Копія
Справа № 2-а-4964/10/2270/13
28 вересня 2010 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіСалюка П.І.
при секретаріКовалю В.В.
за участі: представника
Славутської ОДПІХарламова А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом прокурора м. Нетішина в інтересах держави в особі Славутської об'єднаної державної податкової інспекції в особі Нетішинського відділення < 3-тя особа > до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 < 3-тя особа > про звернення стягнення податкового боргу на активи, -
Прокурор м. Нетішина в інтересах держави в особі Нетішинського відділення Слвутської ОДПІ Хмельницькій області звернувся до суду з адміністративним позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 про звернення стягнення податкової заборгованості на активи.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у ОСОБА_4 утворилась заборгованість перед Нетішинським відділенням Славутської ОДПІ за несплату податку з доходів фізичних осіб в сумі 173 946,24 грн., що підтверджується податковими повідомленнями - рішення № 0000751710 від 23.04.10 року на суму 167797,20 грн., №0002801700 від 18.05.2010 року на суму 233,30 грн.
ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Нетішинського відділення Славутської ОДПІ в Хмельницькій області про скасування податкового повідомлення - рішення від 23 квітня 2010 року № 0000751710/03773 та рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення податкового боргу від 19.05.2010 р. №25/24-026/4713
Свої позовні вимоги ОСОБА_4 обґрунтовує тим, що податкове повідомлення-рішення від 23 квітня 2010 № 0000751710/037773 підлягає скасуванню, оскільки прийняте не контролюючим органом, який не має на дані дії повноважень, а також оскільки порушена процедура пред'явлення податкового повідомлення - рішення. Також позивач вважає, що рішення №25/24-026/4713 від 19.05.2010 р. про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення податкового боргу підлягає скасуванню з підстав незаконності податкового рішення - повідомлення від 23 квітня 2010 року №0000751710/03773, на основі якого було прийняте відповідне рішення.
У зв'язку із тим, що справи №2а-4964/10/2270/13 та №2а-5168/10/2270/17 пов'язані між собою, особи, що беруть участь у справах і докази в обох позовах одні й ті самі, а вимоги є зустрічними, а також врахувавши клопотання ОСОБА_4 про зупинення провадження по адміністративній справі 2-а-4964/10/2270/13 до вирішення питання по адміністративній справі 2-а-5168/10/2270/2 та клопотання представника Нетішинського відділення Славутської ОДПІ у Хмельницькій області про об'єднання в одне провадження вищевказаних справ - суд об'єднав справи в одне провадження ухвалою від 11.09.2010 року.
Представник Нетішинського відділення Славутської ОДПІ у Хмельницькій області в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав повністю, проти позову ОСОБА_4 заперечував та надав письмові заперечення.
ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, хоч був належним чином повідомлений про час та дату слухання справи, заперечень на позов не надав.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 зареєстрований приватним підприємцем з 02 листопада 2005 року, про, що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи підприємця, яке видане виконавчим комітетом Нетішинської міської ради.
На підставі направлення від 02.04.2010 року № 17, виданого Нетішинським відділенням Славутської ОДПІ у Хмельницькій області, проведено виїзну планову документальну перевірку фінансово-господарської діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства законодавства за період з 01.07.08 р. по 31.12.09 р. відповідно до затвердженого плану.
Направлення ОСОБА_4 вручене під розписку 02.04.2010 року, в присутності якого проводилася перевірка з 02.04.2010 року по 16.04.2010 року.
За результатами перевірки працівниками Нетішинського відділення Славутської ОДПІ у Хмельницькій області було складено акт № 447/171-2525019756, в якому встановлено ряд порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктом господарювання, а саме пп.3.1.1 п.3.1, ст.3, пп.7.4.1.та пп.7.4.5 п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті якого донараховано ПДВ в сумі 111864,80 грн.
На підставі вищевказаного акту, Нетішинським відділенням Славутської ОДПІ у Хмельницькій області винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "Р" № 0000751710/03773 від 23.04.2010 р. на суму 167797,20 грн., яке є предметом спору даного адміністративного позову.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до пункту 17.1.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Станом на 24.06.2010 року заборгованість із сплати податків фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 складає 173946,24 грн., яка підтверджується розрахунком заборгованості, особовими картками ФОП ОСОБА_4., податковим повідомленням-рішенням форми "Р" №0000751710/03773 від 23.04.2010 року, корінцями першої податкової вимоги №1/5 від 20.01.2010 та другої податкової вимоги № 2/70 від 24.02.2010 року, корінцем податкового повідомлення-рішення форми "Ш" №002801700/0 від 18.05.2010 року та деклараціями, поданими платником податків за січень - квітень 2010 року.
Відповідно до п.6.1. ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами" у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Прийняте за результатами документальної перевірки податкове повідомлення - рішення від 23.04.10 р. № 0000751710/03773 за формою, змістом та строком вручення платнику податків повністю відповідає наведеним вище нормам законодавства, Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 № 253 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за № 567/5758, та в межах повноважень згідно Положення про Нетішинське відділення Славутської ОДПІ.
Згідно п.1.10 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181 податкова вимога - письмова вимога податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Якщо контролюючий орган, що провів процедуру узгодження суми податкового зобов'язання з платником податків, не є податковим органом, такий контролюючий орган надсилає відповідному податковому органу подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, а також розрахунок його розміру, на підставі якого податковий орган надсилає податкові вимоги.
Податкові вимоги мають містити крім відомостей, передбачених підпунктом 6.2.3 цієї статті, посилання на підстави їх виставлення; суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу. Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Перша від 20 січня 2010 р. № 1/5 та друга від 24 лютого 2010р. № 2/70 податкові вимоги були сформовані виключно за узгодженими сумами податкових зобов'язань, несплачених податковою інспекцією в установлені строки, в автоматичному режимі на підставі облікових даних з карток особових рахунків, що і являється підставою для їх видання.
Визначене після вручення другої податкової вимоги згідно податкового повідомлення - рішення від 23.04.10 р. № 0000751710/03773 податкове зобов'язання, являється новоствореним, а оскільки борг, зазначений у другій податковій вимозі не був погашений і тому вона не являється відкликаною, нові перша та друга податкові вимоги на узгоджене зобов'язання згідно податкового повідомлення - рішення №0000751710/03773 не надсилались, оскільки їх формування у таких випадках не передбачено.
Відповідно до пп. 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.
Відповідно до вимог Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181 ОСОБА_4 були надіслані перша та друга податкові вимоги про необхідність термінового погашення узгоджених податкових зобов'язань та застережено, що у разі несплати у 30-денний термін до суду буде подана позовна заява про звернення стягнення податкового борг на належні ОСОБА_4 активи однак відповідач не сплатив заборгованість у сумі 173946,24 грн. Заступником начальника Нетішинського відділення Славутської ОДПІ було винесене рішення № 25/24-026/4713 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення податкового боргу.
Судом встановлено, що докази які знаходяться у справі вказують на те, що під час здійснення господарської діяльності ОСОБА_4 було вчинено порушення чинного законодавства, а саме фінансово - грошові операції між ТОВ "Моноліт-Спецрембуд", ФОП ОСОБА_4 та ТОВ "Сварог - Агробуд" не проводились, товарний характер, виконання робіт та послуг документально не підтверджено.
Доводи ОСОБА_4 в позовні заяві є не обґрунтованими і не доведеними, так як ним до позовної заяви не надано жодних доказів які б спростовували твердження податкової інспекції.
Задоволення позову Нетішинського відділення Славутської ОДПІ у Хмельницькій області виключає повністю задоволення позову ОСОБА_4, а тому, в позові ОСОБА_4 слід відмовити в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами", ст.ст. 69-72, 76,79, 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Прокурора м. Нетішина в інтересах держави в особі Славутської об'єднаної державної податкової інспекції в особі Нетішинського відділення до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про звернення стягнення податкового боргу на активи - задоволити.
Звернути стягнення податкового боргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 в сумі 173946 грн. 24 коп. (сто сімдесят три тисячі дев'ятсот сорок шість грн. 24 коп.) на належні відповідачу активи.
В задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції в особі Нетішинського відділення про скасування податкового повідомлення - рішення №000751710/03773 від 23 квітня 2010 року та рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення податкового боргу від 19.05.2010 року №25/24-026/4713 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Повний текст постанови виготовлено 04 жовтня 2010 року
< чи набрала законної сили > < Дата набрання законної сили >
Суддя< для копії >< Суддя >
"Згідно з оригіналом" СуддяП.І. Салюк