Постанова від 05.12.2024 по справі 400/12626/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2024 р.м. ОдесаСправа № 400/12626/23

Перша інстанція суддя Біоносенко В. В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Яковлєва О.В.,

суддів Єщенка О.В., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

- визнання протиправними дії щодо відмови у внесенні до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, що враховується при перерахунку пенсії, із обов'язковим зазначенням відомостей про додаткові види грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 % та премії в розмірі 130 % для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року;

- зобов'язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії: посадовий оклад - 5520 грн, оклад за військовим званням - 1340, надбавка за вислугу років 50% - 3280 грн, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100% - 9840 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10% - 552 грн, надбавка за кваліфікацію 7% - 365,40 грн, премія 130% - 6786 грн, для здійснення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року задоволено позовні вимоги, а саме:

- визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у включенні до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог ст. 43, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% та премії у розмірі 130% для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії : посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років 50%, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15%, надбавка за кваліфікацію 7%, премія 130%, для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про наявність підстав для задоволення позову, оскільки станом на дату звільнення позивач не мав допуску до польотів у зв'язку із винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, а тому позивач не набув права на отримання надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100% та премії у розмірі 130%.

Крім того, апелянт зазначає, що ним належним чином визначено розмір посадового окладу позивача за аналогічною посадою, яку обіймав позивач перед звільненням з військової служби.

В свою чергу, позивачем подано відзив на апеляційну скаргу у якому зазначено, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення - скасуванню, з огляду на насутупне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовим пенсіонером з 18 березня 1992 року, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Миколаївській області, в якому йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2021 року, у справі № 400/5003/21 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру його пенсії.

На виконання вказаного рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 було підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку № 9/1/1447 від 09 вересня 2021 року про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року.

Згідно довідки № 9/1/1447 від 09 вересня 2021 року грошове забезпечення визначено з посадового окладу - 5070 грн, окладу за військове звання - 1340 грн, надбавки за вислугу років 50% - 3205 грн, надбавки за особливості проходження служби 65%- 6249,75 грн, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 10%- 507 грн, надбавка за кваліфікацію 7% - 354,90 грн, премії 35% -1774,50 грн, всього 18501,15 грн.

В свою чергу, 28 жовтня 2021 року позивач звернувся до відповідача щодо виготовлення нової довідки, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби розміром 100 % та премії - 130%.

Листом від 24 листопада 2021 року № 9/1/3270 відмовлено позивачу у наданні оновленої довідки з врахуванням 100 % надбавки за особливості проходження служби та премії в розмірі 130%.

Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як позивач має право на отримання оновленої довідки, з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, згідно ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно ч. 2 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно ч. 3 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно п. 2 ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

При цьому, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі Порядок № 45).

Згідно п. 5 Порядку № 45 (в редакції постанови КМУ № 847 від 28 жовтня 2015 року), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

В свою чергу, пунктом 1 постанови КМУ № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ № 704) затверджено, зокрема: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту згідно з додатком 2; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.

При цьому, згідно п. 10 Постанови КМУ № 704 (в первинній редакції), ця постанова набирає чинності з 01 січня 2018 року.

Згодом, постановою КМУ № 1052 від 27 грудня 2017 року «Про внесення зміни до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» внесено зміну до пункту 10 Постанови КМУ № 704, замінивши цифри « 2018» цифрами « 2019».

В свою чергу, відповідно до ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103).

Пунктом 1 постанови КМУ № 103 (в первинній редакції) передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Пунктом 2 постанови КМУ № 103 (в первинній редакції) передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Крім того, пунктом 6 постанови КМУ № 103 (в первинній редакції) внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.

Згідно п. 2 Змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, пункт 5 Порядку № 45 викладено в такій редакції:

« 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.»;

додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції.

Крім того, згідно п. 3 Змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, у п. 10 постанови КМУ № 704 цифри і слова « 1 січня 2019 року» замінено цифрами і словами « 1 березня 2018 року».

Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Колегією суддів встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В свою чергу, з аналізу змісту, а також хронології набрання та втрати чинності викладеними вище нормами матеріального права вбачається, що факт набрання чинності Постановою КМУ № 704 став підставою для перерахунку з 01 січня 2018 року розміру пенсій, призначених за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до положень ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому, механізм здійснення відповідного перерахунку пенсій, призначених за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», врегульовано Постановою КМУ № 103.

Так, відповідний механізм у своїй первинній редакції передбачав здійснення перерахунку пенсій, призначених за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року, відповідно до Постанови КМУ № 704, а також виплату перерахованої пенсії з 01 січня 2018 року.

Тобто, запровадженим КМУ механізмом перерахунку пенсії передбачалось, що щомісячні додаткові види грошового забезпечення (окрім відсоткової надбавки за вислугу років) не включається до розміру грошового забезпечення, з якого обраховується, під час здійснення перерахунку, розмір пенсій, призначених за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Проте, як зазначено вище, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМУ № 103, якими запроваджено вищезгадані обмеження під час здійснення перерахунку пенсій, призначених за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В свою чергу, зазначений випадок негативної правотворчості та його вплив на підстави здійснення перерахунку пенсій відповідній категорії громадян досліджено Верховним Судом під час розгляду зразкової справи № 160/8324/19, за наслідком розгляду якої Верховним Судом ухвалено рішення від 07 грудня 2019 року, що залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року.

В даному випадку, у зазначених рішеннях Верховним Судом зроблено висновок, що 05 березня 2019 року (у день набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку з 01 квітня 2019 року пенсій, призначених за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, з врахуванням положень Постанови КМУ № 704.

При цьому, саме факт набрання законної сили судовим рішенням у зразковій справі № 160/8324/19, який покладено в основу судового рішення у справі № 400/5003/21, став підставою для видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії від 09 вересня 2021 року № 9/1/1447.

Між тим, зі змісту відповідної довідки вбачається, що вона складена станом на 05 березня 2019 року у відповідності до положень Постанови КМУ № 704, з включенням до неї інформації про розмір додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження військової служби, надбавка за режимні обмеження, надбавка за кваліфікацію, премія).

В свою чергу, позивач вважає, що він має право на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, з відображенням розміру надбавки за особливості проходження служби на рівні 100 % та премії - 130 %.

Вказаний розмір складових грошового забезпечення визначено позивачем з телеграми Міністра оборони України № 248/9240 від 28 грудня 2018 року, як для осіб, які станом на 01 січня 2019 року проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти.

Проте, колегія суддів вважає що вищезазначене рішення Міністра оборони України у формі телеграми, адресоване керівникам військових формувань, які входять складу Збройних Сил України, системи Міністерства оборони України, є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій.

При цьому, у постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців.

Тому, колегія суддів робить висновок про відсутність у позивача права на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку його пенсії, з урахуванням лише телеграми Міністра оборони України від 28 грудня 2018 року, для здійснення перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру його пенсії.

Відповідних висновків також дійшов Верховний Суд у постановах від 20 листопада 2024 року, у справі № 520/10255/24, від 17 вересня 2024 року, у справі № 520/17089/23, від 11 червня 2024 року, у справі № 520/17087/23, від 04 липня 2024 року, у справі № 240/12224/23, від 22 серпня 2024 року, у справі № 580/12209/23, від 12 вересня 2024 року, у справі № 260/9408/23, від 17 вересня 2024 року, у справі № 520/17089/23, від 30 жовтня 2024 року, у справі № 520/19420/23.

З іншого боку, висновок експерта, на який посилається позивач, не приймається колегією суддів, так як предметом висновку експерта не можуть бути питання права (ч. 2 ст. 101 КАС України), які фактично відображені у відповідному висновку.

Щодо вимог позивача про складення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням іншого розміру посадового окладу, на підставі висновків позивача про неправильне визначення суб'єктом владних повноважень тарифного розряду по посаді позивача, колегія суддів зазначає наступне.

В даному випадку, мотивувальна частина рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року не містить жодного висновку щодо зазначених позовних вимог.

Аналогічним чином, в резолютивній частині рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року, попри наявний висновок про задоволення позовних вимог у повному обсязі, не відображено розмірів складових грошового забезпечення у грошовому вимірі, як того просив позивач у своїй позовній заяві.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при прийнятті рішення грубо порушено норми процесуального права, так як не надано правової оцінки всім доводам та аргументам учасників справи.

Між тим, щодо наявності у позивача права на проведення відповідного перерахунку розміру грошового забезпечення для проведення перерахунку розміру пенсії, колегія суддів зазначає наступне.

Так, додатком № 13 до наказу Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року № 90 є Схема тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України авіаційної ескадрильї (у тому числі окремої), за якою військова посада штурман (ескадрильї) відноситься до 24 тарифного розряду, а старший штурман (ескадрильї) до 25 тарифного розряду.

В свою чергу, позивач вважає, що його посада помічника штурмана вертольотної ескадрильї протичовнового вертольотного полку відноситься до посад 25 тарифного розряду, так як розмір його посадового окладу, що використовувався у довідці про розмір грошового забезпечення до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, відповідає саме 25 тарифному розряду, згідно додатку № 24 до наказу Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року № 90, який є Схемою співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

В свою чергу, згідно примітки № 1 до Схеми № 24, ця Схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Згідно примітки № 2 до Схеми № 24, тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Крім того, Верховним Судом у постанові від 31 серпня 2023 року (справа № 400/4063/22) сформовано правовий висновок про те, що у випадку, коли положеннями Постанови № 704 та додатку 11 до Наказу МОУ № 90 передбачено конкретні посади військовослужбовців, відповідні цій посаді тарифні розряди та коефіцієнти, то при видачі довідки про складові грошового забезпечення військовослужбовця, передбаченого Постановою № 704, тарифний розряд повинен визначається в залежності від конкретної посади військовослужбовця, а не від розміру посадового окладу, який визначався за законодавством, яке діяло до запровадження нового правового регулювання Постановою № 704 та Наказом МОУ № 90.

Тому, враховуючи зазначені примітки, наявність посади штурман ескадрильї у додатку № 13 та висновки Верховного Суду, колегія суддів вважає, що посада помічника штурмана ескадрильї не може прирівнюватись до посади старшого штурмана ескадрильї по тарифному розряду.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає за необхідне скасувати рішення суду першої інстанції, з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року - скасувати, з прийняттям нового рішення про залишення без задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач О.В. Яковлєв

Судді О.В. Єщенко А.В. Крусян