Постанова від 05.12.2024 по справі 420/10926/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/10926/24

Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О.А.

Дата і місце ухвалення 12.09.2024 р., м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді - доповідача - Шеметенко Л.П.

судді - Градовського Ю.М.

судді - Турецької І.О.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління Національної поліції в Одеській області, ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якому позивач просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не включення виплаченої індексації грошового забезпечення, доплати за службу у нічний час, додаткові доплати за роботу під час карантину, додаткової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року за безпосередню участь у бойових діях в довідку грошового атестату №245 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарних місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подаються для призначення пенсії;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області нову довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, індексації грошового забезпечення, доплати за службу у нічний час, додаткові доплати за роботу під час карантину, додаткова винагорода згідно постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року за безпосередню участь у бойових діях, за останні 24 календарних місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу з зазначенням розміру індексації грошового забезпечення, доплати за службу у нічний час, додаткові доплати за роботу під час карантину, додаткова винагорода згідно постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року за безпосередню участь у бойових діях за період з грудня 2020 року по листопад 2022 року включно.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не включення виплаченої індексації грошового забезпечення до грошового атестату ОСОБА_1 , який відповідно до п. 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 підготував відповідний підрозділ фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області внести зміни до грошового атестату ОСОБА_1 , який відповідно до п. 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 підготував відповідний підрозділ фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України із включенням виплаченої індексації ОСОБА_1 та направити його до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, Головне управління Національної поліції в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій посилається на те, що рішення суду в оскаржуваній частині ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим, просить скасувати оскаржуване рішення в частині задоволення позовних вимог.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги Головне управління Національної поліції в Одеській області зазначає про те, що суд першої інстанції безпідставно вийшов за межі позовних вимог, оскільки позивач просив про включення індексації грошового забезпечення в довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, а не до грошового атестату. Апелянт вказує, що індексація грошового забезпечення не має постійного (систематичного, щомісячного) характеру, не є додатковим видом грошового забезпечення, не є об'єктом нарахування ЄСВ, відповідно не має бути включеною до складу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, доплати за службу у нічний час, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій посилається на те, що рішення суду в оскаржуваній частині ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, а висновки суду прямо суперечать обставинам справи, тому просить скасувати оскаржуване рішення у відповідній частині та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити адміністративний позов в частині включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, доплати за службу у нічний час.

В обґрунтування доводів своєї апеляційної скарги позивач зазначає, що він проходив службу на посаді старшого інспектора-чергового чергової частини відділення поліції, при цьому згідно посадової інструкції вказана посада передбачає несення служби виключно у складі добового наряду чергової частини, мало постійний характер і оплачувалося шляхом подачі до 15 числа кожного місяця графіка виходу на службу. Апелянт вважає, що судом не прийнято до уваги, що доплата за несення служби у нічний час мала постійний характер, виплачувалася щомісячно і з неї було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, при цьому затримки у виплаті доплати за несення служби у нічний час виникали виключно з вини відповідача, що підтверджується рішенням суду по справі №420/4530/23.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Вислухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, наказом №1869 о/с начальника ГУ Національної поліції в Одеській області від 30.11.2022 року підполковника поліції ОСОБА_1 старшого інспектора-чергового чергової частини відділення поліції №1 Одеського районного управління поліції №2 ГУ Національної поліції в Одеській області звільнено зі служби в поліції на підставі п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» № 580-ІІІ за станом здоров'я (через хворобу) з 01 грудня 2022 р.

З наданих до суду витягів з розрахунково-платіжних відомостей по грошовому забезпеченню ОСОБА_1 , судом встановлено, що у період з грудня 2020 року по грудень 2022 року позивачу нараховувались та виплачувались, зокрема:

- додаткова доплата на період карантину (у грудні 2020 року, у липні 2021 року);

- індексація (у період грудень 2020 року - грудень 2022 року);

- додаткова винагорода за безпосередню участь в бойових діях відповідно до постанови КМУ №168 (у період березень 2022 року - вересень 2022 року, листопад 2022 року - грудень 2022 року);

- доплата за роботу у нічний час (у червні 2021 року, у серпні 2021 року, у жовтні 2021 року, у лютому 2022 року).

При цьому, у рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 року по справі №420/3851/23, яке набрало законної сили, встановлено, що листом від 31.01.2023 року № 14/B-46 Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Одеській області повідомило позивачу, що у зв'язку з ненадходженням асигнувань за програмою для виплат додаткових доплат позивачу не було нараховано та виплачено додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29.04.2020 за 2021 рік, окрім двох місяців: за січень 2021 р. у розмірі 6364,28 грн. і за частину лютого 2021 р. у розмірі 3829,55 грн., які були сплачені в липні 2021 року.

Судом встановлено, що:

- рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 року по справі №420/3851/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 додаткову доплату за службу в особливих умовах (період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №375 від 29.04.2020 за період з 01 березня 2021 року по 01 грудня 2021 року включно;

- рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.05.2023 року по справі №420/4530/23, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді доплати за службу у нічний час за період 2019 -2022 рік за 286 нічних змін, з урахуванням часткової сплати у червні 2021 року за службу у нічній час у сумі 766, 86 грн., у серпні 2021 у сумі 109,38 грн.; у жовтні 2021 року у сумі 770,15 грн., у лютому 2022 у сумі 397,31 грн.

На виконання рішення суду:

- по справі №420/4530/23 відповідачем 31.08.2023 року сплачено позивачу 7232,68 грн.;

- по справі №420/3851/23 відповідачем 28.03.2024 року сплачено позивачу 1304,70 грн.

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 з 02.12.2022 року призначена пенсія за вислугу років.

При обчисленні пенсії ОСОБА_1 враховано грошове забезпечення всього у сумі 13440,92 грн., з яких, зокрема, середньомісячну суму грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 6390,92 грн., в тому числі: надбавку за специфічні умови проходження служби 45% і премію 48,858%.

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо не включення виплаченої індексації грошового забезпечення, доплати за службу у нічний час, додаткові доплати за роботу під час карантину, додаткової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року за безпосередню участь у бойових діях в довідку грошового атестату № 245, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарних місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подаються для призначення пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, вирішуючи справу та частково задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, має бути включена сума виплаченої індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби, що передували звільненню, як передбачено Порядком №393. При цьому, суд виходив з того, що грошове забезпечення, з якого розраховується пенсія, з урахуванням сум індексації, зазначається в грошовому атестаті, а не в довідці про додаткові види грошового забезпечення.

Натомість, частково відмовляючи у задоволенні позовних вимог щодо доплати за службу у нічний час, суд першої інстанції виходив з того, що ця виплата не є щомісячною і не має систематичного характеру, її розмір не є фіксованим, а тому вона не є складовою грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

Переглядаючи справу в апеляційному порядку та надаючи оцінку рішенню суду першої інстанції в межах вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 102 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII) пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі у Національній поліції.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262 пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" визначено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

- відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Надаючи правову оцінку доводам апеляційної скарги відповідача, колегія суддів виходить з наступного.

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» містить відсилочну норму, колегія суддів дійшла висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення».

Як вбачається з матеріалів справи, під час проходження служби позивачу, зокрема у період грудень 2020 року - грудень 2022 року, щомісячно нараховувалася та виплачувалася індексація грошового забезпечення.

Таким чином, до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється розмір пенсії, має бути включена сума виплаченої індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби, що передували звільненню, як передбачено Порядком №393, що свідчить про необґрунтованість доводів апеляційної скарги відповідача у цій частині.

Аналогічна правова позиція була викладена у постановах Верховного Суду від 03.04.2019 у справі №638/9697/17, від 15.04.2019 у справі №522/9659/16-а, від 30.09.2019 у справі № 751/4349/16-а, від 30.12.2020 у справі №359/8843/16-а, від 08.02.2021 у справі № 820/4963/18, від 17.05.2021 у справі № 552/4951/17, від 26.08.2021 у справі №240/7853/19, та від 06.04.2023 у справі № 560/9664/21.

Крім того, відповідно до пункту 1 розділу ІХ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260, у разі переміщення по службі (переведення, відрядження, переходу), а також звільнення поліцейського зі служби в поліції орган поліції, ЗВО, орган, до якого був відряджений поліцейський, зобов'язаний виплатити йому належні види грошового забезпечення, про що зробити відповідні записи в грошовому атестаті за формою, визначеною у додатку 2 до цих Порядку та умов.

Згідно з п. 4 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:

1) грошовий атестат;

2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 4).

Як вірно зазначив суд першої інстанції, грошове забезпечення, з якого розраховується пенсія, з урахуванням сум індексації зазначається в грошовому атестаті, а не в довідці про додаткові види грошового забезпечення, яка згідно додатку 4 до Інструкції містить тільки відомості про суми надбавок та премію. Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відомості щодо нарахованої індексації підлягають врахуванню саме у грошовому атестаті, чим спростовуються доводи відповідача у цій частині.

Надаючи правову оцінку доводам апеляційної скарги позивача, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ст. 91 Закону №580-VIII особливий характер служби в поліції містить спеціальні умови для певних категорій поліцейських, такі як, зокрема, службу в нічний час.

Згідно п. 11 розділу II Порядку №260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цього Порядку та умов, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу.

Доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

З вказаних норм слідує, що така доплата не входить до встановленого ч.3 ст.43 Закону № 2262 переліку складових грошового забезпечення, що враховуються при обчисленні пенсії, оскільки її виплата здійснюється не щомісячно, має компенсаційний характер і пов'язана, як правило, з виконанням додаткових обов'язків.

Зазначений висновок, щодо невключення до складових грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія доплати за роботу у нічний час, узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 24 квітня 2019 року у справі № 266/2322/16-а, від 14 травня 2019 року у справі № 639/2222/17, від 21 серпня 2019 року у справі № 295/2765/17, від 12 вересня 2019 року у справі № 235/6160/16-а, від 16 вересня 2020 року у справі № 612/402/17 та від 24 грудня 2020 року у справі № 803/867/17.

При цьому, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.

У цьому контексті, колегія суддів наголошує, що в матеріалах справи відсутні докази, що доплата за службу в нічний час мала постійний характер та виплачувалась щомісячно.

Так, з наданих до суду витягів з розрахунково-платіжних відомостей по грошовому забезпеченню ОСОБА_1 за період з грудня 2020 року по грудень 2022 року позивачу нараховувалась та виплачувалась, доплата за роботу у нічний час (у червні 2021 року, у серпні 2021 року, у жовтні 2021 року, у лютому 2022 року).

Посилання апелянта на посадову інструкцію позивача, яка передбачає несення служби виключно у складі добового наряду чергової частини, колегія суддів оцінює критично, оскільки вказане не є беззаперечним підтвердженням систематичності виплати відповідної доплати.

Дійсно, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.05.2023 року по справі №420/4530/23, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Одеській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення у вигляді доплати за службу у нічний час за період 2019 -2022 рік за 286 нічних змін.

Водночас, судом у вказаній справі було встановлено факт невиплати доплати за службу у нічний час за відпрацьовані зміни, однак не було встановлено, що вказані доплати виплачувались щомісячно, а докази вказаного також відсутні у матеріалах даної справи. Більш того, апелянт визнає, що розмір вказаних виплат не був фіксованим, та фактично залежав від кількості відпрацьованих нічних змін у кожному місяці.

Крім того, апеляційний суд також враховує, що у межах даної справи дослідженню підлягає отримання позивачем вказаної доплати за період 2020-2022 рік, натомість у межах справи №420/4530/23 судом досліджувалось отримання позивачем доплат, починаючи з 2019 року.

Колегія суддів звертає увагу апелянта, що гарантованому у ч.2 ст. 77 КАС України обов'язку доказування суб'єктом владних повноважень правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності кореспондують вимоги ч.1 ст. 77 КАС України, згідно яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції зазначає, що висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для включення до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем виплат за роботу у нічний час є обґрунтованим, оскільки такі виплати мають компенсаційний характер, пов'язані, як правило, з виконанням додаткових обов'язків. Тобто, ці виплати не є щомісячними і не мають систематичного характеру, їх розмір не є фіксованим, а тому вони не є складовою грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.

З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно встановлено обставини у справі, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а наведені в апеляційних скаргах доводи не дають підстав для висновку про незаконність чи необґрунтованість судового рішення.

За таких обставин підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційних скарг не вбачається.

Керуючись ст.ст. 241, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління Національної поліції в Одеській області, ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.

Судове рішення складено у повному обсязі 05.12.2024 р.

Суддя - доповідач: Л.П. Шеметенко

Суддя: Ю.М. Градовський

Суддя: І.О. Турецька