Постанова від 04.12.2024 по справі 127/37685/24

Справа № 127/37685/24

Провадження № 3/127/9048/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2024 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Бессараб Н.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Вінницької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт гр. України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 17.01.2018 органом 1801 Україна, за ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про порушення митних правил №0350/40100/24 від 25.10.2024 встановлено, що 25.10.2024 о 16.57 год. в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський-Отач» відділу митного оформлення №2, 5, 6, 7 митного поста «Дністер» Вінницької митниці, з метою перетину митного кордону в напрямку руху «в'їзд в Україну», прибув автобус «МЕRSEDES-ВЕNZ», реєстраційний номер НОМЕР_2 , в якому в якості пасажира переміщувався гр. України ОСОБА_1 , який слідував з Р.Молдова в Україну. На підставі аналізу оцінки ризиків було прийнято рішення про виведення транспортного засобу з загального потоку руху для проведення його поглибленого огляду. О 17 год. 35 хв. пасажиру даного транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 було проведено усне опитування та письмове декларування, під час якого він усно та письмово заявив про наявність двох місць багажу та відсутність у нього будь-яких речей, що потребують декларування, поставивши на всі пункти та підпункти митної декларації, які потребували відповіді, відповідь «Ні», шляхом проставлення Х-подібної позначки у відповідній рамці.

В ході подальшого митного контролю та митного огляду, о 17.45 год., в дорожній сумці серед особистих речей гр. України ОСОБА_1 виявлено товар: 60 таблеток лікарського засобу «Іbисоld С», які в своєму складі містять діючу речовину-прекурсор «Рsеudоерhеdrine НСL» по 30 мг в кожній, 24 таблетки "Gribex Соld &Flu", які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Рsеudоерhеdrine НСL» по 30 мг в кожній. Виявлені товари переміщувалися без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб. Відповідно до списку №1 таблиці IV «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №770 зі змінами та доповненнями, вищевказаний лікарський засіб відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю. На момент перетину митного кордону жодних дозвільних документів на переміщення вищевказаного лікарського засобу гр. України ОСОБА_1 надано не було. Під час перетину митного кордону України у гр. ОСОБА_1 рецепт на вищезазначені лікарські засоби, виданий закладом охорони здоров'я був відсутній.

Таким чином, гр. України ОСОБА_1 не задекларував товари, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами, тим самим вчинивши порушення митних правил, передбачене ч. 3 ст. 471 МК України.

Представник Вінницької митниці Державної митної служби України Самсонюк Д.М. в судовому засіданні пояснив, що факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України підтверджується наявними у справі доказами. Просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення в межах санкції ч. 3 ст. 471 МК України та стягнути витрати за зберігання вилучених товарів.

До судового засідання ОСОБА_1 не з'явився, однак на адресу суду електронною поштою надіслав письмові пояснення по справі, в яких зазначено, що ОСОБА_1 під час відпочинку захворів. З метою лікування, на місці відпочинку (Туреччина) в місцевій аптеці придбав ліки для лікування простудного захворювання. Частину цих ліків використав для лікування, а частину взяв із собою для лікування вдома. Під час подорожі, вказані ліки знаходилися в дорожній сумці без будь-яких ознак приховування. Їх виявлення не було ускладнене. Купляючи ліки ОСОБА_1 не мав наміру поступити протиправно та не усвідомлював того, що вчинювані ним дії носять протиправний характер, оскільки під час вчинення вищевказаної дії знаходився в хворобливому стані. Тому вважає, що в його діях відсутній склад адмінправопорушення і просив по справі застосувати п. 1 ст. 247 КУпАП. У разі, коли суд прийде до іншого висновку, то при прийнятті рішення по справі, просив врахувати незначний розмір придбаних ліків, розмір їх вартості набагато нижчий розміру штрафу передбаченого ст. 471 ч. 3 Митного кодексу України, та те, що вчинене ним не завдало значної шкоди державним інтересам, що він в будь-якому випадку щиро розкаюється у вчиненому, раніше не притягувався за порушення митного законодавства, просив врахувати його вік (79 років), стан здоров'я: хворіє гіпертонія, ІХС, в останні роки переніс декілька хірургічних операцій, зокрема видалено 3/4 шлунку, часто хворіє на простудні захворювання. Вказане потребує постійного лікування. З врахуванням наведеного, вважає, що суд має право на висновок про можливість звільнення його від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення відповідно до правил ст. 22 КУпАП.

Заслухавши пояснення представника Вінницької митниці Державної митної служби України та дослідивши матеріали справи суд дійшов такого висновку.

Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи, згідно з протоколом про порушення митних правил №0350/40100/24 від 25.10.2024 встановлено, що 25.10.2024 о 16.57 год. в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення №2, 5, 6, 7 митного поста «Дністер» Вінницької митниці, з метою перетину митного кордону в напрямку руху «в'їзд в Україну», прибув автобус «МЕRSEDES-ВЕNZ», реєстраційний номер НОМЕР_2 , в якому в якості пасажира переміщувався гр. України ОСОБА_1 , який слідував з Р.Молдова в Україну. На підставі аналізу оцінки ризиків було прийнято рішення про виведення транспортного засобу з загального потоку руху для проведення його поглибленого огляду. О 17 год. 35 хв. пасажиру даного транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 було проведено усне опитування та письмове декларування, під час якого він усно та письмово заявив про наявність двох місць багажу та відсутність у нього будь-яких речей, що потребують декларування, поставивши на всі пункти та підпункти митної декларації, які потребували відповіді, відповідь «Ні», шляхом проставлення Х-подібної позначки у відповідній рамці. В ході подальшого митного контролю та митного огляду, о 17:45 год., в дорожній сумці серед особистих речей гр. України ОСОБА_1 , виявлено товар: 60 таблеток лікарського засобу «Іbисоld С», які в своєму складі містять діючу речовину-прекурсор «Рsеudоерhеdrine НСL» по 30 мг в кожній, 24 таблетки "Gribex Соld &Flu", які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Рsеudоерhеdrine НСL» по 30 мг в кожній. Виявлений товар переміщувався без ознак приховування та його виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.

Частина 3 статті 471 МК України встановлює відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.

Відповідно до примітки статті 471 МК України недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор")".

Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть перемішувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.

Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України товари - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Відповідно до ч. 1 ст. 369 МК України особисті речі, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі, підлягають декларуванню шляхом учинення дій, усно або, за бажанням власника чи на вимогу митного органу, письмово, не оподатковуються митними платежами та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України.

Згідно з п. 19 ч. 1 ст. 370 МК України особистими речами вважаються лікарські засоби, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно ч. 1 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та/або їх випуск залежно від вимог відповідного закону здійснюються митними органами на підставі отриманих від державних органів, інших установ та організацій, уповноважених на здійснення дозвільних або контрольних функцій щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідних дозвільних документів та/або відомостей про включення (виключення) товару до (з) відповідного реєстру у формі електронних документів, засвідчених електронним підписом, які підтверджують дотримання встановлених обмежень щодо переміщення таких товарів через митний кордон України, якщо використання таких дозвільних документів та/або відомостей для здійснення митних формальностей передбачено законами України. У випадках, передбачених цим Кодексом, для здійснення митних формальностей можуть використовуватися паперові примірники таких документів, надані декларантом або уповноваженою ним особою.

Згідно з ч. 2 даної статті центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, визначає коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, на переміщення яких через митний кордон України у відповідному напрямку встановлено обмеження, та розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті та на єдиному державному інформаційному веб-порталі «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».

Відповідно до списку №1 таблиці ІУ «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №770 зі змінами та доповненнями, речовина «Псевдоефедрин» відносяться до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю.

Згідно Переліку товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №436, на лікарські засоби, які місять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №770, необхідний дозвіл на право ввезення (вивезення) чи на право транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я, відповідно до вимог цього закону.

Згідно з ч. 2 ст. 366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Частини 4 та 5 статті 366 МК України прописують, що громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю. Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України предмети не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Згідно з ч. 5, 6 ст. 366 МК України початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор"), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом.

Як слідує з протоколу №0350/40100/24 від 25.10.2024 після прийняття митної декларації до оформлення, в ході подальшого митного контролю та митного огляду о 17.45 год., в дорожній сумці серед особистих речей гр. України ОСОБА_1 виявлено товар: 60 таблеток лікарського засобу «Іbисоld С», які в своєму складі містять діючу речовину-прекурсор «Рsеudоерhеdrine НСL» по 30 мг в кожній, 24 таблетки "Gribex Соld &Flu", які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Рsеudоерhеdrine НСL» по 30 мг в кожній.

Крім того, на момент виявлення в результаті митного контролю у ОСОБА_1 вказаних лікарських засобів, останнім не було пред'явлено: ні сертифікатів якості серії вищевказаного лікарського засобу, виданих виробником - юридичною особою, та ліцензії на імпорт лікарського засобу, що видається імпортеру; ні рецепту на вищевказаний лікарський засіб, виданого на ім'я гр. ОСОБА_1 та засвідчених печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров'я, ні дозволу на право ввезення (вивезення) чи транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, виданого спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я, ні документальних підтверджень про здійснення ОСОБА_1 представництва інтересів певної юридичної особи у сфері господарської діяльності, визначеної положеннями Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори».

