Рішення від 05.12.2024 по справі 360/1198/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

05 грудня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/1198/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

09 жовтня 2024 року через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яким просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплаті пенсії за віком ОСОБА_1 , призначеної згідно із Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 15.08.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , призначеної згідно із Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 15.08.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області і отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення».

Поруч з цим, відповідно до частини першої статті 10 Закону України 09.07.2003 № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Керуючись своїм правом та досягнувши 60-річного віку, 15.08.2024 Позивач звернувся через електронний портал Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV.

На підставі вказаної заяви Позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV. Страховий стаж Позивача склав 37 років 4 місяці 1 день.

Коефіцієнт страхового стажу, обчислений відповідно до статті 25 Закону № 1058-IV, склав 0,37333.

При цьому показник середньої заробітної плати враховувався за 2014-2016 роки, взамін правильного показника середньої заробітної плати по Україні, який мав враховуватись за останні три роки, що передували року (2024 рік) звернення із заявою про призначенням пенсії за віком згідно із Законом № 1058-ІV, тобто за 2021-2023 роки.

За таких умов загальний розмір пенсійної виплати за віком склав 4774,77 грн, який обчислений наступним чином:

- 4609,50 грн - основний розмір пенсії, обчислений від страхового стажу та заробітної плати (12346.98 Х 0,37333);

- 165,27 грн - доплата за понаднормовий стаж.

З урахуванням цього та відповідно до листа від 10.09.2024 №1200-0208-8/22840, Відповідач вважає, що пенсія, призначена Позивачу згідно із Законом № 1058-IV, обчислена відповідно до вимог чинного пенсійного законодавства, а тому застосовувати показник середньої заробітної плати по України за 2021-2023 роки немає правових підстав.

Позивач вважає протиправними дії Відповідача щодо обчислення їй пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки відповідно до частини другої статті 40 Закону № 1058-IV.

Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якої зазначено, що ОСОБА_1 15.08.2024 звернулася із заявою про перехід на інший вид пенсії. Заяву відпрацьовано спеціалістами Головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Черкаській областях та з 15.08.2024 заявницю переведено на пенсію за віком. Страховий стаж позивача складає 37 років 4 місяці 1 день (зараховано по 30.09.2020). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення розміру пенсії складає 1,54444. Середньомісячний заробіток для розрахунку розміру пенсії складає 12346,98 грн. З 26.12.2017 ОСОБА_1 отримувала пенсію за вислугу років, як працівник освіти. Заробіток для розрахунку розміру пенсії було обчислено відповідно до ст. 40 Закону № 1058 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2014- 2016 роки (3764,40 грн). Також, зазначили, що відповідач у цій справі - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, як уповноважений орган Пенсійного фонду України, заяву ОСОБА_1 про переведення пенсії з виду на вид від 15.08.2024 не розглядав, рішення за результатом розгляду заяви про призначення переведення пенсії з виду на вид позивачу не приймав. Отже, вирішуючи цю справу, слід врахувати, що за переведенням пенсії позивач звертався із відповідною заявою , а саме: заява від 15.08.2024 розглядалась спеціалістами Головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та Черкаській областях та з 15.08.2024 заявницю переведено на пенсію за віком. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_1 з 15.08.2024 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на загальних умовах.

На підставі вищевикладеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 14.10.2024 прийнято до розгляду справу та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін).

Дослідив матеріали справи, з'ясував фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову та заперечення на позов, оцінив докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні та з 27.12.2017 отримувала пенсію за вислугу років, як працівник освіти відповідно до пункту 2-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону.

15 серпня 2024 року позивачка звернулася через електронний портал Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV.

За наданою заявою ОСОБА_1 від 15.08.2024 про переведення з одного виду пенсії на інший, подану засобом вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, яку опрацьовано за принципом екстериторіальності (відповідно до пункту 4.2 постанови Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_1 з 15.08.2024 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на загальних умовах.

02 вересня 2024 року адвокат звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з адвокатським запитом щодо надання інформації про те, коли була призначена ОСОБА_1 пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та який щомісячний розмір пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений ОСОБА_1 , щодо надання копії рішення відповідного управління Пенсійного фонду України, яким приймалося рішення щодо призначення пенсії ОСОБА_1 за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надати інформацію про те, за які роки було взято середній показник заробітної плати при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ГУ ПФУ в Луганській області листом від 10.09.2024 № 1200-0208-8/22840 повідомило на адвокатський запит, що за наданою заявою ОСОБА_1 від 15.08.2024 про переведення з одного виду пенсії на інший, подану засобом вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, яку опрацьовано за принципом екстериторіальності (відповідно до пункту 4.2 постанови Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_1 з 15.08.2024 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на загальних умовах (розпорядження з 15.08.2024). Враховуючи норми частини третьої статті 45 Закону, при обчисленні заробітної плати для розрахунку пенсії ОСОБА_1 застосовано показник середньої заробітної плати при переведенні пенсії з вислуги років на пенсію за віком з 15.08.2024 - 7994,47 гривень (відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». Заробітну плату для розрахунку пенсії обчислено за даними персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 30.11.2017, індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,54444, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 12346,98 гривень. Пенсію обчислено відповідно до норм чинного законодавства, підстави для перегляду її розміру відсутні.

Позивач не погоджується із такими діями відповідача щодо призначення пенсії за віком позивачу із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону №1788-ХІІ, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Згідно із частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 затверджено Порядок подання і оформлення документів для визначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1).

Приписами пункту 1.1 Порядку №22-1 визначено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

15 серпня 2024 року позивачка звернулася через електронний портал Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV.

Приписами пункту 4.2 Порядку №22-1 встановлено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Судом встановлено, що заяву ОСОБА_1 від 15.08.2024 про переведення з одного виду пенсії на інший, подану засобом вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, яку опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та з 15.08.2024 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на загальних умовах., про що повідомлено адвоката ОСОБА_2 листом ГУ ПФУ в Луганській області від 10.09.2024 № 1200-0208-8/22840.

Таким чином, відповідач у даній справі - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, як уповноважений орган Пенсійного фонду України, не розглядав заяву ОСОБА_1 про переведення з одного виду пенсії на інший від 15.08.2024, та відповідного рішення за результатом розгляду заяви позивача не приймав,

Суд наголошує, що листом від 10.09.2024 № 1200-0208-8/22840 ГУ ПФУ в Луганській області на адвокатський запит повідомлено представника позивача, що саме рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_1 з 15.08.2024 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на загальних умовах та обчислено заробітну плату для розрахунку пенсії позивача.

Таким чином, на час подання позову представник позивача достомено був обізнаний який територіальний орган приймав рішення про переведення позивача з одного виду пенсії на інший та застосовував відповідні показники середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки для обрахунку пенсії позивача.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

За вмиогами ч. 5 ст. 48 КАС України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Оскільки позивач та його представник достомено були обізнані, який територіальний орган розглянув заяву позивача від 15.08.2024 про переведення з одного виду пенсії на інший та застосував відповідні показники середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки для обрахунку пенсії позивача до звернення до суду з даним позовом, суд не знаходить підстав для заміни відповідача у справі або залучення в якості співвіжповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі частини 1 статті 90 цього Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 139 КАС України, визначено порядок розподілу судових витрат за наслідками розгляду справи.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог позивача судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог адвоката Хомича Івана Олександровича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Ірметова