Справа № 182/7122/24
Провадження № 2-а/0182/98/2024
Іменем України
06.12.2024 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Рунчевої О.В., секретаря судового засідання Паламарчук П.Ю., за участю представника позивача Оранської Д.С.,відповідача ОСОБА_1 , в режимі відеоконференції, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Відділу №16 у місті Нікополі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до ОСОБА_2 про продовження строку затримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення видворення за межі території України громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-
Відділ №16 у місті Нікополі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області звернувся до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської областііз адміністративним позовом до громадянина Республіки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про продовження строку затримання в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства з метою забезпечення виконання рішення суду про примусове видворення за межі України, строком на 6 (шість) місяців.
Позовні вимоги позивачем мотивовано тим, що Громадянин Республіки Білорусь ОСОБА_2 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 паспортний документ НОМЕР_1 , виданий МВС 25.07.2017 року, дійсний до 25.07.2027 року, прибув на територію України 06.08.2017 році через КПП «Харків-Пасажирський» та з того часу територію України не покидав.
До органів та підрозділів ДМС України з питання отримання документів на право легального проживання в Україні з 2017 року не звертався.
Рішення Відділу № 16 у місті Нікополі ГУ ДМС у Дніпропетровській області № 4 від 05.05.2021 року про примусове повернення до країни походження або третьої країни ОСОБА_2 не виконав.
Згідно проведених перевірок, вищезазначений громадянин Білорусії, з 2017 року із заявою про оформлення статусу особи без громадянства, отримання або скасування дозволу на імміграцію, документування посвідкою на тимчасове/постійне проживання, продовження терміну перебування на території України не звертався. За обліками ГУ ДМС у Дніпропетровській області, стосовно ОСОБА_2 , щодо звернення із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту - відсутня.
Перебуваючи на території України з 2017 року ухилився від виїзду з України після закінчення терміну тимчасового перебування, проживаючи на її території без документів на право проживання.
За фактом порушення строку перебування в Україні, уповноваженою службовою особою Відділу № 16 у місті Нікополі ГУ ДМС у Дніпропетровській областівідносно Відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МДН № 001689 від 05.05.2021 року у якому зафіксовано порушення законодавства відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 КУпАП, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПН МДН № 001689 від 05.05.2021 року, відповідно до якої на вищезазначеного громадянина Білорусії накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп..
Адміністративний штраф не сплачено, постанова не оскаржена.
Керуючись нормами ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» уповноваженими службовими особами Відділу № 16 у місті Нікополі ГУ ДМС у Дніпропетровській області, 05.05.2021 року відносно Відповідача прийнято рішення № 4 про примусове повернення до країни походження або третьої країни, яким останнього зобов'язано залишити територію України у термін до 03.06.2021 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 26 вищезазначеного Закону, іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.
Відповідач з рішенням Відділу № 16 у місті Нікополі ГУ ДМС у Дніпропетровській області№ 4 від 05.05.2021 року ознайомлений, але у зазначений строк, а саме до 03.06.2021 року не виїхав за межі території України, тобто вищезазначене рішення не виконав.
За фактом порушення строку перебування в Україні, уповноваженими службовими особами Відділу № 16 у місті Нікополі ГУ ДМС у Дніпропетровській областівідносно громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_2 14.06.2024 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МДН № 006333 у якому зафіксовано порушення законодавства відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 203 КУпАП, за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПН МДН № 006324 від 14.06.2024 року, відповідно до якої на вищезазначеного громадянина Білорусії накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 3400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп.. Адміністративний штраф не сплачено, постанова не оскаржена.
26 червня 2024 року Нікопольським міськрайонним судом Дніпропетровської областіу справі №182/3283/24 винесено рішення про затримання та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства з метою забезпечення видворення громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом до ДУ «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС України» від 16.07.2024 за вих. № 1201.17.2/24400-24, доручено здійснити опитування Відповідача з питань готовності співпрацювати з ГУ ДМС у Дніпропетровської області з метою виконання рішення про примусове видворення з України.
Листом ДУ «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС України» від 24.07.2024 за вх. № 4877.5/934-24 надіслано акт опитування Відповідача, де зазначено, що він не бажає повертатися на батьківщину, у зв'язку з тим, що не поділяє політичні погляди.
12.09.2024 уповноваженою особою ГУ ДМС у Дніпропетровській області відповідач повторно був опитаний про що складений акт опитування іноземця, в якому зазначено, що ОСОБА_2 не бажає повертатися на батьківщину, тому що більшість близьких рідних знаходиться на території України.
Листом до ДУ «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС України» від 07.11.2024 за вих. № 1201.17.2/38306-24, вкотре доручено здійснити опитування Відповідача з питань готовності співпрацювати з ГУ ДМС у Дніпропетровської області з метою виконання рішення про примусове видворення з України.
Листом ДУ «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС України» від 13.11.2024 за вх. № 4877.5/1371-24 надіслано акт опитування Відповідача, де зазначено, що бажає залишитися на Україні, у зв'язку з тим, що на її території поховані всі його рідні.
Вищезазначені обставини свідчать, що ГУ ДМС у Дніпропетровській області вживаються заходи для примусового видворення Відповідача, проте з незалежних від Позивача причин на даний час здійснити примусове видворення не є можливим.
Отже існують підстави передбачені ч. 11 ст. 289 КАС України «…За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців», що обумовлено необхідністю оформлення транзитної візи та придбання нових проїзних документів.
Враховуючи вищенаведене, виникла необхідність продовжити термін перебування іноземця громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_2 строком на 6 місяців з метою забезпечення видворення за межі території України.
В судовому засіданні представник позивача Оранська Д.С. адміністративний позов підтримала, з підстав зазначених в позовній заяв та просила продовжити Громадянину Республіки Білорусь ОСОБА_2 ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 строк затримання на 6 місяців для забезпечення його видворення за межі території України.
Відповідач ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції) позовні вимоги визнав та проти його задоволення не заперечував.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши повно і всебічно обставини, на які сторони посилалися, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши докази на ствердження цих обставин в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Так, згідно ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів, зокрема затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України.
Рішенням Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області №182/3283/24 від 26.06.2024 року адміністративний позов Відділу №16 у м. Нікополі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до ОСОБА_2 про затримання та поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі території України - задоволено.
Затримано та поміщено до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на шість місяців з метою ідентифікації та забезпечення видворення. Рішення було звернуто до негайного виконання (а.с.18-21).
Частиною 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Згідно ч. 11, ч. 12 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення чи реадмісію або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 12, 241, 244, 246, 257, 289 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Продовжити строк затримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_2 , ( ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на шість місяців, з метою забезпечення видворення за межі території України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя: О. В. Рунчева