Справа № 466/9237/24
Провадження № 3/466/2798/24
27 листопада 2024 року м. Львів
Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Луців-Шумська Н.Л.., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , адвоката Неофіта Д.Б., свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , інваліда ІІ групи,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП,
встановила:
ОСОБА_1 02 вересня 2024 року о 01 год. 16 хв. у м. Львові на вул. Шевченка, 374, керував транспортним засобом марки «KIA FORTE», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, нечітка вимова. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки т/з та у медичному закладі водій відмовився. Дана подія зафіксована на нагрудні відео-реєстратори №471731. Такими діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 ПДР України, чим скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні гр. ОСОБА_1 своєї вини не визнав. Просив не притягувати його до відповідальності, оскільки працює водієм, що є його єдиним джерелом доходу, інші види роботи є протипоказаними за станом здоров'я, які виникли після перебування в зоні бойових дій з 2014 року. Має інвалідність через розлади психіки та поведінки. Просив долучити ряд медичних документів, які підтверджують його систематичне лікування.
Адвокат Неофіт Д.Б. при розгляді матеріалів справи вину свого підзахисного заперечив, підтримавши подане клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Судом допитаний свідок ОСОБА_3 , яка приведена судом до присяги та попереджена про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання і за відмову від давання показань. Свідок повідомила суду про те, що 02.09.2024 перебуваючи на зтериторії автозаправки побачила що приїхала машина. Коли вийшов водій було помітно, що в нього є проблеми з координацією. Після того як останній підійшов до них ближче почула від водія різкий запах алкоголю та його нечітку мову. У зв'язку з чим викликала працівників поліції. Також, даним водієм було здійснено наїзд на бордюр при виїзді із заправки та він перетинув подвійну суцільну дорожню розмітку, на зустріч патрульному автомобілю.
Судом допитаний в якості свідка працівник патрульної поліції ОСОБА_2 , який склав протокол про адміністративне правопорушення. Зазначив, що заступивши на нічне патрулювання, отримав виклик на службовий планшет про те, що водій «KIA FORTE», д.н.з. НОМЕР_1 перебуває з ознаками алкогольного сп'яніння. Їдучи за вказаною у повідомленні адресою вул. Шевченка у м. Львові, вони виявили зазнчений т/з. За кермом даного автомобіля був ОСОБА_1 Поспілкувавшись із водієм було виявлено у нього ознаки алкогольного сп'яніння. Було запропоновано пройти огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння на місці або у медичному закладі, однак ОСОБА_1 відмовився. На підставі даної події складено протокол про адміністративне правопорушення та долучені інші матеріали.
З'ясувавши обставини справи, допитавши свідка ОСОБА_3 та свідка - працівника патрульної поліції ОСОБА_2 , ознайомившись з матеріали справи та переглянувши відео з нагрудних камер, вважаю, що в діях ОСОБА_4 є ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, з таких підстав.
Нормою ч.1 ст. 130 цього Кодексу передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.5 ПДР України - водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 2 Інструкції “Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
У відповідності до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я 9 листопада 2015 року за № 1452/735 (далі Інструкція) ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
За наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння є імперативною нормою, так як передбачає обов'язкове проходження огляду незалежно від наявності особистих обставин у особи, щодо якої порушується таке питання. Склад правопорушення в діях водія є закінченим вже з моменту його відмови від проходження обстеження.
Згідно переглянутого відеозапису з бодікамер, який є в матеріалах на СД-диску, працівниками поліції було зупинено т/з «KIA FORTE», д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням гр. ОСОБА_1 . Факт керування т/з ОСОБА_1 не заперечував. Водію повідомлено причину зупинку т/з. Також, зазначено, що виявлено ознаки його алкогольного сп'яніння та запропоновано пройти огляд на місці зупинки т/з та в медичному закладі. Від проходження такого огляду ОСОБА_1 відмовився. В подальшому було складено протокол щодо відмови від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, зачитано останній правопорушнику.
Факт вчинення адміністративного правопорушення гр. ОСОБА_1 стверджується і письмовими доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №121423 від 02.09.2024, відеофіксацією з бодікамер,направленням на огляд водія т/з, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння, рапортом та письмовими поясненнями свідка.
Згідно постанови серії ЕНА №2961592 від 02.09.2024, ОСОБА_1 02 вересня 2024 року о 01 год. 16 хв. у м. Львові на вул. Шевченка, 374, керуючи транспортним засобом, після зупинки працівниками поліції не увімкнув аварійну сітлову сигналізацію, чим порушив п.9.9.б ПДР України, відповідальність за що передбачена ст.125 КУпАП. Інформація щодо оскарження даної постанови чи оплати штрафу в суді відсутня.
Враховуючи наведене, оцінюючи докази, які долучені до протоколу про адміністративне правопорушення та не викликають обґрунтованого сумніву в їх достовірності, приходжу до висновку про їх допустимість і відповідно, про наявність в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Заперечення адвоката Неофіта Д.Б. щодо відсутності у водія ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння, а відтак, і підстав для проведення відповідного огляду, як і відсутності направлення на огляд водія транспортного засобу суд відхиляє за їх безпідставністю. Працівниками поліції у рапорті, в акті огляду, направленні та у протоколі про адміністративне правопорушення зафіксовано виявлені ними на місці зупинки водія ознаки алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 . У матеріалах справи наявне направлення водія ОСОБА_1 на огляд водія транспортного засобу на стан алкогольного сп'яніння.
Дії гр. ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки він керував транспортним засобом та відмовився від проходження в установленому законом порядку огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, що стверджується письмовими доказами, які є в матеріалах справи.
При обранні адміністративного стягнення враховуються обставини та характер правопорушення, ступінь провини та дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважаю що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавлення права керування транспортними засобами.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Враховуючи особу правопорушника та обставини справи, вважаю, що йому слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Згідно п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав;
Оскільки, ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що стверджується копією посвідчення серія НОМЕР_2 , яке долучено до матеріалів справи, його слід звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст.33, 40-1, 130, 268, 283, 284, 298 КУпАП, п 5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя, -
Клопотання захисника ОСОБА_5 про закриття провадження у даній справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП - відхилити.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч гривень) в доход держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів ГУК у Львівській області 21081300, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Банк отримувача ГУ ДКСУ у Львівській області, Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UА268999980313040149000013001, Код класифікації доходів бюджету 21081300.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя Н. Л. Луців-Шумська