Рішення від 05.12.2024 по справі 360/1428/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

05 грудня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/1428/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну праву за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 20.11.2024 № 74361393,

ВСТАНОВИВ:

22 листопада 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - позивач) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач) у якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 20.11.2024 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. 00 коп. на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні № 74361393 за виконавчим листом № 360/826/23, виданим Луганським окружним адміністративним судом 29.01.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20.11.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області отримано постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 20.11.2024 про накладення штрафу у виконавчому провадженні №74361393, якою на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання рішення суду накладено штраф у розмірі 5100 грн. 00 коп.

Головне управління не погоджується з зазначеною постановою про накладення штрафу, вважає її безпідставною, незаконною та такою, що винесена з порушенням норм діючого законодавства та підлягає скасуванню.

Вважає, що відповідачем невірно застосовано положення Закону № 1404.

Правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин.

Вважає, що відповідачем не перевірено виконання позивачем рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі № 360/826/23.

ОСОБА_1 (стягувач у виконавчому провадженні №74361393) перебуває на обліку у Головному управлінні як одержувач пенсії за вислугу років яка обчислена за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як внутрішньо переміщена особа.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі 360/826/23 (набрало законної сили - 20.11.2023) Головним управлінням в січні 2024 року призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту “а» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 23 травня 2022 року.

Пенсією в розмірі, обчисленому на виконання рішення суду, забезпечено ОСОБА_1 з лютого 2024 року. Доплату пенсії, обчислену на виконання рішення суду, за період з 23.05.2022 по 31.01.2024 обліковано в Головному управлінні.

При вирішенні питання обліку заборгованості, яка утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат за рішеннями суду, органи Пенсійного фонду України керуються, зокрема, Бюджетним кодексом України, Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), Законом України від 05.06.2012 № 4901-VI “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон № 4901), Порядком розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) (далі - Порядок № 21-2).

Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений Бюджетним кодексом України, є його збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період.

Заборгованість, визначена на виконання рішень судів, обліковується в електронних пенсійних справах з датою набрання ними законної сили, на підставі цих відомостей - у підсистемі “Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ РСР).

Наразі пенсіонерам з числа військовослужбовців за рахунок коштів Державного бюджету проведено погашення заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення судів з датою набрання рішенням суду законної сили по 19.11.2020 включно.

З 01.04.2021 здійснення фінансування виплати пенсії можливо тільки Пенсійним фондом України.

Враховуючи умови виплати пенсії, що визначені Постановою № 1279, виділення коштів на фінансування пенсійних виплат не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, оскільки з 01.04.2021 цей обов'язок покладено на Пенсійний фонд України.

06.03.2024 позивачем отримано постанову відповідача від 06.03.2024 про відкриття виконавчого провадження № 74361393 за виконавчим листом № 360/826/23, виданим 29.01.2024 Луганським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити з 23 травня 2022 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту “а» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі заяви від 23 травня 2023 року та здійснити виплату заборгованості з пенсії за вислугу років.

13.03.2024 Головне управління листом №1200-0307-8/6335 повідомило відповідачу про стан виконання рішення суду від 05.09.2023.

23.10.2024 позивачем отримано вимогу відповідача від 23.10.2024 у виконавчому провадженні № 74361393 за виконавчим листом № 360/826/23, виданим 29.01.2024 Луганським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити з 23 травня 2022 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту “а» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі заяви від 23 травня 2023 року та здійснити виплату заборгованості з пенсії за вислугу років.

25.10.2024 Головне управління листом №1200-0305-5/27274 повідомило відповідачу про стан виконання рішення суду від 05.09.2023.

20.11.2024 Головним управлінням отримано постанову відповідача від 20.11.2024 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. 00 коп. у виконавчому провадженні № 74361393.

Головне управління вжило заходів з метою належного виконання рішення суду, втім затримка у виплаті коштів зумовлена не бездіяльністю Головного управління, а відсутністю належного асигнування, що не належить до компетенції Головного управління.

Зважаючи на вищевикладене, відсутність коштів на виплату заборгованості за судовим рішенням, тобто відсутність відповідного фінансового забезпечення боржника на виконання судового рішення, не може вважатися невиконанням такого рішення без поважних причин.

Таким чином, позивач вчинив усі, передбачені чинним законодавством, залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 по справі 360/826/23, вини або умислу Головного управління на навмисне невиконання в повному обсязі рішення суду немає.

Зважаючи на вищевикладене, позивач вважає, що постанова відповідача про накладення штрафу від 20.11.2024 у ВП №74361393 не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України відповідно, є протиправною та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 25.11.2024 відкрити провадження у справі за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 20.11.2024 № 74361393; призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 03 грудня 2024 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4; зобов'язано відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у строк до 02 грудня 2024 року надати для приєднання до справи копію виконавчого провадження ВП № 74361393.

Судовий розгляд справи відкладено на 05.12.2024 на 13 год. 00 хв. у зв'язку з першою неявкою належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду справи відповідача.

03.12.2024 відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечував проти позовних вимог з огляду на таке.

Згідно перевірки даних Автоматизованої системи виконавчого провадження встановлено, що 05.03.2024 на виконання до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 29.01.2024 № 360/826/23 про зобо'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити з 23 травня 2022 року на користь ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі заяви від 23 травня 2023 року та здійснити виплату заборгованості з пенсії за вислугу років.

06.03.2024 державним виконавцем, керуючись ст. ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України “Про виконавче провадження», винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 74361393. Копії постанови направлено боржнику для виконання, стягувачу - для відома.

На адресу відділу надійшла відповідь боржника, з якої встановлено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі 360/826/23 боржником в січні 2024 року призначено на користь ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 23 травня 2022 року. Пенсією в розмірі, обчисленому на виконання рішення суду, забезпечено стягувача з лютого 2024 року. Доплату пенсії, обчислену на виконання рішення суду, за період з 23.05.2022 по 31.01.2024 обліковано в Головному управлінні та буде виплачено після виділення бюджетних асигнувань в порядку черговості набрання судовим рішенням законної сили. Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Бюджетом Пенсійного фонду України з урахуванням норм Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік передбачуються видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат після виділення коштів з Державного бюджету України. Наразі пенсіонерам з числа військовослужбовців за рахунок коштів Державного бюджету проведено погашення заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення судів з датою набрання рішенням суду законної сили по 20.09.2020 включно.

Державним виконавцем, керуючись ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження», направлено вимогу боржнику щодо стану виконання рішення суду та попереджено про наслідки невиконання рішення суду.

На адресу відділу надійшла відповідь боржника, з якої встановлено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі 360/826/23 Головним управлінням в січні 2024 року призначено на користь ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 23 травня 2022 року. Пенсією в розмірі, обчисленому на виконання рішення суду, забезпечено стягувача з лютого 2024 року. Доплату пенсії, обчислену на виконання рішення суду, за період з 23.05.2022 по 31.01.2024 обліковано в Головному управлінні та буде виплачено після виділення бюджетних асигнувань в порядку черговості набрання судовим рішенням законної сили. Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Бюджетом Пенсійного фонду України з урахуванням норм Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік передбачуються видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат після виділення коштів з Державного бюджету України. Наразі пенсіонерам з числа військовослужбовців за рахунок коштів Державного бюджету проведено погашення заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення судів з датою набрання рішенням суду законної сили по 20.09.2020 включно.

Таким чином, щодо фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом, інформації та копій підтверджуючих документів надано не було.

Державним виконавцем 20.11.2024, керуючись ст. ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5 100 грн. Копію постанови направлено боржнику, для виконання. Таким чином, накладаючи штраф постановою від 20.11.2024 на боржника, виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Отже, дії відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції є правомірними та відповідають нормам Закону України "Про виконавче провадження".

На підставі викладеного відповідач просив у задоволенні адміністративного позову відмовити за необґрунтованістю.

Представники сторін у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в заявах по суті справи просили розглянути справу за їх відсутності.

Згідно з частиною третьою статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (частина дев'ята статті 205 КАС України).

З огляду на положення статті 205 КАС України, суд ухвалив розглянути адміністративну справу за відсутності представників сторін у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі № 360/826/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2023, частково задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії:

визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 30 травня 2023 року “Про відмову в призначенні пенсії», яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років на підставі пункту “а» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити з 23 травня 2022 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту “а» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі заяви від 23 травня 2023 року та здійснити виплату заборгованості з пенсії за вислугу років;

у задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Відповідно до даних КП «ДСС» та Єдиного державного реєстру судових рішень рішення від 05.09.2023 у справі № 360/826/23 набрало законної сили 20.11.2023.

29.01.2024 стягувачу видано виконавчий лист № 360/826/23 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити з 23 травня 2022 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі заяви від 23 травня 2023 року та здійснити виплату заборгованості з пенсії за вислугу років.

06.03.2024 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Віхлініним Дмитром Володимировичем відкрито виконавче провадження № 74361393 з виконання виконавчого листа № 360/826/23, виданого 29.01.2024 Луганським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити з 23 травня 2022 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі заяви від 23 травня 2023 року та здійснити виплату заборгованості з пенсії за вислугу років; Боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів; стягнуто з боржника виконавчий збір/основну винагороду приватного виконавця у розмірі 28400 гривня (UAH).

Постанова від 06.03.2024 ВП № 74361393 про відкриття провадження у справі направлена стягувачу та боржнику листом від 06.03.2024 № 775.

Також 06.03.2024 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Віхлініним Дмитром Володимировичем винесено постанови про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору.

13.03.2024 за вих.№ 1200-0307-8/6335 боржником направлено виконавцю лист, в якому зазначено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі 360/826/23 (набрало законної сили - 20.11.2023) Головним управлінням в січні 2024 року призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 23 травня 2022 року. Пенсією в розмірі, обчисленому на виконання рішення суду, забезпечено ОСОБА_1 з лютого 2024 року. Доплату пенсії, обчислену на виконання рішення суду, за період з 23.05.2022 по 31.01.2024 обліковано в Головному управлінні та буде виплачено після виділення бюджетних асигнувань в порядку черговості набрання судовим рішенням законної сили. Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Бюджетом Пенсійного фонду України з урахуванням норм Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік передбачуються видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат після виділення коштів з Державного бюджету України. Наразі пенсіонерам з числа військовослужбовців за рахунок коштів Державного бюджету проведено погашення заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення судів з датою набрання рішенням суду законної сили по 20.09.2020 включно.

До листа боржником додано протокол перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2024 на підставі судового рішення та Розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії. за пенсійною справою № 1213012102 за Дорученням № Д 1213012102.

Так, згідно із перерахунком пенсії по пенсійній справі №1213012102 - НПУ Пенсія за вислугу років, пенсію ОСОБА_1 перераховано з 01.02.2024 із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2600,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 1840,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. надбавка за специфічні умови проходження служби 40%, премія 37,29% - 8869,73 грн, всього - 15309,73 грн; в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 15309,73 грн, основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі 10716,30 з урахуванням індексації - 12 216,81 грн; індексація базового ОСНП 2023 (10716,81*0,197) - 1500,00 грн, вид підвищення або надбавки до пенсії: учасник АТО учасник бойових дій (ст.6) - 523,25 грн, учасник бойових дій - 40,00 грн, щомісячна доплата до 100 грн 50024 Доплата до 100 грн (індексації 01.03.2023) - 0,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 12780,0006 грн; з 01.02.2024 - 12780,06 грн, з 01.03.2024 - 12847,06 грн.

Згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії. за пенсійною справою № 1213012102 за Дорученням № Д 1213012102 загальна сума доплати ОСОБА_1 з травня 2022 року по січень 2024 року склала 245242,27 грн.

23.10.2024 за № 3539 виконавцем направлено боржнику вимогу виконавця про надання до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції інформацію щодо повного та фактичного виконання вищевказаного рішення суду; у разі виконання рішення надати до відділу копії підтверджуючих документів; у разі невиконання надати документи, які підтверджують хід виконання.

25.10.2024 за вих. № 1200-0305-5/27274 позивачем направлено виконавцю лист, в якому зазначено, що вимогу отримано Головним управлінням 23.10.2024 та зареєстровано за вхідним № 515/14. На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі 360/826/23 (набрало законної сили - 20.11.2023) Головним управлінням в січні 2024 року призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 23 травня 2022 року. Пенсією в розмірі, обчисленому на виконання рішення суду, забезпечено ОСОБА_1 з лютого 2024 року. Доплату пенсії, обчислену на виконання рішення суду, за період з 23.05.2022 по 31.01.2024 обліковано в Головному управлінні та буде виплачено після виділення бюджетних асигнувань в порядку черговості набрання судовим рішенням законної сили. Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Бюджетом Пенсійного фонду України з урахуванням норм Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік передбачуються видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат після виділення коштів з Державного бюджету України. Наразі пенсіонерам з числа військовослужбовців за рахунок коштів Державного бюджету проведено погашення заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення судів з датою набрання рішенням суду законної сили по 20.09.2020 включно.

До листа боржником додано протокол перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2024 на підставі судового рішення та Розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії. за пенсійною справою № 1213012102 за Дорученням № Д 1213012102.

20.11.2024 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Віхлініним Д.В. винесено постанову ВП № 74361393 про накладення на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області штрафу на користь держави у розмірі 5100,00 грн за невиконання судового рішення.

Матеріалами справи підтверджується, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі 360/826/23 позивачем ОСОБА_1 призначено з 23 травня 2022 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту “а» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; розпочато виплату пенсії з лютого 2024 року, забезпечено ОСОБА_1 з лютого 2024 року; доплату пенсії, обчислену на виконання рішення суду, за період з 23.05.2022 по 31.01.2024, у розмірі 245242,27 обліковано в Головному управлінні.

Загальна сума боргу за період з 23.05.2022 по 31.01.2024 складає 245242,27 грн; рішення від 05.09.2023 у справі № 360/826/23 внесено до ІКІС ПФУ РСР 23.11.2023, реєстраційний номер РС578312, що підтверджено скріншотом з ІКІС ПФУ РСР.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги позивача, суд виходить з такого.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (пункт 1).

Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з пунктами 1 та 16 частини третьої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Статтею 26 Закону № 1404-VIII визначено початок примусового виконання рішення, зокрема:

- виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої);

- виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (частина п'ята);

- за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною) (частина шоста).

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону № 1404-VIII).

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 1404-VIII виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Частинами першою та другою статті 75 Закону № 1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Аналізуючи наведені положення законодавства в контексті цієї справи потрібно зауважити, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов'язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов'язання.

Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.

Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону № 1404-VIII. Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поважними, в розумінні наведених норм Закону № 1404-VIII, можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

З вищевикладеного слідує, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 10 вересня 2019 року в справі № 0840/3476/18, від 19 вересня 2019 року в справі № 686/22631/17 та від 07 листопада 2019 року в справі № 420/70/19.

Щодо поважності причин невиконання та повідомлення боржником про їх наявність стягувачу, суд зазначає таке.

Матеріалами справи підтверджується, що судове рішення від 05.09.2023 у справі № 360/826/23 внесено до ІКІС ПФУ РСР 23.11.2023, тобто до відкриття 06.03.2024 виконавчого провадження № 74361393.

13.03.2024 за вих.№ 1200-0307-8/6335 боржником направлено виконавцю лист, в якому повідомлено стан виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі 360/826/23 (набрало законної сили - 20.11.2023) та надано протокол перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2024 на підставі судового рішення та Розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії. за пенсійною справою № 1213012102 за Дорученням № Д 1213012102.

23.10.2024 за № 3539 відповідачем направлено позивачеві вимогу виконавця надати у десятиденний строк (тобто до 03.11.2024) інформацію щодо повного та фактичного виконання судового рішення.

25.10.2024 за вих. № 1200-0305-5/27274 позивачем направлено відповідачу лист, в якому надано відомості про стан виконання судового рішення, зазначено, та зазначено, що вимогу отримано Головним управлінням 23.10.2024 та зареєстровано за вхідним № 515/14. На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі 360/826/23 (набрало законної сили - 20.11.2023) Головним управлінням в січні 2024 року призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 23 травня 2022 року. Пенсією в розмірі, обчисленому на виконання рішення суду, забезпечено ОСОБА_1 з лютого 2024 року. Доплату пенсії, обчислену на виконання рішення суду, за період з 23.05.2022 по 31.01.2024 обліковано в Головному управлінні та буде виплачено після виділення бюджетних асигнувань в порядку черговості набрання судовим рішенням законної сили. Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Бюджетом Пенсійного фонду України з урахуванням норм Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік передбачуються видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат після виділення коштів з Державного бюджету України. Наразі пенсіонерам з числа військовослужбовців за рахунок коштів Державного бюджету проведено погашення заборгованості з пенсійних виплат на виконання рішення судів з датою набрання рішенням суду законної сили по 20.09.2020 включно.

До листа боржником додано протокол перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2024 на підставі судового рішення та Розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії. за пенсійною справою № 1213012102 за Дорученням № Д 1213012102.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі 360/826/23 позивачем ОСОБА_1 призначено з 23 травня 2022 року ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі пункту “а» статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; розпочато виплату пенсії з лютого 2024 року, забезпечено ОСОБА_1 з лютого 2024 року; доплату пенсії, обчислену на виконання рішення суду, за період з 23.05.2022 по 31.01.2024, у розмірі 245242,27 обліковано в Головному управлінні.

Загальна сума боргу за період з 23.05.2022 по 31.01.2024 складає 245242,27 грн; рішення від 05.09.2023 у справі № 360/826/23 внесено до ІКІС ПФУ РСР 23.11.2023, реєстраційний номер РС578312, що підтверджено скріншотом з ІКІС ПФУ РСР.

Тобто, станом на 03.11.2024 (строк виконання вимоги державного виконавця) фактично судове рішення виконано не було, але позивачем вживалися заходи з метою його виконання, про що було вчасно повідомлено відповідача.

Таким чином, боржником вживаються заходи з метою виконання судового рішення, і станом на дату винесення постанови про накладення штрафу державний виконавець був повідомлений про підстави такого невиконання.

Крім того, суд зазначає, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення боржника на проведення таких виплат, яке здійснюється з Державного бюджету України, не може вважатися невиконанням рішення без поважних причин. У такому випадку накладення штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Таку правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 24 січня 2018 року в справі № 405/3663/13-а (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 71834551).

Верховний Суд України у своїх постановах (справи № 21-1044а15, № 21-2630а15, № 21-5118а15, № 804/5081/13-а) неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Зважаючи на вищевикладене, відсутність коштів на виплату заборгованості за судовим рішенням, тобто відсутність відповідного фінансового забезпечення боржника на виконання судового рішення, не може вважатися невиконанням такого рішення без поважних причин.

За встановлених судом обставин та наведеного нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що доводи позивача про відсутність у державного виконавця правових підстав для винесення постанови про накладення на боржника штрафу у розмірі 5100,00 грн є обґрунтованими, тому постанова державного виконавця від 20.11.2024 № 74361393 не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, відповідно, є протиправною та підлягає скасуванню.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем за подання до суду даного позову сплачений судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, структурним підрозділом якого є відповідач.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місцезнаходження: вул. Олега Кошового, буд. 2, м. Канів, Черкаської області, 19000, код ЄДРПОУ 43316700) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 20.11.2024 № 74361393 задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 20.11.2024 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 (п'ять тисяч сто гривень 00 коп.) грн на Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні № 74361393 за виконавчим листом № 360/826/23, виданим Луганським окружним адміністративним судом 29.01.2024.

Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за рахунок бюджетних асигнувань Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.Г. Секірська