд зазначає, що як встановлено вже судом у даній справі (ухвала суду від 23 липня 2024 року), відповідні повноваження на даний час здійснює Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях.

Враховуючи викладене суд вважає за потрібне з метою захисту прав позивача зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.12.2022 по справі №480/6604/22, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, станом на 01.01.2021, станом на 01.01.2022 в яких вказати відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2020 року, січень 2021 року, січень 2022 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022.

Щодо іншої частини позовних вимог, суд зазначає наступне.

Так, позивач у позовній заяві просить суд зобов'язати відповідача на підставі вищевказаних довідок здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2021 та з 01.01.2022. Однак, вказана вимога позивача не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зміна розміру пенсії, якщо у складі сім'ї, якій було призначено пенсію у разі втрати годувальника, станеться зміна, внаслідок якої окремі члени сім'ї або сім'я в цілому втратять право на пенсію, перерахунок пенсії або припинення її виплати провадиться з першого числа місяця, що йде за тим місяцем, у якому сталася зміна.

Також позивач у позовній заяві просить суд визначити для відповідача мінімальний розмір збірних складових, а саме 50%, однак суд зазначає, що вказана вимога позивача є передчасною, оскільки відповідач взагалі не визначав вказаний розмір та не встановлював відомості про розміри надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2020 року, січень 2021 року, січень 2022 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.

Щодо доводів позивача про невірне зазначення відповідачем у вищевказаних довідках даних позивача, а саме звання та посади з якої він був звільнений на пенсію, суд зазначає наступне.

Відповідно до матеріалів справи, як вище вже було встановлено судом, позивач дійсно був звільнений з військової служби у звані «полковник» та з посади «заступника командира військової частини НОМЕР_1 з виховної роботи».

У ході розгляду даної справи відповідачі жодним чином не обґрунтовували правомірність зазначення у вище вказаних довідках посади позивача «заступник командира ВЧ НОМЕР_1 з виховної роботи управління центрального командування ВВ МВС України» та звання «полковник внутрішньої служби».

У зв'язку з викладеним суд вважає позовні вимоги у вказаній частині обґрунтованими.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" (оскільки саме вказаний відповідач вчинив протиправні дії) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 грн.

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області", Міністерства внутрішніх справ України в особі Відділу координації пенсійних питань, Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дій Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області» (код ЄДРПОУ 08733899) щодо не зазначення в довідках про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 27.12.2023, №33/39-4171, від 27.12.2023, №33/39-4172 та від 27.12.2023, №33/39-4173, розміру надбавки за особливості проходження служби та розміру премії.

Зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (код ЄДРПОУ 45329727) на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.12.2022 по справі №480/6604/22, скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) станом на 29.01.2020, станом на 01.01.2021, станом на 01.01.2022 в яких вказати відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2020 року, січень 2021 року, січень 2022 року за відповідною посадою та званням у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, з урахуванням висновків суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області» (код ЄДРПОУ 08733899).

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько