Україна
Донецький окружний адміністративний суд
06 грудня 2024 року Справа№200/3700/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо недоплати йому з 01.03.2023 року розміру пенсії, розрахованої відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та доплати за понаднормовий стаж в загальному розмірі 32860,95 грн. та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити недоплачену пенсію за період з 01.03.2023 по 31.05.2024 у розмірі 32860,95 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплачувати позивачу з 01.06.2024 року пенсію у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», без застосування обмеження індексації у розмірі 1500 грн, що визначена пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185, до якої додатково виплачувати надбавку за понаднормовий стаж, передбачену абзацом 2 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером за віком та отримує пенсію за віком в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач). Позивач зазначив, що 18.04.2024 року він звернувся до відповідача з клопотанням про надання йому розрахунку нарахованої та виплаченої пенсії помісячно починаючи з дати її призначення та повідомити його про загальний розмір заборгованості за рішенням суду по справі № 200/344/22. Відповідач надав позивачу відповідь від 07.05.2024 року, до якої долучив довідку про фактично отриману ним пенсію та виписку про перерахунок пенсії від 25.02.2024 року та від 28.02.2024 року. Позивач зауважив, що 07.05.2024 року він повторно звернувся до відповідача з клопотанням в якому просив повідомити його з якої дати застосовується показник «середньомісячного заробітку» у розмірі 27108,37000; про розмір показника «середньомісячний заробіток» станом на 01.03.2023 року та з якої дати він застосовується. На вказане звернення відповідач відповів своїм листом від 31.05.2024 року, в якому повідомив про запитувану інформацію про показник «середньомісячний заробіток» з 01.03.2023 року, який складає 25109,64 грн., та з 01.03.2024 року - 27108,37 грн. Позивач зауважив, що згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року. З урахуванням наведеного, позивач вважає, що мінімальний розмір його пенсії має дорівнювати: з 01.03.2023 року - 80% від 25109,64 грн. = 20087,71 грн.; з 01.03.2024 року - 80% від 27108,37 грн. = 21686,70 грн. Позивач закцентував свою увагу на тому, що як вбачається з довідки про розмір нарахованої пенсії з 01.03.2023 року відповідач нараховує йому 18281,70 грн. (в березні 2023року сплачено 21818,46 грн. ( тобто більше на 3536,76 грн. на виконання рішення суду по справі № 200/344/22), з 01.03.2024 року - 19781,70 грн., тобто систематично не доплачує йому мінімальний розмір пенсії. Також позивач вважає, що до його мінімального розміру має бути нараховано належне йому збільшення, а саме - надбавка за понаднормовий стаж за 17 років, який дорівнює з 01.03.2023року - 355,81 грн., з 01.03.2024 року - 401,37 грн. З урахуванням наведеного позивач вважає, що розмір його пенсії має бути: - з 01.03.2023 року - 20443,52 грн. (20087,71 грн + 355,81 грн); - з 01.03.2004року - 22088,07грн. (21686,70 грн + 401,37грн). Таким чином, відповідач порушує законодавство у сфері пенсійного забезпечення, позбавляючи його гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімального розміру пенсії та доплати за понаднормовий стаж. Позивач зауважив, що з 01.03.2023 року по 28.02.2023 рік недоплата складає 2161,82 грн. щомісячно ( 20443,52 грн - 18281,70 грн.), а за весь період (12 місяців) - 25941,84 грн. З 01.03.2024 року по 31.05.2024 рік недоплата складає 2306,37 грн. щомісячно (22088,07 грн - 19781,70 грн), а за весь період (3 місяці) - 6919,11 грн. Загальна сума недоплаченої пенсії 32860,95 грн. (25941,84+6919,11). Підставою для цього відповідач зазначає постанову Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року та постанову Кабінету Міністрів України № 185 від 23.02.2024 року. Позивачем на адресу суду також були надані додаткові пояснення в яких він, зокрема зазначив, що спір в даній справі є у правильності розрахунку розміру його пенсії, а не розміру індексації та підстава його позовної заяви це визначення розміру його пенсії з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абзаців 2 та 3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач надав відзив на позовну заяву в якому зазначив наступне, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 15.06.2018. Відповідач зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168 встановлено обмеження саме на суму індексації, яка визначається шляхом множення розміру пенсії на індекс інфляції 1,197, визначеної в пункті 1 цієї постанови. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення (абзац 2 частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV). Розрахований в такий спосіб (50%/50%) коефіцієнт є мінімальним розміром збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення (абзац 3 частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV. Розмір та порядок такого збільшення визначаються в межах бюджету Пенсійного Фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення (50%/50%), визначеного абзацом другим цієї частини (абзац 4 частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV). Пунктом 3 розділу «Прикінцеві перехідні положення» Закону України «Про Державний бюджет на 2023 рік» від 03.11.2022 № 2710-ІХ на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282- XII, а пунктом 8 розділу «Прикінцеві перехідні положення визначено, що частина 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України. Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168 прийнята у спосіб та в межах повноважень, передбаченими законами України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-ІІІ, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, «Про Державний бюджет на 2023 рік» від 03.11.2022 № 2710-ІХ та Бюджетним кодексом України. Відповідач зауважив, що позивачем не розмежовано поняття «перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення» та «перерахунок раніше призначених пенсій у зв 'язку з її індексацією, що в свою чергу регулюються різними статтями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ) та відповідно, помилково здійснено посилання на висновки Верховного Суду в рішенні у справі № 826/3858/18. Відповідач звернув увагу на те, що положення пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168 поширюються на визначене постановою коло осіб, а саме: на отримувачів пенсій не лише за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, а й на отримувачів пенсій, призначених за Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV та інших. Виходячи з вищенаведеного, Головне управління вважає, що обмеження максимального розміру та встановленням обмеження до розміру суми збільшення у розмірі 1 500 грн не є обмеженням загального розміру пенсії, оскільки індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, а відтак не є частиною загального розміру пенсії. Відповідач приходить до переконання, що його дії не суперечать чинному законодавству, а тому, у задоволенні адміністративного позову позивача слід відмовити повністю.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.06.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлений відповідачу строк для надання на адресу суду: відзиву на позовну заяву та доказів на підтвердження зазначеного у відзиві, копію пенсійної справи ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2023 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2024 року зупинено провадження в адміністративній справі №200/3700/24 до набрання законної сили судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/8511/23.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року поновлено провадження в адміністративній справі.
Про відкриття провадження у справі, сторони були належним чином повідомлені, відповідно до наявності у позивача та відповідача реєстрації кабінету електронного суду, про що свідчить відповідна відмітка, де в графі «доставлено» зазначена дата 18.06.2024, тобто сторони належним чином отримали копію ухвали про відкриття провадження по справі №200/3700/24.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 . Відповідно до наявної в матеріалах справи копії паспорту серії НОМЕР_2 виданим Красноармійським МВ УМВС України в Донецькій області від 29.05.1997 року, позивач є громадянином України.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, ЄДРПОУ: 13486010, в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як встановлено судом, підтверджується матеріалами справи (копія перерахунку пенсії дата-час розрахунку 25.02.2024) та не заперечується сторонами по справі, позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за віком призначену йому на пільгових умовах на підставі рішення суду з 15.06.2018 року, умови призначення - ЗУ №1058-ІV, Прикінцеві положення, положення п.2 ч.1; ЗУ №1788, ст.14 (Роботи підземні, професії за пост.№202 (25)).
Як встановлено судом, позивач засобами веб-порталу ПФУ 18.04.2024 року звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив надати йому розрахунок нарахованої та виплаченої пенсії (помісячно), починаючи з дати її призначення (з урахуванням рішення суду) та повідомити загальний розмір заборгованості за рішенням суду по справі №200/344/22. Також позивач просив надати йому копії протоколів призначення та всіх перерахунків пенсії, починаючи з дати призначення.
Головним управлінням на звернення позивача було надано відповідь від 06.05.2024 року за №11694-10232/Г-02/8-0500/24, в якому зазначено, що позивач отримує пільгову пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України №1058-ІV з 15.06.2018 року. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.09.2022 у справі №200/344/22, яке набрало законної сили 14.03.2023, зобов'язано Головне управління здійснити позивачу перерахунок пенсії за 2019-2021 роки із застосуванням збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії. На виконання Рішення суду суму пенсії у загальному розмірі 3536,76 грн. виплачено у квітні 2023 року. Також відповідачем надано довідку про розмір призначеної пенсії за період з 15.06.2018 по 30.04.2024 року та виписки з розпоряджень про перерахунки пенсії з 01.03.2024, розрахунку страхового стажу та заробітної плати.
Позивач отримавши дану відповідь, засобами веб-порталу ПФУ вдруге звернувся до відповідача з заявою від 07.05.2024 року, в якій просив повідомити його з якої дати застосовується показник «середньомісячного заробітку» у розмірі 27108,37000 та розмір показника «середньомісячного заробітку» станом на 01.03.2024 року із зазначенням з якої дати він застосовується.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на заяву позивача було надано відповідь від 31.05.2024 року наступного змісту: - «Страховий стаж обчислений відповідно до вимог ст. 24 Закону № 1058, який врахований по 15.04.2019 та складає 52 роки 1 місяць 23 дні, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 22 роки. Коефіцієнт страхового стажу - 0,52083. З 01.03.2023 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) проводиться перерахунок пенсії згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197. Враховуючи зазначене, з 01.03.2023 проводився індивідуально - масовий перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням на 1,197 показника середньої заробітної плати у галузях економіки за 2014-2016 роки, який складає 3764,40 грн. З 01.03.2023 показник середньої заробітної плати з урахування індексацій складає 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 грн, де 3764,40 грн середня заробітна плата у галузях економіки за 2014-2016 роки, коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати в Україні 1,17 - у 2019 році, 1,11 - у 2020 році, 1,11 - у 2021 році, 1,14 - у 2022 році, 1,197 - у 2023 році). В результаті перерахунку пенсії середньомісячний розмір заробітної плати склав 25109,64 грн (7405,03 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016, 2017 роки з урахуванням індексацій х 3,39089 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період з 01.07.2000 по 30.06.2018). Звертаємо Вашу увагу, шо відповідно до п. 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Розмір Вашої пенсії розраховано відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», де зазначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати застрахованої особи. Розрахунок пенсії з 01.03.2023: середньомісячний заробіток - 25 109,64 грн., коефіцієнт стажу - 0,52083, розмір пенсії за віком (ст.27) (25 109,64 грн. х 0,52083) - 13 077,85 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 17 років) - 355,81 грн., загальний розмір пенсії - 13 433,66 грн., доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 6654,05 грн., сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 25 109,64 грн.) - 20 087,71 грн., обмеження в індексації з 01.03.2023 - (-1806,01 грн.), розмір пенсії з надбавками - 18 281,70 грн.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185), та у зв'язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, Вам проведено перерахунки пенсії з 01.03.2024. В результаті перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 185 збільшено показник заробітної плати за 2014 - 2016 роки (3764,40 грн з коефіцієнтами збільшення протягом 2019-2023 років) на коефіцієнт збільшення 1,0796, що склало 7994,47 грн. Таким чином, середньомісячний розмір заробітної плати з 01.03.2024 складає 27108,37 грн (7994,47 грн х 3,39089 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розрахунок пенсії з 01.03.2024: середньомісячний заробіток - 25 109,64 грн., коефіцієнт стажу - 0,52083, розмір пенсії за віком (ст.27) (27 108,37 грн. х 0,52083) - 14 118,85 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 17 років) - 401,37 грн., загальний розмір пенсії - 14 520,22 грн., доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 7166,48 грн., сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 27 108,37 грн.) - 21 686,70 грн., обмеження в індексації з 01.03.2023 - (-1806,01 грн.), обмеження в індексації з 01.03.2024 - (- 98,99 грн.), розмір пенсії з надбавками - 19 781,70 грн. При перерахунку пенсії з 01.03.2024 зберігається обмеження в індексації пенсії, встановлене Урядом при перерахунку пенсії з 01.03.2023 відповідно до Постанови № 168. Перерахунки пенсії проведено в автоматичному режимі відповідно до чинного законодавства.».
Позивач не погоджується з даним розрахунком розміру його пенсійної виплати та наводить свої розрахунки у позовній заяві: - «Тобто мінімальний розмір моєї пенсії має дорівнювати: з 01.03.2023 року - 80% від 25109,64 грн = 20087,71 грн.; з 01.03.2024 року - 80% від 27108,37 грн = 21686,70 грн.
Як вбачається з Довідки про розмір нарахованої пенсії з 01.03.2023 року відповідач нараховує мені 18281,70 грн. (в березні 2023року сплачено 21818,46 грн ( тобто більше на 3536,76 грн на виконання рішення суду по справі № 200/344/22), з 01.03.2024 року - 19781,70 грн, тобто систематично не доплачує мені мінімальний розмір пенсії.
Надалі, до мого мінімального розміру має бути нараховано належне мені збільшення, а саме - надбавка за понаднормовий стаж за 17 років, який дорівнює з 01.03.2023року - 355,81 грн, з 01.03.2024 року - 401,37 грн.
Тобто мій розмір пенсії має бути: з 01.03.2023 року - 20443,52 грн. (20087,71 грн. + 355,81 грн.), з 01.03.2024року - 22088,07грн. (21686,70 грн. + 401,37грн.).
Отже, відповідач порушує законодавство у сфері пенсійного забезпечення, позбавляючи мене гарантованого статтею 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімального розміру пенсії та доплати за понаднормовий стаж.
Тобто, з 01.03.2023 року по 28.02.2024 рік недоплата складає 2161,82 грн. щомісячно (20443,52 грн. - 18281,70 грн.), а за весь період (12 місяців) - 25941,84 грн. З 01.03.2024 року по 31.05.2024 рік недоплата складає 2306,37 грн. щомісячно (22088,07 грн. - 19781,70 грн.), а за весь період (3 місяців) - 6919,11 грн. Загальна сума недоплаченої пенсії 32860,95 грн. (25941,84+6919,11).».
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії наданої відповідачем позивачу від 06.05.2024 року, судом встановлено, що у межах позовних вимог, позивачу за період з 01.03.2023 року було виплачено пенсію у наступних розмірах - 03.2023 - 18281,70 грн. (нарахована) 21818,46 грн. (фактично виплачена); 04.2023 - 18281,70 грн.; 05.2023 - 18281,70 грн.; 06.2023 - 18281,70 грн.; 07.2023 - 18281,70 грн.; 08.2023 - 18281,70 грн.; 09.2023 - 18281,70 грн.; 10.2023 - 18281,70 грн.; 11.2023 - 18281,70 грн.; 12.2023 - 18281,70 грн.; 01.2024 - 18281,70 грн.; 02.2024 - 18281,70 грн.; 03.2024 - 19781,70 грн.; 04.2024 - 19781,70 грн.
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії перерахунку пенсії, з 01 березня 2024 року Головне управління провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з індексацією заробітку та як свідчить рішення про перерахунок пенсії №056650001142 (дата-час розрахунку: 25.02.2024 07:33), пенсія позивача обчислена, виходячи з такого:
шифр та вид пенсії - 120 пенсія за віком;
умови призначення - Закон № 1058-IV, Прикінцеві положення, п. 2 ч. 1; Закон № 1788, ст. 14 (Роботи підземні, професії за постановою № 202 (25));
середньомісячний заробіток - 27108,37000 грн.;
дата перерахунку, вік, ознака роботи - 01 березня 2024 року, 52 роки 2 місяці 24 дні, не працює;
вид перерахунку - індексація заробітку (масовий);
тривалість стажу:
страховий стаж (повний) - 52 роки 01 місяць 23 днів;
страховий стаж до 01 січня 2004 року - 13 років 08 місяці 23 дні;
страховий стаж після 01 січня 2004 року - 16 років 05 місяців 0 днів;
додаткові роки за Список № 1 - 22 рік 00 місяців 00 днів;
в тому числі: Роботи підземні, професії за постановою № 202 (25) - 25 років 03 місяці 25 днів;
коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,52083;
коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((625/100*12)*1) - 0,52083;
01 березня 2024 року
розмір пенсії за віком (ст. 27) (27 108,37*0,52083) - 14 118,85 грн;
доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 17 років) - 355,81 грн;
загальний розмір пенсії - 14 474,66 грн.;
доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 7 212,04 грн;
сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 27 108,37 грн) - 21 686,70 грн;
місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року;
обмеження індексації з 01 березня 2023 року - -1 806,01 грн;
обмеження індексації з 01 березня 2024 року - -98,99 грн;
розмір пенсії з надбавками - 19 781,70 грн.
Надаючи до суду додаткові пояснення, позивач зауважив: - «Додатково хочу уточнити, що спір між мною та відповідачем стосується саме розміру пенсії відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу третього ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не розміру індексації. Отже, я наполягаю, що відповідач неправильно розрахував мінімальний розмір моєї пенсії за ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а не індексації), до якого не нарахував надбавку за понаднормовий стаж за 17 років.».
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, зокрема як пенсія за віком.
Умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.
Так, згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, […].
Судом встановлено, що з 15 червня 2018 року ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Страховий стаж позивача становить 52 роки 01 місяць 23 дні; додаткові роки за Списком № 1 - 22 роки; пільговий стаж Роботи підземні, професії Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гарячих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 (далі - Постанова КМУ № 202) (25) 25 років 03 місяці 25 днів.
02 вересня 2008 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон № 345), який набрав чинності 16 вересня 2008 року.
Згідно з преамбулою до Закону № 345 цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до ст. 1 Закону № 345, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі шахтарі), та членів їх сімей.
Ст. 8 Закону № 345 визначає особливості пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього Закону.
Так, згідно зі ст. 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
За приписами ч. 3 ст. 10 Закону № 345, закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Частиною 4 статті 10 Закону № 345 внесені зміни до низки законів.
Так, на підставі п. 6 ч. 4 ст. 10 Закону № 345 до Закону № 1058 були внесені наступні зміни:
у статті 24:
[…]
частину третю доповнено абзацом десятим такого змісту:
«За кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року»;
[…]
частину першу статті 28 доповнено абзацом третім такого змісту:
«Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність»;
[…].
Як свідчить Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», необхідність прийняття цього Закону була обумовлена тим, що у зв'язку з умовами, що склались в Україні, пов'язаними з падінням престижності шахтарської професії як в плані умов праці, так і в плані соціально-економічних стимулів виникла необхідність на законодавчому рівні закріпити соціальні гарантії, що стосуються забезпечення життєвого рівня шахтарських родин, гідної оплати праці та пенсійного забезпечення шахтарів, створенні мотивації у молодого покоління до одержання шахтарських професій.
Метою прийняття запропонованого Закону було закріплення основних соціальних гарантій, що стосуються забезпечення життєвого рівня шахтарських родин та підвищення престижності шахтарської праці, що дасть змогу залучати до роботи у вугільній галузі необхідні кадри у працездатному віці.
З цією метою Законом передбачений ряд шляхів підвищення престижності шахтарської праці, відповідно до стажу роботи та роду занять шахтарів, серед яких встановлення мінімального розміру пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років за списком № 1, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати.
Верховна Рада України шляхом прийняття Закону № 345 запровадила додаткову соціальну гарантію шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, яка полягає в тому, що мінімальний розмір їх пенсії незалежно від місця останньої роботи встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, ст. 8 Закону № 345 не встановлює окремий вид пенсії. Нормами цієї статті держава встановила додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345.
Подібні висновки наведені Верховним Судом в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а.
Верховний Суд в постановах від 20 листопада 2018 року у справі № 345/4616/16, від 06 лютого 2019 року у справі № 345/4570/16-а, від 05 грудня 2019 року у справі № 345/4462/16-а, від 11 липня 2019 року у справі № 345/3954/16-а від 29 грудня 2021 року у справі № 345/2562/17 та інших навів висновок про те, що ст. 1 Закону № 345 слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Таким чином, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345 та встановлені цим законом пільги і соціальні гарантії, належать тільки ті працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.
Учасники справи не заперечують, що ОСОБА_1 , як особа, яка має більше 15 років стажу з повним робочим днем на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, має право на обчислення розміру його пенсії за віком із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058.
Рішення про перерахунок пенсії за пенсійною справою № 056650001142 (дата-час розрахунку: 25.02.2024 року 07:33) та лист - відповідь Головного управління від 31.05.2024 року свідчать про те, що пенсія ОСОБА_1 обчислена із застосуванням норм ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058.
Відповідно до ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282).
За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Частиною 5 статті 2 Закону № 1282 установлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058).
Аналіз положень абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 свідчить, що індексація пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а не шляхом безпосереднього збільшення розміру пенсії.
В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. […];
Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
[…]
Отже, одним із показників, який враховується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, є середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передуються року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 01 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837, (далі Порядок № 4-4).
Відповідно до п. 1.1 Порядку № 4-4 цей Порядок розроблено з метою визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії (далі заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії) відповідно до Закону № 1058.
Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4, Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць та за рік.
Порядком визначено:
показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць використовується для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік використовується для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону.
В п. 2.2 Порядку № 4-4 наведена формула, за якою розраховується показник заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік.
20 лютого 2019 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова КМУ № 124).
Пунктом 1 Постанови КМУ № 124 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 124).
Пунктом 2 Постанови КМУ № 124 установлено, що
у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Згідно з п. 1 Порядку № 124 цим Порядком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до п. 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені, з-поміж іншого, відповідно до Закону № 1058.
Пунктом 3 Порядку № 124 установлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли:
по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок);
[…].
Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за формулою, наведеною в п. 4 Порядку № 124.
Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:
ЗСЦ показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де
Псзп(1) показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп(2) показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Отже, за правилами п. 5 Порядку № 124, у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до п. 6 Порядку № 124, під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058 на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Таким чином, відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124 показник середньої заробітної плати визначається станом на 01 жовтня 2017 року і становить 3764,40 грн.
(3149,45 грн + 3661,41 грн + 4482,35 грн) : 3 = 3764,40 грн, де 3149,45 грн середня заробітна плата за 2014 рік, 3 661,41 грн середня заробітна плата за 2015 рік, 4 482,35 грн середня заробітна плата за 2016 рік.
В 2019 році показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, що передбачено п. 2 Постанови КМУ № 124.
Як наслідок, в 2019 році показник середньої заробітної плати при перерахунку пенсій становив 4404,35 грн (3764,40 грн х 1,17 = 4404,35 грн).
Таким чином, механізм індексації пенсій, визначений ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Порядком № 124, зводиться до збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, на відповідний коефіцієнт.
При цьому, для цілей індексації показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, обчислюється відповідно до п. 5 Порядку № 124.
01 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі Постанова КМУ № 251).
Пунктом 2 Постанови КМУ № 251 було установлено, що:
1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;
2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Таким чином, в 2020 році для цілей індексації пенсії показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,11 і становив 4888,83 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 = 4888,83 грн).
22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова КМУ № 127).
Пунктом 1 Постанови КМУ № 127 було установлено, що у 2021 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
Таким чином, в 2021 році для цілей індексації пенсії показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,11 і становив 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 = 5426,60 грн).
16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі Постанова КМУ № 118).
Пунктом 1 Постанови КМУ № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
При цьому п. 4 Постанови КМУ № 118 з 01 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, установлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови КМУ № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, у 2022 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,14 і становив 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 = 6186,32 грн).
24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі Постанова КМУ № 168).
Пунктом 1 Постанови КМУ № 168 установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 10 Постанови КМУ № 168 установлено, що:
у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. п. 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. п. 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Таким чином, в 2023 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,197 і становив 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 7405,03 грн).
23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі Постанова КМУ № 185).
Пунктом 1 Постанови КМУ № 185 установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Пунктом 3 Постанови КМУ № 185 установлено, що:
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 та пп. пп. 1-7 п. 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 та пп. пп. 1-7 п. 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Таким чином, в 2024 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,197 і становив 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 7994,47 грн).
Правомірність обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії у зв'язку з індексацією 1500 грн було предметом розгляду Верховного Суду.
В постанові від 07 червня 2024 року у справі № 420/25804/23 Верховний Суд навів такий висновок:
«[…]
53. Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про те, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
54. При цьому, як положеннями ст. 42 Закону № 1058, так і положеннями ст. 64 Закону № 2262 Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.
55. Отже, положеннями постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1 500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання п. 2 цієї постанови.
54. Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1 500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми в розмірі 1500 грн.
[…]».
Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 доводить, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області внаслідок перерахунку його пенсії з 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанов Кабінету Міністрів України №168 та № 185 порушило його право на отримання пенсії в мінімальному розмірі, гарантованому ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058.
Суд встановив, що внаслідок перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2023 року на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 168 розмір пенсії з надбавками склав 18281,70 грн. (лист-відповідь Головного управління від 31.05.2024 року), до цього з урахуванням довідки про розмір призначеної і фактично отриманої позивачем пенсії від 06.05.2024, позивач у лютому отримав - 16781,70 грн. пенсії.
Таким чином, з 01 березня 2023 року внаслідок перерахунку у зв'язку з індексацією розмір пенсійної виплати підвищився на 1500,00 грн.
18281,70 грн. - 16781,70 грн. = 1500,00 грн.
Як було зазначено вище, пенсія за віком відповідно до Закону № 1058 призначена ОСОБА_1 з 15 червня 2018 року. При розрахунку заробітку для обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 врахована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до зазначеного відповідачем у його листі-відповіді від 31.05.2024 року: - «Враховуючи зазначене, з 01.03.2023 проводився індивідуально-масовий перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням на 1,197 показника середньої заробітної плати у галузях економіки за 2014-2016 роки, який складає 3764,40 грн.».
При перерахунку пенсії з 01 березня 2023 року у зв'язку з індексацією коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати склав 1,9671198511
1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 = 1,9671198511.
Як наслідок, збільшений на коефіцієнт показник середньої заробітної плати становив 7405,03 грн.
3764,40 грн. х 1,9671198511 (коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати) = 7405,03 грн.
Відповідно, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2023 року становив 25 109,64 грн.
7405,03 грн (збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати) х 3,39089 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення) = 25 109,64 грн.
При перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року у зв'язку з індексацією коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати склав 2,1237025912.
1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 2,1237025912.
Як наслідок, збільшений на коефіцієнт показник середньої заробітної плати становив 7994,47 грн.
3764,40 грн (середній заробіток за 3 попередні роки (за 2014-2016 роки)) х 2,1237025912 (коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати) = 7994,47 грн.
Відповідно, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2024 року становив 27 108,37 грн.
7994,47 грн (збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати) х 3,39089 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення) = 27 108,37 грн.
Таким чином, внаслідок перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року середньомісячний заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 збільшився з 25109,64 грн. до 27 108,37 грн.
Внаслідок перерахунку пенсії з 01 березня 2023 року розмір пенсії позивача, визначений відповідно до ст. 27 Закону № 1058, склав 13 077,85 грн.
25109,64 грн (середньомісячний заробіток) х 0,52083 (коефіцієнт стажу) = 13077,85 грн.
Внаслідок перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року розмір пенсії позивача, визначений відповідно до ст. 27 Закону № 1058, склав 14118,85 грн.
27108,37 грн. (середньомісячний заробіток) х 0,52083 (коефіцієнт стажу) = 14118,85 грн.
Отже, внаслідок перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 27 Закону № 1058, збільшився з 13077,85 грн до 14118,85 грн.
При обчисленні пенсії ОСОБА_1 Головне управління застосовує норми ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, що підтверджено матеріалами пенсійної справи, зокрема рішеннями про перерахунок пенсії та листом-відповіддю від 31.05.2024 року.
Верховний Суд в постанові від 30 січня 2020 року у справі № 345/882/17 навів такий висновок щодо застосування ст. 8 Закону № 345:
«[…]
Отже, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345, не нижче трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, розмір пенсії розраховується за правилами, визначеними ст. 27 Закону № 1058, і за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 до страхового стажу додатково зараховується по одному року, що передбачено ч. 3 ст. 24 Закону № 1058.
Тобто, розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону № 345, визначається з урахуванням їх стажу та заробітку. До одержаного розміру встановлюється доплата за понаднормовий стаж (по 1% розміру пенсії, але не більш як 1% мінімальної пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу: чоловікам понад 35, а жінкам понад 30 років, як це визначено абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058).
З аналізу наведених вище законодавчих норм убачається, що якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів у розмірі 80% його заробітку, але не менш ніж три розміри прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність (абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058), пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.
[…]
Доплата шахтарям до мінімального розміру це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону № 1058.
[…]
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.
[…]».
В постанові від 13 листопада 2019 року у справі № 345/763/17 Верховний Суд навів висновок про те, що:
«[…]
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058 мінімальна пенсія це державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Таким чином, ст. 8 Закону № 345 передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію, зміст якої полягає в гарантуванні отримання особам, на яких поширюється дія цього Закону, пенсійної виплати в розмірі не нижче трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону № 1058 і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення передбачені цим Законом.
[…]».
Так, внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року сума пенсії, визначена відповідно до ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, склала 20087,71 грн (80% від 25109,64 грн, тобто від суми середньомісячного заробітку).
Пенсійний орган застосував норми законів № 1058 і № 345 з урахуванням наведених вище висновків Верховного Суду, а саме: розрахував розмір пенсії позивача за правилами, наведеними у ст. 27 Закону № 1058; до одержаного розміру встановив доплату за понаднормовий стаж відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону; визначив розмір доплати шахтарям до мінімального розміру як різницю між мінімальним розміром пенсії та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону № 1058.
Таким чином, доплата до пенсії за Законом № 345 з 01 березня 2023 року склала 6654,05 грн.
20087,71 грн. (мінімальний розмір пенсії позивача відповідно до ст. 8 Закону № 345) - (13077,85 грн. (розмір пенсії за віком відповідно до ст. 27 Закону № 1058) + 355,81 грн. (доплата за понаднормовий стаж за 17 років відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058)) = 6654,05 грн.
Внаслідок перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2024 року сума пенсії, визначена відповідно до ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, склала 21686,70 грн (80% від 27108,37 грн., тобто від суми середньомісячного заробітку).
Доплата до пенсії за Законом № 345 з 01 березня 2024 року склала 7166,48 грн.
21686,70 грн. (мінімальний розмір пенсії позивача відповідно до ст. 8 Закону № 345) - 14118,85 грн. (розмір пенсії за віком відповідно до ст. 27 Закону № 1058) 401,37 грн. (доплата за понаднормовий стаж за 17 років відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058) = 7166,48 грн.
Таким чином, в результаті перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2024 року у зв'язку з індексацією збільшився середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 25109,64 грн. до 27108,37 грн., що призвело до збільшення мінімального розміру пенсії, визначеного відповідно до ст. 8 Закону № 345 і абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, з 20087,71 грн. до 21686,70 грн.
Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року, проведеного на виконання вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 і Постанови КМУ № 185, склав 1598,99 грн (21686,70 грн. - 20087,71 грн. = 1598,99 грн.), тобто перевищив верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1 500,00 грн на суму 98,99 грн.
Як наслідок, Головне управління, діючи на підставі п. 3 Постанови КМУ № 185, правомірно обмежило розмір збільшення пенсії з 01 березня 2024 року граничним розміром 1500,00 грн.
Такі дії пенсійного органу знайшли відображення в рядку «Обмеження в індексації з 01.03.2024 - 98,99 грн.» рішення про перерахунок пенсії № 052530000645 (дата-час розрахунку: 25.02.2024 року 07:33, лист-відповідь відповідача від 31.05.2024 року).
При перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2023 року, проведеного на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124, Постанови КМУ № 168, розмір збільшення також перевищив верхню межу розміру індексації 1500,00 грн, що мало наслідком застосування відповідного обмеження згідно з п. 10 Постанови КМУ № 168 і знайшло відображення в рядку «Обмеження в індексації з 01.03.2023 (- 1806,01 грн.)» рішення про перерахунок пенсії (дата-час розрахунку: 25.02.2024 року 07:33 та лист - відповідь відповідача від 31.05.2024 року).
З огляду на те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 01 березня 2023 року не міг перевищувати верхню межу 1500,00 грн, після перерахунку пенсії з 01 березня 2023 року розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 , визначеної відповідно до ст. 8 Закону № 345 і абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, склав 18281,70 грн.
20087,71 грн. (мінімальний розмір пенсійної виплати відповідно ст. 8 Закону № 345 збільшений в результаті індексації) - 1806,01 грн. (сума перевищення верхньої межі розміру індексації в 2023 році) = 18281,70 грн.
З огляду на те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 01 березня 2023 року і з 01 березня 2024 року не міг перевищувати верхню межу 1500,00 грн, після перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року, розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 , визначеної відповідно до ст. 8 Закону № 345 і абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, склав 19781,70 грн.
21686,70 грн. (мінімальний розмір пенсійної виплати відповідно ст. 8 Закону № 345 збільшений в результаті індексації) - 1806,01 грн. (сума перевищення верхньої межі розміру індексації в 2023 році) - 98,99 грн (сума перевищення верхньої межі розміру індексації в 2024 році) = 19781,70 грн.
Перевіривши рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про перерахунок пенсії № 056650001142 (дата-час розрахунку: 25 лютого 2024 року 07:33) на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах пенсійний орган діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені чинним пенсійним законодавством.
Перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року був проведений з дотриманням вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, Порядку № 124 та Постанов КМУ 168 та 185 та призвів до збільшення розміру пенсії з надбавками на 1500,00 грн. з 16781,70 грн. (лютий 2023 року) до 18281,70 грн. (березень 2023) та з 18281,70 грн. (березень 2023 року) до 19781,70 грн. (березень 2024 року).
При цьому, в результаті перерахунку пенсії, як з 01 березня 2023 року так і з 01 березня 2024 року пенсійний орган забезпечив дотримання додаткової соціальної гарантії, передбаченої ст. 8 Закону № 345, зміст якої полягає в гарантуванні отримання позивачем як особою, на яку поширюється дія цього Закону, пенсійної виплати в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму.
З наведених вище мотивів суд відхиляє доводи позивача про те, що всупереч нормам ст. 8 Закону № 345 відповідач безпідставно зменшив розмір його пенсії: до 18281,70 грн. з 01.03.2023 року, що з урахуванням доплати за понаднормовий стаж (абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 за 17 років) 355,81 грн., де загальний розмір його пенсії з 01 березня 2023 року має становити 20443,52 грн.; до 19781,70 грн. з 01.03.2024 року, що з урахуванням доплати за понаднормовий стаж (абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 за 17 років) 401,37 грн., де загальний розмір його пенсії з 01 березня 2024 року має становити 22088,07 грн., а також про те, що ст. 8 Закону № 345 визначає безальтернативний розрахунок розміру пенсії, який повинен бути не менше 20087,71 грн. і з урахуванням доплат має становити 20443,52 грн. (починаючи з 01 березня 2023 року) та не менше 21686,70 грн. з урахуванням доплати має становити 22088,07 грн. (починаючи з 01 березня 2024 року) відповідно.
Суд зауважує, що наведена позивачем аргументація є наслідком помилкового тлумачення пенсійного законодавства.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області щодо недоплати ОСОБА_1 з 01.03.2023 року розміру пенсії, розрахованої відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та доплати за понаднормовий стаж в загальному розмірі 32 860,95 грн., з похідною вимогою зобов'язати відповідача виплатити недоплачену пенсію за період з 01.03.2023 по 31.05.2024 року у розмірі 32860,95 грн., та зобов'язанням відповідача виплачувати позивачу з 01.06.2024 року пенсію у розмірі, передбаченому статтею 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», без застосування обмеження індексації у розмірі 1500 грн, що визначена пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 р. № 185, до якої додатково виплачувати надбавку за понаднормовий стаж, передбачену абзацем 2 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не підлягають задоволенню через їх безпідставність.
Таким чином, з урахуванням наведеного у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 32, 139, 243 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 06 грудня 2024 року.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Голошивець