Справа № 185/12164/24
Провадження № 3/185/4446/24
29 листопада 2024 року суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Самоткан Н.Г., розглянувши матеріали, що надійшли з управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції Українипро притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Булахівка, Павлоградського району, Дніпропетровської області, громадянина України, РНКПОО: НОМЕР_1 , працюючого - старостою Булахівського старостинського округу Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
за участю прокурора - ОСОБА_2 ,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
ОСОБА_1 будучи старостою Булахівського старостинського округу Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2 розділу ХIII «Прикінцеві положення» Закону несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2022 рік, а саме - 01 квітня 2024 року о 20 год. 34 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 статті 172-6 Кодексу України адміністративні правопорушення.
Згідно Рішення 1 сесії 8 скликання Межиріцької сільської ради доградського району Дніпропетровської області № 14-1/VIII від 18.11.2020 року «Про затвердження старост Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області» ОСОБА_1 було затверджено на посаді старости Булахівського старостинського округу Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області та присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах шостої категорії посад.
Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадових осіб місцевого самоврядування віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.
ОСОБА_1 , будучи старостою Булахівського старостинського округу Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону є суб'єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та суб'єктом декларування відповідно до ст. 3 Закону.
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в",-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
На виконання вище зазначених вимог у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2022 рік не пізніше 31 березня 2024 року.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за типом «щорічна» за 2022 рік, лише 01 квітня 2024 року о 20 год. 34 хв.
Перевіркою не встановлено поважних причин несвоєчасного подання декларації.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , будучи старостою Булахівського старостинського округу Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею , у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 27 розділу ХIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а саме 01 квітня 2024 року о 20 год. 34 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.
Крім того, на виконання вище зазначених вимог у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2023 рік, з 01 січня 2024 року по 31 березня 2024 року, включно, ОСОБА_1 будучи старостою Булахівського старостинського округу Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2 розділу ХIII «Прикінцеві положення» Закону несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2023 рік, а саме - 02.04.2024 року о 20 год. 53 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 статті 172-6 Кодексу України адміністративні правопорушення.
На виконання вище зазначених вимог у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2023 рік не пізніше 31 березня 2024 року.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за типом «щорічна» за 2023 рік, лише 02 квітня 2024 року о 20 год. 53 хв.
Перевіркою не встановлено поважних причин несвоєчасного подання декларації.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , будучи старостою Булахівського старостинського округу Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 27 розділу ХIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме 02 квітня 2024 року о 20 год. 53 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Прокурор в судовому засіданні підтримав фактичні обставини зазначені в протоколах, вважає, що є усі підстави для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованих адміністративних правопорушення визнав, суду повідомив, що дійсно з запізненням подав декларацію, в скоєному розкаявся.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши протоколи про адміністративні правопорушення з доданими матеріалами, суд приходить наступних висновків.
Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23 липня 2021 року № 449/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за № 987/36609) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03 березня 2022 року № 2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Так згідно п. 27 розділу ХIII «Прикінцеві положення» Закону - особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до роз'яснень НАЗК «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України « Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13 листопада 2023 року № 4 з 01 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.
Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням відповідних вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 год. 00 хв. 1 січня до 00 год. 00 хв. 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом за 31 грудня звітного року.
ОСОБА_1 ознайомлений з необхідністю подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік у строк не пізніше 31 січня 2024 року та за 2023 рік у строк не пізніше 31 березня 2024 року, оскільки був запрошений 30 січня 2024 року на засідання 40 сесії 8 скликання Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, на якому доведено до відома щодо початку кампанії щорічного декларування та порядку подання декларацій.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи старостою Булахівського старостинського округу Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, відповідно до образу 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700- VII є суб'єктом декларування та зобов'язаний подавати декларацію відповідно до Закону.
В підтвердження винуватості у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, судом були досліджені наступні письмові докази:
- рішення про затвердження старост Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, згідно якого затверджено ОСОБА_1 на посаду старости Булахівського старостинського округу Межиріцької сільської ради від 18 листопада 2020 року;
- рішення про затвердження Регламенту Межиріцької сільської ради від 17 червня 2021 року;
- рішення про внесення змін та доповнень до Положення про старост сіл Межиріцької сільської ради від 18 травня 2021 року;
- положення про старост сіл Межиріцької сільської рази від 18 травня 2021 року;
- попередження про обмеження, пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходженням служби, підписане ОСОБА_1 від 20 листопада 2020 року.
- списки посадових осіб Межиріцької сільської ради, під номером 4 староста - ОСОБА_1 ;
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 09 жовтня 2024 року;
- лист з НАЗК - послідовність дій користувача «Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчиняв ОСОБА_1 , період 01 січня 2022 року по 01 серпня 2024 року;
- протокол від 25 січня 2024 року 40 сесії восьмого скликання, відповідно якого ОСОБА_1 був присутній на даному пленарному засіданні.
- наказ Департаменту стратегічних розслідувань НП України про затвердження положень про структурні (відокремлені) підрозділи Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №17 від 06.11.2019 року;
- положення про Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;
Будь-яких порушень процедури під час складення протоколів про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 суд не вбачає.
Датою виявлення правопорушень за ч.1 ст.172-6 КУпАП в діях ОСОБА_1 , згідно протоколу про адміністративне правопорушення є дата складення протоколів - 30 жовтня 2024 року.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є день несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «щорічна» за 2022 рік - 01 квітня 2024 року за 2023 рік - 02 квітня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи відповідно Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування в порушення вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік за типом «щорічна» 01 квітня 2024 року, за 2023 рік за типом «щорічна» 02 квітня 2024 року, тобто з порушенням встановленого законодавства строку для подачі такої декларації.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення на неї накладаються в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, обставини провадження, особу ОСОБА_1 , який до адміністративної відповідальності не притягувався, зокрема за корупційні адміністративні правопорушення, працює, суд вважає необхідним та достатнім для запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових адміністративних правопорушень накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У відповідності вимог ст. 40-1 КУпАП та ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави необхідно стягнути судовий збір.
Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6, 284 КУпАП, суддя, -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З урахуванням ст. 36 КУпАП на підставі ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови апеляційної скарги.
Суддя: Н. Г. Самоткан