П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
05 грудня 2024 р.м. ОдесаСправа № 400/8800/24
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Осіпова Ю.В.,
- Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу адвоката Хомич Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року, прийнятого в порядку письмового провадження суддею Ярощуком В.Г. у місті Миколаїв, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У вересні 2024 року адвокат Хомич Іван Олександрович в інтересах ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1 ) за допомогою системи «Електронний суд» подав до Миколаївського окружного адміністративного суду адміністративний позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - Відповідач, ГУ ПФУ в Миколаївській області) в якому просив суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9 118, 81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185), та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2022 року;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Миколаївській області понесені судові витрати за сплату судового збору.
На обґрунтування позову зазначено, що з 01.11.2020 року Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, яка була призначена 13.01.2021 року. При обчисленні розміру пенсії за віком було враховано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки в сумі 9 118, 81 грн.. На виконання вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV Відповідачем було проведено щорічний перерахунок (індексацію) щомісячних пенсійних виплат, а саме:
- з 01.03.2022 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року за № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) було нараховано індексацію в сумі 135 грн.;
- з 01.03.2023 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року за № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) було нараховано індексацію в сумі 100 грн.;
- з 01.03.2024 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року за № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) було нараховано індексацію в сумі 100 грн..
У червні 2024 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою, в якій просив повідомити про те, чи проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення, установленими Постановами № 118, № 168 та № 185 та листом № 11216-10181/Б-02/8-1400/24 від 19.07.2024 року Відповідач повідомив про те, що розмір пенсії розрахований відповідно до чинного законодавства, тому відсутні підстави для проведення перерахунку, оскільки при обчисленні пенсії було застосовано середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2018-2020 роки), в розмірі 9 118, 81 грн., що є більшим за розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії при проведенні її індексації відповідно до статті 42 Закону № 1058-ІV з 01.03.2022 року в сумі 6 186, 32 грн., з 01.03.2023 року в сумі 7 405, 03 грн. та з 01.03.2024 року в сумі 7 994, 47 грн., тому було встановлено лише щомісячно доплату в розмірі 135 грн., 100 грн. та 100 грн..
Однак, на переконання Позивача, Відповідачем не здійснено індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, передбаченого цими постановами, а саме: 1,14, 1,197 і 1,0796, а протиправно встановлено доплату до пенсії в сумі 135 грн., 100 грн., 100 грн. відповідно.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, адвокат Хомич І.О. в інтересах ОСОБА_1 звернувся до П'ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій вважає його таким, що винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, та без повного з'ясування усіх обставин, які мають значення для справи, тому просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення та винести нове судове рішення про задоволення позовних вимог.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, сторона не погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії Позивача згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 124 від 20.02.2019 року, проте, на думку скаржника, зазначена постанова Кабінету Міністрів України не підлягає застосуванню, оскільки остання суперечить частині 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за приписами якої для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії.
Враховуючи, що норми частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV та положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV, затвердженого Постановою № 124, регулюють одне і те ж коло відносин щодо індексації пенсійних виплат, однак не узгоджуються між собою, тому необхідно було керуватися висновками Великої Палати Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 року по справі № 520/15025/16-а, яка сформулювала правовий висновок, за яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи у національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
За таких обставин, на думку сторони, суд помилково застосував до спірних правовідносин абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124, натомість застосуванню підлягають положення частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV та пункту 3 зазначеного Порядку. У зв'язку з чим, дійшов до неправильного висновку про те, що показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії Позивача, в розмірі 9 118, 81 грн., не підлягає збільшенню на коефіцієнт 1,14 з 01.03.2022 року при проведенні індексації пенсій згідно з пунктом 1 Постанови № 118, на коефіцієнт 1,197 з 01.03.2023 року при проведенні індексації пенсій згідно з пунктом 1 Постанови № 168 та на коефіцієнт 1,0796 з 01.03.2024 року при проведенні індексації пенсій згідно з пунктом 1 Постанови № 185.
ГУ ПФУ в Миколаївській області подало до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, у якому зазначено про законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, тому просить апеляційну скаргу в частині перерахунку пенсії з 01.03.2022 року по 07.05.2024 року залишити без розгляду, а в іншій частині - відмовити.
Дана справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з огляду на таке.
Положеннями ч. 1 ст. 308 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, з 01.11.2020 року Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, яка була призначена 13.01.2021 року.
При обчисленні розміру пенсії за віком було враховано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки в сумі 9 118, 81 грн відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону 1058-ІV.
На виконання постанов Уряду від 16.02.2022 року № 118, від 24.02.2023 року № 168 та від 23.02.2024 року за № 185 до пенсії Позивача встановлено підвищення, а саме:
- з 01.03.2022 року на 135, 00 грн.;
- з 01.03.2023 року на 100, 00 грн.;
- з 01.03.2024 року на 100, 00 грн..
У червні 2024 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою, в якій просив повідомити про те, чи проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення, установленими Постановами № 118, № 168 та № 185.
Листом № 11216-10181/Б-02/8-1400/24 від 19.07.2024 року Відповідач повідомив про те, що розмір пенсії розрахований відповідно до чинного законодавства, тому відсутні підстави для проведення перерахунку, оскільки при обчисленні пенсії було застосовано середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2018-2020 роки), в розмірі 9 118, 81 грн., що є більшим за розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії при проведенні її індексації відповідно до статті 42 Закону № 1058-ІV з 01.03.2022 року в сумі 6 186, 32 грн., з 01.03.2023 року в сумі 7 405, 03 грн. та з 01.03.2024 року в сумі 7 994, 47 грн., тому було встановлено лише щомісячно доплату в розмірі 135 грн., 100 грн. та 100 грн..
Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо не проведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а саме: з 01.03.2022 року у розмірі 1,14, з 01.03.2023 року у розмірі 1,197 та з 01.03.2024 року у розмірі 1,0796, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, оскільки у період з 2022 по 2024 рік індексація пенсії проводилася не у спосіб та не у порядку, які передбачені частиною 2 статті 42 Закону № 1058-IV.
Розглянувши справу по суті, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на відсутність порушень з боку Відповідача під час здійснення індексації пенсії Позивача відповідно до Постанов № 118, № 168 та № 185.
Вирішуючи дану справу в апеляційній інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел з 01.01.2004р. визначені Законом № 1058-IV.
Частиною 1 статті 8 Закону № 1058-IV передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Як встановлено ст. 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000р..
За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000р. становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000р. незалежно від перерв.
Статтею 42 Закону № 1058-IV встановлено порядок та умови проведення індексації та перерахунок пенсій.
Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами 1-3 цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого ст. 26 цього Закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-XII (далі - Закон №1282-XII).
Статтею 1 Закону № 1282-XII встановлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії (ст. 2 Закону № 1282-XII).
Колегія суддів зазначає, що індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії.
З метою реалізації вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).
Пунктом 1-1 Порядку № 1078 визначено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Пунктом 2 Порядку № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Даною Постановою також затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124), яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що хоча вказаний Порядок і затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проте, враховуючи пункт 1 Порядку № 124, його дія поширюється не лише на проведення індексації пенсій у 2019 році, а й на її проведення в наступні роки.
Пунктом 2 Порядку № 124 визначено, що перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема відповідно до Закону № 1058-IV.
Пунктом 3 Порядку № 124 встановлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли: по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців 1, 2 цього пункту, з урахуванням абзаців 1, 3 частини 1, частини 2 статті 28, абзацу 2 пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пунктом 6 Порядку № 124 зазначено, що під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
З огляду на приписи пункту 5 Порядку № 124, у 2019 році при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01.10.2017 року, який складав 3 764, 40 грн. Він підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,17, визначений п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124. З урахуванням цього, при перерахунку пенсій у 2019 році застосовувався показник середньої заробітної плати 4 404, 35 грн. (3 764, 40 х 1,17).
22.02.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 127 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2021 році» (Постанова № 127).
Пунктом 1 Постанови № 127 встановлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
16.02.2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Постанова № 118).
Пунктом 1 Постанови № 118 встановлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
24.02.2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168).
Пунктом 1 Постанови № 168 передбачено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
23.02.2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185).
Пунктом 1 Постанови № 185 встановлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Таким чином, при перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Порядку № 124 використовуються такі показники середньої заробітної плати:
- з 01.03.2019 року 4 404, 35 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17);
- з 01.03.2020 року 4 888, 83 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17 х 1,11);
- з 01.03.2021 року 5 426, 60 грн. (3 764, 40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11);
- з 01.03.2022 року 6 186, 32 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14);
- з 01.03.2023 року 7 405, 03 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197).
- з 01.03.2024 року 7 994, 47 грн. (3 764, 40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1, 0796).
З урахуванням вищенаведених показників, органи Пенсійного фонду Україні зобов'язані визначати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058-IV.
Колегія суддів зазначає, що при обчисленні пенсії Позивача Відповідачем застосовано середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, в розмірі 9 118, 81 грн.. Цей розмір є більшим за розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії при проведенні її індексації відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: за 6 186, 32 грн. (з 01.03.2022 року), 7 405, 03 грн. (з 01.03.2023 року) та 7 994, 47 грн. (з 01.03.2024 року).
Водночас, норма, наведена в абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено проведення індексації пенсії щороку з 1 березня, не містить жодних виключень, що свідчить про те, що для забезпечення індексації перерахунку підлягають всі раніше призначені пенсії.
Варто зауважити, що, приймаючи постанови №№ 127, 118, 168 і 185 Уряд передбачав, що внаслідок перерахунку з 01.03.2021 року, 01.03.2022 року, 01.03.2023 року та з 01.03.2024 року певні пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не підвищяться.
У зв'язку з цим для досягнення мети індексації, п. 2 Постанови № 127 з 1 липня 2021 року до таких пенсій (які не підвищувалися відповідно до п. 1 цієї постанови) установлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства.
В пункті 4 Постанови № 118 з 01.03.2022 року установлена щомісячна доплата в розмірі 135 грн. до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31.12.2021 року включно, які не підвищуються з 01.03.2022 року згідно Порядком № 124.
Пунктом 6 Постанови № 168 визначено, що з 01.03.2023 року установлена щомісячна доплата в розмірі 100 грн. до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31.12.2022 року включно, які не підвищуються з 01.03.2023 року згідно з Порядком № 124.
Підпунктом 6 пункту 2 Постанови № 185 установлено, що з 01.03.2024 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 року включно, які не підвищуються з 01.03.2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн., яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено колегією суддів, при обчисленні пенсії за віком Позивача відповідно до Закону № 1058-ІV у 2021 році Відповідач застосував середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020, який становив 9 118, 81 грн..
Цей розмір є більшим за розміри показників середньої заробітної плати, які підлягають застосуванню при проведенні перерахунку пенсії з урахуванням її індексації відповідно до статті 42 Закону № 1058-IV, а саме: за 6 186, 32 грн.. (з 01.03.2022 року), за 7 405, 03 грн. (з 01.03.2023 року) та за 7 994, 47 грн. (з 01.03.2024 року).
За таких обставин, враховуючи вищевказане, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість доводів Позивача щодо протиправності незастосування з 01.03.2022 року, 01.03.2023 року та 01.03.2024 року середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, в розмірі 9 118, 81 грн. та коефіцієнтів збільшення показника заробітної плати відповідно 1,14, 1,197 і 1,0796, оскільки такі аргументи не узгоджуються з приписами Порядку № 124.
При цьому, колегія суддів зауважує, що оскільки пенсія Позивача не підвищилась внаслідок перерахунків відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку № 124 і Постанов № 118 № 168 та № 185, з 01.03.2022 року, останньому пенсійним органом було встановлено доплату до пенсії за віком в розмірі 135, 00 грн., з 01.03.2023 року доплата у розмірі 100, 00 грн., а з 01.03.2024 року доплату у розмірі 100, 00 грн..
На момент розгляду справи вказані нормативно-правові акти є чинними і у встановлений законодавством спосіб протиправними не визнавались, а тому підлягають застосуванню.
Положеннями ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV Кабінету Міністрів України надано повноваження з визначення порядку проведення перерахунку пенсії з метою її індексації.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість позовних вимог Позивача та відсутність правових підстав для їх задоволення.
При цьому, слід зазначити, що зміст вищевказаних законодавчих приписів свідчить про те, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Твердження апелянта про відсутність в Уряду повноважень на встановлення обмежень в розмірах індексації колегія суддів відхиляє як безпідставні з огляду на пп. 2 п. 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, відповідно до якого Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування
Більш того, посилання апелянта на невірний обрахунок пенсії Позивача, колегія суддів відхиляє як безпідставні, оскільки такі доводи ґрунтуються на невірному, проте власному, тлумаченні норм законодавства України, які регулюють спірні правовідносини.
За таких обставин, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а викладені в апеляційній скарзі доводи представника Позивача не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.
При цьому, колегія суддів зазначає, що Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу просив апеляційну скаргу в частині перерахунку пенсії з 01.03.2022 року по 07.05.2024 року залишити без розгляду, проте межі перевірки судом апеляційної інстанції законності і обґрунтованості рішення суду першої інстанції законодавець поставив у залежність виключно від меж доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України), а не відзиву на неї. Згідно з пунктами 3 та 4 частини другої статті 304 КАС України відзив на апеляційну скаргу має містити: обґрунтування заперечень щодо змісту і вимог апеляційної скарги.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права (ст. 316 КАС України).
Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 292, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу адвоката Хомич Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року - залишити без задоволення.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду.
Суддя-доповідач: М.П. Коваль
Суддя: Ю.В. Осіпов
Суддя: В.О. Скрипченко