Справа № 204/10275/24
Провадження № 2-а/204/90/24
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
(повний текст)
27 листопада 2024 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі: головуючого судді Чудопалової С.В., при секретарі судових засідань Корягіній Р.Р., представника відповідача ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 (адреса місця проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 ), в інтересах якого діє представник адвокат Бабка Галина Геннадіївна (адреса місця знаходження: м. Дніпро, вул. Володимира Мономаха, буд. 7, каб. 205) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса місця знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, в якому прохав суд скасувати постанову № 11526 від 15.10.2024 про накладення штрафу, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 , якою накладено штраф у розмірі 17 000 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що 15.10.2024 року о 11:30 год. у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 під час перевірки персональних та службових даних виявлено факт порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, в порушення пп.1 п.2 ч.ІІ Прикінцеві та перехідні положення ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», а саме не уточнення протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності). Та постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та застосовано стягнення у виді штрафу у розмірі17000 грн. Вказує, що 01.03.2018 його було взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 і цей факт ніким не оспорюється. Таким чином, наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто відповідач володів щодо нього певними обліковими даними, яких вистачило для того, щоб у встановленому законом порядку оформити позивачу відстрочку від призову на військову службу на підставі п,1 ч.3 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» довідкою від 03.10.2024 року №18/1493. При притягненні позивача до адміністративної відповідальності не було враховано, що позивач не змінював свого місця проживання, офіційно працевлаштований, офіційно одружений, має дітей, а отже ІНФОРМАЦІЯ_3 мав можливість отримати персональні дані позивача шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями і розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Також зазначив, що він офіційно працює в С(Ф)Г «Хлібороб» на посаді бригадира на дільницях сільськогосподарського виробництва, що підтверджується довідкою від 17.10.2024 року вих. №12 та в період з 01.04.2024 по 18.10.2024 знаходився поза межами м. Дніпра, а саме: АДРЕСА_3 , брав участь у посіві зернових, обробці полів та збору урожаю 2024 року. Він є бригадиром, тобто особою, яка безпосередньо керує процесом посіву, обробки та збору врожаю, і це безперервний процес, який по потребує постійної його уваги. Станом на час складання протоколу та винесення постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності та на теперішній час у позивача не змінились жодні облікові дані (сімейний стан, місце роботи, засоби зв'язку, стан здоров'я тощо), він має відстрочку і у його військово-обліковий документ внесено VIN-код зі штрих-кодом, який реєстр «Оберіг» автоматично присвоює військовозобов'язаному, призовнику чи резервісту. Позивач вважає оскаржувану постанову такою, що не відповідає вимогам передбаченими КУпАП (зокрема, без урахування положень примітки до ст. 210 КУпАП), необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, які є важливими для прийняття такого рішення, а відтак підлягає скасуванню. Також зазначає, що відповідачем не надано доказів, коли і яким чином було виявлено адміністративне правопорушення, що стало наслідком винесення стосовно позивача постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, що необхідно для дотримання вимог ст.38 та ст.277 КУпАП.
05.11.2024 через «Електронний суд» від представника відповідача ОСОБА_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити в задоволення позову, оскільки Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ №64/2022 від 24.02.2022 року та Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №133/2022 від 24.02.2022 року в Україні запровадженого воєнний стан, який діє з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався. На час розгляду справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено. Як вбачається з Довідки щодо оновлення даних із Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», щодо перебування позивача на військовому обліку (з відміткою позивача від 15.10.2024 про ознайомлення) та Облікової картки до військового квитка позивача із системи Оберіг (з відміткою позивача від 15.10.2024 про ознайомлення): - позаштатна військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_3 01.03.2018 року визнала позивача придатним до військової служби визначенням наступної дати переогляду 01.03.2023; - відповідачем 01.03.2018 виданий військовий квиток (тимчасове посвідчення); позивача 18.09.2023 взято на військовий облік військовозобов'язаних; - до 15.10.2024 позивач не з'являвся до відповідача для проходження ВЛК та отримання військово-облікового документу, як вимагає законодавство України щодо виконання громадянами військового обов'язку та дотримання правил військового обліку; - позивач оновив свої облікові данні лише 04.08.2024 . Зазначене безперечно свідчить про те, що в 60-ти денний строк з 19.05.2024 позивач не оновив свої облікові дані, чим порушив вимоги прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», відповідно до яких крайня дата оновлення особистих даних приходиться на 16.07.2024 . Отже, 15.10.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 під час розгляду справи №439 про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП є триваючим. Відповідальною особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, зібрано достатньо доказів, щоб встановити наявність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, притягнути до адміністративної відповідальності і накласти на нього стягнення у вигляді штрафу за порушення правил військового обліку.
Позивач та його представник у судове засідання не з'явилися. Від представника позивача надійшла заява, в якій просив розгляд справи провести без їх участі . Заявлені позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять їх задовольнити.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 у судовому засіданні просила у задоволені позовних вимог відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 01.03.2018 року(а.с.16-17).
15.10.2024 адміністратором відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 старший солдат ОСОБА_4 складено протокол № 439 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП стосовно ОСОБА_2 (а.с.19-20).
Із змісту вказаного протоколу вбачається, що 15.10.2024 об 09 год. 00 хв. ОСОБА_2 з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Під час перевірки відомостей (персональних та службових даних) узагальнених в облікових документах та внесених до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів виявлено факт порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію військовозобов'язаним ОСОБА_2 , який не звернувся в ТЦК за місцем реєстрації або постійного проживання для уточнення даних в період з 18.05.2024 по 16.07.2024 , як вимагає пп.1 п.2 ч.ІІ Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», а саме: обновив свої облікові дані 04.08.2024, тобто не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом 3633-ІХ свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Як встановлено із змісту оскаржуваної постанови № 11526 від 15.10.2024 начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 , суть правопорушення полягає в тому що, 15.10.2024 о 09 год. 00 хв. у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , під час дії особливого періоду, було встановлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_2 не уточнив свої облікові дані через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року, а обновив свої облікові дані лише 04.08.2024, тобто з пропуском строку на виконання Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», де зазначено «інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження», чим порушив вище зазначену норму, тобто він вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (а.с.21-22).
Частиною 3 ст. 210-1 КУпАП передбачено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Правила військового обліку встановлені Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (Закон № 3543-XII), Порядком організації та ведення військового обліку призовників, і військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі підприємства, установи й організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з частиною 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту,за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Отже, враховуючи вимоги зазначеного абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» всі військовозобов'язані, окрім тих що відносяться до абз. 2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Частиною 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого: - уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2); - виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).
Частина 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладена в редакції Закону № 3633-IX від 11.04.2024, який набув чинності 18.05.2024.
Відповідно до частини 11 статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Вказаний обов'язок визначено також пунктом 23 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі Порядку № 1487).
Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, особисто у семиденний строк з дня внесення змін до персональних даних прибувають із паспортом громадянина України та військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для взяття їх на військовий облік, зняття з військового обліку або внесення змін до їх облікових даних.
Згідно зі ст. 42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та пункту 19 Порядку № 1487 громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Тобто, відповідно до частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11 квітня 2024 року № 3633-IX(надалі Закон № 3633-ІХ) встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже, вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, яким громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Як вбачається з Довідки щодо оновлення даних із Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», щодо перебування позивача на військовому обліку (з відміткою позивача від 15.10.2024 про ознайомлення) та Облікової картки до військового квитка позивача із системи Оберіг (з відміткою позивача від 15.10.2024 про ознайомлення): - позаштатна військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_3 01.03.2018 року визнала позивача придатним до військової служби; - відповідачем 01.03.2018 року виданий військовий квиток (тимчасове посвідчення); - позивач оновив свої облікові данні лише 04.08.2024 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Так, у пред'явленому позові позивача та його представник не заперечують той факт, що ОСОБА_2 , будучи військовозобов'язаним, протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, на виконання абз.6 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року не уточнив свої облікові дані через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Таким чином, стороною позивача не доведено, що він, будучи військовозобов'язаним, був звільнений від виконання обов'язку, з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року уточнити свої облікові дані у встановленому порядку.
Перебування на військовому обліку, чи надання відстрочки не звільняло ОСОБА_2 від обов'язку уточнити свої персональні дані у встановленому порядку у вказаний вище період.
Крім цього, твердження сторони позивача про необхідність застосування примітки до ст. 210 КУпАП, не можуть слугувати підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, оскільки стороною позивача не надано належних та допустимих доказів, того, що держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів має можливість отримати персональні дані призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Решта доводів позивача не спростовують висновків суду, а тому відхиляються за безпідставністю.
Крім того, під час розгляду цієї справи судом не встановлено порушень процедури, які б могли вплинути на кінцевий результат розгляду відповідачем питання про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Таким чином, проаналізувавши досліджені в судовому засіданні докази та норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про те, що вина ОСОБА_2 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення доведена, а постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідає вимогам чинного законодавства.
Суд вважає, що постанова в справі про адміністративне правопорушення від 15.10.2024 року, винесена відносно ОСОБА_2 , відповідає вимогам КУпАП, є законною та обґрунтованою, оскільки при її винесенні виконано усі вимоги чинного законодавства та на підставі повного і всебічного з'ясування обставин вирішено справу, а тому скасуванню не підлягає.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат та з урахуванням того, що суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову, всі судові витрати слід покласти на позивача згідно до вимог ст.139 КАС України.
На підставі вищевикладеного,керуючись ст. ст. 2-16, 19-20, 77, 121-126, 131, 159-167, 193, 227-228, 241, 244, 246, 250-251, 255, 286, 292, 293, 295 КАС України, ст. ст. 210, 245, 251, 280 КУпАП, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення №11526 від 15.10.2024 залишити без задоволення. Рішення може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду згідно з вимогами ч. 4 ст. 286 КАС України протягом десяти днів із дня його проголошення особами, що брали участь у судовому засіданні, а особами, які не брали участь у судовому засіданні - протягом десяти днів зо дня отримання ними його копії. Рішення набирає законної сили протягом десяти днів із дня його проголошення, або десяти днів з дня отримання його копії учасниками процесу, які не брали участь у судовому засіданні, якщо не буде оскаржено у встановленому порядку.
Суддя С.В.Чудопалова