Справа №: 148/2548/24
04 грудня 2024 року м. Тульчин
Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Саламаха О.В. розглянув матеріали, що надійшли з Тульчинського РВП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає, за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючої, за ч. 2 ст. 184 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 032040 від 25.10.2024, ОСОБА_1 25.10.2024 о 14:30 год, за місцем проживання перебувала в п'яному вигляді (різкий запах з порожнини рота, мала нестійку ходу, нечітку мову, що унеможливлювало належним чином виконувати передбачені законодавством обов'язки по забезпеченню умов життя дитини ОСОБА_2 , 2013 року народження, чим порушила вимоги ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. 184 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася.
Після надходження справи до Тульчинського районного суду Вінницької області, були вжиті заходи щодо повідомлення останньої про день, час та місце розгляду справи через надсилання смс-повідомлення та шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на офіційному сайті "Судова влада України".
Судом вжито усіх заходів для належного повідомлення ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи, однак остання не зважаючи на достовірну обізнаність про наявність справи щодо неї у Тульчинському районному суді Вінницької області, не вживала будь-яких заходів, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження.
Дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про вчинення адміністративного правопорушення (а.с. 3), пояснення (а.с. 3), акт обстеження умов проживання від 25.10.2024 (а.с. 4), копію постанови Тульчинського районного суду Вінницької області від 21.08.2024 (а.с. 5, 6), суд встановив наступне.
Частиною 2 статті 184 КУпАП, встановлено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП, передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Жодних доказів пов'язаних з ухиленням останньої від виконання батьківських обов'язків, посадовою особою органу поліції, що склала протокол, не зібрано, та зазначено лиш в протоколі, що ОСОБА_1 25.10.2024 о 14:30 год, за місцем проживання перебувала в п'яному вигляді (різкий запах з порожнини рота, мала нестійку ходу, нечітку мову, що унеможливлювало належним чином виконувати передбачені законодавством обов'язки по забезпеченню умов життя дитини ОСОБА_2 , 2013 року народження, чим порушила вимоги ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства». Жодних доказів про перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння, наприклад проведення медичного обстеження на стан сп'яніння, матеріал справи не містить.
Крім того, згідно акту обстеження умов проживання від 25.10.2024, в будинку наявні продукти харчування, в наявності була приготовлена їжа, є достатній запас продуктів харчування, дитина забезпечена окремою кімнатою у якій наявні: диван, стіл, крісло, ліжко, наявне канцелярське приладдя для навчання, сезонний одяг відповідає віку дитини.
Згідно ч. 1 ст. 184 КУпАП, суд прийшов до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, так як, наданими доказами не доведено вини останньої, у невиконанні батьківських обов'язків.
Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У справах «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011 та «Барбера, Мессеге і Ябардо проти Іспанїї» від 06.12.1998 Європейський Суд з прав людини зазначив, що «суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою».
У відповідності до п. 4.2 рішення Конституційного суду України № 23-рп/2010 від 22.12.2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, враховуючи викладене, наявні матеріали справи, суд дійшов висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, у зв'язку з чим, провадження у справі слід закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 23, 33, 40-1, ч. 1 ст. 184, 247, 283, 287, 289 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченогоч. 1 ст. 184 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Тульчинський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: