Рішення від 05.12.2024 по справі 360/1237/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

05 грудня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/1237/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качанок О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ), в якому позивач з урахуванням уточнених вимог просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився у розмірі 18912,60 грн.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що у період часу з 22.03.2024 по 31.07.2024 ОСОБА_1 проходив службу на посаді інспектора взводу 1 роти № 1 батальйону № 3 полку управління поліції особливого призначення № 2 (штурмовий полк «Цунамі»).

Наказом позивача від 31.07.2024 № 1104 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції у порядку реалізації дисциплінарного стягнення та ознайомлено з необхідністю відшкодувати вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, у сумі 18912 грн 60 коп.

Сума коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, з урахуванням строку експлуатації предметів однострою, згідно з довідкою-розрахунком від 26.07.2024 № 513 складається з: шапки - 14,39 грн, куртки спеціальної - 1462,69 грн, костюма (сорочка, брюки) - 1530,00 грн, сорочки сірого кольору - 133,25 грн, сорочки трикотажної з короткими рукавами - 268,88 грн, фуфайки з короткими рукавами - 66,00 грн, черевиків демісезонних чорного кольору - 176,75 грн, черевиків чорного кольору - 1195,83 грн, спорядження поясного - 202,08 грн, шапки флісової кольору хакі - 42,48 грн, шапки-маски літньої кольору хакі - 36,03 грн, кепі в колористиці «камуфляж» - 120,00 грн, костюма (куртка, брюки) спеціального у колористиці «камуфляж» - 5066,67 грн, костюма (сорочка, брюки) спеціального у колористиці «камуфляж» - 1572,50 грн, сорочки спеціальної кольору хакі з рукавами в колористиці «камуфляж» - 713,33 грн, сорочки трикотажної з короткими рукавами кольору хакі - 229,98 грн, фуфайки з короткими рукавами кольору хакі - 90,00 грн, плаща-накидки - 214,17 грн, термобілизни - 562,95 грн, рукавичок штурмових - 738,30 грн, черевиків демісезонних коричневого кольору - 2177,78 грн, черевиків коричневого кольору - 1708,33 грн, ременю для брюк синтетичний кольору хакі - 123,56 грн, чоботів гумових - 453,33 грн, погонів накладних - 13,33 грн.

Відповідачем обов'язок щодо відшкодування вищенаведеної вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, не виконано.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 21 жовтня 2024 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 28 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі після усунення недоліків позовної заяви, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також цією ухвалою запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня її отримання надіслати суду відзив на позовну заяву і всі докази разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Ухвалою суду від 02 грудня 2024 року долучено до матеріалів справи, подані позивачем докази.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, заяв та клопотань до суду не надав.

При цьому суд зазначає, що зареєстрованим місцем проживання відповідача є тимчасово окупована територія України, у зв'язку з чим повідомлення відповідача про відкриття провадження у даній справі здійснено з особливостями, визначеними Законами України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції».

Відповідно до частини першої статті 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.

Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.

З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

З урахуванням наведеного, на офіційному веб-сайті судової влади розміщено повідомлення на відповідача про постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі, що підтверджується матеріалами справи.

Крім того, ухвалу суду про відкриття провадження у справі було надіслано засобами поштового зв'язку на останню відому адресу фактичного місця проживання, що зазначена в позовній заяві та особисто відповідачем в його анкеті від 13.03.2024: АДРЕСА_1 .

Однак на адресу суду повернувся конверт із вкладенням, із відміткою про причину повернення «за закінченням терміну зберігання».

Згідно з частиною шостою статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відповідно до частини одинадцятої статті 126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду.

Крім того, до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками «за закінченням терміну зберігання», «адресат вибув», «адресат відсутній» і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Подібна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.01.2024 у справі № 807/897/16.

Також відповідно до частини 1 статті 130 КАС України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.

Вказані вимоги Луганським окружним адміністративним судом виконано в повному обсязі.

Таким чином, судом вжито усіх можливих заходів щодо належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи.

Оскільки відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідачем не надано, суд вирішує справу за наявними матеріалами відповідно до вимог частини шостої статті 162 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України), суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , з 22.03.2024 по 31.07.2024 проходив службу в Департаменті поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють», а до цього позивач проходив службу, серед інших, в Головному управлінні Національної поліції в Одеській області з 11.07.2022 по 22.03.2024, що підтверджується паспортом відповідача, його карткою платника податків та послужним списком.

Згідно з атестатом № 40 на предмети речового майна від 27.03.2024, виданим Головним управлінням Національної поліції в Одеській області, ОСОБА_1 видано: шапку - одну штуку, вартістю 115,14 грн (місяць і рік видачі - листопад 2022 року), шапку вушанку - одну штуку, вартістю 387,60 грн (місяць і рік видачі - лютий 2019 року), кашкет - одну штуку, вартістю 294,96 грн (місяць і рік видачі - лютий 2019 року), кепі - одну штуку, вартістю 144,00 грн (місяць і рік видачі - червень 2023 року), куртку спеціальну - одну штуку, вартістю 2600,34 грн (місяць і рік видачі - листопад 2022 року), куртку - одну штуку, вартістю 1749,96 грн (місяць і рік видачі - лютий 2019 року), костюм (сорочка, брюки) - один комплект, вартістю 3060,00 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року), костюм (кітель, брюки) - один комплект, вартістю 2187,54 грн (місяць і рік видачі - лютий 2019 року), сорочку сірого кольору - одну штуку, вартістю 383,76 грн (місяць і рік видачі - вересень 2020 року), сорочку трикотажну з короткими рукавами - одну штуку, вартістю 358,50 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року), фуфайку з короткими рукавами - одну штуку, вартістю 132,00 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року), черевики демісезонні чорного кольору - одна пара, вартістю 1413,96 грн (місяць і рік видачі - листопад 2022 року), черевики чорного кольору - одна пара, вартістю 2050,00 грн (місяць і рік видачі - жовтень 2023 року), спорядження поясне - один комплект, вартістю 969,96 грн (місяць і рік видачі - червень 2021 року), шапку флісову кольору хакі - одну штуку, вартістю 84,96 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року), шапку-маску літню кольору хакі - одну штуку, вартістю 72,06 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року), костюм (сорочка, брюки) спеціальний у колористиці камуфляж - один комплект, вартістю 3145,00 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року), плащ-накидку - одну штуку, вартістю 257,00 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року), сорочку-трикотажну з короткими рукавами кольору хакі - одну штуку, вартістю 459,96 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року), фуфайку з короткими рукавами кольору хакі - одну штуку, вартістю 180,00 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року), термобілизну - один комплект, вартістю 750,60 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року), кількість найменувань 21.

Відповідно до арматурної картки № 5168 відповідачу також видано у квітні 2024 року: кепі - одна штука вартістю 144,00 грн, костюм (куртка, брюки) спеціальні - один комплект вартістю 5700,00 грн, сорочку спеціальну - одна штука вартістю 1070,00 грн, рукавички штурмові - одна пара вартістю 885,96 грн, черевики демісезонні - одна пара вартістю 2450,00 грн, черевики - одна пара вартістю 2050,00 грн, ремінь для брюк синтетичний - одна штука вартістю 139,00 грн, інвентар - рюкзак тактичний - одна штука вартістю 5524,26 грн, погони накладні - одна штука вартістю 20,00 грн, чоботи гумові - одна пара вартістю 510,00 грн.

Суд зазначає, що видача відповідачу наведених предметів однострою також підтверджується роздавальними відомостями від 18.04.2024 № 120/596, № 121/595, № 122/594, № 123/593, № 124/592, № 125/600, в яких міститься підпис відповідача про їх отримання.

Наказом Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» від 15.07.2024 № 176 до ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби в поліції. З цим наказом відповідач ознайомлений під підпис.

Відповідно до наказу Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» від 31.07.2024 № 1104 о/с «По особовому складу» ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції з 31.07.2024, відповідно до пункту 6 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України). Цим наказом визначена сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, становить 18912,60 грн.

Згідно з довідкою-розрахунком від 26.07.2024 № 513 суми коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, становить 18912,60 грн та складається з:

- шапки - одна штука, вартістю 115,14 грн (місяць і рік видачі - листопад 2022 року, визначений строк експлуатації 24 місяці, фактичний строк експлуатації відповідачем 21 місяць), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою - 14,39 грн;

- куртки спеціальної - одна штука, вартістю 2600,34 грн (місяць і рік видачі - листопад 2022 року, визначений строк експлуатації 48 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 21 місяць) сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 1462,69 грн;

- костюма (сорочка, брюки) - один комплект, вартістю 3060,00 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року, визначений строк експлуатації 12 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 6 місяців) сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 1530,00 грн;

- сорочки сірого кольору - одна штука, вартістю 383,76 грн (місяць і рік видачі - вересень 2020 року, визначений строк експлуатації 72 місяці, фактичний строк експлуатації відповідачем 47 місяців) сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 133,25 грн;

- сорочки трикотажної з короткими рукавами - одна штука, вартістю 358,50 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року, визначений строк експлуатації 24 місяці, фактичний строк експлуатації відповідачем 6 місяців) сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 268,88 грн;

- фуфайки з короткими рукавами - одна штука, вартістю 132,00 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року, визначений строк експлуатації 12 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 6 місяців) сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 66,00 грн;

- черевиків демісезонних чорного кольору - одна пара, вартістю 1413,96 грн (місяць і рік видачі - листопад 2022 року, визначений строк експлуатації 24 місяці, фактичний строк експлуатації відповідачем 21 місяць) сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 176,75 грн;

- черевиків чорного кольору - одна пара, вартістю 2050,00 грн (місяць і рік видачі - жовтень 2023 року, визначений строк експлуатації 24 місяці, фактичний строк експлуатації відповідачем 10 місяців) сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 1195,83 грн;

- спорядження поясного - один комплект, вартістю 969,96 грн (місяць і рік видачі - червень 2021 року, визначений строк експлуатації 48 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 38 місяців) сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 202,08 грн;

- шапки флісової кольору хакі - одна штука, вартістю 84,96 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року, визначений строк експлуатації 12 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 6 місяців), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 42,48 грн;

- шапки-маски літньої кольору хакі - одна штука, вартістю 72,06 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року, визначений строк експлуатації 12 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 6 місяців), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 36,03 грн;

- кепі в колористиці «камуфляж» - одна штука, вартістю 144,00 грн (місяць і рік видачі - квітень 2024 року, визначений строк експлуатації 24 місяці, фактичний строк експлуатації відповідачем 4 місяці), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 120,00 грн;

- костюма (куртка, брюки) спеціального у колористиці «камуфляж» - один комплект, вартістю 5700,00 грн (місяць і рік видачі - квітень 2024 року, визначений строк експлуатації 36 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 4 місяці), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 5066,67 грн;

- костюма (сорочка, брюки) спеціального у колористиці «камуфляж» - один комплект, вартістю 3145,00 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року, визначений строк експлуатації 12 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 6 місяців), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 1572,50 грн;

- сорочки спеціальної кольору хакі з рукавами в колористиці «камуфляж» - одна штука, вартістю 1070,00 грн (місяць і рік видачі - квітень 2024 року, визначений строк експлуатації 12 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 4 місяці), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 713,33 грн;

- сорочки трикотажної з короткими рукавами кольору хакі - одна штука, вартістю 459,96 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року, визначений строк експлуатації 12 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 6 місяців), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 229,98 грн;

- фуфайки з короткими рукавами кольору хакі - одна штука, вартістю 180,00 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року, визначений строк експлуатації 12 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 6 місяців), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 90,00 грн;

- плаща-накидки - одна штука, вартістю 257,00 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року, визначений строк експлуатації 36 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 6 місяців), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 214,17 грн;

- термобілизни - один комплект, вартістю 750,60 грн (місяць і рік видачі - лютий 2024 року, визначений строк експлуатації 24 місяці, фактичний строк експлуатації відповідачем 6 місяців), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 562,95 грн;

- рукавичок штурмових - одна пара, вартістю 885,96 грн (місяць і рік видачі - квітень 2024 року, визначений строк експлуатації 24 місяці, фактичний строк експлуатації відповідачем 4 місяці), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 738,30 грн;

- черевиків демісезонних коричневого кольору - одна пара вартістю 2450,00 грн (місяць і рік видачі - квітень 2024 року, визначений строк експлуатації 36 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 4 місяці), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 2177,78 грн;

- черевиків коричневого кольору - одна пара вартістю 2050,00 грн (місяць і рік видачі - квітень 2024 року, визначений строк експлуатації 24 місяці, фактичний строк експлуатації відповідачем 4 місяці), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 1708,33 грн;

- ременю для брюк синтетичного кольору хакі - одна штука вартістю 139,00 грн (місяць і рік видачі - квітень 2024 року, визначений строк експлуатації 36 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 4 місяці), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 123,56 грн;

- чоботів гумових - одна пара вартістю 510,00 грн (місяць і рік видачі - квітень 2024 року, визначений строк експлуатації 36 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 4 місяці), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 453,33 грн;

- погонів накладних - одна штука вартістю 20,00 грн (місяць і рік видачі - квітень 2024 року, визначений строк експлуатації 12 місяців, фактичний строк експлуатації відповідачем 4 місяці), сума, яка має бути сплачена на відшкодування вартості предмету однострою 13,33 грн.

Вищевказані наказ про звільнення та довідку-розрахунок від 26.07.2024 № 513 були направлені позивачем на останню відомо адресу фактичного місця проживання відповідача: АДРЕСА_1 .

Однак, на адресу позивача повернувся конверт із вказаним відправленням, із відміткою про причину повернення «за закінченням терміну зберігання», що підтверджується доказами, наданими позивачем на виконання ухвали суду від 28.10.2024, а саме копією конверту за номером відправлення 0504076376652 та витягом з сайту АТ «Укрпошта» - трекінг поштового відправлення № 0504076376652.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовані вимоги позивача та доводи відповідача, суд керується таким.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.01.2023 № 30 «Про утворення територіального органу Національної поліції» Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» є юридичною особою публічного права міжрегіональним територіальним органом Національної поліції.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України № 580-VІІІ від 02.07.2015 «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VІІІ).

Згідно з частиною першою статті 17 Закону № 580-VIII, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до частин першої та другої статті 20 Закону № 580-VIII, поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.

Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України (частина четверта статті 20 Закону № 580-VIII).

Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону № 580-VIII).

Відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 580-VIII рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.

Відносини, що виникають у зв'язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції (частини перша статті 60 Закону № 580-VIII).

Підстави звільнення зі служби в поліції визначені статтею 77 Закону № 580-VIII.

Так, згідно з пунктом 6 статті 77 Закону № 580-VIII поліцейський може бути звільнений зі служби в поліції у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Згідно з пунктом 59 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 877, Національна поліція відповідно до покладених на неї завдань: організовує і здійснює в установленому порядку матеріально-технічне та ресурсне забезпечення діяльності органів Національної поліції, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління, зокрема приміщеннями, полігонами, засобами зв'язку, транспортними засобами, озброєнням, спеціальними засобами, пально-мастильними матеріалами, одностроєм, іншими видами матеріально-технічних ресурсів, необхідних для виконання покладених на них завдань.

Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 823«Про однострій поліцейських».

Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських, організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 12.09.2017 № 772 (далі - Порядок № 772).

Відповідно до пункту 2 Розділу І Порядку № 772 у цьому Порядку терміни вжито в таких значеннях: однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.

Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку № 772 забезпечення одностроєм поліцейських здійснюється відповідними підрозділами з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (далі - підрозділ забезпечення) залежно від місця проходження служби в поліції, зокрема, поліцейських, які проходять службу в Департаменті поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють».

