06 грудня 2024 рокуСправа №160/19747/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ в Харківській області, відповідач-2), в якій позивач, з урахуванням уточненого позову, просить:
- рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №046550008060 датоване 21.05.2024, підписане 21.06.2024 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком у відповідності до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного стажу у ОСОБА_1 за його заявою від 14.06.2024 - визнати протиправним та скасувати;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.06.2024 про призначення дострокової пенсії на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до страхового стажу періоди його роботи з 01.08.1988 по 06.12.1988 роки; та з 01.12.1990 по 15.05.2000.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 14.06.2024 позивач подав до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області письмову заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах як учасник бойових дій, згідно з пунктом 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", додавши архівні довідки за період роботи до 2000. ОСОБА_1 згідно з довідками №1354 від 07.04.2024 та №1708 від 01.07.2024, виданих командуванням військової частини НОМЕР_1 , з 26.02.2022 і по теперішній час перебуває на службі у ВЧ НОМЕР_1 . Згідно з довідкою №1394 від 03.04.2024 позивач є учасником бойових дій і бере участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Херсонській, Донецькій, Луганській та Харківській областях. Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях після досягнення чоловіками 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років. Із супровідним листом від 24.06.2024 №0400-010214-8/129606 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області позивачу направлено рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 21.06.2024 №046550008060 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах. Позивач звертає увагу, що в оскаржуваному рішенні ГУ ПФУ в Харківській області №046550008060 по тексту вказано його дату 21.05.2024, натомість в ньому ж вказано дату звернення заявника - 14.06.2024 і електронний підпис накладено 21.06.2024. Тобто в тексті рішення має місце помилка в його даті. Правильною датою є дата підписання - 21.06.2024. Рішенням від 21.06.2024 №046550008060 ГУ ПФУ в Харківській області відмовлено позивачу в призначення пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного стажу 25 років. За обрахунком відповідача-2 страховий стаж заявника складає 24 роки 6 місяців 8 днів. В оскаржуваному рішенні зазначено, що до загального страхового стажу не взято до уваги архівні довідки від 11.04.2024 №328, №329, оскільки по-батькові заявника вказані не повністю. Також з вказаного рішення не вбачається, які саме календарні періоди не взяті відповідачем-2 для обрахунку пенсії. Позивач зауважує, що той факт, що архівні довідки №328 та №329 від 11.04.2024 про роботу в колгоспі «ЗА МИР», потім КСП «ЗА МИР» видані позивачу, свідчать про те, що у архіваріуса не було сумніву, що надана інформація стосується саме заявника інформації. Окрім того, в пенсійний орган позивачем надані архівні довідки №330 та 331 від 11.04.2024, в яких зафіксовані суми заробітних плат, нарахованих позивачу по місяцях за ті ж періоди, як і в довідках №328 та 329, в яких проставлено кількість людино-днів. Крім того, позивач зазначає, що в сукупності записи в трудовій книжці та архівні довідки підтверджують факт, що ОСОБА_1 з 01.08.1988 по 15.05.2000 працював в КСП «ЗА МИР». Тому, на думку позивача, у відповідача-2 не було законних підстав не приймати як докази наявності трудового/страхового стажу архівні довідки №328 та №329 від 11.04.2024 і не враховувати період з 01.08.1988 по 15.05.2000 для обрахунку загального трудового/страхового стажу позивача. За викладених обставин, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 06.08.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
23.08.2024 до суду від представника відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому ГУ ПФУ в Дніпропетровській області просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що ГУ ПФУ в Харківській області, розглянувши надані позивачем документи встановив, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 (на дату звернення) складає 24 роки 06 місяців 08 днів, якого недостатньо для призначення дострокової пенсії при досягненні ним повних 55 років. Відповідно статті 56 Закону № 1788-ХІІ робота у колгоспі зараховується на підставі членства у колгоспі. При обчисленні стажу роботи в колгоспі після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. Наведені положення свідчать про те, що єдиною підставою для не врахування до трудового стажу (при його обчисленні) часу роботи колгоспника є невиконання встановленого мінімуму трудової участі саме без поважних причин. До загального страхового стажу позивача не зараховано період роботи згідно наданих архівних довідок від 11.04.2024 № 328, № 329, оскільки по-батькові зазначено не повністю.
29.08.2024 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-1, в якій представник позивача зауважує, що у відзиві ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначає, що при «обчисленні роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. Основним документом про трудову діяльність членів колгоспу є трудова книжка колгоспника, в яку, зокрема, вносились відомості про трудову участь колгоспника в громадському господарстві: прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі, його виконання. Тобто, якщо колгоспник не виробив обов'язків мінімум трудової участі у громадському господарстві з причин, визнаних правлінням чи загальними зборами колгоспників поважними, адміністрація колгоспу вносила відповідні записи до трудової книжки». При цьому відповідач-1 не зазначає, що ним встановлено, що позивач не виробив обов'язків мінімуму трудової участі у громадському господарстві, і що в його трудовій книжці внесено відповідні записи роботодавцем.
03.09.2024 до суду від представника відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому ГУ ПФУ в Дніпропетровській області просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що ОСОБА_1 звернувся 14.06.2024 із заявою про призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій згідно з пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV. На момент звернення (14.06.2024) позивач досяг 55-річного віку. На підставі наданих документів та враховуючи індивідуальні відомості про застраховану особу, страховий стаж позивача на момент звернення складає 24 років 06 місяців 08 днів (з необхідних 25 років). За доданими документами до страхового стажу не зараховано період роботи згідно з наданими архівними довідками від 11.04.2024 №328, №329, оскільки по-батькові зазначено не повністю.
09.09.2024 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив відповідача-2, в якій представник позивача підтримує доводи, викладені у позові.
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 14.06.2024 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV.
За принципом екстериторіальності заяву позивача про призначення пенсії розглянуто ГУ ПФУ в Харківській області.
Рішенням від 21.05.2024, підписаним 21.06.2024, №046550008060 відповідач-2 відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком. У рішенні вказано, що вік заявника - 55 років. Страховий стаж заявника становить 24 роки 6 місяців 8 днів. Відповідно до 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях після досягнення чоловіками 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років. За доданими документами до страхового стажу не зараховано період роботи згідно з наданими архівними довідками від 11.04.2024 №328, №329, оскільки по-батькові зазначено не повністю. Таким чином, позивачу відмовлено в призначені пенсії за віком відповідно до пункту 4 статті 115 Закону №1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача-2 у призначення йому пенсії за віком, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
У статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон №1058-IV
Відповідно до частини статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
На підставі частини 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 4 статті 24 Закону №1058-IV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 56 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно з частинами 1, 2 статті 65 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Аналіз положення пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV зумовлює висновок, що чоловік набуває право на дострокове призначення пенсії за віком при дотриманні сукупності таких вимог:
- досягнення 55 років;
- наявність страхового стажу не менше 25 років;
- належність до однієї з категорій осіб, що перелічені у пункті 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV .
Пунктом 2.1 Порядку №22-1 визначено перелік документів, що подають разом із заявою про призначення пенсії.
Так, відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії додаються документи, що посвідчують спеціальний статус особи, зокрема, посвідчення учасника бойових дій, довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, або довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, а для осіб з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», або яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (у разі призначення пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що документом, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій є:
1) посвідчення учасника бойових дій;
2) довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 , виданого 05.10.2023.
Згідно з довідкою ВЧ НОМЕР_1 від 07.04.2023 солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у ВЧ НОМЕР_1 з 26.02.2022 по теперішній час.
На підставі довідки від 03.04.2024 №1394 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, виданої ОСОБА_1 в тому, що він в період з 01.04.2022 по 07.08.2022, з 06.11.2022 по 14.11.2022, з 18.11.2022 по 20.11.2022, з 09.12.2022 по 06.03.2023, з 01.04.2023 по 09.08.2023, з 25.08.2023 по 26.10.2023, з 05.11.2023 по теперішній час брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Херсонській, Луганській та Харківські областях.
На підставі частини 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 62 Закону №1788-XII та пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 (далі - Порядок №637) передбачено, що трудова книжка є основним документом, який підтверджує стаж роботи.
З оскаржуваного рішення випливає, що до страхового стажу ОСОБА_1 не зараховано період роботи згідно з наданими архівними довідками від 11.04.2024 №328, №329, оскільки по-батькові зазначено не повністю.
З архівної довідки від 11.04.2024 №328, виданої КАУ «П'ЯТИХАТСЬКИЙ ТРУДОВИЙ АРХІВ» випливає, що в книгах обліку оплати праці колгоспу «ЗА МИР» з 1993 року КСП «ЗА МИР, з 2000 року СТОВ «ЗА МИР» значиться ОСОБА_1 ., Володимир., ОСОБА_2 (так у документах) і його відпрацьовані людино-дні за період з серпня 1988 по грудень 1993.
З архівної довідки від 11.04.2024 №329, виданої КАУ «П'ЯТИХАТСЬКИЙ ТРУДОВИЙ АРХІВ» випливає, що в книгах обліку оплати праці колгоспу «ЗА МИР» з 1993 року КСП «ЗА МИР, з 2000 року СТОВ «ЗА МИР» значиться ОСОБА_1 ., Воло., Володимир., Волод. (так у документах) і його відпрацьовані людино-дні за період з січня 1994 по березень 2000.
В трудовій книжці колгоспника ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 від 01.08.1988 містяться такі записи (мовою оригіналу), зокрема:
Графа «членство в колхозе»
№1: 01.08.1988 - принят в члены колхоза «ЗА МИР»;
Графа «сведения о работе»
№1: 01.08.1988 - назначен в цех механизации механиком;
№2: 07.12.1988 - Советская Армия;
№3: 01.12.1990 - назначен в цех механизации механиком;
Переведен в цех механизации водителем;
№4: 15.05.2000 - уволен с КСП «ЗА МИР» и с членов КСП по собственному желанию ст. 38 КЗоТ Украины.
Щодо посилань відповідача про те, що ПІБ позивача вказано скорочено, суд вказує, що зазначення ініціалів в довідці не може бути підставою для позбавлення особи права на пенсію.
Суд зазначає, що працівник не відповідає за правильність записів у документах та не повинен контролювати роботодавця щодо їх заповнення. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці та інших документах.
Формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Суд зазначає, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні документів про трудовий стаж особи.
Суд звертає увагу, що згідно з пунктом 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина 3 статті 44 Закону №1058).
З аналізу викладених норм слід дійти висновку, що у разі сумніву органу, що призначає пенсію, у належності та обґрунтованості поданих заявником документів, в нього є право перевірити надані заявником документи шляхом звернення до установ, підприємств, організацій, де працював заявник, із відповідними запитами.
За наведених обставин, суд зазначає, що відповідач-2 не був позбавлений права перевірити інформацію, яка зазначена у трудовій книжці та інших документах позивача, як того вимагає частина 3 статті 44 Закону №1058-IV.
Відтак, відмова ГУ ПФУ в Харківській області про призначення пенсії позивачу, яка викладена у рішенні від 21.05.2024, підписаним 21.06.2024, за №046550008060, є протиправною, а рішення підлягає скасуванню.
За викладених обставин, суд вважає за необхідне зарахувати до страхового стажу позивача періоди трудової діяльності у колгоспі з 01.08.1988 по 06.12.1988, з 01.12.1990 по 15.05.2000 за фактичною тривалістю.
З огляду на викладене та враховуючи те, що відповідність поданих ОСОБА_1 документів для призначення пенсії була досліджена відповідачем-2 поверхнево, неповно та не всебічно, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком з урахуванням висновків суду.
Разом з тим саме ГУ ПФУ в Харківській області як структурний підрозділ органу, що мав розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком, визначено засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності відповідно до пункту 4.2. Порядку №22-1, є суб'єктом владних повноважень, який має повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії позивачу.
Викладене свідчить, що у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відповідно до приписів Порядку №22-1 відсутні повноваження щодо вирішення питання про зарахування спірних періодів до страхового стажу позивача та призначення пенсії.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 , є такими, що підлягають задоволенню частково.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір», а у матеріалах справи відсутні докази понесення ним інших судових витрат, розподіл судових витрат не проводиться.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (адреса: Майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 14099344) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №046550008060 датоване 21.05.2024, підписане 21.06.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 у відповідності до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 01.08.1988 по 06.12.1988, з 01.12.1990 по 15.05.2000.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.06.2024 про призначення пенсії за віком на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295,297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар