Справа № 404/8392/24
Номер провадження 3/404/3011/24
02 грудня 2024 року суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Антипова Ірина Леонідівна, за участю прокурора Солопова В.Ю., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків - не вказано, працюючого начальником караулу 29 ДПРЧ 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Кіровоградській області капітаном служби цивільного захисту, проживаючого по АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.4 ст.172-6 КУпАП,
Відповідно до витягу із наказу Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області від 29.06.2021 № 112 «Про кадрові питання», капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника караулу 29 державної пожежно-рятувальної частини Управління ДСНС України у Кіровоградській області призначено начальником караулу 29 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області з 01 липня 2021 року.
При цьому 13.05.2016 та 10.10.2018 ОСОБА_1 під підпис ознайомлений з попередженнями про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень та інструктажем з основних положень Закону України «Про запобігання корупції»
Відповідно до п. 6 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі - Положення № 593) ОСОБА_1 відноситься до начальницького складу, тобто є особою, уповноваженою на виконання функцій держави, на яку поширюються дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно з пунктами 6, 15 Положення № 593, на начальника караулу 29 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області, капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу, служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, особи які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України.
Довідкою про доходи за підписом начальника 1 ДПРЗ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області встановлено, що ОСОБА_1 за основним місцем роботи за 2023 рік нарахована заробітна плата у сумі 441113 грн 05 коп.
Актовим записом про шлюб від 02.08.2014 № 30 встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрував шлюб з ОСОБА_2 , яка змінила прізвище на « ОСОБА_1 ».
Згідно ст. 3 Сімейного кодексу України, сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Також, відповідно до ст. 1 Закону близькі особи - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до витягу із наказу Головного управління національної поліції в Кіровоградській області від 14.01.2021 № 9о/с «По особовому складу», капітана поліції Німченко Ольгу Володимирівну , призначено старшим інспектором сектору кадрового забезпечення Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області з 18 січня 2021 року.
Довідкою про доходи за підписом начальника УФЗБО ГУНП в Кіровоградській області встановлено, що ОСОБА_4 за основним місцем роботи за 2023 рік нарахована заробітна плата у сумі 464979 грн 17 коп.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) ОСОБА_1 , 15.02.2024 о 18:12 подав щорічну Декларацію та у розділі «11. Доходи, у тому числі подарунки» не зазначив джерело доходу, вид доходу та розмір (вартість) грн своєї дружини, яка згідно поданої нею декларацією за 2023 рік становить 464979 грн, якій нарахована заробітна плата у 2023 році за основним місцем роботи - старший інспектор сектору кадрового забезпечення Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області; 1439 грн, вартість дарунків, якщо їх вартість не перевищує встановленого розміру мін. зар.плати - Кіровоградська міська організація профспілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України професійної спілки органів внутрішніх справ України; 1700 грн, виплати чи відшкодування, які здійснюються професійними спілками своїм членам - Кіровоградська міська організація профспілки атестованих працівників органів внутрішніх справ України професійної спілки органів внутрішніх справ України.
Таким чином, суб'єкт декларування ОСОБА_1 у розділі 11 Декларації зазначив недостовірні відомості, у розмірі 464979 грн, чим не дотримав вимоги ч. 1 ст. 46 Закону.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за цією статтею за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно майна або іншого об'єкт а декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2024 становив 3028,00 грн.
Враховуючи викладене, відповідальність за ч. 4 ст. 172-6 КУпАП настає у випадку подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що має вартість, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 302 800,00 до 1 514 000,00 гривень.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 № 252/23 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Поряду заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, затверджено «Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Порядок).
Суб'єкт декларування ОСОБА_1 при поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік підтвердив достовірність вказаних відомостей та був обізнаний з наслідками за подання недостовірних відомостей у декларації, правом подати виправлену декларацію скористався, однак також не зазначив дохід своєї дружини.
Вказане вище свідчить, що суб'єкт декларування ОСОБА_1 не вжив заходів для відображення у поданій 15.02.2024 18:12 щорічній декларації за 2023 рік достовірної інформації, яка підлягає декларуванню у розділі 11.
Таким чином, начальник караулу 29 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області капітан служби цивільного захисту ОСОБА_1 при подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік не зазначив джерело доходу, вид доходу та розмір (вартість) своєї дружини ОСОБА_4 чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.4 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У суді ОСОБА_1 визнав усі обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, але пояснив, що з дружиною не перебуває в шлюбних відносинах, проживає з батьками. На неодноразове прохання дружини повідомити йому інформацію про доходи, вона відповідала відмовою. В декларації він вніс дані, що «Член сім'ї не надав інформацію», але це не відобразилось. Пізніше він намагався внести зміни. Просив закрити провадження у справі, у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується: протоколом №27/2024 року про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією; повідомленням Національної поліції України Департаменту внутрішньої безпеки; витягом з Наказу від 29.06.2021 року; попередженням; попередженням про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень; копією витягу з реєстру територіальної громади; копією Присяги особового складу органів та підрозділів цивільного захисту; довідкою про доходи №38;довідкою Головного управління ДСУНС у Кіровоградській області; копією Наказу №9о/с від 14.01.2021 року; довідкою про доходи ОСОБА_4 ; довідкою Управління кадрового забезпечення ГУНП в Кіровоградській області; послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» відносно ОСОБА_1 ; копією декларації ОСОБА_1 ; копією декларації ОСОБА_5 .
