05 грудня 2024 року м. Житомир справа № 240/21024/24
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лавренчук О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 31.10.2024 звернувся до суду з позовом до Генерального штабу Збройних Сил України, Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, у якому просить:
1. визнати протиправними дії Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, щодо відмови мені здійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 13.11.2023 по 01.07.2024 з урахуванням норм абзаців 3, 4, 5 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення" затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078.
2. Зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України здійснити перерахунок та доплату мені індексації грошового забезпечення за період з 13 листопада 2023 року по 01 липня 2024 року, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 3, 4. 5, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078.
Суддя своєю ухвалою від 11.11.2024 прийняла позовну заяву до розгляду та відкрила спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
До суду 28.11.2024 надійшло клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду. В обґрунтування клопотання вказує, що згідно з витягом з наказу начальника Генерального штабу ЗСУ (по стройовій частині) від 01.07.2024 № 143, позивача, звільненого наказом Головнокомандувача ЗСУ (по особовому складу) від 22.06.2024 № 960, з 01.07.2024 виключено зі списків та всіх видів забезпечення. Відповідач вважає, що позивачу ще 01.07.2024 було достеменно та беззаперечно відомо про зміст грошового атестату, який йому було видано при звільненні з військової служби, а звернувся Позивач до суду з даним позовом лише 04.11.2024, тобто з пропуском тримісячного строку звернення до суду. Отже, є очевидним те, що позивачем було пропущено строки звернення до суду встановлені частиною другої статті 233 КЗпП України. Просить задовольнити клопотання.
Суд, розглянувши клопотання представника відповідача, зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.1 ст.233 КЗпП України працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч.2 ст.233 КЗпП України (в редакції на момент подання позову) із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду 31.10.2024.
Суд звертає увагу, що законодавець в ч.1 ст.233 КЗпП України пов'язав початок перебігу строку звернення до суду (в межах даних правовідносин) не з моменту порушення, а з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Фактично, дізнатись позивач міг лише з одержання письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені особі щомісяця або з повідомлення суб'єкта владних повноважень. Саме не з моменту нарахування коштів (в межах даних правовідносин), а з моменту отримання щомісячного розрахунку з зазначенням усіх складових грошового забезпечення.
Як вбачається з матеріалів справи, лист, яким позивача повідомлено про суми, які були нараховані та виплачені позивачу при звільненні, датовано 11.09.2024.
Отже, оскільки законодавець в ст.233 КЗпП України пов'язав початок перебігу строку звернення до суду (в межах даних правовідносин) не з моменту звільнення чи виключення зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , а з дня одержання письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені особі при звільненні, що у даному випадку є вересень 2024 року.
З урахуванням вказаного, суд дійшов висновку, щодо позивач звернувся до суду в межах строку, встановленого КАС України.
Керуючись статтями 122, 241-243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити у задоволенні клопотання представника Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Лавренчук