Справа №: 398/2664/19
провадження №: 3-в/398/36/24
Іменем України
"06" грудня 2024 р. суддя Олександрійського міськрадонного суду Кіровоградської області Авраменко О.В., розглянувши подання Олександрійського РВ №1 філії ДУ «Центр пробації» в Кіровоградській області щодо вирішення питання про давність виконання судового рішення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , притягнутого до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП на підставі постанови Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 10.09.2019 року
Начальник Олександрійського РВ №1 філії ДУ «Центр пробації» в Кіровоградській області звернувся в суд з поданням щодо вирішення питання про давність виконання судового рішення. Подання обґрунтовано тим, що постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 10.09.2019 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді 120 (ста двадцяти) годин суспільно корисних робіт. Підставою для притягнення до адміністративної відповідальності стало те, що ОСОБА_1 не сплачував аліменти на утримання дитини на підставі виконавчого листа №2/389/277/13 від 08.05.2013 року, виданого Олександрійським міськрайонний судом Кіровоградської області про стягнення аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що призвело до виникнення заборгованості в розмірі 68 761,02 грн., тобто сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
07.10.2019 року ОСОБА_1 поставлено на облік. В період з жовтня 2019 року до листопада 2024 року Олександрійським РВ №1 філії ДУ «Центр пробації» в Кіровоградській області здійснювались заходи для встановлення місця проживання (перебування) правопорушника та виконання постанови суду. 31.10.2024 року до органу пробації надійшло повідомлення від виконавчої служби, що 03.04.2020 року винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу та борг за аліментами відсутній. 15.11.2024 року до органу пробації надійшло повідомлення від ІНФОРМАЦІЯ_3 про те, що ОСОБА_1 призваний на військову службу під час загальної мобілізації з 21.07.2023 року.
Посилаючись на зазначені обставини, орган пробації вважає за можливе до правовідносин, які виникли, застосувати аналогію закону, а саме норми ст. 80 КК України, яка передбачає звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку.
Представник органу пробації в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій підтримав подання, просив його задовольнити та просив розглядати справу без його участі.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Встановлено, що постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 10.09.2019 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді 120 (ста двадцяти) годин суспільно корисних робіт.
07.10.2019 року зазначену постанову органом пробації прийнято до виконання та ОСОБА_1 поставлено на облік.
Порядок виконання адміністративних стягнень у виді суспільно корисних робіт визначений «Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт», затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013 року.
З матеріалів особової справи відносно ОСОБА_1 вбачається, що протягом 2019 - 2024 років, органом пробації постійно проводились заходи для встановлення місця проживання (перебування) правопорушника та виконання постанови суду.
Станом на 06.12.2024 року постанова суду залишається без виконання більше п'яти років.
З повідомлення Олександрійського ВДВС в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) вбачається, що 02.04.2020 року до відділу надійшла заява стягувача про повернення виконавчого листа без подальшого виконання, в зв'язку з відсутністю боргу по аліментам станом на 01.04.2020 року та відсутністю претензій до боржника зі сторони стягувача. 03.04.2020 року державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документу стягувачу на підставі п. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ст. 31-1 КУпАП України суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним умісті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам з інвалідністю першої або другої групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 325-1 КУпАП України постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт». Так, згідно розділу 11 вказаного Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Статтею 304 КУпАП встановлено, що питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
За змістом ч. ч. 2, 3 ст. 325-1 КУпАП виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушника до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Відповідно ст. 325-2 КУпАП, строк виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконує призначену йому суспільно корисну працю. Суспільно корисні роботи виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми не більше двох годин на день.
Як зазначено в п. 15.1 Порядку однією з підстав припинення виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт та зняття правопорушника з обліку є наявність підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення.
З повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 04.11.2022 року вбачається, що ОСОБА_1 призваний на військову службу під час загальної мобілізації з 21.07.2023 року.
У зв'язку із введенням Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 воєнного стану та його продовженням, перебуванням ОСОБА_1 на військовій службі за мобілізацією та проходження ним військової служби, відсутності у нього об'єктивної можливості для відбування стягнення у виді суспільно корисних робіт, призначених судом, фактично є обставиною, що унеможливлює виконання постанови суду. Крім того, виконавче провадження припинено в зв'язку з поверненням виконавчого листа стягувачу за заявою стягувача.
Враховуючи вищевикладене, виходячи з неможливості виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 у виді суспільно-корисних робіт, з об'єктивних і незалежних від правопорушника підстав, а також зважаючи на відсутність законодавчо визначеного механізму врегулювання питання щодо заміни правопорушнику адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт будь-яким іншим стягненням, суд вважає за необхідне припинити виконання постанови Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 10.09.2019 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді 120 (ста двадцяти) годин суспільно корисних робіт.
Керуючись ст. ст. 31-1, 304, 325-1, 325-2 КУпАП, суддя
Подання начальника Олександрійського РВ №1 філії ДУ «Центр пробації» в Кіровоградській області задовольнити.
Припинити виконання постанови Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 10.0.2019 року та звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від відбування стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В.Авраменко