Справа № 199/5389/23
(1-кп/199/140/24)
іменем України
25.11.2024 місто Дніпро
Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
судді - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченої (in absentia) кримінальне провадження №22022050000006851 від 01.12.2022 відносно:
ОСОБА_2 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Паннівка Володарського району Донецької області, громадянки України, заміжньої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
яка обвинувачується у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,
за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_3 , прокурора - ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 ,
Громадянка України ОСОБА_2 після окупації смт. Нікольське Донецької області російськими військовими залишилась у селищі. У невстановлений час у ОСОБА_2 виник злочинний умисел на здійснення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у навчальному закладі.
Реалізовуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_2 в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, у порушення вимог ст. 1, 2, 17 Конституції України, зрадила українській державі та всьому Українському народові, добровільно здійснюючи дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин.
24.10.1945 набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26.06.1945, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН), до складу якої входять Україна, російська федерація та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.
Відповідно до частини 4 статті 2 Статуту ООН усі Члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із цілями Об'єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав і резолюціями: від 16.12.1970 № 2734 (XXV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21.12.1965 № 2131 (XX), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав і про обмеження їх незалежності і суверенітету від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), що містить визначення агресії, визначено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію або втручання у будь-якій формі або з якої б то не було причини у внутрішні і зовнішні справи інших держав. Закріплені обов'язки держав утримуватися від: збройної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; надання сприяння, заохочення або підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на своїй території навчання, фінансування і вербування найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада УРСР проголошує державний суверенітет України, як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.
Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить: АР Крим, області, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Згідно з вимогами ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 рф, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
Всупереч вказаним нормам президент російської федерації, а також інші представники влади російської федерації, діючи всупереч вимогам п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України.
Упродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади рф та службових осіб з числа керівництва збройних сил рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Мотивами зазначеного умислу стали євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які розцінені представниками влади і збройних сил рф як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам рф, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці України з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації та можливої денонсації угод щодо тимчасового розташування чорноморського флоту рф на території України - в АДРЕСА_2 .
Свою злочинну мету співучасники з числа представників влади та збройних сил рф вирішили досягти шляхом ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців збройних сил рф, у тому числі дислокованих на підставі міжнародних угод на території АДРЕСА_2 , а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та російської федерації, створення і фінансування незаконних збройних формувань та вчинення інших злочинів.
При цьому вони усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної недоторканості України, незаконної зміни меж її території та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.
З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території рф службові особи генерального штабу збройних сил російської федерації (далі - гш зс рф), на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб збройних сил рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, розробили злочинний план, яким передбачалося для досягнення військово-політичних цілей рф, що на думку співучасників були прямо пов'язані із необхідністю незаконної окупації та подальшої анексії АДРЕСА_2 та південно-східних регіонів України, поряд із застосуванням політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних заходів, використання протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України для організації сепаратистських референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
Вказаний план у повній мірі відповідав та був розроблений з урахуванням принципів та підходів, викладених у виступі начальника гш зс рф герасимова в.в. перед академією військових наук рф з доповіддю про гібридну війну в лютому 2013 року, яка у подальшому отримала назву «доктрина герасимова», де зазначалося, що з метою досягнення цілей повинна надаватися перевага невоєнним заходам (політичним, економічним, інформаційним, гуманітарним), які застосовуються з використанням протестного потенціалу населення, інформаційним протиборством та воєнним заходам прихованого характеру.
У подальшому, з грудня 2013 року до лютого 2014 року, для забезпечення схвалення та підтримки громадянами рф і мешканцями південно-східних регіонів України злочинних діянь, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України та встановлення впливу і вагомості рф на світовій арені, представники влади та збройних сил рф, на виконання спільного злочинного плану, організували із застосуванням засобів масової інформації розпалювання в Україні національної ворожнечі шляхом ведення інформаційно-пропагандистської підривної діяльності.
Так, із грудня 2013 року за допомогою різних видів медіа-ресурсів рф здійснювалось викривлення подій Революції Гідності, вказувалося на хибність європейського вектору розвитку зовнішніх відносин України. При цьому шляхом перекручування, постійного нав'язування хибного тлумачення, компонування інформації для зміни свідомості та ставлення громадян рф і місцевих мешканців південно-східних регіонів України щодо дійсності та значення подій, які насправді відбувалися в Україні, представники опозиційних до тодішнього політичного режиму в Україні сил висвітлювалися як прихильники радикально націоналістичних поглядів, учасники національно-визвольного руху середини XX століття (ОУН, УПА) - як прибічники та послідовники фашизму, пропагувалась їх неповноцінність за ознаками ідеологічних та політичних переконань.
Одночасно за допомогою засобів масової інформації здійснювалося спотворення свідомості частини населення України з метою зміни світоглядних основ, зародження сумніву в необхідності та доцільності спільного існування в рамках самостійної, унітарної, суверенної держави Україна з європейським вектором розвитку, підбурювання до міжетнічних конфліктів, розпалювання сепаратистських настроїв серед населення окремих регіонів України ( АДРЕСА_2 та південно-східних областей), провокування національних зіткнень, формування хибного образу частини українського населення як «націонал-фашистів», які мають інші духовні та моральні цінності, пропагують культ насильства та знущання над російськомовним населенням України.
Ураховуючи, що територія АР Крим та м. Севастополя мала найбільше військово-стратегічне значення для представників влади та збройних сил рф серед інших територій України, які були об'єктом їх злочинного посягання, а також те, що на вказаній території дислокувалися підрозділи чорноморського флоту російської федерації (далі - чф рф), що сприяло найбільш прихованому використанню регулярних військ збройних сил рф поряд з іншими елементами гібридної війни, а тому її ведення проти України співучасники злочинного плану вирішили розпочати з території півострова Крим.
Також представниками влади і збройних сил рф вчинялися дії щодо зміни меж території та державного кордону України на іншій території держави.
У березні - квітні 2014 року в м. Донецьк та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія російської федерації шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Донецької області та порушення територіальної цілісності України.
В окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України 06.04.2014 проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність Донецької народної республіки», за результатами якого 07.04.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «донецька народна республіка» (далі - «днр»).
З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «днр» представниками російської федерації з числа своїх громадян та місцевого населення Донецької області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «днр») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.
В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, російської федерації на території Донецької області так званої «днр», які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.
19.02.2022 керівництвом рф в умовах триваючого міжнародного збройного конфлікту в порушення положень ст. 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, ст. 23 Гаазької конвенції про закони та звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, Загальної декларації про права людини, ст. 36 Конвенції про права дитини, Європейської конвенції про здійснення прав дітей, ст. 30, 30-1 Закону України «Про охорону дитинства» на тимчасово окупованій території Донецької області оголошено примусову загальну мобілізацію громадян України, які мешкають на тимчасово окупованій території Донецької області, в тому числі неповнолітніх, для участі у військових діях, спрямованих проти держави Україна.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф володимир путін, а також інші невстановлені на цей час представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме: віддали наказ на вторгнення підрозділів зс рф на територію України.
З цією метою 22.02.2022 президент російської федерації підписав з керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей договори про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу, які в той же день ратифіковані державною думою та радою федерації федеральних зборів російської федерації.
В цей же день президент рф, з метою надання видимості законності дій по нападу на Україну, направив до ради федерації федеральних зборів російської федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.
Керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей 23.02.2022 звернулися до президента російської федерації з проханням надати допомогу у відбитті надуманої ними воєнної агресії «українського режиму щодо населення» так званих «донецької народної республіки» та «луганської народної республіки».
Президент російської федерації 24.02.2022 оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні, після чого був відданий наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України.
Після цього 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію України через лінію державного кордону України, розташовану в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Київській, Сумській, Чернігівській та інших областях та, шляхом застосування зброї, здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, а також здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до теперішнього часу та призводить до тяжких наслідків.
Указані дії супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна і міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
24.02.2022 указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України. Указом Президента України № 573/2022 від 12.08.2022 його строк повторно продовжено на 90 діб.
07.03.2022 військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, спільно з представниками так званої «днр», які є частиною окупаційної адміністрації рф, здійснили тимчасову окупацію території Маріупольського району Донецької області з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами.
Згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України від 25.04.2022 № 75 (у редакції Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 14.07.2022 № 152, Нікольська селищна територіальна громада входить до «Переліку громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 08.07.2022».
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , займала посаду директора ІНФОРМАЦІЯ_2 » Нікольської селищної ради Донецької області.
Розпорядженням селищного голови Нікольської селищної територіальної громади № 3-од від 24.03.2022 «Про призупинення освітнього процесу у закладах та установах освіти Нікольської селищної ради», № 5-од від 24.03.2022 «Про призупинення трудових договорів з окремими працівниками установ, закладів, підприємств, засновником яких є Нікольська селищна рада», наказом в.о. директора «Нікольська школа І-ІІІ ступенів № 1 імені ОСОБА_6 , Нікольської селищної ради Донецької області» № 68 від 24.03.2022 з працівниками закладу освіти, у тому числі з ОСОБА_2 , призупинено дію трудового договору, у зв'язку із тим, що остання залишилась на тимчасово окупованій території.
У подальшому у ОСОБА_2 , яка на той момент займала посаду директора ІНФОРМАЦІЯ_2 » Нікольської селищної ради Донецької області, перебуваючи у тимчасово окупованому смт. Нікольське Маріупольського району Донецької області, усвідомлюючи, що в Україні введено воєнний стан, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, виник злочинний умисел, спрямований на здійснення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора, реалізуючи який, усвідомлюючи злочинний характер та суспільну небезпечність своїх дій, діючи з прямим умислом, ОСОБА_2 надала свою згоду невстановленим представникам окупаційної адміністрації на те, що вона обійме посаду, пов'язану з організацією освітнього процесу, а саме: т.в.о. директора т.зв. «муниципальной бюджетной общеобразовательного учереждения Новогригоровская школа администрации Новоазовского района днр», яке підпорядковується «министерству образования и науки» т.зв. «днр».
Добровільно погоджуючись на зайняття вказаної посади, ОСОБА_2 усвідомлювала, що її подальші дії будуть спрямовані на шкоду державі України та на впровадження стандартів освіти держави-агресора у даному закладі освіти.
Продовжуючи виконувати свій злочинний умисел, спрямований на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, ОСОБА_2 після того, як пройшла співбесіду з представниками так званої «днр», які є частиною окупаційної адміністрації рф, на предмет її подальшої діяльності, надавши при цьому добровільну згоду впроваджувати стандарти освіти держави-агресора у даному закладі освіти, ОСОБА_2 зайняла посаду директора так званої «муниципальной бюджетной общеобразовательного учереждения ІНФОРМАЦІЯ_3 », яка розташована на території Новогригорівської ЗОШ І-ІІ ступенів - філії КЗ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » Нікольської селищної ради Донецької області за адресою: Донецька область, Нікольський район, с. Новогригорівка, вул. Центральна, 1В.
Після чого, використовуючи отримані повноваження, ОСОБА_2 спланувала та організувала освітній процес, у так званій «муниципальной бюджетной общеобразовательного учереждения Новогригоровская школа администрации Новоазовского района днр» у відповідності до вимог «закона об образовании» від 19.06.2015, прийнятим постановою народної ради так званої «днр», за освітніми стандартами та навчальними планами так званої «днр», із повним виключенням з освітнього процесу вимог до обов'язкових результатів навчання, визначених державними стандартами повної загальної середньої освіти України, який повністю суперечить меті як початкової, так і базової середньої освіти в Україні та який формуватиме знання, інші компетентності та світогляд здобувачів освіти, спрямовані на возвеличення російської федерації та так званої «днр», її історичної ролі та відповідно заперечення існування культурних цінностей українського народу, його історико-культурних надбань і традицій, української мови, що має своєю кінцевою метою збуджувати агресію та ненависть до України, тим самим вчинила дії, направлені на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти та підтвердила своє добровільне зайняття вказаної посади у вищезгаданому закладі освіти на тимчасово окупованій території Донецької області.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1 Закону України «Про освіту» мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.
Частиною 2 ст. 1 Закону України «Про освіту» передбачено, що заклади освіти забезпечують обов'язкове вивчення державної мови.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про освіту» освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства.
Статтею 1 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено, що державні стандарти повної загальної середньої освіти - документи, що визначають загальні обсяги навчального навантаження здобувачів початкової, базової середньої, профільної середньої освіти, вимоги до їх компетентностей і до згрупованих за відповідними освітніми галузями обов'язкових результатів навчання, яких вони мають досягти на відповідному рівні повної загальної середньої освіти.
Так, Державним стандартом початкової освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 21.02.2018 № 87 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2019 № 688) передбачено, що метою початкової освіти є всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь. До ключових компетентностей, серед іншого належать: вільне володіння державною мовою, спроможність діяти як відповідальний громадянин та брати повноцінну участь у громадському та суспільному житті, спираючись на критичне оцінювання основних подій національної, європейської та світової історії, а також повагу до прав людини та верховенства права, цінування культурного розмаїття різних народів та ідентифікацію себе як громадянина України.
Також Державним стандартом базової середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 898, визначено, що метою базової середньої освіти є розвиток природних здібностей, інтересів, обдарувань учнів, формування компетентностей, необхідних для їх соціалізації та громадянської активності, виховання відповідального, шанобливого ставлення до родини, суспільства, навколишнього природного середовища, національних та культурних цінностей українського народу. Реалізація мети базової середньої освіти ґрунтується на таких ціннісних орієнтирах, як формування в учнів активної громадянської позиції, патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання і традицій, державної мови, плекання в учнів любові до рідного краю.
Наказом № 27 від 24.08.2022 за підписом т.зв. т.в.о. директора школи ОСОБА_2 затверджено т.зв. «Рабочий учебный план по основным образовательным программам начального общего образования МБОУ» «Новогригорьевская школа» администрации Новоазовского района».
Наказом № 29-А від 24.08.2022 за підписом т.зв. т.в.о. директора школи ОСОБА_2 видано наказ «Приказ МБОУ «Новогригорьевская школа» администрации Новоазовского района ДНР «О введении Государственных образовательных стандартов начального общего образования, основного общего образования в 2022-2023 учебном году».
У подальшому, т.зв. директором школи ОСОБА_2 видано наказ «Приказ МБОУ «Новогригорьевская школа» администрации Новоазовского района днр «Об утверджений педагогического совета школы» від 09.09.2022 № 35-Б, яким ОСОБА_2 включено в склад педагогічної ради т.зв. «МБОУ «Новогригорьевская школа» администрации Новоазовского района днр».
У ході проведення 16.09.2022 засідання педагогічної ради т.зв. «МБОУ «Новогригорьевская школа» администрации Новоазовского района днр» ОСОБА_2 , продовжуючи виконувати свій злочинний умисел, ознайомила присутніх із впровадженням заходів, спрямованих на планову профілактику так званого «экстремизма» серед неповнолітніх учнів вищевказаної школи, а також впровадження протидії поширенню «экстремизма и террористической идеологии» серед молоді.
Крім того, продовжуючи виконувати свій злочинний умисел, т.зв. директором школи ОСОБА_2 спрямовано лист від 02.12.2022 № 48 на ім'я т.зв. «Начальника отдела образования администрации Володарского района ОСОБА_7 » щодо встановлення надбавки до посадового окладу за грудень 2022 року для власних потреб, а саме: для т.зв. директора школи «МБОУ «Новогригорьевская школа» администрации Новоазовского района».
Умисні дії обвинуваченої ОСОБА_2 , які виразилися в здійсненні громадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, кваліфікуються за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
При цьому, в порядку ч. 3 ст. 323 КПК України судові повістки про виклик обвинуваченої надсилалися за останніми відомими місцями її реєстрації та проживання з публікацією в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті суду, однак в судове засідання обвинувачена ОСОБА_2 не з'явилася.
Враховуючи ті обставини, що ОСОБА_2 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, знає про розпочате щодо неї кримінальне провадження і протягом тривалого часу переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності, 21.06.2023 ОСОБА_2 оголошена у розшук, проведення якого здійснюється співробітниками ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області). Ухвалою слідчого судді від 22.06.2023 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування по кримінальному провадженню № 22022050000006851 від 01.12.2022 відносно ОСОБА_2 за її обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська від 18.01.2024 кримінальне провадження № 22022050000006851 від 01.12.2022 відносно ОСОБА_2 за її обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, призначено до спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченої ОСОБА_2 (in absentia) та, відповідно, судовий розгляд проводився за відсутності обвинуваченої ОСОБА_2 .
Допитавши свідків, дослідивши письмові докази, під час здійснення спеціального судового провадження, суд дійшов висновку про винність обвинуваченої у вчиненні інкримінованого їй діяння при вищевикладених обставинах.
Так, будучи допитаною у судовому засіданні свідок ОСОБА_8 показала, що з ОСОБА_2 вона працювала в Новогригорівській школі, коли почалась війна. ОСОБА_2 працювала директором школи, вона працювала заступником директора з навчально-виховної роботи. Вона хотіла виїхати на підконтрольну територію України раніше, але не було змоги, тому була вимушена перебувати там до жовтня 2022 року. Коли вона вже виїхала в Україну, ОСОБА_2 залишилась на посаді на той час вона вже була директором Комунального закладу «Новогригорьевская школа, бюджетная организация «МВОО». Їй відомо, що ОСОБА_2 й досі працює в школі, підтримує владу окупантів, бо син її вже доволі довго працює та живе у м. санкт-петербург, а донька, коли почалась війна так само виїхала у АР Крим, тому вона так і залишилась і досі працює на посаді директора школи.
Після того, як прийшла влада окупантів, всіх вчителів зібрали в адміністрації і запропонували продовжувати працювати в школах, але на росіян. Приблизно в травні всі школи були відкриті і майже всі директори приступили до виконання своїх обов'язків, але вже на владу окупантів.
ОСОБА_2 добровільно зайняла посаду директора навчального закладу та почала працювати, вона не хотіла, щоб закрили школу, оскільки останні роки свого життя присвятила тому, щоб школу не закривали будь-якою ціною.
Після 24.02.2022 ОСОБА_2 виконує обов'язки директора закладу, тобто впроваджує російські стандарти, слідкує за тим, щоб всі вчителі проходили вчасно російські курси, щоб всі вчителі були присутні на вебінарах, проводили всі заходи пропаганди, які нав'язує росія.
У школі впроваджено російську мову навчання за російськими стандартами для чого всі вчителі повинні були їхати на курси або в ростов, або у москву і потім впроваджувати ці російські стандарти в українських школах на російській мові.
Звичайно зміни відбулись у навчальних планах. По-перше, українська мова під забороною, українські підручники під забороною, більшість уваги приділялось російській мові, з'явились додаткові години російської мови, додаткові години історії росії, потім обов'язково на початку тижня по понеділках запроваджено класний час: «Разговоры о важном», де велись бесіди про росію та її велич. Решта предметів залишились як і при Україні, але російською мовою.
Історія України в навчальному плані відсутня. Коли вона ще працювала, бачила, як приїжджали часто перевірки, ходили по класах і якщо бачили підручники на українській мові, їх всі прибирали та спалювали. Навіть невеличкі українські сувеніри патріотичного характеру змусили викинути у смітник.
В росії приділяється дуже велика увага патріотичному вихованню, тому обов'язково по 2-3 заходи з патріотичного російського виховання є в день і ці заходи фіксуються на плівку і потім те, що проводили в класах, в школі мали відправляти у відділ освіти, а відділ освіти звітував далі. Тобто патріотичне виховання на першому плані і, якщо вчителі не виконували план, їх за це карали.
ОСОБА_2 підзвітна відділу освіти на теперішній час Володарської адміністрації, а раніше це була Нікольська адміністрація, яка знаходилась на той час по вул. Свобода, а тепер це знову вул. Леніна. Зараз це смт. Володарське, а при Україні було смт. Нікольське Донецької області.
Будучи допитаною у судовому засіданні, свідок ОСОБА_9 показала, що обвинувачена ОСОБА_2 їй знайома по роботі. До 24.02.2022 вона працювала заступником селищного голови Нікольської селищної ради. Саме вона, як заступник селищного голови опікувалася освітою громади, крім інших напрямків також і освітою, тобто організацією освітнього процесу безпосередньо займався відділ освіти, а вона контролювала це.
Конкретно з ОСОБА_2 особисто не спілкувалась, але ОСОБА_2 завжди була присутня на нараді, які проводив відділ освіти, де були присутні керівники закладів освіти і керівники філій. Вони разом приймали участь в загальних питаннях щодо освітньої діяльності.
До 24.02.2022 ОСОБА_2 працювала на посаді директора Новогригорівської школи.
Їй відомо від третіх осіб та з мережі Інтернет, що ОСОБА_2 і зараз очолює цю школу, саме «Новогригорівську», яка тепер стала юридичною особою тих організацій, які зараз там створені. ОСОБА_2 впізнавала за характерними рисами обличчя, формою очей. Як їй відомо із відкритої інформації у телеграм-каналах, вони зараз працюють за російськими стандартами та освіту проводять на російській мові. ОСОБА_2 зайняла посаду без примусу.
У відповідності до протоколу огляду телеграм каналу з додатками від 09.12.2022 слідує, що слідчим оглянуто публікації, розміщені в «Telegram» каналі з назвою « НОМЕР_1 ». Так, 09.12.2022 у зазначеному телеграм каналі наступні публікації:
- за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 розміщено файл із назвою Post_mrpl_dpr01_09.12.2022 «Протокол заседания педагогического совета» у т.зв. «муниципальном бюджетном общеобразовательном учереждении ІНФОРМАЦІЯ_3 », об?ємом 238,6 КВ. В даному документі вказано, що 16.09.2022 проводились збори педагогічної ради Новогригорівської школи де обговорювалось питання, мовою оригіналу «Об утверждении мероприятей по профилактике и придуприждению экстремистких настроений среди обучающихся школы». На зборах були присутні 11 чоловік. Документ підписаний головою педагогічної ради ОСОБА_2 , завірений мокрою печаткою вказаного начального закладу т.зв. «днр»;
- за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 розміщено файл із назвою Post_mrpl_dpr02_09.12.2022 «Приказ № 29-А», об'ємом 1,1 МБ. В даному файлі відкривається документ, а саме: наказ від 24.08.2022 № 29-А та додаток до наказу про перехід в 2022-2023 навчальному році на нові державні стандарти освіти. Наказ підписаний директором «муниципального бюджетного общеобразовательного учереждения «Новогригоровская школа» администрации Новоазовского района днр» ОСОБА_2 і завірений мокрою печаткою вказаного начального закладу т.зв. «днр».
- за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 розміщено два файли із назвою «Image 2022-12-09 at 02» об?ємом НОМЕР_2 та «Image 2022-12-09 at 01» об?ємом НОМЕР_3 . В даних файлах відкриваються наступні документи:
1. наказ № 35-Б від 09.09.2022 про затвердження педагогічної ради школи. Наказ підписаний директором муниципального бюджетного общеобразовательного учереждения «Новогригоровская школа» администрации Новоазовского района днр» ОСОБА_2 , і завірений мокрою печаткою вказаного начального закладу т.зв. «днр».
2. наказ № 48 від 10.11.2022 про внесення змін до складу педагогічної ради школи. Наказ підписаний директором «муниципального бюджетного общеобразовательного учереждения «Новогригоровская школа» администрации Новоазовского района днр» ОСОБА_2 , і завірений мокрою печаткою вказаного начального закладу т.зв. «днр».
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 23.12.2023 свідок ОСОБА_9 серед наданих для впізнання фотознімків чотирьох жінок під номером № 1 впізнала ОСОБА_2 , оскільки знає її особисто.
У відповідності до протоколу огляду мережі Інтернет від 02.02.2023 слідує, що слідчий оглянув Інтернет сторінку під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_7 Так, на вищевказаній сторінці розміщено два пошукових вікна, «поисковый запрос» та «выбрать регион».
Після введення у стрічці «поисковый запрос» «Новогригоровская школа», в стрічці «выбрать регион» здійснено пошук за відповідною територією, а саме «93-донецкая народная республика» та в подальшому було здійснено пошук за допомогою вбудованої функції сторінки, натиснувши кнопку «найти».
В подальшому в ході огляду в результатах пошуку, під номером 1 було виявлено повну назву підприємства «МУНИЦИПАЛЬНОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », а також опис до нього із вказаними реєстраційними даними вищезазначеного об'єкту пошуку та кнопка «получить выписку».
Після натискання кнопки «получить выписку» відбувається завантаження файлу у форматі PDF під назвою « НОМЕР_4 », який складається з 4 аркушів та містить у собі змістовно інформацію із реєстраційними даними т.зв. «муниципального бюджетного общеобразовательного учреждения «новогригоровская школа» администрации Володарского района». В подальшому вищевказаний файл буде роздруковано та долучено, як невід?ємний додаток до даного протоколу В подальшому, у ході огляду вікно програми - браузера інтернету « ІНФОРМАЦІЯ_9 » з переліченими вище інтернет-сторінками за допомогою команди «Print Screen» (натисненням на клавіатурі комп'ютеру клавіші «Alt+PrtSc») було збережено у вигляді зображень у файлі програми - текстового редактору «Microsoft Word 2016». В ході подальшого огляду будь-яких відомостей що мають значення для даного кримінального провадження виявлено не було. Огляд проводився при змішаному освітлені, при температурі повітря НОМЕР_5 .
Згідно відповіді на запит селищного голови Нікольської селищної ради Донецької області ОСОБА_10 від 07.02.2023 № 1/02/133/2-23 слідує, що Нікольська селищна рада та її посадові особи відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - ЗАКОН - № 280/97-BР), діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Після повномасштабного вторгнення військ рф на територію України 24.02.2022, на території громади з перших же днів розпочалися бойові дії, а вже 05.03.2022 всі населені пункти громади були повністю тимчасово окуповані.
ІНФОРМАЦІЯ_10 Нікольської селищної ради Донецької області» опорна школа станом на 07.02.2023 знаходиться на тимчасово непідконтрольній Україні території (діяльність філії на підконтрольній Україні території не відновлювалася у зв'язку з відсутністю дитячого контингенту та педагогічних працівників).
До початку повномасштабного вторгнення військ агресора 24.02.2022 посаду завідувача філії опорного закладу обіймала ОСОБА_2 . Оскільки філія опорного закладу освіти не відновлювала свою діяльність на підконтрольній Україні території, то виконувач обов'язків завідувача філії не призначався.
Наразі жоден із працівників ІНФОРМАЦІЯ_11 Нікольської селищної ради Донецької області» опорна школа не продовжує роботу на підконтрольній Україні території в закладах освіти, засновником яких є Нікольська селищна рада. За інформацією третіх осіб та відповідно до не офіційно отриманих фотокопій, слідує, що на тимчасово окупованій території у вищезазначеному закладі освіти під окупаційної владою залишилися працювати наступні педагогічні працівники: ОСОБА_2 - завідувач філії; ОСОБА_11 - вчитель; ОСОБА_12 - вчитель; ОСОБА_13 - вчитель; ОСОБА_14 - вчитель; ОСОБА_15 - вчитель.
Відповідно до протоколу огляду та аналізу електронної Інтернет сторінки в соціально-орієнтованій мережі «Telegram» з відеозаписом від 10.04.2023 слідує, що старшим оперуповноваженим оглянуто публікації розміщені в «Telegram» каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за електронним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 Безпосереднім об'єктом огляду є публікація, яка розміщена 06.04.2023 о 17 год. 32 хв. в телеграм каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за електронним посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_12 Так, у телеграм каналі від 06.04.2023 розміщено фото документу з підписом директора «Новогригоровской школы» ОСОБА_2 , який підтверджує причетність останньої до колабораційної діяльності, оскільки ОСОБА_2 затверджує склад педагогічної ради «Новогригоровской» школи.
З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 наступним чином. У браузері « ОСОБА_16 » у вкладці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_14 У браузері відкрилась сторінка Інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_13 ».
Надалі у вкладці з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_15 » введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_12 за якою знаходиться публікація, та запущено процес архівації. Після завершення архівації на вказаному pecypci з'явилась сторінка ІНФОРМАЦІЯ_12 яка додана до архіву.
Також при натисканні вкладки «поделиться» після архівації доступні html код, посилання до архівованої сторінки та інші дані.
Зазначена сторінка в архіві доступна за наступними посиланнями: ІНФОРМАЦІЯ_16 (коротке) a ОСОБА_17 (повне).
В ході огляду зображення збережені на ноутбук та записані на оптичний диск. Крім того, публікації « ОСОБА_18 » каналу з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » із їх вмістом за 06.04.2023, за допомогою Інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 заархівовані. Завантажені в ході огляду зображення, з «Telegram» каналу, за допомогою ноутбуку «LENOVO» записані на оптичний носій інформації диск DVD-R з рукописним написом «Додаток до протоколу огляду від 12.04.2023».
Згідно протоколу огляду та аналізу електронної Інтернет сторінки в соціально-орієнтованій мережі «Telegram» з відеозаписом від 10.04.2023 слідує, що старшим оперуповноваженим оглянуто публікації розміщені в «Telegram» каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за електронним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5
Безпосереднім об'єктом огляду є публікація, яка розміщена 06.04.2023 о 17 год. 32 хв. в телеграм каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за електронним посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_5
Так, у телеграм каналі від 06.04.2023 розміщено фото документу з підписом директора «Новогригоровской школы» ОСОБА_2 , який підтверджує причетність останньої до колабораційної діяльності, оскільки ОСОБА_2 затверджує склад педагогічної ради «Новогригоровской» школи.
З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 наступним чином. У браузері « ОСОБА_16 » у вкладці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_14 У браузері відкрилась сторінка Інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_13 ».
Надалі у вкладці з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_15 » введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_5 ,за якою знаходиться публікація, запущено процес архівації. Після завершення архівації на вказаному ресурсі з'явилась сторінка ІНФОРМАЦІЯ_5 яка додана до архіву.
Також при натисканні вкладки «поделиться» після архівації доступні html код, посилання до архівованої сторінки та інші дані.
Зазначена сторінка в архіві доступна за наступними посиланнями: ІНФОРМАЦІЯ_17 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_18 (повне). В ході огляду зображення збережені на ноутбук та записані на оптичний диск. Крім того, публікації « ОСОБА_18 » каналу з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » із їх вмістом за 06.04.2023, за допомогою Інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 заархівовані. Завантажені в ході огляду зображення з «Telegram» каналу за допомогою ноутбуку «LENOVO» записані на оптичний носій інформації диск DVD-R з рукописним написом «Додаток до протоколу огляду від 11.04.2023».
