про залишення позову без розгляду
03 грудня 2024 року Київ № 320/11038/24
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Дарницького районного у м. Києві територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною та скасування довідки та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування довідки та зобов'язання вчинити певні дії.
У якості підстави позову позивач зазначив, що має право на повторний медичний огляд, проте відповідачем безпідставно обмежено в реалізації вказаного права та видано довідку військово-лікарської комісії від 09.08.2023 № 161/1 із констатацією про обмежену придатність до військової служби без урахування його стану здоров'я, що підтверджено медичною документацією.
Суд ухвалою від 14.03.2024 відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Ухвалою суду від 16.04.2024 від відповідача витребувано додаткові докази по справі.
Від відповідача 10.04.2024 до суду надійшла заява від 25.03.2024, зі змісту якої встановлено, із посиланням на пункти 3.3, 3.4 Положення № 402, що скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_2 подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються до ЦВЛК.
У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний (контрольний) медичний огляд.
Таким чином Положенням № 402 встановлено алгоритм оскарження постанов ВЛК, за якими постанови позаштатної ВЛК оскаржуються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності.
Також зазначено, що дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, відповідно до пункту 2.4.10 Положення № 402 можуть бути оскаржені у ЦВЛК або у судовому порядку.
Отже законодавцем встановлено обов'язковий досудовий порядок оскарження постанов позаштатних ВЛК.
Позивач у позові зазначив про невжиття заходів досудового врегулювання спору, хоча такий порядок є обов'язковий.
У силу вимог пункту 6 частини п'ятої статті 160 Кодексу, в позовній заяві зазначаються відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Таких відомостей позовна заява не містить.
У зв'язку з невідповідністю позовної заяви вимогам процесуального закону, керуючись частиною тринадцятою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалою суду від 06.02.2024 позов залишено без руху з наданням позивачеві десятиденного строку для усунення його недоліків.
В ухвалі судом зазначені недоліки позовної заяви та запропоновані способи їх усунення шляхом подання до суду інформації про вжиття заходів досудового врегулювання спору або надати пояснення підстав їх невжиття.
Через підсистему «Електронний суд» 21.06.2024 до суду надійшла заява про усунення недоліків (зареєстрована 24.06.2024), зі змісту якої не вбачається, що позивач вживав заходи досудового врегулювання спору, які є обов'язковими, а надані пояснення їх невжиття у зв'язку зі станом здоров'я, суд відхиляє, оскільки стан здоров'я позивача не позбавив можливості звернутися до суду, без вжиття таких заходів, адвокату Ковбасюку В.А.
Згідно з пунктом 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення № 402, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ІНФОРМАЦІЯ_3 на збірних пунктах районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_2 або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно, медичний огляд військовозобов'язаних і резервістів організовується ІНФОРМАЦІЯ_2 у закладі охорони здоров'я, а саме в позаштатній постійно діючій військово-лікарській комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , до складу якої входять лікарі комунального некомерційного підприємства «Консультативно-діагностичного центра № 1 Дарницького району м. Києва».
Як установлено судом, військовозобов'язаний позивач, ІНФОРМАЦІЯ_4 , був направлений ІНФОРМАЦІЯ_2 на медичний огляд, пройшов його у позаштатній постійно діючій військово-лікарській комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка за результатом медичного огляду прийняла постанову, оформлену довідкою ВЛК від 09.08.2023 № 161/1, відповідно до якої позивача визнано «Обмежено придатним до військової служби».
Згідно з пунктами 3.3 та 3.4 глави 3 розділу І Положення № 402, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення». Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК. Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний (контрольний) медичний огляд.
Судом установлено, що матеріали справи не містять доказів досудового врегулювання спору, що у спірних правовідносинах є обов'язковим у силу положень пунктів 3.3, 3.4 глави 3 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800.
Таким чином, викладені у заяві про залишення позову без розгляду доводи відповідача, знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи, та не спростовані позивачем.
Згідно з резолютивною частиною ухвали про залишення позову без руху позивача було попереджено судом, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде залишена без розгляду відповідно до пункту 7 частини першої статті 240 з урахуванням частини п'ятнадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною п'ятнадцятою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом.
За вказаних обставин, суд доходить висновку, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду на підставі пункту 7 частини першої статті 240 у взаємозв'язку із частиною п'ятнадцятою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 160, 161, 171, 240, 243, 246, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування довідки та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачу, що в силу вимог частини четвертої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи (їхнім представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Скрипка І.М.