Єдиний унікальний номер 728/2979/24
Номер провадження 2-о/728/72/24
04 грудня 2024 року м. Бахмач
Суддя Бахмацького районного суду Чернігівської області Роздайбіда О.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України про встановлення факту визнання батьківства,-
ОСОБА_1 звернувся до Бахмацького районного суду Чернігівської області у порядку окремого провадження із заявою, в якій просила встановити факт визнання батьківства.
Вирішуючи питання щодо можливості відкриття провадження у справі встановлено, що заява подана без дотримання вимог цивільного процесуального законодавства з огляду на наступне.
Частиною 1 статті 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом,за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Види заяв по суті справи та перелік документів, котрі до них додаються, вимоги до них, регламентовані параграфом 1 глави 1 «Заяви по суті справи» розділу ІІІ «Позовне провадження» чинного ЦПК України.
Так,відповідно до пункту 5 ч.3 ст.175 ЦПК України, заява по суті справи, з-поміж іншого,повинна містити виклад обставин, якими заявник обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
За змістом ст. 318 ЦПК України, у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
Слід зазначити, що встановлення факту, що має юридичне значення, в окремому провадженні можливе за умови, що факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто, від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення такого факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
За приписами ч. 3 ст. 42 ЦПК України, у справах окремого провадження учасниками є заявники, інші заінтересовані особи. Системний аналіз норм чинного ЦПК України визначає, що заінтересованими особами в справах окремого провадження можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, які мають особистий чи суспільний інтерес, що безпосередньо чи опосередковано пов'язується з наслідками розгляду справи і може мати як позитивні, так і негативні наслідки для таких осіб. Тобто, коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, що підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. При цьому заявнику слід врахувати, що суб'єктний склад заінтересованих осіб по справі визначається в залежності від мети встановлення факту.
Заявниця ОСОБА_1 у своїй заяві про встановлення факту визнання батьківства зазначила заінтересованою особою лише військову частину НОМЕР_1 Міністерства оборони України. Разом з тим, метою її звернення до суду із вказаною заявою є встановлення факту батьківства, а саме, те що безвісно відсутній військовослужбовець ОСОБА_2 є батьком сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Даний факт, як зазначає сама заявниця необхідний їй для призначення пенсії і надання пільг в установленому законом порядку.
Тобто з поданої заяви не зрозуміло якими саме пільгами має користуватися неповнолітній ОСОБА_3 , а з цього випливає коло заінтересованих осіб.
При цьому, зазначення у заяві мети встановлення факту, що має юридичне значення, має важливе значення для правильного визначення кола заінтересованих осіб, а також для перевірки судом наявності спору про право.
Якщо метою встановлення фату батьківства є отримання допомоги безвісно відсутнього військовослужбовця , то така допомога, яка призначається державою, розподіляється рівними частинами на всіх отримувачів, які зазначені в ст. 161 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а саме: батьки; один з подружжя (якщо вони вдруге не вступили в шлюб); діти до 18 років; діти, старші 18 років, якщо вони або інваліди дитинства, або здобули інвалідність до досягнення ними 18-річчя; студенти, які навчаються на денній формі навчання, але не старші 23 років; утриманці. Отже, виходячи з мети встановлення факту батьківства, заінтересованими особами будуть всі члени сім'ї безвісно відсутнього, визначені ст. 161 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Натомість, відомостей про осіб, які можуть бути заінтересованими особами, заява ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства не містить.
Таким чином, заявниці належить вказати точну мету встановлення факту, що має юридичне значення, а також з урахуванням зазначеної мети визначитися із колом заінтересованих осіб у цій справі, на права та обов'язки яких вплине ухвалене судом рішення (відповідний відділ державної реєстрації актів цивільного стану, відповідний орган пенсійного фонду, Міністерство оборони України, близькі родичі військовослужбовця, тощо) та вказати причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення її без руху.
Оскільки вказану заяву у порядку окремого провадження про встановлення факту, що має юридичне значення, подано без додержання вимог статей 175, 318 ЦПК України, тому її слід залишити без руху, наддавши заявниці термін для виправлення недоліків, зазначених у мотивувальній частині цієї ухвали, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви про встановлення факту батьківства без руху.
Підсумовуючи все вищезазначене, належить підкреслити, що ОСОБА_1 слід оформити нову редакцію заяви про встановлення факту батьківства, з врахуванням при цьому означених недоліків даної ухвали, зокрема залучити усіх заінтересованих осіб, на права та обов'язки яких вплине ухвалене судом у майбутньому рішення, до такої редакції заяви долучити також докази/документи, якими обґрунтовуються вимоги, та усе в комплексі подати в суд заявою про усунення недоліків у примірниках заяви про встановлення факту батьківства та доданих документів, що буде відповідати кількості учасників справи.
Керуючись частинами 1, 2 ст. 185, статтями 260-261, 293, 318, 353 ЦПК України, суддя, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України про встановлення факту визнання батьківства - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити заявнику, що у випадку не усунення зазначених недоліків у встановлений строк, заява вважатиметься неподаною і буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В.Роздайбіда