05 грудня 2024 року справа № 580/11040/24 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Янківської В.П.,
розглядаючи у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
08 листопада 2024 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ГУ від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2022.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 13.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач 02.12.2024 подав клопотання, в якому просить зупинити провадження у справі до сформування Верховним Судом правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах.
В обгрунтування клопотання зазначив, що на касаційному перегляді у Верховному Суді перебувають справи: №200/2123/24 (ухвала про відкриття касаційного провадження від 20.11.2024), №200/422/24 (ухвала про відкриття касаційного провадження від 31.07.2024), №440/18227/23 (ухвала про відкриття касаційного провадження від 03.10.2024), №640/21998/21 (ухвала про відкриття касаційного провадження від 12.12.2022) та інші, які є подібними до предмету спору у справі, що розглядається.
Розглянувши клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Отже, суд може зупинити провадження у справі згідно вказаної норми лише у випадку розгляду іншої справи касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду. Можливості зупинення провадження у справі у разі розгляду іншої справи колегією суддів Верховного Суду вказана норма не передбачає.
Так, розгляд справ, які перераховані відповідачем у клопотанні про зупинення провадження, у суді касаційної інстанції здійснює Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду. Відомості про передачу розгляду цих справ до палати, об'єднаної палати, Великої Палати Верховного Суду не надані.
Відтак, підстави для зупинення провадження у даній справі відповідно до пункту 5 частини другої статті 236 КАС наразі відсутні.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача про зупинення провадження у справі є необгрунтованим і задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.236, 248, 256, 293, 295-297 КАС України, суд
ухвалив:
У задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги за наслідками розгляду справи по суті.
Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА