1Справа № 335/7515/24 1-кс/335/4968/2024
04 грудня 2024 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області підполковника поліції ОСОБА_3 про проведення огляду в межах кримінального провадження № 42023080000000055 від 27.06.2023, внесеного до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,
03.12.2024 старший слідчий СУ ГУНП в Запорізькій області підполковник поліції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Дніпровської окружної прокуратури м. Запоріжжя ОСОБА_4 , звернувся з клопотанням про надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки за кадастровим номером 2322188400:04:002:0657, яка розташовуються на території Долинської об'єднаної територіальної громади Запорізького району Запорізької області, згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно належить ОСОБА_5 .
В обґрунтування клопотання слідчий послався на таке.
Слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023080000000055 від 27.06.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що, ймовірно, посадові особи Долинської сільської ради Запорізького району у порушення вимог законодавства незаконно передали земельні ділянки лісогосподарського призначення у власність та користування фізичним особам для нелісосподарських потреб.
У подальшому фізичними та юридичними особами здійснено розчищення земельних ділянок від лісових насаджень та використання їх не за цільовим призначенням, в результаті чого державі спричинено тяжкі наслідки.
В ході опрацювання відомостей даних Публічної кадастрової карти України, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інформації, розміщеної на офіційних сайтах Державного агентства лісових ресурсів України та Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання «Укрдержліспроект» установлено, що земельні ділянки з наступними кадастровими номерами: 2322188400:07:1137, 2322188400:04:002:0656, 2322188400:04:002:0655, 2322188400:04:002:0658, 2322188400:04:002:0650, 2322188400:04:002:0652, 2322188400:04:002:0657, 2322188400:04:002:0653, 2322188400:04:002:0654 загальною площею 1, 1475 га, розташовані на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, перебувають у приватній власності ряду фізичних осіб та одночасно розташовані у межах 2 кварталу Крутоярівського лісництва філії «Запорізьке лісове господарство» ДП «Ліси України».
За інформацією ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція» орієнтовна площа перетину вказаних земельних ділянок із землями Крутоярівського лісництва філії «Запорізьке лісове господарство» ДП «Ліси України» складає 0,7869 га.
Рішеннями Долинської сільської ради Запорізького району від 09.12.2021 ОСОБА_6 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:04:002:0654), ОСОБА_7 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:04:002:0653); ОСОБА_8 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:04:002:0657), ОСОБА_9 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:04:002:0658), ОСОБА_10 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:04:002:0655), ОСОБА_11 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:04:002:0656), ОСОБА_12 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:07:002:1137) надано дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.
Проекти землеустрою щодо відведення вищевказаних земельних ділянок розроблені ФОП ОСОБА_13 .
Проекти землеустрою на земельні ділянки із кадастровими номерами 2322188400:04:002:0650, 2322188400:04:002:0652 для ОСОБА_14 та ОСОБА_15 розроблені ФОП ОСОБА_16 .
Після розробки проектів землеустрою земельні ділянки лісогосподарського призначення 08.02.2022 передані для індивідуального садівництва (2322188400:04:002:0654, 2322188400:04:002:0653, 2322188400:04:002:0657, 2322188400:04:002:0658, 2322188400:04:002:0655, 2322188400:04:002:0656, 2322188400:04:002:0650, 2322188400:04:002:0652) та для будівництва та обслуговування житлового будинку (2322188400:07:002:1137) у власність вищевказаним особам.
Отже, з метою забезпечення повноти, об'єктивності та неупередженості досудового розслідування по вказаному кримінальному провадженню, встановлення та перевірки важливих для слідства обставин справи, а також з метою виявлення і фіксації відомостей про обставини кримінального правопорушення, подальшого проведення судової експертизи, виникла необхідність в проведенні огляду земельної ділянки за кадастровим номером 2322188400:04:002:0657, яка розташовується на території Долинської об'єднаної територіальної громади Запорізького району Запорізької області.
В судове засідання слідчий не з'явився, подавши заяву про розгляд клопотання за його відсутності на підставі наданих матеріалів.
Фіксування судового процесу технічними засобами не здійснювалось на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України.
Вирішуючи по суті подане слідчим клопотання, слідчий суддя виходить з такого.
Відповідно до ст. 84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Згідно ст. 223 КПК України, слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами КПК України, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Відповідно до ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Згідно зі змістом ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного Кодексу України. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до п. ґ ч. 4 ст. 84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
Ліси та землі лісового фонду України є об'єктами підвищеного захисту зі спеціальним режимом використання та спеціальною процедурою надання.
Земельні ділянки лісогосподарського призначення відповідно до вимог Земельного та Лісового кодексів України мають специфічний правовий режим, який визначає необхідність їх використання саме для цілей лісового господарства та особливу охорону лісових насаджень, розташованих на цій землі. Випадки законного вилучення цих земель та зміни цільового призначення є обмеженими та вичерпним чином визначені законодавством.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади можуть безоплатно або за плату передаватись у власність замкнені земельні ділянки лісового фонду загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств.
Частиною 3 цієї статті передбачено, що громадяни і юридичні особи в установленому порядку можуть набувати у власність земельні ділянки деградованих і малопродуктивних угідь для залісення.
Згідно ч.1 ст. 57 Лісового Кодексу України зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.
Крім того, відповідно ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель лісогосподарського призначення, а також земель водного фонду, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення підлягають обов'язковій державній експертизі.
Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Доданими до клопотання матеріалами підтверджуються викладені у ньому обставини.
Зокрема, підтверджується, що в ході опрацювання відомостей даних Публічної кадастрової карти України, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інформації, розміщеної на офіційних сайтах Державного агентства лісових ресурсів України та Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання «Укрдержліспроект» установлено, що земельні ділянки з наступними кадастровими номерами: 2322188400:07:1137, 2322188400:04:002:0656, 2322188400:04:002:0655, 2322188400:04:002:0658, 2322188400:04:002:0650, 2322188400:04:002:0652, 2322188400:04:002:0657, 2322188400:04:002:0653, 2322188400:04:002:0654 загальною площею 1, 1475 га, розташовані на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, перебувають у приватній власності ряду фізичних осіб та одночасно розташовані у межах 2 кварталу Крутоярівського лісництва філії «Запорізьке лісове господарство» ДП «Ліси України».
За інформацією ДП «Харківська державна лісовпорядна експедиція» орієнтовна площа перетину вказаних земельних ділянок із землями Крутоярівського лісництва філії «Запорізьке лісове господарство» ДП «Ліси України» складає 0,7869 га.
Рішеннями Долинської сільської ради Запорізького району від 09.12.2021 ОСОБА_6 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:04:002:0654), ОСОБА_7 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:04:002:0653); ОСОБА_8 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:04:002:0657), ОСОБА_9 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:04:002:0658), ОСОБА_10 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:04:002:0655), ОСОБА_11 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:04:002:0656), ОСОБА_12 (земельна ділянка із кадастровим номером 2322188400:07:002:1137) надано дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.
Проекти землеустрою щодо відведення вищевказаних земельних ділянок розроблені ФОП ОСОБА_13 .
Проекти землеустрою на земельні ділянки із кадастровими номерами 2322188400:04:002:0650, 2322188400:04:002:0652 для ОСОБА_14 та ОСОБА_15 розроблені ФОП ОСОБА_16 .
Після розробки проектів землеустрою земельні ділянки лісогосподарського призначення 08.02.2022 передані для індивідуального садівництва (2322188400:04:002:0654, 2322188400:04:002:0653, 2322188400:04:002:0657, 2322188400:04:002:0658, 2322188400:04:002:0655, 2322188400:04:002:0656, 2322188400:04:002:0650, 2322188400:04:002:0652) та для будівництва та обслуговування житлового будинку (2322188400:07:002:1137) у власність вищевказаним особам.
Допитана в якості свідка ОСОБА_13 пояснила, що нею як сертифікованим інженером-землевпорядником на замовлення громадян розроблювались проекти землеустрою на земельні ділянки із кадастровими номерами 2322188400:07:1137, 2322188400:04:002:0656, 2322188400:04:002:0655, 2322188400:04:002:0658, 2322188400:04:002:0657, 2322188400:04:002:0653, 2322188400:04:002:0654. До неї звернулись громадяни із заявами та рішеннями сесії Долинської сільської ради Запорізького району про розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність. Також, громадянами був наданий пакет документів (паспорт та ІНН, вихідні дані з містобудівної документації). Після укладення договору із вказаними громадянами, виходячи із рішень Долинської сільської ради Запорізького району про надання дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, нею було виконано комплекс топографо-геодезичних та землевпорядних робіт в результаті чого складено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність. Цільове призначення земельної ділянки 2322188400:07:1137 згідно вихідних документів є землі житлової та громадської забудови. Вказана земельна ділянка знаходяться в межах населеного пункту. Серед наданих документів для розробки проекту землеустрою надано Витяг з містобудівної документації, згідно якого функціональне призначення території відноситься до зони Ж-1 садибної забудови. Що стосується земельних ділянок із кадастровими номерами 2322188400:04:002:0656, 2322188400:04:002:0655, 2322188400:04:002:0658, 2322188400:04:002:0650, 2322188400:04:002:0652, 2322188400:04:002:0657, 2322188400:04:002:0653, 2322188400:04:002:0654, то згідно вихідних документів цільове призначення їх є для індивідуального садівництва. Вищевказані земельні ділянки не відносяться до земель лісогосподарського призначення, оскільки за даними ДЗК до земель лісу відноситься суміжна земельна ділянка. Вона особисто здійснювала виїзд на вказані земельні ділянки для проведення геодезичної зйомки. На момент її проведення земельні ділянки вільні від забудови. На вказаних ділянках була наявна поросль деревно-чагарникової рослинності.
Слідчим 06.11.2024 за участі спеціалістів ФОП ОСОБА_17 та лісничого Крутоярівського лісництва ОСОБА_18 проведено огляд земельної ділянки із кадастровим номером 2322188400:09:001:3000, яка відноситься до земель лісу та межує із земельними ділянками із наступними кадастровими номерами: 2322188400:07:1137, 2322188400:04:002:0656, 2322188400:04:002:0655, 2322188400:04:002:0658, 2322188400:04:002:0650, 2322188400:04:002:0652, 2322188400:04:002:0657, 2322188400:04:002:0653, 2322188400:04:002:0654. В ході огляду на земельній ділянці виявлено насадження дерев породи «сосна кримська» та «акація біла». З лівого боку лісу від проїжджої частини знаходиться ділянка місцевості із насадженнями у вигляді «сосни». З правого боку від проїжджої частини знаходиться аналогічна земельна ділянка із насадженнями «сосни». Територія зліва приватна, вхід на територію не здійснювався. Спеціалістом інженером-геодезистом ОСОБА_17 із застосуванням спеціальних засобів вимірювання визначено межу земельної ділянки із кадастровим номером 2322188400:09:001:3000 в натурі на місцевості. В ході огляду місцевості виявлено ліс, що має характерні ознаки засадження у вигляді соснових дерев та піщаного ґрунту, які знаходяться на всій оглянутій території.
Допитаний в якості свідка лісничий Крутоярівського лісництва ОСОБА_18 пояснив, що в ході огляду земельної ділянки лісового фонду із кадастровим номером 2322188400:09:001:3000 визначено її межі шляхом встановлення поворотних точок. Після цього ним встановлено, що земельні ділянки лісового фонду фактично виходять за межі земельної ділянки із кадастровим номером 2322188400:09:001:3000 про що свідчить наявність лісу (сосни звичайної у віці понад 50 років та сосни кримської у віці понад 20 років). Вказаний ліс був штучно висаджений вручну працівниками лісництва. Також про штучність їх висадки свідчить рядність за якої вони посаджені. На суміжних земельних ділянках із кадастровими номерами: 2322188400:07:1137, 2322188400:04:002:0656, 2322188400:04:002:0655, 2322188400:04:002:0658, 2322188400:04:002:0650, 2322188400:04:002:0652, 2322188400:04:002:0657, 2322188400:04:002:0653, 2322188400:04:002:0654 зростають дерева Крутоярівського лісництва. Вказані земельні ділянки не оглядались у зв'язку із відсутністю згоди власника або ухвали слідчого судді на проведення огляду. У зв'язку із відсутністю підстав для проведення огляду вказаних земельних ділянок встановити кількість та вік дерев, що на них зростає, не представилось можливим. Візуально (на скільки проглядаються вказані земельні ділянки) будь-яких будівель та споруд на них не виявлено, на земельних ділянках маються лише дерева.
Згідно відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:04:002:0657, згідно з рішенням Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області №34 від 09.12.2021 відведено ОСОБА_19 .
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 2322188400:04:002:0657 зареєстровано за ОСОБА_5 .
Підставою для реєстрації права власності за ОСОБА_5 став договір купівлі-продажу, серія та номер: 156, виданий 22.08.2022.
Відповідно до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_19 на території Долинської сільської ради Запорізького району, виготовленого ФОП ОСОБА_13 , цільове призначення земельної ділянки 01.05. Для індивідуального садівництва.
Разом з цим, відповідно до пояснювальної записки до проекту землеустрою, земельна ділянка за основним цільовим призначенням відноситься до земель сільськогосподарського призначення. Склад угідь згідно класифікації видів земельних угідь - багаторічні насадження.
Межі земельної ділянки визначені безпосереднім обстеженням на місцевості та погоджені із суміжними власниками та землекористувачами, що відображено у відомостях про встановлені межові знаки, яка є складовою частиною кадастрового плану.
Разом із цим, проект землеустрою не містить погодження меж земельної ділянки із суміжним землекористувачем - ДП «Запорізьке лісове господарство».
Таким чином, матеріалами клопотання підтверджується, що для проведення об'єктивного, всебічного та неупередженого досудового розслідування наведених обставин істотне доказове значення матиме проведення огляду вказаної у клопотанні земельної ділянки з метою підтвердження чи спростування факту перетину її меж із землями лісогосподарського призначення.
З огляду на характер діяння, щодо якого здійснюється досудове розслідування, в інший спосіб отримати відомості, що мають доказе значення для даного кримінального провадження, уявляється неможливим, а тому втручання у недоторканість права власності є обумовленим легітимною метою і буде співмірним характеру порушень, що розслідуються в межах вказаного кримінального провадження.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 234, 233, 237, 372, 376 КПК України, слідчий суддя
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області підполковника поліції ОСОБА_3 про проведення огляду в межах кримінального провадження № 42023080000000055 від 27.06.2023, внесеного до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення огляду земельної ділянки за кадастровим номером 2322188400:04:002:0657, яка розташовуються на території Долинської об'єднаної територіальної громади Запорізького району Запорізької області, згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно належить ОСОБА_5 .
Визначити строк дії цієї ухвали - протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1