Рішення від 06.12.2024 по справі 160/20762/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2024 рокуСправа №160/20762/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

31.07.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Новомосковського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), у якій просить:

- визнати бездіяльність Новомосковського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області щодо неповідомлення Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про підстави втрати громадянства України ОСОБА_1 , 1984 року народження - протиправною, та зобов'язати відповідача підготувати відповідне повідомлення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним направлено відповідачу заяву щодо повідомлення територіального органу Державної міграційної служби України про підстави втрати громадянства України особою, що проживає на території України, на яку отримана відповідь про необхідність документального підтвердження факту добровільності набуття громадянства Російської Федерації із зазначенням дати і підстав набуття громадянства. У зв'язку з цим позивачем направлено звернення щодо підтвердження факту добровільності набуття громадянства з додатками, на яке відповідач відповів, що долучені документи не підтверджують факту добровільності набуття громадянства. При цьому, відповідач в жодному зі своїх листів не вказує яким чином, окрім доданих до звернень документів, позивач може підтвердити факт набуття громадянства іншої держави, не містять вказівок на ці документи і законодавчі акти України в даній сфері. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, також вважає, що слід зобов'язати відповідача зобов'язати Відділ №17 у місті Новомосковську Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області повідомити територіальний орган ДС Країни про підстави втрати громадянства особою, що проживає на території України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.08.2024 позовну заяву залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків.

19.08.2024 до суду надійшла виправлена позовна заява ОСОБА_1 , у якій відповідачем визначено Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.08.2024 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу №160/20762/24 до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

02.09.2024 до суду надійшов відзив Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області на позовну заяву, у якому відповідач з позовними вимогами не погодився, у задоволенні позову просив відмовити. Зазначив, що першим з етапів проведення процедури втрати громадянства України є виявлення територіальним підрозділом Державної міграційної служби України підстав для втрати громадянства України особою, яка проживає на території України, а вже потім з відповідною заявою та документами повідомляється територіальний орган Державної міграційної служби України. Наступним етапом є перевірка територіальним органом Державної міграційної служби України наявності підстав для втрати громадянства України та у разі підтвердження наявності підстави для втрати громадянства України підготовка подання про втрату особою громадянства України. Відповідно до моменту повідомлення територіальним підрозділом Державної міграційної служби України - територіальний орган міграційної служби позбавлений можливості вчинення дій, пов'язаних з такою перевіркою, оскільки у цьому разі буде порушена процедура розгляду поданих документів, яка унормована Порядком №215. До Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області не надходила інформація про підстави для втрати громадянства України ОСОБА_1 . Відповідач зауважує, що втрата громадянства України це процедура припинення громадянства, що полягає у прийнятті відповідного рішення з ініціативи держави без врахування бажання особи за наявності законних підстав, несумісних зі статусом громадянина України або тих, які свідчать про порушення процедури прийняття до громадянства України та за своєю сутністю є каральним заходом, що виконує, як правило, каральну функцію (санкція юридичної відповідальності). Задоволення судом вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача підготувати відповідне повідомлення призведе до порушення норм чинного законодавства України, втручання у дискреційні повноваження територіальних органів/підрозділів ДМС України з огляду на те, що дискреційні повноваження це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за таких обставин. Суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. Також звертає увагу, що позовні вимоги заявлені не до належного відповідача, та звернення до ГУ ДМС у Дніпропетровській області є передчасними, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.

10.09.2024 до суду надійшла відповідь позивача на відзив, у якій позивач зазначає, що позовна вимога у позовній заяві стосується саме Відділу №17 у м. Новомосковську ДМС України як територіального підрозділу, відповідач був замінений з Новомосковського відділу на ГУ ДМС України в Дніпропетровській області. Позивач неодноразово звертався як до Новомосковського відділу так і до ГУ ДМС України в Дніпропетровській області з приводу втрати громадянства, як територіальний орган, так і територіальний підрозділ вже давно обізнані про наявність підстав для втрати громадянства України позивачем. Відповідач ні в своїх відповідях на заяви позивача, ні у відзиві на позовну заяву не зазначає, що це має бути за документ про добровільність набуття громадянства Російської Федерації, де і як його отримати в умовах неспровокованої збройної агресії цієї держави проти України. Безпідставно не виконуючи свої прямі обов'язки, як територіальний орган, так і територіальний підрозділ ДМС України, порушують права позивача як людини, що зазначені у статті 15 Загальної Декларації прав людини, де зазначено, що ніхто не може бути безпідставно позбавлений права змінити своє громадянство. Крім того, згідно з положеннями статті 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Не позбавляючи позивача громадянства України, маючи для цього всю наявну інформацію та цілком законні підстави, а також вказаний про це у законодавстві обов'язок, відповідач порушує права позивача як людини та громадянина іншої держави та положення Конституції України.

До відповіді на відзив позивачем долучена заява про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, у задоволенні якої відмовлено ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.10.2024.

Також відповідачем до відзиву надано клопотання про розгляд справи за участі представника, у задоволенні якої відмовлено ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2024

Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Новомосковську Дніпропетровської області, Українська ССР, документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим Новомосковським МВ УМВС України у Дніпропетровській області 22.05.2021.

Позивач зазначає, що з 2014 року по 2022 рік знаходився на території Російської Федерації та добровільно, без будь-якого примусу, на абсолютно законних підставах отримав громадянство цієї країни.

09.09.2016 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відділом УФМС Росії по Воронезькій області в Ленінському районі м. Воронежа виданий паспорт громадянина Російської Федерації.

22.09.2016 ОСОБА_3 постановлений на податковий облік у відповідності до Податкового кодексу Російської Федерації з присвоєнням ІНН 772176190264, про що видано свідоцтво серії НОМЕР_2 .

В обох належних позивачу паспортах наявні відомості про реєстрацію шлюбу 08.07.2014 з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відділом державної реєстрації актів цивільного стану м. Новомосковська Дніпропетровської області.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 10.11.2014 у Потапова Михайла та ОСОБА_5 народилась донька ОСОБА_6 .

27.04.2023 ОСОБА_1 направлено Головному управлінню Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області звернення, в якому просив надати відповідь, в який територіальний орган міграційної служби України слід звертатись щодо втрати українського громадянства у разі, якщо є громадянство іншої країни.

Листом від 03.05.2023 №П-3941-23/1201.4.4/9110-23 Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надало роз'яснення, в яких повідомило, що відповідно до пункту 4 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 №215, передбачено, що заяви та інші документи з питань громадянства подаються особою, яка проживає в Україні на законних підставах - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні; особою, яка постійно проживає за кордоном - до дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи.

16.11.2023 ОСОБА_1 (вх. №П-116/6/1235-23 від 22.11.2023) звернувся до Новомосковського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, просив підготувати та направити відповідне подання до Комісії при президентові України про втрату ОСОБА_1 громадянства України внаслідок добровільного набуття громадянства іншої держави. До заяви долучена копія паспорту громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 .

Новомосковським відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області розглянуто звернення позивача щодо направлення подання про втрату громадянства України до Комісії при Президентові України з питань громадянства і надано відповідь листом №1235-2959/1235-23 від 06.12.2023, яким повідомлено, що відповідно до статті 18 Закону України «Про громадянство України громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, який постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням.

22.04.2024 ОСОБА_1 (вх. №П-32/6/1235-24 від 23.04.2024) звернувся до Новомосковського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, просив повідомити відповідним чином Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про підстави втрати громадянства України ОСОБА_1 , 1984 року народження. До заяви долучена копія паспорту громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 .

Відділом №17 у місті Новомосковську Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області розглянуто звернення позивача від 22.04.2024 та надано відповідь, якою повідомлено, що необхідно мати документальне підтвердження факту добровільного набуття громадянства Російської Федерації із зазначенням дати і підстав набуття громадянства.

30.05.2024 ОСОБА_1 (вх. №П-46/6/1235-24 від 31.05.2024) звернувся до Новомосковського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, повторно просив повідомити відповідним чином Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про підстави втрати громадянства України ОСОБА_1 , 1984 року народження. До заяви долучені копії свідоцтва про постановку на облік фізичної особи в податковому органі, видане Федеральною податковою службою РФ, трудової книжки, паспорту громадянина РФ для виїзду за кордон, військового квитка, страхового свідоцтва обов'язкового пенсійного страхування, свідоцтва про народження дитини.

Відділом №17 у місті Новомосковську Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області розглянуто звернення позивача від 30.05.2024 та надано відповідь, якою повідомлено, що долучені до звернення документи документально не підтверджують факт добровільності набуття громадянства Російської Федерації, необхідно мати документальне підтвердження факту добровільного набуття громадянства Російської Федерації із зазначенням дати і підстав набуття громадянства.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із пунктом 1 Положення про ДМС, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №360 (далі - Положення №360), ДМС є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Пунктом 2 Положення №360 передбачено, що ДМС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до пункту 3 Положення №360, основними завданнями ДМС України, є, зокрема, реалізація державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Підпунктом 3 пункту 4 Положення №360 передбачено, що ДМС відповідно до покладених на неї завдань здійснює у межах компетенції провадження з питань прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України та подає відповідні документи на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства, а також забезпечує виконання рішень Президента України з питань громадянства.

ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні (пункт 7 Положення №360).

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначені Законом України «Про громадянство України» від 18.01.2001 №2235-ІІІ (далі - Закон №2235-ІІІ).

Згідно ст. 17 Закону №2235-ІІІ, громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України: 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Підстави для втрати громадянства України регламентовано ст. 19 Закону №2235-ІІІ, згідно з пунктом 1 частини першої якої підставою для втрати громадянства України є, зокрема, добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття.

Добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки, коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто.

Перелік підстав для втрати громадянства України є вичерпним. Підстави для втрати громадянства України за своєю правовою природою є юридичними фактами, які виникають внаслідок волі особи.

При цьому, перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедура подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначені Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27.03.2001 №215 (далі - Порядок №215).

Пунктом 87 Порядку №215 передбачено, що для припинення громадянства України внаслідок його втрати територіальні органи ДМС, дипломатичні представництва чи консульські установи України готують та подають:

а) подання про втрату громадянства України;

б) документ, що підтверджує перебування особи у громадянстві України;

в) один із таких документів:

- документ, що підтверджує добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, разом із документом, який підтверджує, що на момент такого набуття громадянин України досяг повноліття (у випадку, передбаченому пунктом 1 частини першої статті 19 Закону №2235- ІІІ;

- документ, який підтверджує, що особа набула громадянство України на підставі статті 9 Закону №2235-ІІІ внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів (довідка територіального органу ДМС, дипломатичного представництва чи консульської установи про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство відповідно до абзацу першого пункту 2 частини другої статті 9 Закону, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту прийняття його до громадянства України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують; інформація територіального органу ДМС про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави; інформація про те, що на момент прийняття до громадянства України існували підстави, за наявності яких особа не приймається до громадянства України; інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані на підтвердження виконання умов прийняття до громадянства України);

- документ, який підтверджує, що громадянин України добровільно вступив на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є загальним військовим обов'язком чи альтернативною (невійськовою) службою;

г) документ, який підтверджує, що громадянин України внаслідок втрати громадянства України не стане особою без громадянства. Такий документ не вимагається в тому випадку, коли оформлення документів про припинення громадянства України внаслідок втрати здійснюється відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 19 Закону №2235-ІІІ.

Згідно із пунктом 104 Порядку №215, про виявлення підстави для втрати громадянства України особою, яка проживає на території України, територіальний підрозділ ДМС за місцем проживання особи повідомляє територіальний орган ДМС.

Територіальний орган ДМС перевіряє наявність підстави для втрати громадянства України.

У разі підтвердження наявності підстави для втрати громадянства України територіальний орган ДМС готує подання про втрату особою громадянства України та надсилає його разом із документами, передбаченими підпунктами «б» і «в» пункту 87 Порядку №215 до ДМС.

ДМС розглядає подання про втрату громадянства України та подані разом із ним документи.

У разі підтвердження наявності підстави для втрати громадянства України ДМС затверджує подання про втрату громадянства України та надсилає його разом із поданими документами до Комісії при Президентові України з питань громадянства (далі - Комісія).

В ході розгляду звернень ОСОБА_7 встановлено, що позивачем не надано документального підтвердження факту добровільності набуття громадянства Російської Федерації із зазначенням дати і підстав набуття громадянства, та зазначено про необхідність подання таких документів.

Пункт 87 Порядку №215 встановлює вичерпний перелік документів, що подаються для припинення громадянства України внаслідок його втрати.

Зокрема, таким документом є документ, що підтверджує добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, разом із документом, який підтверджує, що на момент такого набуття громадянин України досяг повноліття (у випадку, передбаченому пунктом 1 частини першої статті 19 Закону №2235-ІІІ).

Відповідно до пункту 87 Порядку №215 передбачено, що для припинення громадянства України внаслідок його втрати територіальні органи міграційної служби готують та подають на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства подання про втрату громадянства України, проте ініціювати втрату громадянства України позивачем неможливо, оскільки відсутній документ, що підтверджує добровільне набуття позивачем громадянства іншої держави, про що позивачу повідомлено листами територіального органу ДМС.

За таких обставин, суд вважає, що твердження позивача про подання ним всіх необхідних документів, які передбачені чинним законодавством, для припинення громадянства України, у зв'язку з добровільним набуттям громадянства іншої країни не відповідають встановленим судом обставинам та спростовуються вищевикладеним.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позовні вимоги не підлягають задоволенню судом.

З урахуванням відмови у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись ст. ст.139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області (вул. В. Липинського, буд. 7, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 37806243) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський