Рішення від 05.12.2024 по справі 340/5756/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2024 року м. Кропивницький Справа №340/5756/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку письмового провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо застосування під час переведення вперше ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії по інвалідності, за 2017-2019 роки, без урахування положень абз.3 ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за 2020-2022 роки, згідно абз.3 ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з дня переведення на пенсію за віком з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивачці з 03.11.2020 р. призначено пенсію по інвалідності. Після призначення пенсії позивачка продовжувала працювати. На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду позивачку було переведено на пенсію за віком на пільгових умовах на підставі рішення №111450001189 від 26.06.2023 р. Для розрахунку пенсії за віком було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2017 - 2019 роки, який було застосовано під час призначення пенсії по інвалідності. Позивач звернулася до відповідача із скаргою від 28.06.2023 р., у якій просила здійснити перерахунок розміру пенсії за віком з урахуванням для її обчислення показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в по Україні за 2020 - 2022 роки. Листом відповідача №8525-9020/Ф-02/8-1100/23 від 12.07.2023 р. позивачці було відмовлено у здійсненні такого перерахунку. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо розрахунку її пенсії за віком під час переведення з пенсії по інвалідності без урахування положень абз.3 ч.3 ст.45Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вважає, що має право на обчислення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2020 - 2022 роки.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.35-37). Представник відповідача зазначає, що позивачка отримувала пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок загального захворювання, призначену відповідно до Закону з 03.11.2020 р. (страховий стаж було пораховано по 31.10.2020 р.). Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.03.2023 р. у справі №340/309/23 зобов'язано Головне управління повторно розглянути заяву позивачки від 03.01.2023 р. про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах. На виконання рішення головним управлінням позивачку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах. Обчислення розміру пенсії за віком проведено з урахуванням страхового стажу 39 років 7 днів, у тому числі робота по Списку №1 - 10 років11 місяців 27 днів (стаж пораховано по 30.06.2022 р.). Коефіцієнт страхового стажу, обчислений відповідно до статті 25 Закону, склав 0,39000. Заробітна плата за період з 01.07.2000 р. по 30.06.2022 р. обчислена згідно із статтею 40 Закону, склала 12 801,78 грн (7 763,17 грн х 1,64904, де 7 763,17 грн - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески, обчислена як середній показник за 2017, 2018 та 2019 роки; 1,64904 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсійної виплати позивачки, станом на 01.07.2023 р. складає 5 481,77 грн, де: 4 992,69 грн - розмір пенсії за віком (12 801,78 грн х 0,39000); 154,08 грн - доплата до 9 років понаднормового стажу (1 712,00 грн х 7%, де 1 712,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.07.2020 р.); 135,00 грн - щомісячна доплата до пенсії з 01.03.2023 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168. На час виконання рішення в реєстрі застрахованих осіб, страхувальником Смілянською шахтою ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» сплачено страхові внески по 31.12.2022 р. Водночас, з огляду на те, що на час звернення позивачки за перерахунком пенсії за заявою від 03.01.2023 р. в Реєстрі застрахованих осіб були наявні відомості про страховий стаж позивачки лише по 30.06.2022 р. (менше 24 місяців), підстави для обчислення розміру пенсії з урахуванням страхового стажу по 31.12.2022 р. та із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), відповідно до частини третьої статті 45 Закону відсутні. Окрім цього, підстав для проведення перерахунку пенсії на умовах пункту 4.3 Порядку немає, оскільки застосування вимог цього пункту не поширюється на перерахунки, пов'язані з переведенням з одного виду пенсії на інший. Представник відповідача вважає, що позовні вимоги позивача не ґрунтуються на вимогах норм чинного законодавства і не підлягають задоволенню.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.29).

08.08.2023 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.32).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 03.11.2020 р. призначено пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.53, зі зворотного боку).

Після призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 продовжувала працювати, що засвідчується індивідуальними відомостями про застраховану особу (а.с.11-13).

03.01.2023 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії - перехід з одного виду пенсії на інший (а.с.10).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №11145000 від 12.01.2023 р. відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії - перехід з одного виду пенсії на інший відповідно до п.2 частини другої ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки заявниця не досягла необхідного пенсійного віку (а.с.63).

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.03.2023 р. у справі №340/309/23 адміністративний позов - задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з переходом з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах №111450001189 від 12 січня 2023 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03 січня 2023 року про переведення її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено (а.с.39-43).

На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.03.2023 р. у справі №340/309/23 ОСОБА_1 з 23.06.2023 р. переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (а.с.14).

28.06.2023 р. ОСОБА_1 подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області скаргу у якій просила здійснити перерахунок розміру пенсії за віком з урахуванням для її обчислення показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2020-2022 роки (а.с.15).

Листом від 12.07.2023 р. №8525-9020/Ф-02/8-1100/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 , що з огляду на те, що на час звернення за перерахунком пенсії за заявою від 03.01.2023 р. в Реєстрі застрахованих осіб були наявні відомості про страховий стаж позивачки лише по 30.06.2022 р. (менше 24 місяців), підстави для обчислення розміру пенсії з урахуванням страхового стажу по 31.12.2022 р. та із застосуванням середньої заробітної плати (доходу), відповідно до частини третьої статті 45 Закону відсутні. Окрім цього, підстав для проведення перерахунку пенсії на умовах пункту 4.3 Порядку немає, оскільки застосування вимог цього пункту не поширюється на перерахунки, пов'язані з переведенням з одного виду пенсії на інший (а.с.16-17).

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються: основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV (далі за текстом - Закон №1058) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

У розумінні абз.22 ст.1 Закону №1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною 1 статті 9 Закону №1058 визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону №1058 визначено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058 встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Із аналізу зазначених норм, судом встановлено, що частина 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає такі умови застосування середньої заробітної плати, визначеної частиною 2 статті 40 цього Закону для призначення пенсії при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком: - переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком; - якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв в роботі.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 03.11.2020 р. призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а з 23.06.2023 р. її вперше переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що після призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності вона продовжувала працювати та набула не менше 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії (а.с.11-13).

Враховуючи те, що після призначення пенсії по інвалідності позивачка продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії по інвалідності, а також те, що її переведено вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то наявні підстави для перерахунку пенсії за віком, виходячи з середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо застосування під час переведення вперше ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії по інвалідності, за 2017-2019 роки, без урахування положень абз.3 ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, за 2020-2022 роки, згідно абз.3 ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з дня переведення на пенсію за віком з урахуванням виплачених сум, підлягають задоволенню з конкретизацією їх змісту.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 073,60 грн (а.с.25), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 1 073,60 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки, починаючи з 23 червня 2023 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки, починаючи з 23 червня 2023 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 1 073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Дата складання повного рішення суду - 05 грудня 2024 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