У відповідності до протоколу огляду та аналізу електронної Інтернет сторінки в соціально-орієнтованій мережі «Telegram» з відеозаписом від 10.04.2023 слідує, що старшим оперуповноваженим оглянуто публікації, розміщені в «Telegram» каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за електронним посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_5
Безпосереднім об'єктом огляду є публікація, яка розміщена 06.04.2023 о 17 год. 32 хв. в телеграм каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за електронним посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_5
Так, у телеграм каналі від 06.04.2023 розміщено фото документу з підписом директора «Новогригоровской школы» ОСОБА_2 , який підтверджує причетність останньої до колабораційної діяльності, оскільки ОСОБА_2 затверджує склад педагогічної ради «Новогригоровской» школи.
3 метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 наступним чином. У браузері « ОСОБА_16 » у вкладці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_14 У браузері відкрилась сторінка Інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_13 ».
Надалі у вкладці з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_15 » введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_5 за якою знаходиться публікація, запущено процес архівації. Після завершення архівації на вказаному ресурсі з'явилась сторінка ІНФОРМАЦІЯ_5 яка додана до архіву.
Надалі у вкладці з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_15 » введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_5 за якою знаходиться публікація, запущено процес архівації. Після завершення архівації на вказаному ресурсі з'явилась сторінка ІНФОРМАЦІЯ_5 яка додана до архіву.
Також при натисканні вкладки «поделиться» після архівації доступні html код, посилання до архівованої сторінки та інші дані.
Зазначена сторінка в архіві доступна за наступними посиланнями: ІНФОРМАЦІЯ_19 (коротке) тa ІНФОРМАЦІЯ_18 (повне). Завантажені в ході огляду зображення, з «Telegram» каналу, за допомогою ноутбуку «LENOVO» записані на оптичний носій інформації диск DVD-R з рукописним написом «Додаток до протоколу огляду від 10.04.2023».
У відповідності до протоколу огляду та аналізу електронної Інтернет сторінки в соціально-орієнтованій мережі «Telegram» з відеозаписом від 10.04.2023 слідує, що старшим оперуповноваженим оглянуто публікації розміщені в «Telegram» каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за електронним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12
Безпосереднім об'єктом огляду є публікація, яка розміщена 06.04.2023 о 17 год. 32 хв. в телеграм каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за електронним посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_12
Так, у телеграм каналі від 06.04.2023 розміщено фото документу з підписом директора «Новогригоровской школы» ОСОБА_2 , який підтверджує причетність останньої до колабораційної діяльності, оскільки ОСОБА_2 затверджує склад педагогічної ради «Новогригоровской» школи.
З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 наступним чином. У браузері « ОСОБА_16 » у вкладці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_14 У браузері відкрилась сторінка Інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_13 ».
Надалі у вкладці з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_15 » введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_12 за якою знаходиться публікація, та запущено процес архівації. Після завершення архівації на вказаному ресурсі з'явилась сторінка ІНФОРМАЦІЯ_12 яка додана до архіву.
Також при натисканні вкладки «поделиться» після архівації доступні html код, посилання до архівованої сторінки та інші дані.
Зазначена сторінка в архіві доступна за наступними посиланнями: ОСОБА_19 (коротке) ОСОБА_20 (повне).
В ході огляду зображення були збережені на ноутбук та будуть записані на оптичний диск. Крім того, публікації « ОСОБА_18 » каналу з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » із їх вмістом за 06.04.2023, за допомогою Інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 заархівовані.
Завантажені в ході огляду зображення, з «Telegram» каналу, за допомогою ноутбуку «LENOVO» записані на оптичний носій інформації диск DVD-R з рукописним написом «Додаток до протоколу огляду від 10.04.23».
Оцінені в сукупності як покази допитаних в суді свідків сторони обвинувачення, так і зібрані письмові докази, досліджені в судових засіданнях, поза всяким розумним сумнівом доводять, що ОСОБА_2 після окупації зс рф АДРЕСА_3 , усвідомлюючи, що дана територія окупована державою-агресором, на власний розсуд прийняла рішення залишитися на вказаній тимчасово окупованій території, надавши згоду на співпрацю з окупаційною владою рф та прийнявши пропозицію обійняти посаду т.в.о. директора т.зв. «муниципальной бюджетной общеобразовательного учереждения Новогригоровская школа администрации Новоазовского района днр», яке підпорядковується «министерству образования и науки» т.зв. «днр».
Такі дії ОСОБА_2 поза всяким розумним сумнівом були умисними, оскільки остання усвідомлювала (не могла не усвідомлювати) суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачала його суспільно-небезпечні наслідки і бажала їх настання.
Судом в умовах змагальності сторін не встановлено обставин, за яких добровільність обіймання ОСОБА_2 вищезазначеної посади можна було б поставити під сумнів.
Заперечення захисником доведеності винуватості ОСОБА_2 зводяться до власної довільної оцінки вищенаведених судом доказів і з цих підстав судом відхиляються.
Таким чином, вищенаведені докази в їх сукупності та взаємозв'язку поза всяким розумним сумнівом достатньо доводять винуватість ОСОБА_2 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України в обсязі обвинувачення, яке підтримане прокурором.
Також, на виконання вимог ч. 5 ст. 374 КПК України суд враховує, що повідомлення про підозру від 14.06.2023 ОСОБА_2 та повістка про виклик останньої, яка перебуває на тимчасово окупованій території України, з дотриманням вимог ч. 1 ст. 278, ч. 8 ст. 135 КПК України 14.06.2023 опубліковані у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_6 ( НОМЕР_7 ), на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, а також вручені її захиснику.
14.06.2023 ОСОБА_2 призначено захисника в порядку ст. 49 КПК України.
У зв'язку з переховуванням ОСОБА_2 від органу досудового розслідування, постановою слідчого-криміналіста СВ 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях від 21.06.2023 ОСОБА_2 оголошено у регіональний, державний (міждержавний) та міжнародний розшук.
Ухвалою слідчого судді від 22.06.2023 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування по кримінальному провадженню № 22022050000006851 від 01.12.2022 відносно ОСОБА_2 за її обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Згідно роздрукованих копій Інтернет сторінки Офісу Генерального прокурора виявлені публікації повідомлення про здійснення спеціального досудового розслідування та повістка про виклик ОСОБА_2 .
Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 23.06.2023 підозрюваній ОСОБА_2 в межах даного кримінального провадження в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Газета «Урядовий кур'єр» в № 126 ( НОМЕР_8 ) від 24.06.2023 містить публікацію про постановлення слідчим суддею ухвали про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваної ОСОБА_2 та повістку про виклик підозрюваної ОСОБА_2 .
Тобто, виклик підозрюваної ОСОБА_2 до слідчого на стадії досудового розслідування здійснювався з дотриманням вимог ч. 8 ст. 135, ч. 1 ст. 297-5 КПК України, шляхом надсилання повісток за останнім відомим місцем проживання, публікації у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Наведені обставини в своїй сукупності доводять, що стороною обвинувачення були здійсненні всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_2 на доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.
Призначаючи вид і міру покарання обвинуваченій ОСОБА_2 , суд виходить з вимог ст. 50 КК України, відповідно до якої покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого. Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами. Покарання не має на меті завдати фізичних страждань або принизити людську гідність.
Суд призначає покарання: у межах, установлених у санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, що передбачає відповідальність за вчинене кримінальне правопорушення, за винятком випадків, передбачених ч. 2 ст. 53 КК України; відповідно до положень Загальної частини КК України.
У відповідності до ст. 65 КК України суд призначає покарання, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.
Так, обставин, які пом'якшують та обтяжують покарання обвинуваченій ОСОБА_2 , судом не встановлено.
Суд враховує, що обвинувачена ОСОБА_2 вперше вчинила умисне кримінальне правопорушення, яке згідно ст. 12 КК України відноситься до нетяжкого злочину, на цей час на підконтрольній частині території України офіційно не працевлаштована, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, за місцем проживання ОСОБА_2 характеризується задовільно.
Згідно довідки начальника ТСЦ МВС № 1444 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Донецькій області (філія ГСЦ МВС) № 31/5-1444-948 в/с від 07.12.2022 слідує, що відповідно до ЄДР МВС, станом на 07.12.2022 за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , автотранспортні засоби не зареєстровані.
Відповідно до листа начальника Покровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 78/2/32-988нт(н) від 06.12.2022 слідує, що згідно даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян в наявності є актові записи:
- про народження № 45 від 16.12.1964, складений виконкомом Боївської сільської ради Нікольського району Донецької області на ім?я ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- про шлюб № 112 від 22.12.1990, складений Нікольським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Маріупольському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) на ім?я ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_20 та ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян актові записи про розірвання шлюбу, зміну імені та смерть на ім?я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні.
З урахуванням вищевикладеного суд вважає за необхідне призначити обвинуваченій ОСОБА_2 покарання у виді позбавлення волі.
Суд враховує, що санкції ч. 3 ст. 111-1 КК України передбачає обов'язкове додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Оскільки ОСОБА_2 визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, об'єктивна сторона якого була пов'язана із виконанням обвинуваченою дій, на впровадження стандартів освіти держави-агресора в закладах освіти, суд, призначаючи покарання, має сформулювати зміст резолютивної частини вироку таким чином, аби обвинувачена не мала права обіймати посади або займатись забороненою діяльністю в будь-якій галузі або займатись такою діяльністю, які за змістом і обсягом повноважень є аналогічними тим, з якими було пов'язане вчинення кримінального правопорушення.
На переконання суду необхідним та достатнім буде додаткове покарання у виді позбавлення ОСОБА_2 права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління та місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги у сфері освіти на строк, визначений санкцією ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Таким чином покарання у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління та місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги у сфері освіти, виходячи з принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації, буде необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень, буде ефективним і дієвим з метою профілактики подальшої асоціальної поведінки обвинуваченої.
Питання щодо долі запобіжного заходу, обраного в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, суд вирішує у відповідності до абз. 8 п. 2) ч. 3 та абз. 13) п. 2) ч. 4 ст. 374 КПК України.
Керуючись ст. 369, 371-374, ч. 15 ст. 615 КПК України, суд
Визнати ОСОБА_2 винуватою у пред'явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк два роки шість місяців з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління та місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги у сфері освіти на строк десять років.
Рахувати обвинуваченій ОСОБА_2 початок строку відбування покарання у виді позбавлення волі з дати її затримання на виконання вироку.
Залишити обвинуваченій ОСОБА_2 , до набрання вироком законної сили, раніше обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
На вирок можуть бути подані апеляційні скарги протягом 30 днів з дня його проголошення, до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення апеляційним судом.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику та прокурору.
Інформацію про ухвалення вироку опублікувати у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.
Суддя: ОСОБА_1