Справа № 932/8338/24
Провадження № 3/932/3925/24
15 листопада 2024 року м. Дніпро
Суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Юдіна Н.М. розглянувши матеріали, що надійшли від Головного Управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка проживає (зареєстрована) за адресою: АДРЕСА_1 за частиною 1 статтею 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 02.09.2024 № 1348 ОСОБА_1 , вчинила правопорушення, а саме порушення встановленого порядку проведення розрахунків, а саме: 18.08.2024, в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташованому за адресою: м. Дніпро, бульвар Зоряний, 1а, проведено розрахункові операції без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі відповідного розрахункового документа встановленої форми, чим порушено п. 1, 2 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року «265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями), чим порушено вимоги ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про причини неявки не повідомила.
Адвокат Благодєтєлєва Є.Я., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , подала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності та відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в якому також просила суд закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в діях останньої складу інкримінованого їй правопорушення, з огляду на наступне.
По-перше, як зазначає адвокат Благодєтєлєва Є.Я., з протоколу про адміністративне правопорушення, який долучений до матеріалів справи суттю правопорушення зазначено, що « ОСОБА_1 було проведено розрахункові операції без застосування реєстратора розрахункових операцій та відповідного розрахункового документа встановленої форми, чим порушено п.1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», однак чим працівник доводить вказану обставину - не зрозуміло, так само як і не зрозуміло, яким чином торгівельний павільйон, про який йде мова - магазин «ВЕЙП ДЕВАЙС» відноситься чи не відноситься до юридичної особи - ТОВ «Захар Інтерпрайз», акт перевірки якого долучено в якості доказу до даної справи.
Разом з цим, адвокат Благодєтєлєва Є.Я. посилається на те, що неможливо встановити жодними доказами у справі, що ОСОБА_1 була присутня під час вчинення будь-якого правопорушення, була присутня під час складання акта або протоколу про адміністративне правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення міститься акт про відмову від підписання протоколу та він був начебто надісланий на поштову адресу ОСОБА_1 , однак жодних належних та допустимих доказів на підтвердження цього в матеріалах справи немає. ОСОБА_1 взагалі не була обізнана про існування будь-якого акта, оскільки вона не є посадовою особою ТОВ «Захар Інтерпрайз», а так само про існування протоколу про адміністративне правопорушення, що підтверджується і самою датою його складення (був складений вже 02 вересня 2024 року, у той час як правопорушення начебто сталося 18 вересня 2024 року, жодного листа запрошення вона не отримувала).
Окрім того, як вбачається із клопотання ОСОБА_2 , до протоколу не додані відповідні докази, що доводять той факт, що ОСОБА_1 є суб'єктом правопорушення або взагалі була присутня під час якогось правопорушення.
Адвокат Благодєтєва Є.Я. зазначає, шо матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження торгівлі ОСОБА_1 будь-чим, та нездійснення розрахункової операції, лише суб'єктивна думка працівників ДПС. Про існування долученого акта перевірки ОСОБА_1 не була обізнана, тому відносно даного доказу нею в окремому порядку буде здійснюватись оскарження.
З урахуванням викладеного, адвокат Благодєтєва Є.Я., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , просила суд закрити справу про адміністративне правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг -
тягне за собою накладення штрафу на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від двох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Частиною 2 ст. 256 КУпАП передбачено, що протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.280, 283 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя зобов'язаний з'ясувати чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також інші обставини, необхідні для правильного вирішення справи. Постанова судді повинна бути законною і обґрунтованою.
Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в податкових органах, а також процедуру складання протоколів про адміністративні правопорушення, розгляду справ про адміністративні правопорушення податковими органами, ведення діловодства у справах про адміністративні правопорушення, а також забезпечення належного розгляду скарг на постанови у справах про адміністративні правопорушення, встановлено Інструкцією з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 № 566, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 липня 2016 року за № 1046/29176 (далі - Інструкція).
Згідно з пунктом 15, 16 розділу II Інструкції до Протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення. Якщо розгляд справ про адміністративне правопорушення віднесено до відання інших органів, належно оформлений Протокол надсилається органу, уповноваженому розглядати адміністративну справу, протягом трьох днів з дня його реєстрації. До Протоколу додаються інші матеріали справи, які є в наявності в податкових органах та які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
При прийнятті остаточного рішення суд досліджує докази, які містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, а саме: протокол про адміністративне правопорушення складений відносно ОСОБА_1 від 02.09.2024, акт (довідка) про результати фактичної перевірки від 29.08.2024; акт відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності розписатись у протоколі про адміністративне правопорушення від 02.09.2024 № 1348; акт, що засвідчує факт відмови від підписання акта фактичної перевірки від 29.08.2024 № 000614/1.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №1348 від 02.09.2024 року ОСОБА_1 звинувачується в тому, що порушила встановлений порядок проведення розрахунків, а саме: провела розрахункові операції без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі відповідного розрахункового документа встановленої форми, чим порушила п.1, 2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 р. №265/95 ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями)
Так, зміст обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення фактично полягає в тому, що вона будучи продавцем-консультантом, порушила встановлений порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, а саме: провела розрахункові операції без застосування реєстратора розрахункових операцій, не видала відповідного розрахункового документа встановленої форми, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.155-1 КУпАП.
Разом з тим, вищевказане обвинувачення не можна визнати конкретним, оскільки воно не містить даних які, дозволяють встановити обставини за яких таке правопорушення було вчинено, з'ясувати на яку суму було продано товари (або товар), визначити товари, які було продано відповідно до розрахункової операції, встановити особливості порушення форми та змісту розрахункового документа.
Так, ч.1 ст.155-1 КУпАП передбачено відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу вчинення, його мотивів і форми вини, а висновки суду щодо оцінки доказів мають вказуватись у вигляді точних і категоричних суджень, які виключали б сумніви з приводу достовірності доказів на обґрунтування висновку про винуватість особи.
Так, на підтвердження винуватості ОСОБА_1 надано: протокол про адміністративне правопорушення №1348 від 02.09.2024, копію акта (довідки) фактичної перевірки №2440/04-36-07-08/000/45568547 від 29.08.2024.
Разом з тим, суд немає можливості перевірити правильність даних, які зафіксовано у вищевказаному Акті, оскільки матеріали провадження ні містять інших доказів у справі.
Так, зі змісту поданого клопотання ОСОБА_2 , яка діє в інтересах ОСОБА_1 , вбачається, що ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнає та вважає, що не вчиняла правопорушення, яке передбачене ч.1 ст.155-1 КУпАП.
Суд дійшов висновку, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які дозволяють спростувати вищевказане твердження та прийти до висновку про доведеність вини у вчиненні правопорушення.
Суд, зберігаючи безсторонність позбавлений можливості самостійно збирати докази на користь будь-якої із сторін провадження.
Оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, суд керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними статтею 129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини і змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також статті 62 Конституції України та загальними принципами права, згідно з яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
З огляду на викладене, складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтею ч. 1 ст. 155-1 КУпАП в діях ОСОБА_1 не доведено.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, а саме за відсутності в її діях складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Керуючись статями 155-1, 247 КУпАП, а також іншими наведеними положеннями законодавства, суддя,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутності в його діях складу інкримінованого йому адміністративного правопорушення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська.
Суддя Н.М. Юдіна