Постанова від 04.12.2024 по справі 620/10377/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/10377/24 Суддя (судді) першої інстанції: Оксана ТИХОНЕНКО

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2024 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чаку Є.В.,

суддів: Єгорової Н.М. , Коротких А.Ю.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ), в якому просив:

-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за серпень, вересень, жовтень, листопад 2022 року включно у розмірі збільшеної до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах;

-зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду відповідно до Постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за серпень, вересень, жовтень, листопад 2022 року включно у розмірі збільшеної до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням раніше виплачених сум.

Чернігівський окружний адміністративний суд рішенням від 08 жовтня 2024 року відмовив у задоволенні позову у повному обсязі.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов. На думку апелянта, рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного (в порядку письмового) позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.06.2019 по 24.11.2023 проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ).

14.06.2024 адвокат позивача подав до НОМЕР_2 прикордонного загону адвокатський запит, у якому зокрема просив надати:

- відомості про нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2022 по дату звільнення з наданням розрахункових листів;

- детальну інформацію про нарахування ОСОБА_1 додаткової винагороди у відповідності Постанови КМУ №168 від 28.02.2022.

В листі від 21.06.2024 у відповідь на адвокатський запит відповідач надав витяги з журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 та розрахункові листи.

Згідно розрахункових листів за серпень 2022 року - листопад 2022 року, позивач в серпні-листопаді 2022 року отримував щомісяця винагороду в розмірі 30000,00 грн, передбачену Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

У витягу з журналу службово-бойових дій вказано дату ведення бойових дій, час бойових дій, а також ПІБ військовослужбовців, а саме:

-01.08.2022 по 31.08.2022, час бойових дій - 00.00-00.00, відповідно до бойового розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №616ДСК-ОКП від 21.07.2022 персонал відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б) в період з 01.08.2022 по 31.08.2022 у складі: ….., старший сержант ОСОБА_1 ;

-01.09.2022 по 30.09.2022, час бойових дій - 00.00-00.00, відповідно до бойового розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №616ДСК-ОКП від 21.07.2022 та №1280 ДСК від 19.09.2022 персонал відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б) в період з 01.09.2022 по 31.09.2022 у складі: ….., старший сержант ОСОБА_1 ;

- 01.10.2022 по 31.10.2022, час бойових дій - 00.00-00.00, відповідно до бойового розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №1280 ДСК від 19.09.2022 та 1692 від 25.10.2022 персонал відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (тип Б) в період з 01.10.2022 по 31.10.2022 у складі: ….., старший сержант ОСОБА_1 .

Також у витягу з журналу (службово-бойових) дій вказано про застосування підрозділів прикордонного загону в охороні (обороні) державного кордону або ведення бойових дій на підставі бойового розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 29.11.2022 №2126 ДСК. Мета застосування - прийняття участі в стабілізаційній операції та ведення оборонних дій, термін застосування з 20.00 30.11.2022 до окремого розпорядження. Вказано ПІБ військовослужбовців, зокрема старшого сержанта ОСОБА_1

01.07.2024 адвокат позивача подав до НОМЕР_2 прикордонного загону адвокатський запит, у якому просив повідомити причини, з яких ненараховано додаткову винагороду у збільшеному розмірі до 100 000 грн. з розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях ОСОБА_1 у серпні, вересні, жовтні та листопаді 2022 року, а також січні 2023 року. Крім того просив нарахувати та виплатити додаткову винагороду у повному обсязі.

В листі від 10.07.2024 у відповідь на адвокатський запит відповідач зазначив, що відомостями з журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( тип Б) НОМЕР_2 прикордонного загону та з рапортів начальника підрозділу, які надійшли до управління прикордонного загону, не підтверджено безпосередню участь ОСОБА_2 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, під час безпосереднього перебування в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів (в серпні, вересні, жовтні та листопаді 2022 року). Отже у прикордонного загону відсутні підстави для включення військовослужбовця до наказів про збільшення додаткової винагороди до 100 000 грн у розрахунку на місяць в серпні, вересні, жовтні та листопаді 2022 року.

