Постанова від 08.11.2010 по справі 2-а-7963/10/2270

Копія

Справа № 2-а-7963/10/2270

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2010 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-судді

суддівСалюка П.І.

Ковальчук О.К.

Блонського В.К.

при секретаріРозумняк О.В.

за участі:

представника позивача:

представників відповідача:ОСОБА_5

Тимчишиної І.М., Кліпановської А.Л., Бакликової Г.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > кандидата в депутати до Хмельницької обласної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 34 ОСОБА_9 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача < 3-тя особа > до Летичівської районної виборчої комісії Хмельницької області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа > про визнання протиправною і скасування постанови Летичівської районної виборчої комісії № 72 від 04.11.2010 року та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.11.2010 року кандидат в депутати до Хмельницької обласної ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 34 ОСОБА_9 звернувся в суд з позовом до Летичівської районної виборчої комісії Хмельницької області про визнання протиправною і скасування постанови Летичівської районної виборчої комісії № 72 від 04.11.2010 року та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач після проведення виборів подав скаргу на рішення дільничних виборчих комісій з проханням здійснити перерахунок голосів, в задоволені якої йому було відмовлено.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити та надав пояснення, що на його думку, під час проведення виборів були допущені на дільницях порушення, які вплинули на результат виборів при здійсненні підрахунку голосів.

Представники відповідача - Летичівської районної виборчої комісії Хмельницької області, в судовому засіданні адміністративний позов не визнали та надали заперечення де просять відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх зв'язку та сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволення на підставі наведеного нижче.

В судовому засіданні встановлено, що позивач зареєстрований як кандидат в депутати до Хмельницької обласної ради в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 34 на виборах, що підтверджується копією постанови №38/6 від 02.10.10 року.

Позивач звернувся до відповідача із скаргою на рішення дільничних виборчих комісій у одномандатному виборчому окрузі № 34 по підрахунку голосів виборців, та просив зобов'язати провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №10002,10004,10006,10013,10019,10020,10021,10022,10023,10024,10025,10034 які розташовані на території Летичівського регіону.

За результатами розгляду вказаної скарги ОСОБА_9 комісія прийняла постанову №72 від 04.11.2010 року якою вирішила не надавати позивачу строку на усунення недоліків і відмовити в перерахунку голосів по причині безпідставної, недоведеної та необґрунтованої вимоги мотивуючи тим, що при поданні скарги порушено частину другу статті 87 ( скарга не подана у кількості, яка дорівнює кількості суб'єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі), відсутні докази та враховуючи те, що на усунення недоліків та часу на отримання відповіді про належне повідомлення всіх суб'єктів даного оскарження, унеможливлює виконання статті 77 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Судом встановлено, що в наданій позивачем копії примірника протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №10002 в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №34 - відсутні підписи заступника голови, секретаря та іншими членів дільничної виборчої комісії.

Відповідно п. 5 ст. 72 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (далі Закон) кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії. Член дільничної виборчої комісії, присутній на засіданні дільничної виборчої комісії, зобов'язаний підписати протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. В разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення.

В протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №10004 в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №34 - зазначена, в п. 4 протоколу, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені не співпадає з кількістю голосів виборців поданих за кожного кандидата. Так відповідно до протоколу виборцям видано 142 бюлетені, а по сумі відданих голосів за кандидатів та бюлетенів визнаних недійсними є лише 132 бюлетені, де ще десять бюлетенів в протоколі не зазначено, уточнюючий протокол складено не було, як передбачено ч. 7 ст. 72 Закону - якщо після підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці дільнична виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до нього шляхом складення нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".

В ході судового засідання встановлено, що протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №10019 в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №34 виданий лише через добу з моменту звернення позивача про його видачу, що є порушенням п. 8 ст. 72 Закону, яким передбачено, що кандидатам у депутати, кандидатам на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреним особам кандидатів, представникам та уповноваженим особам місцевих організацій партій, офіційним спостерігачам, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців, на їх прохання невідкладно видаються копії протоколу про підрахунок голосів виборців з відповідних місцевих виборів по відповідному виборчому округу. Про видачу копій протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, поданих на відповідних місцевих виборах у відповідному виборчому окрузі, складається акт за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Також, в ході дослідження доказів судом виявлено, що в п. 3 "кількість невикористаних виборчих бюлетенів", примірнику протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №10006 в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №34 є виправлення цифр та букв, що є грубим порушенням чинного законодавства, а саме п. 7 ст. 72 Закону який передбачає якщо після підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці дільнична виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до нього шляхом складення нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".

Вказані порушення також підтверджуються оглянутими в судовому засіданні оригіналами примірників протоколів отриманих іншим кандидатом в депутати, копії яких долучено до матеріалів справи.

Крім того, судом встановлено, що в наданих представником відповідача та оглянутих судом оригіналах примірників протоколів, які є предметом оскарження, виявлено розбіжності з наданими примірниками , цих же протоколів, виданими членам виборчої комісії.

Що стосується протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №10034 в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №34, то в судовому засіданні у суду виникли сумніви щодо вірності його складення, так як відповідач обґрунтованих заперечень на доводи позивача не надав.

Виявлені у судовому засідання порушення, які зазначенні вище, свідчать про те що протоколи дільничних виборчих комісій №10002, 10004, 10006, 10019, 10034 оформлені з порушенням чинного законодавства.

Крім цього, суд вважає що відповідачем в постанові № 72 від 04.11.2010 року необґрунтовано відмовлено позивачу в наданні строку на усунення недоліків допущених при поданні скарги, так як виявленні недоліки є незначними та могли бути усуненні в найкоротші терміни.

Аналізуючи всі докази у справі та пояснення в сукупності, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та доведений у судовому засіданні, а тому підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 158 -163, 172 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Летичівської районної виборчої комісії №72 від 04.11.2010 року.

Зобов'язати Летичівську районну виборчу комісію повторно перерахувати голоси виборців на виборчих дільницях №10002, 10004, 10006, 10019, 10034.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлено 08 листопада 2010 року

о 17 годині 40 хвилин. < Дата набрання законної сили >

Головуючий Суддя < для копії > Салюк П.І.

Судді Ковальчук О.К. Блонський В.К.

< Довідник >

"Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк