05 грудня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/13180/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Пенсійного фонду України /надалі - відповідач, ПФУ/ про:
- визнання протиправною відмови Пенсійного фонду України надати відповідь ОСОБА_1 на його заяву від 10 вересня 2024 року;
- зобов'язання Пенсійного фонду України надати відповідь ОСОБА_1 на його заяву від 10 вересня 2024 року /а.с. 1-3/.
Позов обґрунтований тим, що 10 вересня 2024 року позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою, в якій просив надати інформацію. Листом Пенсійного фонду України від 18 вересня 2024 року за вих. № 39305-50678/Ж- 03/8-2800/24 повідомлено позивачу, що його звернення надсилається за належністю на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області. Позивач вважає, що Пенсійний фонд України фактично відмовив йому у наданні запитуваної інформації протиправно, оскільки його заява підлягає розгляду саме відповідачем та його звернення мало на меті отримати інформацію, що охоплює всі територіальні пенсійні органи, які підпорядковані, підзвітні та підконтрольні саме Пенсійному фонду України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 13-15/ зазначив, що до Пенсійного фонду України поштовою кореспонденцією надійшло звернення позивача від 10 вересня 2024 року (вх. 17.09.2024 № 50678/Ж-2800-24) з проханням надати інформацію. Жодних посилань за Закон України від 13 січня 2011 року №2939-VI «Про доступ до публічної інформації» заява позивача від 10 вересня 2024 року не містила. Листом Пенсійного фонду України від 18 вересня 2024 року №39305-50678/Ж-03/8-2800/24 звернення від 10 вересня 2024 року (вх. від 17 вересня 2024 року №50678/Ж-2800-24) направлено за належністю для розгляду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому позивач перебуває на обліку як одержувач пенсії. Лист Пенсійного фонду України від 18 вересня 2024 року № 2800-030103-8/72208 та від 26 грудня 2023 року № 48345-51697/І-03/8-2800/23 було направлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області та простим поштовим відправленням за фактичною адресою проживання заявнику, що була безпосередньо вказана у зверненні. Враховуючи зазначене, звернення позивача від 10 вересня 2024 року (вх. від 17 вересня 2024 року № 50678/Ж-2800-24) направлено за належністю для розгляду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області з дотриманням вимог Закону України «Про звернення громадян».
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 2 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду України із заявою від 10 вересня 2024 року (вх. від 17 вересня 2024 року №50678/Ж-2800-24) /а.с. 6, 18/, в якому просив надати інформацію про кількість пенсіонерів, які перебувають на обліку в територіальних пенсійних органах, як учасники ліквідації наслідків на ЧАЕС 2 категорії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та яким здійснено нарахування та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати, отриманої за період роботи на територіях радіоактивного забруднення, а також яким здійснено перерахунок або нарахування пенсії із її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад 15 років (для жінок), 20 років (для чоловіків), у відповідності до положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, а саме: без застосування частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (двоскладової формули при її обчисленні). У відповіді просив зазначити чи були проведені такі перерахунки або нарахування пенсій на підставі судових рішень або в добровільному порядку відповідальними особами територіальних органів Пенсійного фонду України, а також чи призвели вказані вище перерахунки пенсії до зменшення розміру пенсії.
Листом Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України від 18 вересня 2024 року №39305-50678/Ж-03/8-2800/24, адресованому Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області та Анатолію Железняку /а.с. 18-зворот/, повідомлено, що надсилається за належністю розгляд звернення, автор ОСОБА_1 , що надійшло до Пенсійного фонду України. Про результати розгляду просять повідомити автора звернення відповідно до законодавства. Додаток: в електронному вигляді в першу адресу.
Позивач вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у наданні відповіді на його заяву від 10 вересня 2024 року, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України "Про звернення громадян" № 393/96-ВР від 02 жовтня 1996 року /надалі - Закон №393/96-ВР/.
Частиною першою статті 1 Закону №393/96-ВР встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За визначеннями, наведеними у статті 3 Закону №393/96-ВР, під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги; заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Статтею 5 Закону №393/96-ВР встановлені вимоги до звернення, а частиною першою статті 7 Закону №393/96-ВР передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
При цьому відповідно до частини третьої статті 7 Закону № 393/96-ВР якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Питання розгляду заяв (клопотань) врегульовано статтею 15 Закону №393/96-ВР, відповідно до якої органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій особисто.
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до статті 20 Закону №393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну.
Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
Відповідно до підпункту 17 пункту 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Пенсійного фонду України, його територіальних органів, а також підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Пенсійного фонду України.
Судовим розглядом встановлено, що позивач звернувся із заявою від 10 вересня 2024 року (вх. від 17 вересня 2024 року №50678/Ж-2800-24), яка адресована Пенсійному фонду України. Вказана заява стосувалась питання надання статистичної інформації (кількості) певної категорії пенсіонерів, які перебувають на обліку в територіальних пенсійних органах, тобто по всій Україні, а тому таке звернення підлягало розгляду саме Пенсійним фондом України (його структурним підрозділом чи відділом тощо), а не його територіальним органом - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, яке не володіє відповідною інформацією щодо кількості певної категорії пенсіонерів, які перебувають на обліку в територіальних пенсійних органах по всій Україні.
Всупереч наведеному листом Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України від 18 вересня 2024 року №39305-50678/Ж-03/8-2800/24 звернення позивача переслано для розгляду до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Доказів на підтвердження фактів опрацювання та розгляду заяви позивача від 10 вересня 2024 року (вх. від 17 вересня 2024 року №50678/Ж-2800-24) по суті поставлених питань саме Пенсійним фондом України, а також надання ним по суті відповіді на цю заяву матеріали справи не містять та й про наявність такої відповіді відповідач у відзиві на позовну заяву не зазначав та відповідний довід не заявляв.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що заява позивача від 10 вересня 2024 року (вх. від 17 вересня 2024 року №50678/Ж-2800-24) відповідачем по суті не розглянута та питання, які зазначені в заяві позивача, повно та всебічно не досліджено і вмотивованої відповіді за результатами розгляду заяви не надано.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача відповідно до встановлених у справі обставин та висновків, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Пенсійного фонду України щодо пересилання заяви позивача від 10 вересня 2024 року (вх. від 17 вересня 2024 року №50678/Ж-2800-24), не розгляду по суті такої заяви та ненадання (ненадіслання) письмової відповіді за результатами розгляду такої заяви та зобов'язати Пенсійний фонд України розглянути по суті заяву позивача від 10 вересня 2024 року (вх. від 17 вересня 2024 року №50678/Ж-2800-24) та надати (надіслати) йому письмову відповідь про результати розгляду такої заяви.
Інші доводи сторін не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.
Таким чином, позов підлягає задоволенню.
Оскільки позивач витрат по сплаті судового збору за подання цього позову не поніс та доказів понесення інших судових витрат матеріали справи не містять, то відсутні підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 00035323) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Пенсійного фонду України щодо пересилання заяви ОСОБА_1 від 10 вересня 2024 року (вх. від 17 вересня 2024 року №50678/Ж-2800-24), нерозгляду по суті такої заяви та ненадання (ненадіслання) письмової відповіді за результатами розгляду такої заяви.
Зобов'язати Пенсійний фонд України розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 10 вересня 2024 року (вх. від 17 вересня 2024 року №50678/Ж-2800-24) та надати (надіслати) йому письмову відповідь про результати розгляду такої заяви.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк