04 грудня 2024 рокусправа № 380/6238/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м.Львові, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, -
Приватний підприємець ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090), в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПС у Львівській області від 01.02.2024 №0007695-2415-1327-UA46080110000050484.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що Головним управлінням ДПС у Львівській області винесено спірне податкове повідомлення-рішення від 01.02.2024 №0007695-2415-1327-UA46080110000050484, яким нараховано податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки для фізичної особи, що є власником об'єктів нежитлового нерухомого майна за кодом платежу: 18010300 на суму 36742,80 грн за 2023 календарний рік. Позивач вказує, що належні йому на праві приватної власності нежитлові будівлі та приміщення розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 4624210400:01:003:0287, за адресою: АДРЕСА_2 не є об'єктом оподаткування, оскільки віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, що використовуються за призначенням у господарській діяльності позивачем як приватним підприємцем та не здаються ним в оренду, лізинг, позичку. Таким чином вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є незаконним та підлягає скасуванню.
Ухвалою судді від 15.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача на адресу суду 16.05.2024 надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. Вказує, що відповідно до сформованої інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно у власності громадянина ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 знаходиться об'єкт нежитлової нерухомості: нежитлова будівля у АДРЕСА_2 , загальна площа будівлі 1096,80 кв.м., дата державної реєстрації права власності 10.11.2020. Основним видом діяльності позивача є технічне обслуговування та ремонт автомобілів, торгівля автозапчастинами.
На підставі рішення Рудківської територіальної громади Львівської області ставка податку на нерухоме майно за кодом класифікації будівель 1230.3 «Станції технічного обслуговування автомобілів» становить 0,5 % від мінімальної заробітної плати станом на 01 січня звітного (податкового) року. Відповідно, Головним управлінням ДПС у Львівській області на підставі підпунктів 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) та відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПКУ визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, за платежем « 18010300».
Наголошує, що починаючи з 23.05.2020 (з дати набрання чинності змін, внесених до ПК України Законом №466 в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі-Податок), відповідно до підпункту «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу з переліку об'єктів оподаткування Податком виключені будівлі промисловості, які віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, що використовується за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B-F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Отже, застосування підпункту «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України можливе у разі якщо власниками об'єктів промисловості є фізичні та інші юридичні особи, в тому числі нерезиденти та за умови (з врахуванням виду їх діяльності) використання таких об'єктів за функціональним призначенням, тобто для промислового виробництва (виготовлення промислової продукції будь-якого виду).
Оскільки позивачем не надано документів (товарних накладних, чеків, договорів/контрактів), які б підтверджували використання будівель за його функціональним призначенням, тому стверджувати, що позивач є товаровиробником чи/та використовує будівлі у своїй підприємницькій діяльності в податкового органу немає підстав. Відтак, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна у власності ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 знаходиться об'єкт нежитлової нерухомості: нежитлова будівля у АДРЕСА_2 , загальна площа будівлі 1096,80 кв.м., дата державної реєстрації права власності 10.11.2020 року.
Відомості про складові частини об'єкти нерухового майна:
- будівлі прохідної, А-1, загальною площею 16,2 кв.м.;
- будівля (цех) по виробництву рибних пресервів, Б-2, загальною площею 1061,5 кв.м.;
- будівля трансформаторної, В, загальною площею 16,3 кв.м.;
- будівля вбиральні, Г, загальною площею 2,8 кв.м.;
Головним управлінням ДПС у Львівській області 01.02.2024 прийнято податкове повідомлення-рішення №0007695-2415-1327-UA46080110000050484, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за податковий період 2023 року на суму 36742,80 грн, за нерухоме майно (нежитлова будівля) площею 1096,80 кв.м, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 .
Позивач, вважаючи вищевказане податкове повідомлення-рішення протиправним, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до пп 10.1 п. 10 ст. 10 ПК України, до місцевих податків належить податок на майно.
Згідно з пп. 265.1.1 п. 265.1 ст. 265 ПКУ податок на майно складається, зокрема, з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки згідно з пп. 266.1.1 п. 266.1ст. 266 ПК України є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Відповідно до пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Підпунктами 266.3.1 та 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПК України передбачено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Відповідно до пп. 266.5.1 п. 266.5 ст.266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
В свою чергу, підпунктом 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 ПК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
Відповідно до п. 12.3 ст.12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.
Згідно з п.п. 266.7.2. п.266.7 ст. 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з п.п. 266.7.1 п. 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Податкове зобов'язання за звітний рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пункт «а» п.п. 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 ПК України).
Підпунктом 266.7.1 п.266.7 ст.266 ПК України визначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:
а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів «а» або «б» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпунктів «а» або «б» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту «в» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів «б» і «в» цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості.
Згідно з пп. 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об'єктом оподаткування.
Судом встановлено, що позивачу на праві власності належить об'єкти нежитлової нерухомості: нежитлова будівля у АДРЕСА_2 , загальна площа будівлі 1096,80 кв.м., дата державної реєстрації права власності 10.11.2020. Відомості про складові частини об'єкти нерухового майна: будівля прохідної, А-1, загальною площею 16,2 кв.м.; будівля (цех) по виробництву рибних пресервів, Б-2, загальною площею 1061,5 кв.м.; будівля трансформаторної, В, загальною площею 16,3 кв.м.; будівля вбиральні, Г, загальною площею 2,8 кв.м.
Згідно з наявним в матеріалах справи висновком експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи №574/23 від 09.10.2023 будівля прохідної, А-1, загальною площею 16,2 кв.м.; будівля (цех) по виробництву рибних пресервів, Б-2, загальною площею 1061,5 кв.м.; будівля трансформаторної, В, загальною площею 16,3 кв.м.; будівля вбиральні, Г, загальною площею 2,8 кв.м, що розташовані за адресою Львівська область, Самбірський район, м. Рудки вул. Молочарська, 2, відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК018-2000 - ідентифіковані за однією класифікаційною ознакою відповідно до головного призначення та відносяться до будівлі підприємства харчової промисловості з кодом 1251.5.
Суд також звертає увагу, що належність вищевказаної будівлі до підприємств харчової промисловості з кодом 1251.5 вже було встановлено у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 08.11.2023, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2024 у справі № 380/13786/23 між тими самими сторонами, під час оскарження позивачем податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за спірну будівлю молокозаводу за попередній податковий період.
Водночас, судом встановлено, що рішенням від 16.06.2022 №2637 «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області», керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», ст. 266 Податкового кодексу України, діючи в умовах воєнного стану відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», п.п. 24) ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Рудківська міська рада Самбірського району Львівської області вирішила установити на території Рудківської міської ради:
1) ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком №1;
2) пільги для фізичних та юридичних осіб, за переліком згідно з додатком №2.
Ставки встановлюються та вводяться в дію з 01 січня 2023 року.
Відповідно до ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки га 2022 рік, встановлено ставку податку 0,000, зокрема за « 125. Будівлі промисловості та склади», а саме:
1251. Будівлі промисловості;
1251.1. Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості;
1251.2. Будівлі підприємств чорної металургії;
1251.3. Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості;
1251.4. Будівлі підприємств легкої промисловості;
1251.5. Будівлі підприємств харчової промисловості;
1251.6. Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості;
1251.7. Будівлі підприємств лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості;
1251.8. Будівлі підприємств будівельної індустрії будівельних матеріалів та виробів скляної та фарфоро-фаянсової промисловості;
1251.9. Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне.
Вказане рішення Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області оприлюднене на офіційному веб-сайті Рудківської міської ради за посиланням «https://rudkivska-gromada.gov.ua/docs/1269622/».
Відповідно до переліку пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2023 рік, за будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств встановлено розмір пільги 100%.
Згідно з положеннями Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України від 17 серпня 2000 року №507, клас будівель сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства з кодом 1251 включає:
1251.1 Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості;
1251.2 Будівлі підприємств чорної металургії;
1251.3 Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості;
1251.4 Будівлі підприємств легкої промисловості;
1251.5 Будівлі підприємств харчової промисловості;
1251.6 Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості;
1251.7 Будівлі підприємств лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості;
1251.8 Будівлі підприємств будівельної індустрії, будівельних матеріалів та виробів, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості;
1251.9 Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне.
Зі змісту рішення Рудковської міської ради Самбірського району Львівської області від 16.06.2022 №2637 суд встановив, що міською радою не затверджено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо будівель, які відносяться до класу « 1251 Будівлі промисловості». А саме, така ставка передбачена як « 0,000».
При цьому, органом місцевого самоврядування на 2023 рік також встановлено пільгу у розмірі 100% із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за будівлі промисловості, в тому числі будівлі підприємств харчової промисловості.
Як вже йшлося вище, позивачу у 2023 році належала нежитлова будівля у АДРЕСА_2 , загальна площа будівлі 1096,80 кв.м., яка віднесена до підкласу - 1251.5 Будівлі підприємств харчової промисловості.
Таким чином, відповідачем необґрунтовано визначено позивачеві суму грошового зобов'язання за відсутності встановленої Рудківською міською радою Самбірського району Львівської області ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для будівель за підкласом 1251.5 Будівлі підприємств харчової промисловості.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідач помилково посилається на підпункту «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України, оскільки в даному випадку позивач звільняється від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування.
З цих підстав суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 01.02.2024 №0007695-2415-1327-UA46080110000050484 винесене відповідачем без дотримання вимог закону, а тому є наявними правові підстави для його скасування.
При вирішенню даного спору суд враховую також те, що питання неправомірності розрахунку податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, за спірну будівлю молокозаводу за попередні податкові періоди із загальної площі 1096,80 кв.м. вже були предметом судового розгляду. Так, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.11.2023, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2024 у справі № 380/13786/23 прийняте контролюючим органом стосовно ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення від 18.04.2023 № 0474778-2415-1327 було визнане протиправним та скасоване.
Дана адміністративна справа має аналогічні обставини з різницею лише в податковому періоді та номеру і дати рішення органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, відповідно до ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір, який в силу ч. 1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 18.04.2023 № 0474778-2415-1327.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП: 43968090) на користь Приватного підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяБратичак Уляна Володимирівна