Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
28 листопада 2024 року №520/1790/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Лапіної Ю.В.,
представника позивача - Тимошика Д.А.,
представника заявника - Булижного І.В.,
представника заявника - Моргун А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника Державного підприємства "Харківський приладобудівний завод ім. Т.Г. Шевченка" про відстрочення виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом Харківської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил в інтересах держави в особі: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Державного підприємства "Харківський приладобудівний завод ім. Т.Г. Шевченка" про зобов'язання вчинити певні дії,
Від представника Державного підприємства "Харківський приладобудівний завод ім. Т.Г. Шевченка" до Харківського окружного адміністративного суду надійшла заява про відстрочення виконання рішення суду, в якій заявник просить суд:
- відстрочити виконання рішення суду Харківського окружного адміністративного суду 18 квітня 2023 року по справі № 520/1790/23 за позовом керівника Харківської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил в інтересах держави в особі: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Державного підприємства “Харківський приладобудівний завод ім. Т.Г. Шевченка» про зобов'язання вчинити певні дії до закінчення воєнного стану в Україні.
В обґрунтування поданої заяви вказано, що рішення суду у цій справі на даний час не може бути виконано в повному обсязі з незалежних від підприємства причин, а тому підлягає відстроченню. Також представником заявника вказано, що станом на час винесення судового рішення у цій справі всі одинадцять захисних споруд цивільного стану, що перебувають на балансі відповідача, мали стан - «Не готове до використання за призначенням». Відповідачем власними силами та за власний рахунок вчинялись заходи та було проведено відповідну роботу по приведенню захисних споруд до стану готовності, про що повідомлялось районний ДСНС. Протягом дії військового стану в країні, щоквартально комісією в складі спеціалістів Департаменту з надзвичайних ситуацій ХМР, Новобаварського районного управління ДСНС України в Харківській області, оперуповноваженого СКП ВСП ГУНП в Харківській області та відповідача, проводиться оцінка стану готовності, експлуатації і використання сховищ, про що складаються відповідні акти. Державне підприємство «Харківський державний приладобудівний завод ім. Т.Г. Шевченка» наразі перебуває в скрутному фінансовому стані, зокрема має місце затримка виплати заробітної плати. В зв'язку з введенням воєнного стану в країні, продукція, що виготовлена підприємством на виконання комерційних контрактів укладених протягом 2020 - 2021рр. з іноземними замовниками, не відвантажена, грошові кошти за продукцію по теперішній час не отримано. Через активізування бойових дій в Харківській області готова продукція підприємства з метою її збереження неодноразово вивозилась на зберігання до третіх осіб за власний рахунок за межі території бойових дій. Представником заявника вказано, що договори укладені з Міністерством оборони України не передбачають авансування підприємства для виготовлення приладів спеціального призначення або проведення їх ремонту. Повний розрахунок з підприємством здійснюється після відвантаження виготовлених або відремонтованих виробів. Наказом Мінстратегпрома від 23.05.2024 року за № 236-КВ заявника визначено таким, що має важливе значення для національної економіки у сфері оборонно-промислового комплексу, та критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у сфері оборонно-промислового комплексу. Отже, на переконання представника заявника зазначені незалежні від підприємства надзвичайні події унеможливлюють виконання судового рішення на даний час та потребують відтермінування його виконання, як найменш до розгляду ДСНС питання щодо зняття з обліку захисних споруд цивільного стану, які вбудовані в аварійну будівлю.
Представник позивача в судове засідання прибув, проти поданої до суду заяви заперечував з підстав її необґрунтованості та недоведеності. При цьому представником позивача наголошено на обставинах ненадання до суду заявником доказів підтвердження в установленому законодавством порядку суб'єктами владних повноважень існування перешкод у виконанні судового рішення, а також невизначення заявником у поданій до суду заяві строків відстрочення виконання судового рішення.
