03 грудня 2024 року Чернігів Справа № 620/11193/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФУ в Чернігівській області, відповідач), з остаточними позовними вимогами, про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, щодо відмови ОСОБА_1 , у проведенні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця на підставі двох довідок, виданих Чернігівським апеляційним судом за № 7-10/3/2024 від 25.01.2024 та за № 7-10/4/2024 від 25.01.2024, та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити призначення пенсії державного службовця ОСОБА_1 , на підставі вказаних довідок згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993, та за Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», зі змінами, внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України №27 від 25.01.2018, № 469 від 05.06.2019, провести перерахунок та виплату пенсії (її заборгованості), починаючи з 29.01.2024, з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
Позов мотивований тим, що рішенням ГУ ПФУ в Чернігівській області від 01.02.2024 № 254150001664 позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», проте не зараховано довідки про заробітну плату за № 7-10/3/2024 від 25.01.2024 та за № 7-10/4/2024 від 25.01.2024.
20.09.2024 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач у відзиві просить відмовити у задоволенні позову, оскільки на момент спірних правовідносин правові підстави для врахування довідок про заробітну плату відсутні. Також відповідачем зазначено, що рішення відносно позивача прийнято пенсійним фондом України в Полтавській області.
Позивачем подано відповідь на відзив, у якій заперечував проти доводів відповідача, викладених у відзиві, а також просила питання щодо залучення співвідповідача Пенсійного фонду України в Полтавській області вирішити на розсуд суду.
05.11.2024 та 20.11.2024 ухвалами суду у відповідача витребувано копію рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про відмову позивачу у зарахуванні спірних довідок при обчисленні пенсії.
27.11.2024 відповідачем подано клопотання, у якому зазначено, що в матеріалах електронної пенсійної справи позивача наявне рішення про переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» із накладенням кваліфікованого електронного підпису відповідальних за здійснення операцій працівників, яке Головне управління просить долучити до матеріалів судової справи, проте з вказаного рішення не визначається, що воно прийняте ГУ ПФУ в Полтавській області.
Враховуючи надані суду документи та пояснення, підстави для залучення співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відсутні.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
16.01.2024 позивачем подано заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», а 29.01.2024 подано довідки про складові заробітної плати, видані Чернігівським апеляційним судом за № 7-10/3/2024 від 25.01.2024 та № 7-10/4/2024 від 25.01.2024, (далі-довідки про заробітну плату).
01.02.2024 позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», що визнається відповідачем у відзиві. Водночас довідки про заробітну плату при обчисленні пенсії не враховані.
На звернення позивача щодо спірного питання, листом від 17.07.2024 відповідач повідомив, що оскільки на момент спірних правовідносин відсутні зміни до Порядку №622, то підстави для врахування довідок про заробітну плату також відсутні.
Вважаючи свої права порушеними позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ч.1).
Право на пенсійне забезпечення гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім'ї цих виплат у визначених законом випадках. Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Законодавець повинен робити це з дотриманням вимог Конституції України, в тому числі принципів рівності та справедливості (ч.2).
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 19 грудня 1993 року (далі - Закон №3723-ХІІ) право на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
З аналізу положень Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 можна дійти висновку, що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України Про державну службу від 10.12.2015 № 889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.
Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 (далі Постанова № 1-3) затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII Про державну службу пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII Про державну службу:
-форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
-форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
-форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Суд зазначає, що додані позивачем довідки про заробітну плату відповідають затвердженій формі, а позивач мав законне сподівання на врахування вказаних довідок при переведення його на пенсію за віком відповідно до ЗУ №3723-XII.
Доводи відповідача про те, що Порядком №622 не передбачено перерахунки пенсій державним службовцям на підставі довідок про заробітну плату спростовані вказаними вище нормами законодавства, тому судом відхилені.
Зважаючи, що у заявлених спірних правовідносинах за результатами розгляду заяви позивача відповідач листом від 17.07.2024 відмовив у обчисленні та виплаті пенсії на підставі довідок про заробітну плату з підстав, що не узгоджуються зі вказаними вище нормами, такі дії відповідача суд визнає протиправними, а належним способом захисту та відновлення порушених прав позивача буде зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, на підставі довідок, виданих Чернігівським апеляційним судом від 25.01.2024 № 7-10/3/2024 та від 25.01.2024 № 7-10/4/2024, з 29.01.2024, з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
Щодо вимог про зобов'язання відповідача призначити пенсію позивачу державного службовця згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 на підставі довідок про заробітну плату, то слід зазначити наступне.
Так, вимоги зобов'язального характеру є похідними від основної вимоги ( п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Основною вимогою у даному позові є визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, щодо відмови ОСОБА_1 , у проведенні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця на підставі двох довідок, виданих Чернігівським апеляційним судом за № 7-10/3/2024 від 25.01.2024 та за № 7-10/4/2024 від 25.01.2024.
Проте основна вимога не містить визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії позивачу за статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 на підставі довідок про заробітну плату, що свідчить про безпідставність вимог зобов'язального характеру в цій частині.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.
У відповідності до вимог частин першої та третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 грн, тому з відповідача на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати в розмірі 605,60 грн, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, щодо відмови ОСОБА_1 , у проведенні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця на підставі двох довідок, виданих Чернігівським апеляційним судом від 25.01.2024 №№7-10/4/2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідок, виданих Чернігівським апеляційним судом від 25.01.2024 № 7-10/3/2024 та від 25.01.2024 № 7-10/4/2024 з 29.01.2024, з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 коп), сплачений відповідно до квитанції від 13.08.2024.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вул. П'ятницька, 83А,м. Чернігів,Чернігівський р-н, Чернігівська обл.,14005 код ЄДРПОУ 21390940.
Повний текст рішення виготовлено 03 грудня 2024 року.
Суддя І.І. Соломко