06 грудня 2024 року Справа № 480/4030/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Воловика С.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/4030/24 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Бахмачгазбудсервіс» (далі - позивач, ТОВ «Бахмачгазбудсервіс») до Головного управління ДПС у Сумській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Сумській області) про:
- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 465618280405 від 18.04.2024;
- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 465818280405 від 18.04.2024,
І. Позиція позивача
Обґрунтовуючи протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, ТОВ «Бахмачгазбудсервіс» зазначає про те, що ці рішення не відповідають вимогам пункту 3 розділу ІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платника податків, затвердженому наказом Міністерства фінансів України № 1204 від 28.12.2015, оскільки у графі «посилання на норму щодо строків сплати грошового зобов'язання, порушення якої встановлено/ (підпункт/пункт/стаття)» зазначено пункт 124.1 статті 124 ПК України, який містить щонайменше 4 абзаци, посилання на які у податкових повідомленнях-рішеннях відсутнє.
Позивач наголосив на тому, що не конкретизація норми права на підставі якої його притягнуто до фінансової відповідальності, унеможливлює розуміння підстав застосування підвищеного розміру штрафної санкції.
Крім того, ТОВ «Бахмачгазбудсервіс» зауважило на тому, що відповідач залишив незаповненими й інші графи податкових повідомлень-рішень, а самі рішення були підписані ОСОБА_1 , який є начальником Конотопського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Сумській області, в той час, коли інформація про наявність у нього відповідних повноважень відсутня.
ІІ. Заперечення відповідача
Не погоджуючись з позовними вимогами, ГУ ДПС у Сумській області у відзиві (а.с. 31-34) зазначило про відповідність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень вимогам Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платника податків, затвердженому наказом Міністерства фінансів України № 1204 від 28.12.2015, оскільки у цих рішеннях вказані встановлені порушення, кількість днів затримки, сума грошових зобов'язань та розміру штрафу відповідно до пункту 124.1 статті 124 ПК України.
Крім того, відповідач акцентував увагу на тому, що до податкових повідомлень-рішень додані розрахунки штрафних санкцій у яких зазначені дата та номер документа по якому встановлена несвоєчасна сплата узгодженого зобов'язання, граничний термін сплати, дата фактичної сплати, кількість днів затримки, сума сплаченого податкового боргу, розмір та сума штрафної санкції.
Також, ГУ ДПС у Сумській області звернуло увагу на те, що графи податкових повідомлень-рішень, про не заповнення яких вказував позивач, підлягають заповненню лише у разі проведення документальної перевірки, а не камеральної.
Отже, приймаючи до уваги те, що оскаржувані рішення були підписані уповноваженою особою, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
ІІІ. Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 17.05.2024, позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі № 480/4030/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання заяв по суті справи.
IV. Обставини справи
На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, у порядку, визначеному пунктом 76.2 статті 76 цього Кодексу, проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати (перерахування) податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) ТОВ «Бахмачгазбудсервіс».
За результатами перевірки 29.03.2024 ГУ ДПС у Сумській області складено акт № 3481/А/18-28-04-05-02/35800585, згідно з яким встановлено порушення термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість визначених податковим повідомленням-рішенням № 3040/25010700 від 30.06.2021.
На підставі висновків акту перевірки, відповідно до пункту 124.1 статті 124 Податкового кодексу України, 18.04.2024 відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення № 465818280405 про застосування штрафу у розмірі 10% у сумі 352 712, 66 грн. та № 46518280405 про застосування штрафу у розмірі 5% у сумі 595, 85 грн.
V. Норми права які регулюють спірні правовідносини та їх застосування
Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначаються Податковим кодексом України (далі - Кодекс, ПК України).
За змістом підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України передбачено право контролюючого органу проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пункту 76.1 статті 76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
На виконання пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
При цьому, пунктом 124.1 статті 124 Податкового кодексу України встановлено, що у разі не сплати платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
VI. Висновки суду щодо доводів сторін та вирішення спору
Обґрунтовуючи протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, ТОВ «Бахмачгазбудсервіс» стверджує про дефектність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та їх підписання неуповноваженою особою.
Втім, дослідивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, суд не може погодитись з указаними доводами позивача, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 3 Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1204 від 28.12.2015, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за № 124/28254 (далі Порядок № 1204), при складанні податкових повідомлень-рішень до них заноситься інформація, передбачена відповідними формами, встановленими цим Порядком.
Податкові повідомлення-рішення у випадках, визначених Кодексом, повинні містити:
1) суму та підставу для визначення (нарахування/зменшення) грошового зобов'язання та/або податкового зобов'язання, що повинен сплатити платник податків, та/або суму та підставу для зменшення бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, та/або зменшення податку на доходи фізичних осіб, задекларованого до повернення з бюджету, зокрема при використанні права на податкову знижку, та/або збільшення/зменшення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, та посилання на норми Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до яких здійснено їх розрахунок;
2) попередження про необхідність складення та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної / розрахунку коригування до неї або про необхідність виправлення помилок, допущених під час зазначення реквізитів податкової накладної (у випадках, передбачених Кодексом);
3) граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності та/або реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної / розрахунку коригування до неї або виправлення помилок, допущених під час зазначення реквізитів податкової накладної;
4) попередження про наслідки невиконання податкового повідомлення-рішення в установлений строк;
5) граничні строки, передбачені Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
У податковому повідомленні-рішенні зазначається або додається до нього детальний розрахунок податкового зобов'язання (за наявності), штрафних фінансових санкцій та пені (розрахунок пені додається у разі складання податкових повідомлень-рішень за формами «Р» (крім пені відповідно до статті 129 Кодексу), «Д» та «С»).
Пунктом 4 Порядку № 1204 передбачено, що у разі якщо податкове повідомлення-рішення приймається за результатами документальної перевірки, розпочатої після 01 січня 2021 року, та є процесуальною підставою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення, воно додатково до інформації, наведеної у підпунктах 1-5 пункту 3 цього розділу, повинно містити:
1) обґрунтовану підставу для визначення (нарахування/зменшення) грошового зобов'язання та/або податкового зобов'язання, що повинен сплатити платник податків, та/або зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, та/або зменшення податку на доходи фізичних осіб, задекларованого до повернення з бюджету, зокрема при використанні права на податкову знижку, та/або заниження чи завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість у вигляді фактичної підстави, а саме викладення стислого змісту щодо виявлених перевіркою порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства з наведенням інформації щодо:
обставин вчинених правопорушень, які відображені в акті перевірки, а також встановлені при розгляді наданих платником податків відповідно до підпункту 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 та пункту 86.7 статті 86 розділу I Кодексу або статті 353 та частини восьмої статті 354 Митного кодексу України письмових пояснень та їх документального підтвердження (зокрема щодо обставин, що стосуються події правопорушення та вжитих платником податків заходів щодо дотримання правил та норм законодавства, з посиланням на документи та інші фактичні дані, що підтверджують вказані обставини);
періоду (календарний день або місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення;
розрахунку суми податкового зобов'язання, що повинен сплатити платник податків, та/або зменшення бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, та/або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету при використанні права на податкову знижку, та/або заниження чи завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість (у разі необхідності такий розрахунок може бути винесений у додаток до податкового повідомлення-рішення, що є його невід'ємною частиною);
у разі якщо перевіркою виявлено факти заниження (ненарахування та/або неутримання) платником податків, у тому числі податковим агентом, податкових зобов'язань - додатково зазначається граничний строк сплати таких податкових зобов'язань, у тому числі за відповідні податкові (звітні) періоди, по яких виявлено таке заниження (ненарахування та/або неутримання);
інформацію щодо надання або ненадання платником податків заперечень, письмових пояснень та додаткових документів, зокрема щодо обставин виявлених порушень, наданої платником податків інформації, яка спростовує наявність його вини, наявності пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до Кодексу;
нормативної підстави - посилання на норму Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої було зроблено розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків;
2) посилання на акт документальної перевірки;
3) детальний розрахунок штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів) та пені (розрахунок пені додається у разі складання податкових повідомлень-рішень за формами «Р» (крім пені відповідно до статті 129 Кодексу), «Д» та «С»), у тому числі штрафних санкцій та/або пені за порушення іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, а також посилання на норми Кодексу та/або іншого законодавства, відповідно до якого було зроблено такий розрахунок (у разі необхідності такий розрахунок може бути винесений у додаток до податкового повідомлення-рішення, що є його невід'ємною частиною);
4) інформацію щодо наявності обставин, які відповідно до Кодексу пом'якшують, обтяжують або звільняють від фінансової відповідальності.
Як убачається з матеріалів справи, оскаржувані податкові повідомлення-рішення містять усі відомості, передбачені Порядком надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, зокрема, підстави застосування штрафу, норми права на підставі яких він застосований, його розмір та сума, а також підписані уповноваженою особою контролюючого органу.
Доказів дотримання строків сплати узгоджених податкових зобов'язань, про порушення яких йдеться, позивач суду не надав, в матеріалах справи такі докази відсутні.
За таких обставин, суд робить висновок про відповідність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень критеріям, встановленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про їх скасування.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Бахмачгазбудсервіс» до Головного управління ДПС у Сумській області про скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик