Рішення від 06.12.2024 по справі 420/33842/24

Справа № 420/33842/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивачка просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови їй - ОСОБА_1 , у проведені перерахунку та виплати з 01.03.2024 року щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн. згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язати ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату пенсії їй - ОСОБА_1 , із включенням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн згідно постанови КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.03.2024 року з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.08.2019 року, але пенсія була призначена та обчислена із її грошового забезпечення, що є аналогічним грошовому забезпеченню станом на 01.03.2018 року.

14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Позивачка вважаючи, що вона також має право на отримання вказаної доплати, 15.07.2024 року звернулася до ГУ ПФУ з проханням призначити їй щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000, 00 грн згідно з постановою КМУ №713.

Відповідач відмовив у призначенні щомісячної доплати до пенсії, посилаючись на те, що пенсія їй призначена після 01.03.2018 року.

Позивачка зазначила, що такі дії відповідача є протиправними та в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на правові висновки Верховного Суду у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22.

Ухвалою суду від 05.11.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у порядку ст.262 КАС України.

Представник ГУ ПФУ надав відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначив, що відповідно до ст. 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсії проводиться на умовах, і порядку та розмірах, передбачених КМУ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Оскільки пенсія позивачці призначена після 01.03.2018, відсутні підстави для нарахування щомісячної доплати згідно Постанови №713.

Представник відповідача стверджує, що пенсія позивачці обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.

Справу розглянуто у письмовому провадженні.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 9 Закону №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-ХІІ ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).

Так, ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» встановлено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення з урахуванням таких його видів, крім іншого, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Саме у відповідності до зазначених положень законодавства позивачці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 01.08.2019 року призначена пенсія по інвалідності у розмірі 60% грошового забезпечення.

Згідно із копією протоколу призначення пенсії за зверненням позивачки від 01.08.2019 року за пенсійною справою №1504023488 її пенсія розрахована із грошового забезпечення, яке становить 12640,45 грн та складається з: - посадового окладу 6290,00 грн; - окладу за військове звання 1410,00 грн; - процентної надбавки за вислугу років 45% 3465,00 грн; - середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (в т.ч. премія 10%, надбавка за специфічні умови проходження служби 5%, за кваліфікацію 6%): 1375,95 грн.

14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі- Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

15.07.2024 року позивачка через вебпортал Пенсійного фонду України звернулась до ГУ ПФУ з проханням нарахувати їй з 01.03.2024 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000, грн відповідно до Постанови №713, на що отримала відмову ГУ ПФУ у нарахуванні щомісячної доплати, оскільки пенсія їй призначена після 01.03.2018 року.

Внаслідок прийняття Урядом Постанови №713 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам установлюється щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн, за умови призначення пенсії до 01.03.2018 року або розрахунку розміру пенсії із грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року, якщо пенсію призначено після 01.03.2018 року.

Позивачка у позові вказує, що їй призначено пенсію із грошового забезпечення аналогічного станом на 01.03.2018 року, проте вказані доводи позивачка не підтвердила належними та допустимими доказами.

Крім того, її доводи спростовуються обставинами, встановленими у рішеннях суду. Згідно з автоматизованою системою діловодства суду позивачка неодноразово зверталась до суду щодо порушення її прав при призначенні та виплаті пенсії.

Згідно з ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, рішеннями суду від 11.10.2022 року у справі №420/10780/22 та від 20.04.2023 року у справі №420/3699/23 встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до витягу з наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 02.07.2018 №357 о/с «Про призначення на посаду, звільнення зі служби» звільнено зі служби у відставку Збройних Сил України підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , колишнього заступника начальника відділу персоналу ГУ ДСНС України в Одеській області, яка перебуває у розпорядженні начальника ГУ ДСНС України в Одеській області та вважати такою, що справи та посаду здала, виключити з кадрів ДСНС України 02 липня 2018 року.

У період з 01 липня 2016 року по 09 травня 2018 року позивачка перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, що підтверджено наказами ГУ ДСНС України в Одеській області від 11.04.2016 року №487 о/с, яким надано позивачці відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею чотирьох років двох місяців, від 26.07.2016 року №966 о/с, яким надано позивачці відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею п'ятирічного двох місячного десятиденного віку, від 30.06.2017 року № 760 о/с, яким надано позивачу відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку.

Відповідно до витягу з наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 10.05.2018 року №256 о/с «Про виконання обов'язків, нарахування у розпорядження, надання відпустки», 10.05.2018 року ОСОБА_1 прибула на службу цивільного захисту після перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення шестирічного віку.

Вказаними рішеннями судів також встановлено, що у період перебування позивачки у відпустці за доглядом за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, грошове забезпечення їй не нараховувалось та не виплачувалось.