Представники заявника в судове засідання прибули, подану до суду заяву підтримали та просили суд її задовольнити.
Представник Холодногірсько-Новобаварського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином. При цьому представником через канцелярію суду подано заяву, в якій останній просить суд розглянути справу без участі відділу та вирішити питання на розсуд суду.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи заяви, суд встановив таке.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 року адміністративний позов керівника Харківської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил (пров. Лопатінський, 7-9, м. Харків, 61045) в інтересах держави в особі: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, 8, м. Харків, 61013) до Державного підприємства "Харківський приладобудівний завод ім. Т.Г. Шевченка" (вул. Москалівська, 99, м.Харків, 61157) про зобов'язання вчинити певні дії - задоволено; зобов'язано Державне підприємство “Харківський приладобудівний завод ім. Т.Г. Шевченка» (код ЄДРПОУ 14315500) привести у стан готовності захисні споруди цивільного захисту №№78929, 78930, 78931, 78934, 78935, 78936, 78937, 78938, 78939, 79006, 79007, які знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Москалівська, 99, з метою використання її за призначенням у відповідності до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018, а саме: - п. 42 забезпечити готовність до укриття працюючого персоналу захисних споруд цивільного захисту (сховищ) №78931, 78934, 78930, протирадіаційних укриттів №78935, 78936, 78937, 78938, 78939; - п. 43 надати документацію, щодо планування заході захисту персоналу від шкідливого впливу надзвичайних ситуацій техногенного характеру; - п. 44 захисні споруди цивільного захисту (сховища) №79006, 79007, 78929, 78931, 78934, протирадіаційні укриття №78935, 78936, 78937, 78938, 78939 забезпечити справним телефонним зв'язком; - п. 45 документацію у захисних спорудах привести у відповідність до вимог діючого законодавства; - п. 46 провести технічне обслуговування системи водопостачання сховищ №78931, 78934, 78930, протирадіаційних укриттів №78935, 78936, 78937, 78938, 78939; - п. 47 провести технічне обслуговування системи каналізації сховищ №78931, 78934, 78930, протирадіаційних укриттів №78935, 78936, 78937, 78938, 78939; - п. 48 провести технічне обслуговування системи вентиляції сховищ №78931, 78934, 78930, протирадіаційних укриттів №78935, 78936, 78937, 78938, 78939; - п. 49 провести технічне обслуговування системи вентиляції сховищ №78931, 78934, 78930, протирадіаційних укриттів №78935, 78936, 78937, 78938, 78939.
За даними програми “Діловодство спеціалізованого суду (ДСС)» судом встановлено, що судове рішення не було оскаржено в апеляційному порядку та відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України набрало законної сили.
У зв'язку з набранням законної сили судовим рішенням по справі №520/1790/23 Харківським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист про зобов'язання вчинити певні дії.
При цьому, матеріали заяви свідчать на користь того, що постановою державного виконавця Холодногірсько-Новобаварського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 21.11.2023 року відкрито виконавче провадження ВП №73370372, згідно із якою, зокрема, боржнику надано час протягом 10 робочих днів виконати рішення суду.
Також державним виконавцем Холодногірсько-Новобаварського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції складено вимогу державного виконавця від 23.10.2024 року №114688, згідно із якою призначено проведення виконавчих дій, а саме перевірки, що до виконання виконавчого листа №520/1790/23, виданого Харківським окружним адміністративним судом 18.04.2023 року на 31.10.2024 року на 10:00; залучено до проведення виконавчих дій представника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області. Також вказана вимога містить зазначення про те, що станом на 31.10.2024 року підприємству належить виконати рішення Харківського окружного адміністративного суду №520/1790/23 від 18.04.2023 року в повному обсязі та надати доступ до зазначених приміщень у виконавчому документі для перевірки, що до виконання рішення суду, та забезпечити представництво під час проведення виконавчих дій.
У поданій до суду заяві представником заявника вказано, що 24 жовтня 2024 року на адресу підприємства надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження № 73370372 та вимога виконавця про призначення проведення виконавчих дій, а саме перевірки щодо виконання виконавчого листа виданого по даній справі.
Однак, як зазначає представник заявника, рішення суду у цій справі на час подання заяви не може бути виконано в повному обсязі з незалежних від підприємства причин, а тому підлягає відстроченню.
При цьому, представником заявника вказано, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України 09 червня 2022 року промисловий майданчик ДП ХПЗ ім. Т.Г. Шевченка розташований по вул. Москалівській, 99 в місті Харкові зазнав обстрілів, внаслідок чого розташовані на ньому нежитлові приміщення та товарно-матеріальні цінності (обладнання, техніка, запаси та тому подібне) зазнали пошкоджень та руйнувань.
Під час розгляду заяви встановлено доводи представника заявника стосовно того, що зокрема 13 будівель зі ступеню пошкодження від 45 до 90 відсотків, з яких дві будівлі підлягають демонтажу, одинадцять потребують частково демонтажу та проведення капітального ремонту.
За вказаними фактами Управлінням Служби безпеки України в Харківській області порушено кримінальні справи (зареєстроване у ЄРДР за № 42022221750000024 від 01.03.2022 року).
Представником заявника вказано, що на виконання вимог діючого законодавства, на замовлення підприємства було проведено оцінку технічного стану та експлуатаційної придатності нежитлових будинків, пошкоджених внаслідок бойових дій, про що спеціалізованою організацією складено звіт № 8/5-23-1, який зареєстровано в ЄДЕССБ 20.07.2023 р.
Крім того, за результатами обстеження зазначених будівель, комісією з обстеження об'єктів, пошкоджених внаслідок збройної агресії російської федерації складено акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації від 14.09.2023 року, який затверджено Головою комісії № Но-4308 від 15.09.2023 року. Інформацію про пошкоджену будівлі внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації.
Також представником відповідача зазначено, що внаслідок авіаційних обстрілів пошкоджені будівлі, в які вбудовано захисні споруди цивільного захисту (сховища), а саме:
- будівля ГВЦ (модуль), літ. «ЖМ-2» - сховища № 78931 та № 78934 (висновок експерта та комісії: об'єкт непридатний до використання за цільовим призначенням, повністю втратив свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти), пошкодження 81-100 %; технічний стан незадовільний, аварійний стан будівлі; рекомендація: демонтаж, ступінь пошкоджень об'єкту в цілому складає 90%);
- будівля 1 корпусу, літ «АК-3» - протирадіаційні укриття №№ 78935, 78936, 78937, 78938, 78939 (висновок експерту та комісії: наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання демонтажу частин об'єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій; непридатний до нормальної експлуатації; рекомендація: виконання робіт відновлення шляхом капітального ремонту будинку; ступінь пошкоджень об'єкту в цілому складає 60%);
- будівля корпусу 11, літ. «Х-4-8» - сховища №78929 та № 78930 (висновок експерта та комісії: наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання демонтажу частин об'єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій; непридатний до нормальної експлуатації; рекомендація: виконання робіт відновлення шляхом капітального ремонту будинку; ступінь пошкоджень об'єкту в цілому складає 40%).
Також представником заявника вказано, що відповідно до пункту 4 «Вимог щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість» затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 09 липня 2018 року № 579, рішення щодо виключення за погодженням із ДСНС захисних споруд із фонду таких споруд уповноваженими на це органами може бути прийнято в разі набуття захисними спорудами, будівлями і спорудами, до складу яких входять захисні споруди (для вбудованих захисних споруд), аварійного стану та технічної неможливості або економічної недоцільності їх відновлення.
Отже, як зазначено представником заявника, оскільки захисні споруди вбудовані до нежитлової будівлі літ. «ЖМ-2», яка зруйнована та підлягає демонтажу, відповідач звернувся до начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям по Новобоварському району ХМТГ ХРУ ГУ ДСНС України у Харківській області з проханням погодити виключення сховищ № 78931 та № 78934 із фонду захисних споруд.
На підтвердження вказаного до суду подано копію листа №П-125/4 від 12.01.2024 р.
Згідно із отриманою відповіддю №65328-1-320/65328 від 11.03.2024 року заявника повідомлено про те, що відповідно до п.4 розділу 3 Протокольного рішення наради від 09.02.2023 року під головуванням Прем'єр-міністра України (доручення КМУ № 6068/01-23) доручено обласним військовим адміністраціям припинити на період воєнного стану підготовку та надання на розгляд ДСНС документів щодо зняття з обліку захисних споруд цивільного стану.
Як зазначено представником заявника, вказані обставини є свідченням того, що до закінчення воєнного стану в країні, здійснення будь-яких заходів (ремонтних робіт) в сховищах № 78931 та № 78934, що вбудовані в будівлю, яка підлягає демонтажу, не виявляється можливим, в зв'язку з небезпекою її обвалення. При цьому станом на час винесення судового рішення у цій справі всі одинадцять захисних споруд цивільного стану, що перебувають на балансі відповідача, мали стан - «Не готове до використання за призначенням».
Своєю чергою представником заявника вказано, що відповідачем власними силами та за власний рахунок вчинялись заходи та було проведено відповідну роботу по приведенню захисних споруд до стану готовності, про що повідомлялось позивача.
Також представником заявника вказано, що протягом дії військового стану в країні, щоквартально комісією в складі спеціалістів Департаменту з надзвичайних ситуацій ХМР, Новобаварського районного управління ДСНС України в Харківській області, оперуповноваженого СКП ВСП ГУНП в Харківській області та відповідача, проводиться оцінка стану готовності, експлуатації і використання сховищ, про що складаються відповідні акти.
Так, згідно із останньою перевіркою, що відбулась 19 серпня 2024 року, захисні споруди
підприємства мають наступний стан:
1) «Не готове до використання за призначенням»:
- № 78931 та № 78934 (вбудовані в будівлю, що підлягає демонтажу);
- №78937 та № 78939 (вбудовані в будівлю зі ступеню пошкодження - 60% та підлягає капітальному ремонту);
- №78930 (вбудовані в будівлю зі ступеню пошкодження - 40% та підлягає капітальному ремонту).
2) «Обмежено готове до використання за призначенням»: №№ 78929, 78935, 78936, 78938, 79006, 79007.
Як вказано представником заявника, зазначені обставини є свідченням того, що силами підприємства та за власний рахунок, не тільки переміщено обладнання з пошкоджених цехів та налаштовано виробничу діяльність в уцілілих приміщеннях, але й проведено відповідні заходи по приведенню сховищ в належний для прийняття людей стан.
Крім того, представником заявника зазначено, що підприємство є державним унітарним комерційним підприємством, частка державної власності у статутному фонді якого становить 100 %. Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1221 включено до складу Державного концерну «Укроборонпром». Підприємство є розробником та виробником приладів спеціального призначення для військової бронетехніки. Державний концерн «Укроборонпром» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1221 утворено з метою підвищення ефективності функціонування державних підприємств, які провадять господарську діяльність у сфері розроблення, виготовлення, реалізації, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки та боєприпасів і беруть участь у військово-технічному співробітництві з іноземними державами утворено з включенням до його складу державних підприємств згідно з додатком. Своєю чергою представником заявника вказано, що правонаступником Державного концерну «Укроборонпром» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2023 р. № 441 «Про утворення акціонерного товариства «Українська оборонна промисловість» є Акціонерне товариство «Українська оборонна промисловість».
Також представником заявника вказано, що підприємство є комерційним підприємством, яке не фінансується з бюджету та інших державних/недержавних фондів. Наразі підприємство перебуває в скрутному фінансовому стані, зокрема має місце затримка виплати заробітної плати. у зв'язку з введенням воєнного стану в країні, продукція, що виготовлена підприємством на виконання комерційних контрактів укладених протягом 2020- 2021 рр. з іноземними замовниками, не відвантажена, грошові кошти за продукцію по теперішній час не отримано. Через активізування бойових дій в області готова продукція підприємства з метою її збереження неодноразово вивозилась на зберігання до третіх осіб за власний рахунок за межі території бойових дій. Починаючи з серпня 2022 року по теперішній час підприємство виконує виключно державні оборонні замовлення, але договори, укладені з Міністерством оборони України не передбачають авансування підприємства для виготовлення приладів спеціального призначення або проведення їх ремонту.
В той же час наказом Мінстратегпрома від 21.04.2023 року за № 50 - ДР підприємство включено до електронного реєстру учасників відбору та виконавців державних контрактів (договорів), а наказом Мінстратегпрома від 23.05.2024 року за № 236-КВ визначено таким, що має важливе значення для національної економіки у сфері оборонно-промислового комплексу, та критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у сфері оборонно-промислового комплексу.
Таким чином, заявником вказано, що оскільки наявні перешкоди у виконанні рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 у справі № 520/1790/23, то наявні підстави для відстрочення його виконання.
Розглядаючи заяву представника Державного підприємства "Харківський приладобудівний завод ім. Т.Г. Шевченка", суд бере до уваги, що відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Згідно приписів ч.3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Суд зазначає, що необхідною умовою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, є наявність виняткових обставин, які б ускладнювали його виконання або робили його виконання неможливим, адже в такий спосіб змінюються висновки вже прийнятого судового рішення. Разом із тим, зміна способу чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення повинна узгоджуватися з тими обґрунтуваннями судового рішення, на які спираються висновки суду, що містяться в резолютивній частині судового рішення. Здійснюючи зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд не може змінювати зміст резолютивної частини рішення або змінити обраний судом спосіб захисту порушеного права. Висновки судового рішення щодо способу і порядку його виконання чітко визначені та не можуть бути змінені іншим судовим рішенням без відповідного обґрунтування виняткової необхідності застосування такої зміни рішення.
Враховуючи викладене вище, суд зазначає, що лише за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
Отже, приписи Кодексу адміністративного судочинства України визначають умови, виконання яких є обов'язковим для задоволення заяви про зміну способу або порядку виконання рішення.
Також суд зазначає, що положеннями ч.1 ст.129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання на всій території України, незалежно від обраного судом способу захисту порушеного права позивача (зобов'язання вчинити дії чи стягнення з нього коштів).
Приписами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Таким чином, у відповідності до зазначених правових норм, зокрема, Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, рішення Харківського окружного адміністративного суду у даній справі є обов'язковим до виконання на всій території України для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Відповідно до вимог ст.1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Отже, у разі невиконання рішення суду, саме на стадії виконавчого провадження мають бути остаточно відновлені порушені права позивача (стягувача).
Згідно із ч. 1 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Згідно із приписами ст. 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 №4901-VI держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган; державні підприємство, установа, організація.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Зазначені приписи чинного законодавства свідчать, що судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Тобто, в будь-якому разі, судове рішення має бути виконане.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 11.11.2014 року у справі № 21-394а14, в постанові Верховного Суду від 04.09.2018 року у справі № 279/7157/15-а та в постановах Верховного Суду від 30.07.2019 року у справі № 281/1618/14-а, від 24.07.2023 року у справі №420/6671/18.