Позивач вважаючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) в порушення вимог чинного законодавства не нарахував та не виплатив додаткової винагороди, як військовослужбовцю, який приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за серпнь, вересень, жовтень та листопад 2022 року, звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно із ч. 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (ч. 4 ст. 9 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 р., у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 р. строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_4 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 р., № 259/2022 від 18.04.2022 р., № 341/2022 від 17.05.2022 р., № 573/2022 від 12.08.2022 р., № 757/2022 від 07.11.2022 р. та № 58/2023 від 06.02.2023 р., строк дії воєнного часу продовжувався.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 р. прийнята постанова № 168, пунктом 1 якої встановлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування, застосовується з 24.02.2022 р.

Постановами Кабінету Міністрів України № 350 від 22.03.2022 р., № 754 від 01.07.2022 р., № 1066 від 27.09.2022 р., № 1146 від 08.10.2022 р. до вказаної постанови № 168 від 28.02.2022 р. внесені відповідні зміни та доповнення.

З метою виконання вимог Постанови № 168 та з метою врегулювання виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168».

У п.1 Наказу №392-АГ передбачено, що військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби. Додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах: 1) бойового наказу (бойового розпорядження); 2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); 3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах (п. 4 Наказу №392-АГ).

Для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання і завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця. У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу (п. 5 Наказу №392-АГ).

Згідно п. 11 Наказу №392-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України. Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів). До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу (п. 12 Наказу №392-АГ).

Отже, підставою для виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, є відповідні накази командирів (начальників) на підставі документального підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів.

Колегія суддів зазначає, що у листі від 10.07.2024 відповідач зазначив, що відомостями з журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( тип Б) НОМЕР_2 прикордонного загону та з рапортів начальника підрозділу, які надійшли до управління прикордонного загону, не підтверджено безпосередню участь ОСОБА_2 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, під час безпосереднього перебування в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів (в серпні, вересні, жовтні та листопаді 2022 року). Отже у прикордонного загону відсутні підстави для включення військовослужбовця до наказів про збільшення додаткової винагороди до 100 000 грн у розрахунку на місяць в серпні, вересні, жовтні та листопаді 2022 року.

Згідно наказів Адміністрації Держприкордонслужби України №392, 628, довідка щодо безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії видається тільки відрядженим військовослужбовцям.

Колегія суддів зазначає, що у матеріалах справи відсутні та до апеляційної скарги позивачем не надано жодних доказів щодо виконання ним, у спірному періоді, безпосередніх бойових дій чи заходів з безпосередньої відсічі і стримуванні збройної агресії в період перебування безпосередньо в районах ведення бойових дій.

Суд першої інстанції правильно зазначив, що наявним у матеріалах справи витягом з журналу бойових (службово - бойових) дій не підтверджується участь позивача у спірний період у бойових діях.

Фактично у витягу з журналу службово-бойових дій вказано, що позивач за період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, 01.10.2022 по 31.10.2022 провів 00.00-00.00 годин бойових дій. Окремо у витягу з журналу (службово-бойових) дій вказано про застосування з 20.00 30.11.2022 підрозділів прикордонного загону в охороні (обороні) державного кордону або ведення бойових дій на підставі бойового розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 29.11.2022 №2126 ДСК.

Враховуючи вище викладені обставини колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки за період серпень, вересень, жовтень, листопад 2022 року не підтверджено безпосередню участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

При цьому колегія суддів погоджується з доводами апелянта про те, що судом першої інстанції у рішенні вказано неточну інформацію стосовно того, що позивачу за вересень 2022 року було проведено виплату додаткової винагороди, оскільки наявними у матеріалах справи розрахунковими листами підтверджується, що позивач в серпні-листопаді 2022 року отримував щомісяця винагороду в розмірі 30000,00 грн, передбачену Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Разом з тим колегія суддів вважає, що вказані обставини не впливають за загальний результат вирішення даної справи.

Аналізуючи всі доводи апелянта, колегія суддів приймає до уваги висновки, викладені в рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.

Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і апелянт не довів тих обставин, на які він посилається, а судом першої інстанції повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2024 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя: Є.В. Чаку

Судді: Н.М. Єгорова

А.Ю. Коротких