справа № 380/13833/24
провадження № П/380/13989/24
05 грудня 2024 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача від 17 липня 2024 року про залишення позову без розгляду у справі № 380/13833/24 за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (Позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Національної поліції України (Відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України щодо нездійснення нарахування та виплати грошового забезпечення ОСОБА_1 у вигляді надбавки як поліцейському режимно-секретного органу, яка працює з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «Цілком таємно» та «Таємно» у розмірі 50 відсотків до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень, за період з 12 травня 2023 року до 25 березня 2024 року з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Національну поліцію України здійснити перерахунок, нарахування та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 у вигляді надбавки як поліцейському режимно-секретного органу, яка працює з відомостями та їх носіями, що мають ступінь секретності «Цілком таємно» та «Таємно» у розмірі 50 відсотків до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень, за період з 12 травня 2023 року до 25 березня 2024 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді від 02 липня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
23 липня 2024 року до суду від представника відповідача разом з відзивом на позовну заяву надійшло клопотання від 17 липня 2024 року про залишення позову без розгляду.
Указане клопотання мотивоване тим, що у спірних правовідносинах днем, коли позивачка дізналася про порушення свого права, є 16 травня 2024 року (наступний день після надіслання за проханням позивачки на електронну пошту/звичайним поштовим зв'язком відповіді НПУ від 15 травня 2024 року № 68511-2024 з наказом НПУ від 13 липня 2023 року № 1109 о/с, яким позивачці встановлено надбавку до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень з 13 липня 2023 року, з розміром якої позивачка не погоджується). Відповідно останнім днем на подання цього позову є 17 червня 2024 року. Цю позовну заяву позивачка подала до суду 28 червня 2024 року, тобто з пропуском установленого частиною п'ятою статті 122 КАС України місячного строку звернення.
Ураховуючи наведене, просить суд позовну заяву позивачки залишити без розгляду у зв'язку з пропущенням нею строку звернення до суду.
Вирішуючи вказане клопотання представника відповідача, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки (частина друга статті 44 КАС України).
Згідно із частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною п'ятою статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами у цій справі, стосуються вирішення питання щодо наявності чи відсутності у позивачки, яка перебувала на публічній службі, права на перерахунок та виплату грошового забезпечення.
Утім положення статті 122 КАС України не містять норм, які б урегульовували строки звернення осіб, які перебувають (перебували) на публічній службі, до адміністративного суду у справах про стягнення належної їм заробітної плати (грошового забезпечення) у разі порушення законодавства про оплату праці.
Такі строки встановлені Кодексом законів про працю України (далі - також КЗпП України), тому їх належить застосовувати до спірних правовідносин, які виникли між позивачкою та відповідачем стосовно перерахунку належних їй сум грошового забезпечення під час проходження нею публічної служби.
Одночасно з цим суд наголошує, що КАС України прямо визначає, що строк звернення до адміністративного суду може бути встановлений й іншим законом.
Тож доводи представника відповідача стосовно необхідності застосування до спірних правовідносин положень частини п'ятої статті 122 КАС України є помилковими та відхиляються судом.
19 липня 2022 року набрав чинності Закон України від 01 липня 2022 року № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі - Закон № 2352-ІХ), яким внесено зміни до КЗпП України, зокрема частину другу статті 233 цього Кодексу викладено у такій редакції:
«Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116)».
Отож, починаючи з 19 липня 2022 року законодавець установив строк для звернення працівника з позовом до суду про виплату усіх сум, що належать йому при звільненні, який становить три місяці та обчислюється з дня одержання працівником письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.
Суд також підкреслює, що положення частини другої статті 233 КЗпП України не лише визначають строки реалізації права на судовий захист, а й визначають час, з якого починається перебіг такого строку, а саме з дня одержання працівником письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.
Отже, саме з подією отримання працівником письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні, законодавець пов'язує перебіг тримісячного строку для звернення з позовом до суду.
У цій справі суд встановив, що позивачка звільнилася з публічної служби з 01 квітня 2024 року.
На свій запит на інформацію від 27 квітня 2024 року стосовно нарахування та виплати надбавки за роботу в умовах режимних обмежень позивачка отримала лист-відповідь Національної поліції України № 68511-2024 «Про надання інформації», який датований 15 травня 2024 року.
З цим позовом до суду позивачка звернулася 28 червня 2024 року, тобто з дотриманням тримісячного строку звернення, встановленого частиною другою статті 233 КЗпП України.
За наведених обставин підстави для залишення позовної заяви без розгляду з причин пропуску позивачкою встановленого строку звернення до суду відсутні, а тому в задоволенні клопотання представника відповідача від 17 липня 2024 року про залишення позову без розгляду належить відмовити.
Керуючись статтями 122, 123, 240, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні клопотання представника відповідача від 17 липня 2024 року про залишення позову без розгляду - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, окремо не оскаржується, заперечення щодо строку звернення до суду може бути викладено в апеляційній скарзі на рішення у цій справі.
Повний текст ухвали складено 05 грудня 2024 року.
Суддя Клименко О.М.