Справа № 304/2476/24 Провадження № 3/304/1502/2024
05 грудня 2024 року м. Перечин
Суддя Перечинського районного суду Закарпатської області Ганько І.І., з участю секретаря судового засідання Галас А.Ю., прокурора - Маханця В.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого, громадянина України,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 обіймаючи посаду майстра лісу Порошківського лісництва філії «Ужгородське лісове господарство» ДСГП «Ліси України», а отже будучи відповідно до пп. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону та встановленого п. 2-7 Прикінцевих положень Закону спеціального строку для подання декларацій (не пізніше 31 січня 2024 року) несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави за 2021 та 2022 роки, опублікувавши такі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції лише 09 квітня 2024 року, а також при звільненні згідно з наказом від 26 липня 2023 року № 148-к за власним бажанням, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, опублікувавши таку на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції 09 квітня 2024 року, тобто після встановленого цим Законом тридцятиденного періоду декларування, а також після встановленого п. 2-7 Прикінцевих положень Закону спеціального строку для подання декларацій (не пізніше 31 січня 2024 року), та в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, після припинення такої діяльності, опублікувавши таку на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції 21 червня 2024 року.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав повністю, щиро розкаявся та пояснив, що у питаннях подання декларацій не компетентний, а відтак не знав про необхідність подання такої кількості декларацій.
Прокурор Маханець В.В. у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти стягнення у виді штрафу в межах санкції частини статті, за якою кваліфіковано його дії.
Суддя, заслухавши пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, прийшов до такого висновку.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Європейським Судом з прав людини неодноразово було наголошено, що суди при оцінці доказів мають керуватися критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою (рішення у справах «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978, «Яременко проти України» від 12.06.2008, «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011, «Кобець проти України» від 14.02.2008).
Суд встановив, що ОСОБА_1 з 19 листопада 2020 року перебував на посаді майстра лісу та згідно з наказом директора філії «Ужгородське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» від 13 січня 2023 року № 03-к «Про продовження дії трудових договорів та зарахування працівників до штатного складу філії «Ужгородське лісове господарство», у зв'язку з припиненням вказаного держаного підприємства шляхом реорганізації, з ним продовжено дію трудового договору та зараховано до штатного складу працівників філії «Ужгородське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» з 16 січня 2023 року.
Наказом від 26 липня 2023 року № 148-к ОСОБА_1 , майстра лісу Порошківського лісництва, звільнено за власним бажанням, ст. 38 КЗпП, днем 26 липня 2023 року.
Відповідно до п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (№1700-VII) суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, зокрема, посадові та службові особи державної лісової охорони.
При цьому згідно з посадовою інструкцією майстра лісу, затвердженою директором філії «Ужгородське лісове господарство» ДП «Ліси України» Р.Содолінським, майстер лісу здійснює догляд і охорону лісового фонду, а також інші завдання, передбачені Положенням про державну лісову охорону.
Частиною 1 статті ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Абзацом 2 вказаної частини статті також передбачено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
При цьому пункт 2-7 Прикінцевих положень Закону передбачає, що особи, які у 2022 - 2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже ОСОБА_1 , будучи зобов'язаний як суб'єкт декларування щорічно до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за минулий рік, або ж з урахуванням вимог пункту 2-7 Прикінцевих положень Закону до 00.00 год 31 січня 2024 року, подав щорічні декларації за 2021 та 2022 роки лише 09 квітня 2024 року.
Крім цього, будучи 26 липня 2023 року звільнений з посади майстра лісу, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати до 00.00 год 27 серпня 2023 року декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з урахуванням вимог пункту 2-7 Прикінцевих положень Закону до 00.00 год 31 січня 2024 року), а також до 01 квітня 2024 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, після звільнення за 2023 рік.
Однак з інформації, що міститься на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - за посиланням https://public.nazk.gov.ua/search встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічні декларації за 2021 та 2022 роки і декларацію при звільненні (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) лише 09 квітня 2024 року, 15.15, 15.45 та 16.11 год, а щорічну декларацію, припинивши виконувати функції держави (після звільнення), за 2023 рік лише 21 червня 2024 року, 11.05 год.
Отже вина ОСОБА_1 стверджується протоколами № 245, 246, 247 та 248 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 20 вересня 2024 року, інформацією, що міститься на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; наказом (розпорядженням) про прийняття на роботу від 19 листопада 2020 року № 93-к; наказами філії «Ужгородське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» від 13 січня 2023 року № 03-к та від 26 липня 2023 року № 148-к про звільнення; копією посадової інструкції, затвердженою директором філії «Ужгородське лісове господарство» ДП «Ліси України» Р.Содолінським; Повідомленнями Національного агентства з питань запобігання корупції про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 08 лютого 2024 року № 05-48 та 05-49, а також від 08 квітня 2024 року №76/21.25-ВЛ/30.
Наведені та досліджені в судовому засіданні докази дають підстави визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки всі адміністративні правопорушення, що вчинені ОСОБА_1 , передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тому стягнення обиратиметься в межах санкції вказаної частини статті, що у свою чергу буде достатнім для досягнення мети, передбаченої статтями 1, 23 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що обтяжують та пом'якшують його відповідальність.
З урахуванням обставин справи та особи ОСОБА_1 , який вину визнав та готовий нести відповідальність, а також позиції прокурора у судовому засіданні, суддя вважає за доцільне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції частини статті, за якою кваліфіковано його дії, що буде достатньою і необхідною мірою стягнення для виправлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та запобігання вчинення нею нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на 01 січня 2024 року згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» складає 605,60 грн.
Керуючись ст. 33, 36, 40-1, 283, 284 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 190 (одна тисяча сто дев'яносто) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У порядку ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у встановлений строк стягнути суму штрафу в порядку примусового виконання постанови у подвійному розмірі.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Закарпатського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову, протягом десяти днів з дня її винесення.
Строк звернення постанови для виконання - три місяці з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Суддя:Ганько І. І.