1Справа № 335/11955/24 3/335/3352/2024
27 листопада 2024 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді Крамаренко І.А., за участі секретаря судового засідання Зайцевої С.В., прокурора Сивогривової Т.Л., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши об'єднані матеріали, які надійшли з УСР в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Борисівка, Приморського району, Запорізької області, громадянку України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
28.10.2024 на адресу суду надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, складені оперуповноваженим Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №403 від 23.10.2024, встановлено, що колишній спеціаліст відділу документального забезпечення Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_1 , будучи, згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а також, згідно абз. 14 ч. 1 ст. 1 цього ж Закону, суб'єктом декларування, у порушення вимог частини 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №404 від 23.10.2024, встановлено, що колишній спеціаліст відділу документального забезпечення Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_1 , будучи, згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а також, згідно абз. 14 ч. 1 ст. 1 цього ж Закону, суб'єктом декларування, у порушення вимог частини 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»).
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №405 від 23.10.2024, встановлено, що колишній спеціаліст відділу документального забезпечення Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_1 , будучи, згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а також, згідно абз. 14 ч. 1 ст. 1 цього ж Закону, суб'єктом декларування, у порушення вимог частини 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «після звільнення» за 2023 рік.
У ході судового розгляду, постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 27.11.2024 адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, було об'єднано в одну справу для спільного розгляду на підставі ст. 36 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчинені інкримінованих адміністративних правопорушень, за обставин викладених у протоколах, визнала повністю, пояснила обставини, щиро розкаялася, просила суворо не карати.
Прокурор у судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винною у вчинені адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією за ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справ, суд доходить наступних висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ч. 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення у цій статті є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що до осіб, які зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначені ч.1 та ч.2 ст.45 відносяться особи, зазначені у п.1, п.п. «а» і «в» п.2, п.5 ч.1 ст. 3 цього Закону.
Згідно п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до наказу керівника Запорізької обласної прокуратури № 1350к від 29.11.2022, ОСОБА_1 призначено на посаду спеціаліста відділу документального забезпечення Запорізької обласної прокуратури з 01.12.2022 із присвоєнням 9 рангу державного службовця. 01.12.2022 ОСОБА_1 прийняла Присягу державного службовця.
Відповідно до посадової інструкції посада спеціаліста відділу документального забезпечення Запорізької обласної прокуратури, належить до посади державної служби категорії «В».
Наказом в.о. керівника Запорізької обласної прокуратури від 25.01.2023 за № 35к ОСОБА_1 було звільнено з посади спеціаліста відділу документального забезпечення Запорізької обласної прокуратури та з органів прокуратури за власним бажанням з 31.01.2023 відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону України «Про державну службу».
Таким чином, спеціаліст відділу документального забезпечення Запорізької обласної прокуратури Ткаченко Дарина Олександрівна, відповідно до ч.1 примітки ст. 172-6 КУпАП, п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016, «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок) та форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" опублікований в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос України» 11.10.2023 та набрав чинності 12.10.2023.
Так, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік не пізніше 31 січня 2024 року.
Проте встановлено, що згідно з відомостями Реєстру НАЗК, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 23.05.2024 о 12.45, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, у ОСОБА_1 після припинення діяльності, звільнившись з посади, виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») не пізніше 31 січня 2024 року.
Проте встановлено, що згідно з відомостями Реєстру НАЗК, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 23.05.2024 о 12:39, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) до 01 квітня 2024 року.
Проте встановлено, що згідно з відомостями Реєстру НАЗК, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 19.09.2024 о 18:45, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаних правопорушень підтверджується дослідженими судом наступними доказами, а саме: копією наказу Запорізької обласної прокуратури від 29.11.2022 за №1350к про призначення ОСОБА_1 на посаду спеціаліста відділу документального забезпечення Запорізької обласної прокуратури; копією Присяги державного службовця ОСОБА_1 від 01.12.2022; копією посадової інструкції спеціаліста відділу документального забезпечення Запорізької обласної прокуратури, з якою ОСОБА_1 була ознайомлена 01.12.2022; копією наказу Запорізької обласної прокуратури від 25.01.2023 за №35к про звільнення ОСОБА_1 з посади спеціаліста відділу документального забезпечення Запорізької обласної прокуратури; копією особової картки державного службовця №89 ОСОБА_1 ; копією паспорту громадянина України ОСОБА_1 ; Повідомленнями НАЗК Запорізькою обласною прокуратурою від 08.02.2024 про факт неподання або несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щодо ОСОБА_1 (не подання щорічної декларації за 2022 рік; не подання декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 по 31.01.2023); копіями повідомлень НАЗК про факт неподання декларації особи, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 01.05.2024, направлених на адресу ОСОБА_1 (не подання щорічної декларації за 2022 рік, не подання декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 по 31.01.2023); декларацією ОСОБА_1 (особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) за 2022 рік (щорічна), яку подано 23.05.2024; декларацією ОСОБА_1 (особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), яку подано 23.05.2024; декларацією ОСОБА_1 (особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) за 2023 рік (щорічна), яку подано 19.09.2024.
Докази, на яких ґрунтуються протоколи про скоєння корупційних правопорушень, походять з різних джерел, а тому не можуть вважатися однобічними і необ'єктивними.
Ці докази є достатніми, оскільки, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять вину ОСОБА_1 у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 було відомо, що вона є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, вона була обізнана з вимогами Закону, а тому була зобов'язана подати відповідні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у визначені Законом строки.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Згідно з ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення враховуються: характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий та сімейний стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Призначаючи адміністративне стягнення, підлягає врахуванню особа ОСОБА_1 яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, щиро розкаялась, на підставі чого, приймаючи до уваги характер скоєного нею, ураховуючи вчинення трьох адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, виходячи з вимог ст.36 КУпАП, належить піддати правопорушника адміністративному стягненню, яке буде справедливим, достатнім і необхідним для виховання особи у дусі поваги до законів України, запобігання вчиненню нових правопорушень, а так само співмірним стягненням за вчинене.
За таких обставин, враховуючи особу правопорушника, суд вважає, що ОСОБА_1 слід визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП і накласти на неї стягнення у вигляді штрафу, у розмірі 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1190,00 грн.
Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 36, ч.1 ст.172-6, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти на неї стягнення у вигляді адміністративного штрафу у розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 190 (одна тисяча сто дев'яносто) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , у дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Роз'яснити, що відповідно до ст.ст. 307, 308 КУпАП, штраф має бути сплачений через установу банку України не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в зазначений строк, постанову буде надіслано судом для примусового виконання до органу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови, стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду, через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І.А. Крамаренко