В наказі від 02.07.2018 №357 о/с про звільнення позивачки вказано, що вона на день звільнення мала вислугу років станом на 02.07.2018 року 21рік 00міс.25днів, тобто не мала вислуги років для призначення пенсії за вислугою років. Отже станом на березень 2018 року позивачка не мала права на пенсію.

В протоколі про призначення пенсії вказано, що позивачка звернулась за призначенням пенсії по інвалідності 01.08.2019 року, дата встановлення інвалідності - 15.07.2019 року.

Згідно із копією протоколу призначення пенсії за зверненням позивачки від 01.08.2019 року за пенсійною справою №1504023488 позивачці пенсію розраховано із грошового забезпечення, яке становить 12640,45 грн та складається з: - посадового окладу 6290,00 грн; - окладу за військове звання 1410,00 грн; - процентної надбавки за вислугу років 45% 3465,00 грн; - середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (в т.ч. премія 10%, надбавка за специфічні умови проходження служби 5%, за кваліфікацію 6%): 1375,95 грн. Додаткові види грошового забезпечення та їх розміри обчислені виходячи із даних, що містяться у довідці про додаткові види грошового забезпечення №02/79/13 від 20.07.2018 року, виданої ОСОБА_1 . ГУ ДСНС України в Одеській області

Таким чином, пенсія позивачці розрахована з додаткових видів грошового забезпечення за 24 міс до звільнення згідно з наказом ГУ ДСНС України в Одеській області від 02.07.2018 року №357 о/с, тобто для призначення пенсії в грошове забезпечення увійшли додаткові види грошового забезпечення, розраховані після березня 2018 року.

Проте положення постанови КМУ №713 застосовуються до пенсій призначених за нормами до березня 2018 року.

Вказані обставини підтверджуються також рішеннями судів, що спростовує твердження позивачки у позові про те, що грошове забезпечення з якого їй було розраховано та призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ є аналогічним її грошовому забезпеченню станом на 01.03.2018 року.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2022 року у справі №420/10780/22 задоволений позов ОСОБА_1 та, зокрема, зобов'язано ГУ ДСНС в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії оформити та надати ОСОБА_1 довідку за останні 24 місяці служби, а саме: з 01 липня 2016 року по 30 червня 2018 року про такі розміри додаткових видів грошового забезпечення, премії: - за період з 01 липня 2016 року по 09 травня 2018 року включно - в середніх розмірах фактичних виплат за аналогічною посадою (посадами); - за період з 10 травня 2018 року по 30 червня 2018 року - в фактично отриманих розмірах.

На виконання рішення суду позиваці виготовлені вказані довідки №02/691/13 від 28.11.2022, №02/692/13 від 28.11.2022 про розмір грошового забезпечення.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.04.2023 року у справі №420/3699/23 задоволений позов ОСОБА_1 та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 27.01.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок ГУ ДСНС в Одеській області №02/691/13 від 28.11.2022, №02/692/13 від 28.11.2022 року.

Також у даному випадку суд не приймає посилання позивачки на правові висновки Верховного Суду постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22, оскільки вони не є релевантними до встановлених судом обставини щодо призначення та перерахунку пенсії позивачки.

Крім того, згідно автоматизованої системи діловодства суду позивачка зверталась до суду щодо виготовлення їй нових довідок станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 , які їй виготовлені на виконання рішень суду з грошовим забезпеченням станом 01.01.2020 року - 25095,05грн (на виконання рішення суду від 19.08.2024 року по справі №420/18641/24), станом на 01.01.2021 року - 27894,00 грн (на виконання рішення суду від 19.08.2024 року по справі №420/18641/24), станом на 01.01.2022 року виготовлено дві довідки: від 27.02.2023 року №02/33/13 з грошовим забезпеченням у розмірі 20273,56 грн (на виконання рішення суду від 06.01.2022 року по справі №420/15775/22) та від 10.06.2024 року №600.1-4109/6013 з грошовим забезпеченням у розмірі 32259,80 грн (на виконання того ж рішення суду від 06.01.2022 року по справі №420/15775/22).

При цьому за довідкою від 27.02.2023 року №02/33/13 рішенням суду від 10.05.2023 року по справі №420/6204/23 зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 01.02.2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 .

А за довідкою від 10.06.2024 року №600.1-4109/6013 рішенням суду від 25.10.2024 року по справі №420/22540/24 також зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 01.02.2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 .

Тобто рішеннями судів усунуті наявні порушення прав позивачки, проте по даній справі з урахуванням встановлених обставин суд дійшов висновку про відсутність порушень прав позивачки.

Згідно приписів частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.