Наведені докази узгоджуються між собою, є належними та допустимими, у своїй сукупності підтверджують обставини, встановлені в суді.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з вимогами ст.245, 252, 280, 283 КУпАП України при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, зокрема підлягають з'ясуванню питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Водночас рішення приймається на підставі доказів, долучених у суді й оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 був суб'єктом декларування у розумінні та відповідно до п.п. «д» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» , згідно з яким суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України та суб'єктом, на якого поширюється і поширювалася дія цього Закону.
При цьому ОСОБА_1 під підпис ознайомлений з попередженням про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень та інструктажем з основних положень Закону України «Про запобігання корупції».
Тому ОСОБА_1 як начальник караулу 29 ДПРЧ 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Кіровоградській області капітан служби цивільного захисту був зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2023 роки.
Щодо доводів ОСОБА_1 про те, що він не проживає з дружиною, яка відмовила у наданні йому інформації про майно суд відхиляє.
Як вбачається із Роз'яснень НАЗК від 13.11.2023 року №4, п. 56 зазначено, якщо член сім'ї відмовляє у наданні інформації у полях форми декларації обирати функцію «Член сім'ї не надав інформацію». Окрім того дружина ОСОБА_4 як суб'єкт декларування подавала відповідну декларацію 06.03.2024 року, яка була у публічному доступі, однак вказаним ОСОБА_1 не скористався.
Доводи, про які зазначає ОСОБА_1 не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.
Вказане вище свідчить, що суб'єкт декларування ОСОБА_1 не вжив заходів для відображення у щорічній декларації за 2023 рік достовірної інформації, яка підлягає декларуванню у розділі 11.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону, упродовж 30 днів після подання декларації суб'єкт декларування має право подати виправлену декларацію.
Таким чином ОСОБА_4 мав об'єктивну можливість ознайомитися з відомостями публічної частини реєстру декларацій, в частині відомостей про доходи його дружини, та у встановлені 30 денні строки подати виправлену декларацію.
Крім того, 30.08.2024 року працівниками поліції за місцем роботи ОСОБА_1 спрямовано запит на відповідні відомості, на який направлено відповідь 03.09.2024 року. В подальшому 02.09.2024 року ОСОБА_1 направлено в чат особистого кабінету НАЗК повідомлення, згідно якого 30.08.2024 року він помітив що в пункті 11 декларації не відображено дохід його дружини та просить надати відповідь як діяти в даній ситуації.
05.09.2024 року ОСОБА_1 у даний чат особистого кабінету НАЗК повідомлення направив повідомлення зі сформованою 05.09.2024 року довідкою щодо доходів його дружини за 2024 рік. Варто зауважити, що дана довідка формується за допомогою особистого кабінету платника податків, вхід до якого здійснюється за допомогою ЄЦП користувача. Таким чином, дано довідка, з урахуванням нормативних документів щодо використання ЄЦП була сформовано його дружиною, фактично за 2 дні, незважаючи на факт складних відносин та неодноразову відмову в наданні відомостей.
Відповідно до Наказу НАЗК № 252/23 08.11.2023 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Форма), та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Порядок)» затверджені останні.
Відповідно до п. 1 р. 1 Порядку, цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація).
Згідно до п.3 р.2 Порядку, суб'єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.
З вказаним Порядком ОСОБА_1 ознайомився 15.02.2024 року, про що свідчить послідовність дій користувача, наявна в матеріалах.
Згідно до п. 4 р. 2 Порядку, після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації. Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.
Згідно до п. 5 р. 2 Порядку, суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Таким чином, перед підписанням декларації суб'єкт декларування повинен перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації та вразі неточності може самостійно виправити недоліки або ж подати виправлену декларацію. Ані в декларації ані у виправленій декларації відсутні відомості про доходи останнього.
Згідно до п. 5 р. 2 Порядку, у разі відмови члена сім'ї суб'єкта декларування надати будь-які відомості чи їх частину для заповнення декларації суб'єкт декларування зобов'язаний зазначити про це в декларації, обравши позначку «Член сім'ї не надав інформацію» та відобразивши в ній всю відому йому інформацію про такого члена сім'ї та об'єкти декларування, які належать йому на будь-якому праві.
Поважних причин, які б перешкоджали поданню Декларації з достовірними відомостями, під час розгляду справи не встановлено.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, а його дії підпадають під ознаки правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-6 КУпАП, оскільки він,
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який вину не визнав, вважаю, що ОСОБА_1 слід піддати адміністративному стягненню у виді мінімального штрафу у межах санкції ч.4 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП та ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст.33, 40-1, 172-6, 283, 284, 285 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.4 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 605 грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення через Кіровський районний суд м.Кіровограда.
Суддя Кіровського районного
суду м. Кіровограда І.Л. Антипова