Використання предметів однострою, які не відповідають описам та зразкам, затвердженим Кабінетом Міністрів України, забороняється. Рішення щодо подальшого обліку, використання або списання таких предметів однострою приймається керівником відповідного органу поліції, ЗВО, інших державних органів, установ та організацій у встановленому законодавством порядку (пункт 5 Розділу І Порядку № 772).

Відповідно до пункт 1 розділу ІІІ Порядку № 772 строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію).

Пунктом 4 розділу IV Порядку № 772 встановлено, що предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший.

Згідно з підпунктом 2 пункту 1 розділу V Порядку № 772 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, здійснюється в разі звільнення поліцейського із служби з таких підстав: у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення із служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Відповідно до пункту 3 розділу V Порядку № 772 розрахунок суми відшкодування здійснюється підрозділом забезпечення шляхом оформлення Довідки-розрахунку. Довідка-розрахунок оформлюється в трьох примірниках та реєструється в журналі обліку довідок-розрахунків суми коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився (додаток 3) (далі - Журнал обліку довідок-розрахунків), який ведеться підрозділом забезпечення.

Згідно з пунктами 9, 10 Розділу V Порядку № 772 строк добровільного відшкодування поліцейським, особою, яку звільнено із служби в поліції, вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, становить п'ятнадцять днів із дня його звільнення із служби в поліції. У разі непогашення поліцейським, особою, яку звільнено із служби в поліції, суми відшкодування протягом 15 днів з дня його звільнення із служби в поліції підрозділ забезпечення в триденний строк інформує підрозділ правового (юридичного) забезпечення за місцем звільнення із служби для організації претензійної та позовної роботи відповідно до законодавства України.

Однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов'язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою (абзац перший пункту 2 Розділу VII Порядку № 772).

Книги та інші документи з обліку однострою оформлюються та ведуться згідно з вимогами цього Порядку і зберігаються згідно з вимогами законодавства. Упровадження облікових документів невстановленої форми заборонено (пункт 3 Розділу VII Порядку №772).

Відповідно до абзацу першого пункту 11 Розділу VII Порядку № 772 підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу, - атестат на предмети однострою.

Арматурні картки обліковуються в реєстрі арматурних карток (додаток 11). Реєстр арматурних карток нумерується, прошнуровується, скріплюється печаткою, підписується керівником підрозділу забезпечення та реєструється згідно з вимогами діловодства (пункт 12 Розділу VII Порядку № 772).

Відповідно до пунктів 14, 15 Розділу VII Порядку № 772 атестат на предмети однострою поліцейського, який вибуває з органу (закладу, установи) поліції, ЗВО, реєструється в книзі обліку атестатів на предмети однострою поліцейських, які вибули до іншого органу (закладу, установи), ЗВО (додаток 12). Атестат на предмети однострою поліцейського, який прибуває до органу (закладу, установи) поліції, ЗВО, реєструється в книзі обліку атестатів на предмети однострою поліцейських, які прибули з інших органів (закладів, установ), ЗВО (додаток 13).

За приписами пункту 16 Розділу VII Порядку № 772 для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою (додаток 14). З метою уникнення безпідставної видачі предметів однострою зазначений у роздавальній відомості на предмети однострою список поліцейських перевіряється посадовою особою підрозділу кадрового забезпечення. Роздавальна відомість на предмети однострою вважається виконаною, якщо згідно з нею здійснено видачу предметів однострою вказаним у ній поліцейським, повністю або частково відповідно до зазначеної кількості, її підписано всіма передбаченими посадовими особами, а дані про видачу внесено до арматурних карток поліцейських, яким було видано предмети однострою. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою має бути передана до бухгалтерської служби органу (закладу, установи) поліції, ЗВО у строк не більше 30 днів з моменту здійснення в ній первинного запису про видачу предметів однострою поліцейським, але не пізніше останнього дня звітного місяця.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.06.2020 № 434 затверджено норми належності однострою поліцейських.

Системний аналіз наведених норм Порядку № 772 свідчить про те, що в разі звільнення поліцейського зі служби, зокрема, у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у виді звільнення із служби в поліції, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.

Відтак, сума відшкодування розраховується станом на день звільнення особи зі служби в поліції, адже норми щодо необхідності такого відшкодування були чинними на час звільнення позивача зі служби в поліції та регламентували чіткий порядок дій щодо відшкодування вартості предметів однострою на час виникнення спірних правовідносин.

Враховуючи період проходження служби відповідача, посаду, яку він обіймав, дати видачі предметів однострою та змін законодавчого регулювання спірних правовідносин, суд зазначає таке.

Судом встановлено (в межах предмету розгляду в даній справі), що відповідач під час проходження служби в поліції отримав предмети однострою, з яких у 25 предметів не закінчився строк їх експлуатації станом на дату звільнення позивача зі служби, що підтверджується довідкою-розрахунком від 26.07.2024 № 513 та іншими матеріалами справи.

Позивач був звільнений зі служби в поліції наказом Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» від 31.07.2024 № 1104 о/с «По особовому складу» за пунктом 6 частини 1 статті 77 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) відповідно до Закону України «Про Національну поліцію».

У вказаному наказі зазначено, що сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, становить 18912,60 грн.

Вказаний наказ та довідку-розрахунок від 26.07.2024 № 513 надіслано на адресу відповідача засобами поштового зв'язку.

Частиною першою статті 30 Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» (далі - Статут) передбачено, що у разі відсутності поліцейського, якого притягнуто до дисциплінарної відповідальності, без поважних причин на службі копія наказу про застосування до нього дисциплінарного стягнення надсилається поштовим зв'язком (у разі можливості) на адресу місця проживання, зазначену в його особовій справі, або з використанням електронної комунікації за контактними даними, які наявні в розпорядженні його безпосереднього керівника.

В свою чергу, частиною третьою статті 30 Статуту визначено, що доведення до поліцейського, який відсутній на службі без поважних причин, наказу про виконання застосованого до нього дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади або звільнення зі служби в поліції, здійснюється в порядку, визначеному цією статтею.

Разом з цим, згідно з частиною другою статті 30 Статуту, поліцейський вважається таким, що ознайомлений з наказом про застосування дисциплінарного стягнення, після спливу чотирьох календарних днів з дня його відправлення поштовим зв'язком або після спливу двох календарних днів - у разі відправлення з використанням електронної комунікації.

Таким чином, законодавством передбачено надсилання поліцейському наказу про звільнення, у разі його відсутності на робочому місці, на адресу місця проживання.

Отже, відповідач, який звільнений зі служби в поліції у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, у силу вимог пункту 1 розділу V Порядку № 772 зобов'язаний відшкодувати вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився.

Суд враховує, що як зазначає позивач у позові, відповідач був ознайомлений 18.07.2024 з наказом від 15.07.2024 № 176 «Про застосування дисциплінарного стягнення» (у виді звільнення), про що свідчить його власноручний підпис. Вказане не спростовано відповідачем.

Суд зауважує, що визначена позивачем вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, яка підлягає відшкодуванню відповідачем, останнім не оскаржується.

Позивач вжив всіх заходів щодо ознайомлення відповідача із наказом про звільнення та довідкою-розрахунком, проте у встановлений Порядком № 772 п'ятнадцятиденний строк відповідач добровільно не відшкодував вартість предметів однострою особистого користування.

Станом на момент розгляду цієї справи та ухвалення судом рішення докази, які б підтверджували сплату відповідачем суми відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, в матеріалах справи відсутні.

Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, № 303-A, пункт 29).

Згідно з пунктом 41 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Суд зазначає, що за відсутності доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат у даній справі не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» (ідентифікаційний код: 45013109, місцезнаходження: м. Київ, вул. Максименка Федора, буд. 21) до ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) про стягнення вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють» вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився у розмірі 18912,60 грн (вісімнадцять тисяч дев'ятсот дванадцять гривень 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 05.12.2024.

Суддя О.М. Качанок