Під час розгляду заяви встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 року у цій справі зобов'язано Державне підприємство “Харківський приладобудівний завод ім. Т.Г. Шевченка» (код ЄДРПОУ 14315500) привести у стан готовності захисні споруди цивільного захисту №№78929, 78930, 78931, 78934, 78935, 78936, 78937, 78938, 78939, 79006, 79007, які знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Москалівська, 99, з метою використання її за призначенням у відповідності до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018, а саме:
- п. 42 забезпечити готовність до укриття працюючого персоналу захисних споруд цивільного захисту (сховищ) №78931, 78934, 78930, протирадіаційних укриттів №78935, 78936, 78937, 78938, 78939;
- п. 43 надати документацію, щодо планування заході захисту персоналу від шкідливого впливу надзвичайних ситуацій техногенного характеру;
- п. 44 захисні споруди цивільного захисту (сховища) №79006, 79007, 78929, 78931, 78934, протирадіаційні укриття №78935, 78936, 78937, 78938, 78939 забезпечити справним телефонним зв'язком;
- п. 45 документацію у захисних спорудах привести у відповідність до вимог діючого законодавства;
- п. 46 провести технічне обслуговування системи водопостачання сховищ №78931, 78934, 78930, протирадіаційних укриттів №78935, 78936, 78937, 78938, 78939;
- п. 47 провести технічне обслуговування системи каналізації сховищ №78931, 78934, 78930, протирадіаційних укриттів №78935, 78936, 78937, 78938, 78939;
- п. 48 провести технічне обслуговування системи вентиляції сховищ №78931, 78934, 78930, протирадіаційних укриттів №78935, 78936, 78937, 78938, 78939;
- п. 49 провести технічне обслуговування системи вентиляції сховищ №78931, 78934, 78930, протирадіаційних укриттів №78935, 78936, 78937, 78938, 78939.
Водночас, представник заявника фактично просить суд відстрочити виконання судового рішення із посиланням на обставини того, що 13 будівель зі ступенем пошкодження від 45 до 90 відсотків, з яких дві будівлі підлягають демонтажу, одинадцять потребують часткового демонтажу та проведення капітального ремонту.
Натомість будь-яких доказів на підтвердження усунення виявлених недоліків або вчинення дій задля їх усунення до суду надано не було.
Представником заявника під час розгляду заяви зазначено, що внаслідок збройної агресії російської федерації було зруйновано нежитлову будівлю літ. «ЖМ-2» (вбудовані сховища № 78931 та № 78934), яка підлягає демонтажу.
Також представником заявника під час розгляду заяви зазначено, що згідно із технічним паспортом на нежитлову будівлю сховища № 78931 та № 78934 розташовані в підвалі будівлі (вбудовані). Один із входів в кожне сховище розташований на першому поверсі всередині будівлі, другий із входів в кожне сховище знаходиться під цоколем (фундаментом) будівлі з вулиці. Таким чином, до завершення робіт з демонтажу зазначеної нежитлової будівлі, виключено перебування людей в будівлі, біля неї, та, як наслідок в сховищах, в тому числі з метою вчинення будь-яких дій направлених на виконання рішення суду по даній справі, в зв'язку з можливістю обвалення будівлі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей.
Своєю чергою представником заявника вказано на обставини звернення з метою підготовки зруйнованої нежитлової будівлі до списання та подальшого демонтажу до начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям по Новобоварському району ХМТГ ХРУ ГУ ДСНС України у Харківській області з проханням погодити виключення сховищ № 78931 та № 78934 із фонду захисних споруд та отримання відповіді районного ДСНС про обставини того, що відповідно до п. 4 розділу 3 Протокольного рішення наради від 09.02.2023 року під головуванням Прем'єр-міністра України (доручення КМУ № 6068/01-23) доручено обласним військовим адміністраціям припинити на період воєнного стану підготовку та надання на розгляд ДСНС документів щодо зняття з обліку захисних споруд цивільного стану, що в свою чергу є свідченням того, що до завершення воєнного стану в країні подані відповідачем документи щодо зняття з обліку захисних споруд цивільного стану не будуть розглянуті, а враховуючи аварійність нежитлової будівлі, будь-яке перебування людей, в тому числі направлені на виконання рішення небезпечні для життя людей.
Надаючи оцінку вказаному, суд зазначає, що доводи представника заявника стосовно того, що внаслідок збройної агресії російської федерації було зруйновано нежитлову будівлю літ. «ЖМ-2» (вбудовані сховища № 78931 та № 78934), яка підлягає демонтажу, підлягають врахуванню, проте необхідним є також і врахування обставин того, що заявник, звертаючись до суду із заявою про відстрочення виконання судового рішення у цій справі, вказує лише не відсутність можливості усунення виявлених порушень у двох укриттях, тоді як судове рішення стосувалось більшої кількості укриттів.
Відтак, оскільки до суду не надано будь-яких належних та допустимих доказів усунення виявлених порушень стосовно іншої частини укриттів, перелічених у судовому рішенні, останні не можуть вважатися самостійними підставами для відстрочення виконання судового рішення у цій справі.
Також суд зазначає, що матеріали справи містять копію звіту №8/5-23-1 за результатами обстеження нежитлових будівель за адресою: м. Харків, вул. Москалівська, 99 та вул. Селянська, 84 книга 1, складеного Товариством з обмеженою відповідальністю «АЗОВ-ГАРРЕТ», з якого вбачається, що за результатами обстеження будівлі ГВЦ (літ. ЖМ-2) викладено висновок стосовно того, що подальша експлуатація будівлі - неможлива, необхідним є виконання її демонтажу, а подальша експлуатація бомбосховища - можлива, необхідним є виконання ремонту.
В той же час, суд зазначає, що оскільки належним, допустимим та достатнім доказом усунення особою виявлених перевіркою порушень є акт перевірки з висновками про відсутність порушень, який може дійсно свідчити про такий факт, оскільки у спірних правовідносинах саме контролюючий орган наділений повноваженнями щодо встановлення наявності або відсутності порушень відповідачем законодавства, зокрема, у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Отже, з огляду на викладене вище суд зазначає, що хоча відповідна будівля і потребує демонтажу, проте подальша експлуатація бомбосховища можлива після проведення ремонтних робіт, що фактично спростовує доводи представника заявника стосовно неможливості виконання судового рішення в частині певних укриттів.
Також суд зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Відтак, слід дійти висновку про те, що строки надання відстрочки виконання судового рішення обмежені нормами КАС України.
Натомість зі змісту поданої до суду представником заявника заяви вбачається, що така, не містить в собі конкретизації періоду, на який заявник просить відстрочити виконання судового рішення.
У судовому засіданні представником заявника було надано пояснення, в яких зазначено, що оскільки воєнний стан було станом на час розгляду заяви продовжено на 90 діб з 05 години 30 хвилин 10.11.2024 року, а отримання коштів за відповідними контрактами за відвантаження виготовляємої підприємством продукції можливе лише після закінчення воєнного стану, то на разі заявник і звертається із заявою про відстрочення виконання судового рішення до вказаної дати.
Надаючи оцінку вказаним доводам представника заявника, суд зазначає, що заявником не надано до суду як доказів того, що після припинення дії воєнного стану у відповідача будуть наявними можливості виконання судового рішення шляхом усунення виявлених порушень, так і доказів відсутності станом на час розгляду заяви можливості вчиняти дії на виконання судового рішення у цій справі.
Відтак суд вважає такі доводи представника заявника необґрунтованими та недоведеними.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви представника Державного підприємства "Харківський приладобудівний завод ім. Т.Г. Шевченка" про відстрочення виконання рішення суду у цій справі.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 250, 256, 294, 295, 378 КАС України, суд
У задоволенні заяви представника Державного підприємства "Харківський приладобудівний завод ім. Т.Г. Шевченка" про відстрочення виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом Харківської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил в інтересах держави в особі: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Державного підприємства "Харківський приладобудівний завод ім. Т.Г. Шевченка" про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали виготовлено 05 грудня 2024 року.
Суддя Мельников Р.В.