Рішення від 04.12.2024 по справі 380/13579/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2024 рокусправа № 380/13579/24

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1 ,

до Регіонального управління Сил територіальної оборони «Захід»,

третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Військової частини НОМЕР_2

про визнання протиправними та скасування наказів

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в якій позивач просить суд: визнати незаконними та скасувати наказ начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 23 січня 2024 року №5-РС та наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 23.04.2024 року №123.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він звернувся з клопотання про переведення його до військової частини НОМЕР_3 Державної спеціальної служби транспорту для подальшого проходження військової служби та з рапортом до командира стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 про переведення позивача до військової частини НОМЕР_3 на посаду командира відділення взводу охорони роти охорони батальйону охорони у зв'язку з погіршенням стану здоров'я. 23.01.2024 наказом начальника регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №5-РС позивача було переведено на посаду водія-електрика стрілецького взводу стрілецької роти. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 23.04.2024 №123 позивача переведено на посаду водія-електрика стрілецького взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 та виключено зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення з 24.04.2024. Позивач покликається на пп. «г» п. 20.3 Гл.20 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом № 402 від 14.08.2008 (у редакції спірного періоду), згідно якого особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у Десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах (за винятком підрозділів забезпечення).

Вважаючи оспорювані накази протиправними і такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою від 12.04.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Відповідач проти позову заперечив, подав відзив на позовну заяву, у якому вказав, що оскаржуваний наказ від 23.01.2024 №5-РС виданий начальником Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » і є розпорядчим документом для командира військової частини НОМЕР_1 , який на виконання вказаного наказу видав власний наказ від 23.04.2024 №123. Стосовно листа-згоди від командира військової частини НОМЕР_3 від 06.04.2024 про можливість надання посади позивачу у військовій частина НОМЕР_3 відповідач вказав, що лист військової частини НОМЕР_3 був складений 06.04.2024, що значно пізніше дати видачі наказу №5-РС від 23.01.2024, а отже, не міг бути врахований при складанні наказу №5-РС від 23.01.2024. Наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 23.04.2024 №123 був складений на підставі наказу №5-РС від 23.01.2024, не міг суперечити вимозі позивача перемістити його на нове місце служби. Додатково відповідач зазначив, що військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди. Військовослужбовець ОСОБА_1 07.03.2022 був призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_2 . З 17.10.2023 позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Оскільки позивач є військовослужбовцем, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, то його переміщення на нове місце служби відбувається без його згоди.

Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Ухвалою від 02.10.2024 залучено до участі в справі в якості співвідповідача - Регіональне управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та в якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військову частину НОМЕР_2 .

Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 прийнятий на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період та призначений на посаду водія-електрика 3 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 17 жовтня 2023 року №308 (по стройовій частині).

Згідно витягу з наказу начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №5-РС від 23.01.2024 майстер-сержанта ОСОБА_1 , водія-електрика стрілецького взводу стрілецької роти звільнено із займаної посади та призначено водієм-електриком стрілецького взводу стрілецької роти до НОМЕР_5 окремого батальйону територіальної оборони НОМЕР_6 окремої бригади територіальної оборони Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

23 квітня 2024 року ОСОБА_2 подав рапорт на ім'я командира військової частини НОМЕР_1 , в якому зазначив, що не може виконати наказ на перевід у військову частину НОМЕР_2 через погіршення стану здоров'я та загострення хронічних захворювань. До вказаного рапорту було долучено: копію довідки військово-лікарської комісії про визнання обмежено придатним до військової служби №710 від 17.06.2023, копію консультації невропатолога та проведення МРТ від 29.01.2024, копію виписки із медичної карти стаціонарного хворого №416 від 26.01.2024, копію консультації ортопеда №028/о та проведення МРТ та УЗД огляду від 02.02.2024 та копію консультації терапевта та УЗД серця від 19.03.2024.

Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №123 від 23.04.2024 майстер-сержанта ОСОБА_1 , водія-електрика стрілецького взводу стрілецької роти Військової частини НОМЕР_1 , призначеного наказом начальника регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №5-РС від 23.01.2024 на посаду водія-електрика стрілецького взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 , вважати таким, що справи та посаду здав і прибув до нового місця служби…; виключено зі списків особового складу частини та усіх видів забезпечення, окрім продовольчого з 23.04.2024; знято з продовольчого забезпечення з 24.04.2024.

Не погодившись з цими наказами та вважаючи їх такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оборону України» у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.

З 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє і натепер.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2105-IX, оголошено проведення загальної мобілізації.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Згідно з ч.ч. 1, 2, 6 ст. 2 цього Закону військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Видами військової служби, є, зокрема: військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно з ч. 4 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ч. 7 та 13 ст. 6 Закону порядок призначення на військові посади встановлюється Конституцією України, законами України, положеннями про проходження військової служби, про проходження громадянами України служби у військовому резерві.

Військовослужбовці у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби, можуть бути направлені для подальшого проходження військової служби з одного військового формування до іншого з виключенням із списків особового складу формування, з якого вибули, та включенням до списків особового складу формування, до якого прибули.

Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затверджено Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008.

Пунктом п. 82 зазначеного Положення визначено, що призначення військовослужбовців на посади здійснюється:

1) на вищі посади - у порядку просування по службі;

2) на рівнозначні посади, зокрема, за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

3) на нижчі посади, зокрема, за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії.

Відповідно до п. 110 зазначеного Положення переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.

Переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється:

між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання, військові частини та оперативні командування;

між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України. У період дії - воєнного стану таке переміщення здійснюється наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України;

між військовими частинами видів, родів військ (сил) Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані Міністерству оборони України, - наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони України.

Форма та порядок надання клопотання визначаються Міністерством оборони України.

Переміщення осіб офіцерського складу між видами Збройних Сил України, з'єднаннями, військовими частинами та оперативними командуваннями, здійснюється наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні види Збройних Сил України, з'єднання, військові частини та оперативні командування, крім посад, що належать до повноважень вищої посадової особи.

Призначення на посади, що належать до номенклатури посад нижчої посадової особи, здійснюється наказами тих командирів (начальників), до номенклатури призначення яких належать посади, з яких переміщуються військовослужбовці.

Пунктом 112 зазначеного Положення визначено, що військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.

Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:

неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;

неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;

потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.

Згідно з п. 113 зазначеного Положення переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.

Аналогічні положення містяться в Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджена наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року № 170 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 19 травня 2009 року за № 438/16454).

Так, відповідно до п. 4.15 розд. IV зазначеної Інструкції переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які мають потребу за станом свого здоров'я або за станом здоров'я членів сімей змінити місце служби і проживання, а також за сімейними обставинами та з інших поважних причин, або на нижчу на один ступінь посаду за ініціативою військовослужбовця (крім військовослужбовців, які займають посади, за якими передбачені військові звання старший лейтенант або молодший сержант (старшина 2 статті)) провадиться на особисте прохання відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 82 Положення (Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджено Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008), за рапортом військовослужбовця, поданим за підпорядкуванням.

Сімейними обставинами та іншими поважними причинами для переміщення військовослужбовця можуть бути:

виховання матір'ю (батьком) - військовослужбовцем, яка (який) не перебуває у шлюбі, дитини або кількох дітей, що з нею (ним) проживають, без батька (матері);

утримання матір'ю (батьком) - військовослужбовцем, яка (який) не перебуває у шлюбі, повнолітньої дитини віком до 23 років, якщо вона є особою з інвалідністю І або II групи або продовжує навчання і у зв'язку з цим потребує матеріальної допомоги матері (батька);

хвороба військовослужбовця або члена його сім'ї, якщо така хвороба згідно з висновком військово-лікарської або лікарсько-експертної комісії перешкоджає військовослужбовцю проходити службу в даній місцевості чи проживати в ній членові його сім'ї;

наявність у військовослужбовця трьох і більше дітей;

переміщення дружини (чоловіка) військовослужбовця, які проходять військову службу за контрактом, на нове місце служби в порядку, визначеному пунктом 114 Положення.

Крім рапорту військовослужбовця, підставами для прийняття рішення щодо його переміщення за станом здоров'я, сімейними обставинами чи з інших поважних причин є постанова (висновки) військово-лікарської та лікарсько-консультативної комісій, акт обстеження сімейного стану, документи, що підтверджують наявність і вік дітей, наявність житла, розміри доходів тощо.

Згідно з п. 83 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджено Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю з урахуванням досвіду служби, рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень та відповідності характеристикам посад, визначених Міністерством оборони України.

Відповідно до п. 90 цього Положення необхідність і терміновість переміщення військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані військово-лікарською комісією за станом здоров'я обмежено придатними до військової служби, з посад, що вони займають, на інші посади, на яких вони можуть виконувати обов'язки військової служби з урахуванням стану здоров'я, підготовки і досвіду служби, визначаються командирами (начальниками), які мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади.

Згідно з п. 91 Положення переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані придатними або обмежено придатними до військової служби, але при цьому вони самі чи члени їх сімей мають потребу за станом здоров'я у зміні місця служби (проживання), здійснюється на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії.

Отже, військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджено Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008. Переміщення за станом здоров'я здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.

При цьому необхідність і терміновість переміщення військовослужбовців, які визнані військово-лікарською комісією за станом здоров'я обмежено придатними до військової служби, визначаються командирами (начальниками), які мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади.

Суд встановив, що ОСОБА_1 , який займав посаду водія-електрика стрілецького взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , наказом начальника регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №5-РС від 23.01.2024 призначено на посаду водія-електрика стрілецького взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 .

Тобто позивача згідно оскаржуваного наказу призначено на аналогічну посаду, тій яку він займав до відповідного призначення - водій-електрик стрілецького взводу стрілецької роти в іншу військову частину.

Згідно довідки військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_7 від 17.06.2023 позивач був визнаний обмежено придатним до військової служби.

Наявність відповідної довідки ВЛК не перешкоджала ОСОБА_1 проходити військову службу на попередній посаді - водія-електрика стрілецького взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 .

23.04.2024 на підставі цього наказу прийнято наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №123 від 23.04.2024.

Позивач покликається на пп. «г» п. 20.3 Гл.20 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом № 402 від 14.08.2008 (у редакції спірного періоду), згідно якого особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у Десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах (за винятком підрозділів забезпечення). Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, ТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах.

Суд зазначає, що будь-яких доказів про проходження позивачем служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах позивачем не надано.

Позивач вказує також, що подав командиру Військової частини НОМЕР_1 лист-згоду командира військової частини НОМЕР_3 №5/28/1034 від 06.04.2024, згідно якого повідомлено командира Військової частини НОМЕР_1 про погодження (позитивне рішення) щодо розміщення майстер-сержанта ОСОБА_1 на вакантну посаду командира відділення охорони взводу охорони роти охорони батальйону охорони, шпк «молодший сержант», ВОС -100182Т.

Наявність такого листа не вказує на неправомірність оскаржуваних наказів з огляду на те, що він датований 06.04.2024, тобто після прийняття первинного наказу №5-РС від 23.01.2024 про призначення позивача на посаду водія-електрика стрілецького взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 .

Згідно п.112 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 10.12.2008 № 1153/2008 військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.

Оскільки позивач є військовослужбовцем, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, то його переміщення на нове місце служби відбувається без його згоди.

За таких обставин суд не встановив підстав для скасування наказу начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 23 січня 2024 року №5-РС та наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 23.04.2024 №123.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити.

Понесені позивачами судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 6 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 », третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними та скасування наказів.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКрутько Олена Василівна