Справа № 681/1430/24
Провадження 3/681/572/2024
про повернення справи для доопрацювання
04.12.2024 року
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горщар А.Г.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області
про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , жительки АДРЕСА_1 , фізичної особи-підприємця, громадянки України,
за ч.1 ст.156 КУпАП, -
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 238282 від 22 листопада 2024 року, складеним поліцейським офіцером громади СВГВП Шепетівського районного управління поліції в Хмельницькій області капітаном поліції Зайцевим С.М., фізична особа-підприємець ОСОБА_1 22 листопада 2024 року о 09:00 год. по вул.Перемоги в селищі Понінка в приміщенні магазину «Крупинка» здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного збору, а саме цигарками марки «Marshall» вартістю 70 гривень пачка.
Такими діями на думку автора протоколу ОСОБА_1 порушила ст.15, ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 156 КУпАП.
За приписами ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
За положеннями ч. 2 ст 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За приписами ч. 1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Виходячи із положень статті 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення є документом, який є підставою для висунутого обвинувачення.
За загальним правилом будь-яке обвинувачення має бути конкретним та зрозумілим.
Відповідно до положень ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Однак особою, відповідальною за складання протоколу про адміністративне правопорушення, в змісті протоколу не конкретизовано суть обвинувачення, яке ставиться в провину ОСОБА_1 , а саме, не зазначено яку кількість цигарок марки «Marshall» вартістю 70 гривень пачка продала остання та кому здійснила такий продаж.
Санкція ч.1 ст. 156 КУпАП передбачає накладення додаткового стягнення у виді конфіскації предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
В протоколі про адміністративне правопорушення та доданих до нього протоколах огляду та вилучення зазначено про вилучення цигарок в загальні кількості 31 пачка.
Однак будь яких даних про місце зберігання вилучених цигарок адміністративні матеріали не містять.
Крім того в матеріалах відсутні відомості щодо того, чи вилучалась виручка, одержана від предметів торгівлі, якщо так, то де на теперішній час вона зберігається.
При цьому як вбачається з опису до вказаних адміністративних матеріалів в них має бути присутня квитанція, проте такий документ відсутній, про що канцелярією суду при надходженні матеріалів складено відповідний акт від 02.12.2024.
Вказані обставини позбавлять суд можливості у випадку визнання ОСОБА_1 винною в інкримінованому правопорушенні, накласти додаткове адміністративне стягнення, передбачене ч.1 ст. 156 КУпАП.
Згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до положень п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суд обов'язків ініціювати збір доказів для доказування вини особи суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи та є неприпустимим.
Оскільки вказане унеможливлює розгляд справи, тому така відповідно до ст.ст.256, 278 КУпАП підлягає поверненню на доопрацювання органу, від якого надійшов до суду протокол про адміністративне правопорушення.
Керуючись наведеним, ст.ст.256, 278 КУпАП суддя, -
постановив:
Повернути даний адміністративний матеріал до Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, для доопрацювання шляхом конкретизації пред'явленого обвинувачення, зазначення місця зберігання вилучених цигарок та зазначення відомостей щодо того, чи вилучалась виручка, одержана від предметів торгівлі, якщо так, то де на теперішній час вона зберігається.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя А.Г.Горщар