Винність ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил передбаченого ч. 3 ст.471 МК України підтверджується зібраними по справі та дослідженими судом доказами, зокрема, протоколом про порушення митних правил №0350/40100/24 від 25.10.2024 (а.с. 2-6); митною декларацією ОСОБА_1 від 25.10.2024, в якій він заявив про наявність у неї 2 місця багажу, на всі інші пункти та підпункти митної декларації, які потребували відповіді, надав відповідь “Ні», шляхом проставлення Х-подібної позначки у відповідній рамці (а.с. 8); актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від від 25.10.2024, згідно якого було виявлено незадекларовані товари, а саме, 60 таблеток лікарського засобу «Іbисоld С», які в своєму складі містять діючу речовину-прекурсор «Рsеudоерhеdrine НСL» по 30 мг в кожній, 24 таблетки "Gribex Соld &Flu", які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Рsеudоерhеdrine НСL» по 30 мг в кожній (а.с. 9); описом предметів, вилучених у ОСОБА_1 (а.с. 10); фототаблицею (а.с. 11); доповідною запискою старшого державного інспектора-кінолога ВКЗ НПНіЗ УБК та ПМП Вінницької митниці (а.с. 12); довідкою про витрати митного органу в справі про порушення митних правил №0350/40100/24 від 25.10.2024 відповідно до ст. 519 Митного кодексу України (а.с. 14).

Згідно з статтею 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Отже, порушення митних правил можуть бути вчинені як умисно, так і з необережності.

Саме на особі, яка ввозить чи вивозить за межі митної території України певні товари, щодо яких законодавством встановлено певні обмеження, лежить обов'язок належним чином задекларувати їх, отримати в компетентних органах і пред'явити митному органові відповідний дозвіл тощо. Перед поїздкою особа зобов'язана переконатися, що в її багажі і транспортному засобі відсутні будь-які заборонені чи обмежені до вивезення товари чи предмети.

Таким чином, враховуючи встановлені у справі фактичні обставини та норми діючого законодавства України, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.

Щодо обсягу відповідальності ОСОБА_1 вбачаються підстави для такого висновку.

Статтею 23 КУпАП встановлено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст.ст. 33-35 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Згідно з п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03 червня 2005 року №8 суддя вправі вирішувати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст. 22 КУпАП. При цьому необхідно врахувати не лише вартість, а й кількість предметів правопорушення, а також мету, мотив і спосіб його вчинення.

Відповідно до вимог ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого правопорушення орган, посадова особа, уповноважені вирішувати справу, можуть звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи фактичні обставини справи, особу ОСОБА_1 , а саме, те, що він вперше притягається до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, є особою похилого віку, перевозив виявлені митним органом медичні препарати для власного споживання, а також беручи до уваги відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, характер правопорушення, зважаючи на вид та розмір передбаченого покарання, мету призначеного покарання та співмірність призначеного покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання й того, що його вчинення не заподіяло істотної шкоди суспільним інтересам та державі, вбачається за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Відповідно до ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2,244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.

З урахуванням положень даної статті суд приходить до висновку, що обіг вилучених відповідно до протоколу про порушення митних правил №0350/40100/24 від 25.10.2024 безпосередніх предметів порушення обмежений у використанні обов'язковою дозвільною документацією компетентного органу, тому вони підлягають знищенню.

Таким чином, провадження у справі підлягає закриттю, а вилучені та передані на зберігання митниці таблетки слід знищити.

Згідно з довідкою про витрати митного органу в справі про порушення митних правил №0350/40100/24 від 25.10.2024, витрати Вінницької митниці на зберігання вилученого майна становлять 07,92 грн.

Відповідно до ст. 519 МК України витрати у справі про порушення митних правил складаються з видатків на інвентаризацію, зберігання, перевезення (пересилання) товарів, транспортних засобів, зазначених у п. 3 ст. 461 цього Кодексу, а також з інших понесених органами доходів і зборів витрат на провадження або розгляд справи.

Оскільки витрати на зберігання вилученого товару відносяться до витрат у справі про порушення митних правил. Суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці витрати пов'язані зі зберіганням вилученого товару в розмірі 07,92 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 257, 266, 458, 461, 462, 465-467, 471, 486-489, 495, 497, 519, 520, 522, 526-529 МК України, ст. 22, 280, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у порушенні митних правил і притягнути його до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 471 МК України.

На підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення і обмежитись усним зауваженням.

Провадження у справі закрити.

Вилучені безпосередні предмети порушення митних правил за протоколом №0350/40100/24 від 25.10.2024 лікарські засоби: 60 таблеток лікарського засобу «Іbисоld С», які в своєму складі містять діючу речовину-прекурсор «Рsеudоерhеdrine НСL» по 30 мг в кожній, 24 таблетки "Gribex Соld &Flu", які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Рsеudоерhеdrine НСL» по 30 мг в кожній - знищити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці Державної митної служби України витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару в розмірі 07,92 грн.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: