Рішення від 03.12.2024 по справі 160/25326/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2024 року Справа № 160/25326/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19.09.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії командування військової частини НОМЕР_1 щодо не звільнення ОСОБА_1 , з військової служби на підставі підпункту г) пункту 2 частини 4 та пункту 3 частини 12 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» через такі сімейні обставини - «необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я;

- зобов'язати командування військової частини НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) прийняти рішення (наказ) про звільнення ОСОБА_1 , з військової служби на підставі підпункту г) пункту 2 частини 4 та пункту 3 частини 12 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» через такі сімейні обставини - «необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходить військову службу у відповідача та звернувся до відповідача із рапортом про звільнення з військової служби на підставі підпункту г) пункту 2 частини 4 та пункту 3 частини 12 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» через такі сімейні обставини - «необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я», при цьому відповідачем відмовлено у звільненні позивача зі служби, оскільки позивачем не надано документів, які підтверджують саме його догляд за матір'ю. Позивач вважає вказану відмову відповідача протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки позивачем надано достатні та допустимі докази на підтвердження необхідності догляду позивача за його матір'ю. З огляду на вказане позивач просив задовольнити позовні вимоги.

25.09.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.

01.10.2024 від військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що з документів долучених позивачем до рапорту, встановлено, що останній бажає звільнитися з військової служби у зв'язку із необхідністю здійснення постійного догляду за своєю матір'ю, яка є особою з інвалідністю I групи. Згідно із довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №004716 матері позивача - ОСОБА_2 встановлено І групу інвалідності, підгрупа Б, з потребою в постійному сторонньому догляді. Проте, до даного рапорту не долучено документів, які підтверджують саме догляд позивача за своєю матір'ю. Для засвідчення відповідного статусу, надавач та отримувач соціальних послуг можуть отримати витяг з Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, який призначений для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, використання, знеособлення і знищення даних про надавачів та отримувачів соціальних послуг, визначених законодавством. Проте, в матеріалах справи відсутні докази щодо прийняття відповідного рішення про надання позивачем соціальних послуг з постійного догляду за ОСОБА_2 . З огляду на вказане відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

11.10.2024 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої вказано, що позивач заперечує всі доводи відповідача наведені у відзиві на позовну заяву, оскільки у чинному законодавстві відсутні вимоги про наявність вже прийнятого рішення про факт оформлення постійного догляду та включення до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, який на місцевому рівні ведуть виконавчі органи місцевих рад.

21.10.2024 року від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, відповідно до яких вказано, що із заявленими позовними вимогами та твердженнями позивача у відповіді на відзив не погоджується, вважає їх безпідставними та такими, що не ґрунтуються на нормах матеріального права, не відповідають дійсним обставинам та не підтверджені доказами, у зв'язку в задоволенні поданого позову необхідно відмовити в повному обсязі, оскільки з долучених документів до рапорту, не вбачається підстав для звільнення ОСОБА_1 з військової служби з вищезгаданою підставою, оскільки не долучені всі документи, які вимагає законодавство, а отже і відсутні неправомірні дії з боку військової частин.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проходить військову службу за призовом під час мобілізації, відповідно до Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року №69/2022 у військовій частині НОМЕР_1 .

Мати позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно Довідки до акту огляду МСЕК серії 12ААВ №004716 від 28.10.2020 р. встановлено першу «Б» групу інвалідності, безтерміново, визначено потребу у постійному сторонньому догляді. Серед наявних родичів, першого або другого ступеня споріднення є: -

- рідна донька ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є матір'ю одиначкою НОМЕР_3 неповнолітніх дітей своїх. На підставі чого ОСОБА_3 здійснювати постійний догляд та в тому числі утримання матері не має об'єктивної можливості;

- рідний брат - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно Довідки до акту огляду МСЕК 12ААГ №637233 йому встановлено 3 групу по загальному захворюванню, безтерміново.

26 серпня 2024 року позивачем було подано відповідачу рапорт про звільнення з військової служби у запас відповідно до підпункту г) пункту 2 частини 4 та пункту 3 частини 12 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» через такі сімейні обставини - «необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я» та долучено нотаріально завірені копії документів та оригінали, а саме: - завірена копія паспорту громадянина України на ім'я НОМЕР_4 ; - завірена копія картки платника податків на ім'я; - завірена копія свідоцтва про народження на ім'я НОМЕР_5 ; - завірена копія паспорту на ім'я ОСОБА_2 НОМЕР_6 ; - завірена копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера на ім'я ОСОБА_2 ; - завірена копія свідоцтва про народження ОСОБА_5 НОМЕР_7 ; - завірена копія довідки до акту огляд МСЕК на ім'я ОСОБА_2 серії НОМЕР_8 ; - завірена копія пенсійного посвідчення НОМЕР_9 на ім'я ОСОБА_2 ; - завірена копія свідоцтва про шлюб НОМЕР_10 ; - завірена копія про смерть ОСОБА_6 серії НОМЕР_11 ; - завірена копія паспорту громадянина України на ім'я ОСОБА_3 НОМЕР_12 ; - завірена копія картки платника податків на ім'я ОСОБА_3 ; - завірена копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 НОМЕР_13 ; - завірена копія свідоцтва про народження ОСОБА_7 НОМЕР_14 ; витяг з ДРАЦС №00045984345 від 13.07.2024 р; завірена копія свідоцтва про народження ОСОБА_8 НОМЕР_15 ; - витяг з ДРАЦС №00045984345 від 13.07.2024 р.; - завірена копія свідоцтва про народження ОСОБА_9 НОМЕР_16 ; - витяг з ДРАЦС №00045984462 від 13.07.2024 р.; - завірена копія посвідчення багатодітної сім'ї НОМЕР_17 на ім'я ОСОБА_3 ; - довідка про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні на ім'я ОСОБА_3 № 1157 від 02.07.2024 р.; - довідка Романівського відділу №7 УСЗН Житомирської РДА № 599 від 20.06.2024 р. на ім'я ОСОБА_3 ; - довідка Романівського відділу №7 УСЗН Житомирської РДА №610 від 02.07.2024 р на ім'я ОСОБА_3 ; - відповідь з Романівської селищної ради Житомирської району від 25.06.2024 р № 255; - нотаріально завірена заява від ОСОБА_2 ; - завірена копія паспорту гр. України на ім'я ОСОБА_4 НОМЕР_18 ; - завірена копія картки фізичної особи платника податків на ім'я ОСОБА_4 ; - завірена копія свідоцтва про народження ОСОБА_4 VII № НОМЕР_19 ; - завірена копія Довідки до акту огляду МСЕК 12ААГ № 637233 на ім'я ОСОБА_4 ; - завірена копія свідоцтва про смерть ОСОБА_10 , НОМЕР_20 ; - завірена копія свідоцтва про смерть ОСОБА_11 НОМЕР_21 ; - завірена копія відповіді Романівської селищної ради від 22.08.2024 р.№331.

Військовою частиною НОМЕР_1 розглянуто рапорт позивача та надано відповідь №1772/13377 від 10.09.2024 року, відповідно до якої зазначено, що згідно із довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ Мо004716 матері - ОСОБА_2 встановлено І групу інвалідності, підгрупа Б, з потребою в постійному сторонньому догляді. Проте, до даного рапорту не долучено документів, які підтверджують саме позивачем догляд за матір'ю. Тобто, позивачем підтверджено наявність матері з інвалідністю, та її потребу у здійсненні за нею постійного стороннього догляду, проте не підтверджено факт здійснення догляду за матір'ю саме позивачем. Обов'язковим елементом для звільнення з військової служби за вищезгаданою підставою є оформлення догляду за матір'ю, оскільки ці документи, що надані свідчать лише про наявність матері з інвалідністю та потребу її в догляді. Підстав для звільнення позивача з військової служби за призовом під час мобілізації у зв'язку із необхідністю здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім 'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я немає, з причини недоведення здійснення позивачем такого догляду.

Позивач вважає дії відповідача щодо не звільнення позивача з військової служби на підставі підпункту г) пункту 2 частини 4 та пункту 3 частини 12 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» через такі сімейні обставини - «необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною шостою статті 2 Закону № 2232-XII передбачено такі види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Згідно частини 4 статті 2 Закону № 2232-XII порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі Положення № 1153/2008).

У відповідності до пункту 225 Положення № 1153/2008 звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється: 2) під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п'ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався і діє по теперішній час.

Частиною п'ятою статті 26 Закону № 2232-XII визначені підстави звільнення військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, зокрема:

- Пункт 2) під час дії особливого періоду (крім періодів проведення мобілізації та дії воєнного стану):

г) у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі;

ґ) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): необхідність постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду;

- Пункт 3) під час проведення мобілізації та дії воєнного стану:

г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.

Згідно пункту 233 Положення № 1153/2008 військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.

Підпункт «г» п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону № 2232 у чинній на момент розгляду рапорту позивача редакції викладений таким чином: під час дії особливого періоду (крім періодів проведення мобілізації та дії воєнного стану): Контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби на підставах: «г) у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачем було подано рапорт про звільнення його на підставі пп. «г» п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», у зв'язку із необхідністю здійснення постійного догляду за хворою матір'ю ОСОБА_2 , яка є інвалідом І групи.

За результатами розгляду цього рапорту відповідачем було прийнято рішення про відмову у його задоволенні у зв'язку із відсутністю належних документів, що підтверджують необхідність здійснення постійного догляду саме позивачем за матір'ю, яка є особою з інвалідністю.

Відповідно до підпункту «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону № 2232-XII (в редакції, чинної у спірний період) військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), зокрема, у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.

Отже, основним критерієм для звільнення з військової служби на підставі цієї норми є факт необхідності здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, на підтвердження необхідності здійснення постійного догляду за хворою матір'ю позивача , яка є інвалідом І групи, позивачем до рапорту було додано: : - завірена копія паспорту громадянина України на ім'я НОМЕР_4 ; - завірена копія картки платника податків на ім'я; - завірена копія свідоцтва про народження на ім'я НОМЕР_5 ; - завірена копія паспорту на ім'я ОСОБА_2 НОМЕР_6 ; - завірена копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера на ім'я ОСОБА_2 ; - завірена копія свідоцтва про народження ОСОБА_5 НОМЕР_7 ; - завірена копія довідки до акту огляд МСЕК на ім'я ОСОБА_2 серії НОМЕР_8 ; - завірена копія пенсійного посвідчення НОМЕР_9 на ім'я ОСОБА_2 ; - завірена копія свідоцтва про шлюб НОМЕР_10 ; - завірена копія про смерть ОСОБА_6 серії НОМЕР_11 ; - завірена копія паспорту громадянина України на ім'я ОСОБА_3 НОМЕР_12 ; - завірена копія картки платника податків на ім'я ОСОБА_3 ; - завірена копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 НОМЕР_13 ; - завірена копія свідоцтва про народження ОСОБА_7 НОМЕР_14 ; витяг з ДРАЦС №00045984345 від 13.07.2024 р; завірена копія свідоцтва про народження ОСОБА_8 НОМЕР_15 ; - витяг з ДРАЦС №00045984345 від 13.07.2024 р.; - завірена копія свідоцтва про народження ОСОБА_9 НОМЕР_16 ; - витяг з ДРАЦС №00045984462 від 13.07.2024 р.; - завірена копія посвідчення багатодітної сім'ї НОМЕР_17 на ім'я ОСОБА_3 ; - довідка про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні на ім'я ОСОБА_3 № 1157 від 02.07.2024 р.; - довідка Романівського відділу №7 УСЗН Житомирської РДА № 599 від 20.06.2024 р. на ім'я ОСОБА_3 ; - довідка Романівського відділу №7 УСЗН Житомирської РДА №610 від 02.07.2024 р на ім'я ОСОБА_3 ; - відповідь з Романівської селищної ради Житомирської району від 25.06.2024 р № 255; - нотаріально завірена заява від ОСОБА_2 ; - завірена копія паспорту гр. України на ім'я ОСОБА_4 НОМЕР_18 ; - завірена копія картки фізичної особи платника податків на ім'я ОСОБА_4 ; - завірена копія свідоцтва про народження ОСОБА_4 VII № НОМЕР_19 ; - завірена копія Довідки до акту огляду МСЕК 12ААГ № 637233 на ім'я ОСОБА_4 ; - завірена копія свідоцтва про смерть ОСОБА_10 , НОМЕР_20 ; - завірена копія свідоцтва про смерть ОСОБА_11 НОМЕР_21 ; - завірена копія відповіді Романівської селищної ради від 22.08.2024 р.№33.

Мати позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно Довідки до акту огляду МСЕК серії 12ААВ №004716 від 28.10.2020 р. встановлено першу «Б» групу інвалідності, безтерміново, визначено потребу у постійному сторонньому догляді. Серед наявних родичів, першого або другого ступеня споріднення є: -

- рідна донька ОСОБА_2 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2

- рідний брат - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

З доданих до рапорту документів вбачається, що матір позивача має інших осіб, які за законом зобов'язані здійснювати за нею догляд.

Суд зазначає, що порядок вирішення питання можливості оформлення постійного догляду за особами, що потребують постійного стороннього догляду, визначено Законом України «Про соціальні послуги», Порядком підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2020 року № 430, Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 жовтня 2021 року № 1040, Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859, Порядком організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2020 року № 587.

Вказані нормативно-правові акти визначають порядок та підстави отримання статусу фізичної особи, яка надає соціальні послуги з догляду, внесення відомостей про таких осіб до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, порядок отримання витягу з такого Реєстру.

За змістом пунктів 6, 14 частини першої статті 1 Закону України «Про соціальні послуги» надавачами соціальних послуг, зокрема, є фізичні особи, які включені до розділу «Надавачі соціальних послуг» Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг (автоматизованої інформаційно-телекомунікаційна системи, призначеної для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, використання, знеособлення і знищення визначених цим Законом даних про надавачів та отримувачів соціальних послуг).

Згідно з пунктами 1, 3 частини шостої статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є особами з інвалідністю I групи; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями.

Фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд (частина сьома статті 13 Закону України «Про соціальні послуги»).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 жовтня 2021 року № 1040 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі.

Згідно із частиною шостою статті 15 Закону України «Про соціальні послуги» формування Реєстру здійснюється шляхом внесення до нього відповідної інформації уповноваженими органами системи надання соціальних послуг.

Порядок формування, ведення та доступу до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2021 року № 99, згідно з положеннями якого за заявою надавача соціальних послуг у розділі «Надавачі соціальних послуг фізичні особи» мають бути внесені відомості про надавачів соціальних послуг, які мають право на отримання витягу з цього Реєстру (пункти 32, 35, 36, 41).

Таким чином, для засвідчення відповідного статусу, надавач та отримувач соціальних послуг можуть отримати витяг з Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, який призначений для збирання, реєстрації, накопичення, зберігання, використання, знеособлення і знищення даних про надавачів та отримувачів соціальних послуг, визначених законодавством.

Наведене законодавство свідчить, що для отримання підтвердження факту здійснення догляду за особою з інвалідністю надавач соціальної послуги з догляду вдома має бути включений до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, який на місцевому рівні ведуть виконавчі органи місцевих рад та за заявою особи підтверджують такий статус шляхом видачі протягом 30 днів безкоштовної довідки про здійснення догляду за особою з інвалідністю.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 05 червня 2024 року у справі № 283/1199/23.

Проте, в матеріалах справи відсутні докази щодо прийняття відповідного рішення про надання позивачем соціальних послуг з постійного догляду за хворою матір'ю, яка є інвалідом І групи.

Як вбачається з матеріалів справи, інших доказів на підтвердження необхідності здійснення позивачем догляду за хворою матір'ю, яка є інвалідом І групи, позивачем надано не було.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що оскільки позивачем не було надано жодного доказу на підтвердження необхідності здійснення ним догляду за матір'ю, яка є інвалідом І групи, то відповідачем правомірно було відмовлено у звільненні його з військової служби у відповідності до п. п. «г» п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону № 2232-XII.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Позивачем не доведено та судом не встановлено наявності підстав для визнання протиправними дій відповідача. З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_22 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Дєєв