Справа № 178/2838/24
05 грудня 2024 року суддя Криничанського районного суду Дніпропетровської області Лісняк В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з відділення поліції № 6 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 173-2 КУпАП, -
До розгляду Криничанського районного суду надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно протоколу, 03.11.2024 року о 15.20 год. за місцем свого мешкання: АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 умисно позбавляє свого свекра ОСОБА_2 , що проживає разом з нею, їжі, одягу, коштів, на яке він має право, чим вчинила економічне насилля.
Адміністративна відповідальність за ст.173-2 КУпАП настає за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ст.38 КУпАП, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Відповідно до ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Положеннями ст.20 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що суб'єкти, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, відповідно до компетенції забезпечують надання дієвої допомоги та захисту постраждалим особам з урахуванням основних засад запобігання та протидії домашньому насильству, визначених статтею 4 цього Закону.
Ретельно дослідивши матеріали справи та докази обставин, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення, врахувавши протокол прийняття заяви ОСОБА_2 про вчинене кримінальне правопорушення (або таке, що готується), письмові пояснення ОСОБА_2 , 1939 року народження, який прикутий до ліжка, прохає допомоги соціальних служб, оскільки невістка ОСОБА_1 не доглядає за ним, навмисно позбавила їжі, одягу, коштів для проживання, пояснення ОСОБА_3 , що мешкає поруч, вбачається здійснення протиправних дій, особою, яка притягується до адміністративної відповідальності щодо особи похилого віку, яка потребує постійної сторонньої допомоги.
У відповідності зі ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
При цьому, закон не вимагає, щоб на момент направлення матеріалів прокурору або органу досудового розслідування суд з достовірністю встановив усі елементи складу кримінального правопорушення, для ініціювання питання про проведення досудового слідства, достатньо наявності в діях особи, яка притягається до відповідальності, ознак кримінально-караного діяння.
Враховуючи положення ст.253 КУпАП, вважаю доцільним направити даний протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП до Криничанського відділу Жовтоводської окружної прокуратури, разом із доданими до нього матеріалами для прийняття рішень в установленому законом порядку.
На підставі викладеного та керуючись ст.253 КУпАП, суддя -
Адміністративну справу № 178/2838/24 у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП направити до Криничанського відділу Жовтоводської окружної прокуратури, для прийняття рішень в установленому законом порядку.
Для реалізації соціальних прав заявника ОСОБА_2 , 1939 року народження, повідомити голову Криничанської селищної ради Балюка Ю.В., для організації роботи соціальних служб.
Суддя: В. В. Лісняк