про зупинення провадження в адміністративній справі
03 грудня 2024 року Справа № 580/10383/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши у письмовому провадженні питання про зупинення провадження в адміністративній справі № 580/10383/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
21.10.2024 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000 грн, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» починаючи з 01.07.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.07.2024 з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою від 28.10.2024 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Вирішуючи питання про зупинення провадження у справі, суд виходить з такого.
Суд встановив, що ухвалою від 07.11.2024 Верховний Суд відкрив провадження у зразковій адміністративній справі № 400/6254/24 (провадження №Пз/990/11/24).
У вказаній ухвалі Верховний Суд визначив, що ознаками типових справ у відповідності до пункту 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України є:
а) позивачі є пенсіонерами, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
б) позовні вимоги заявлені до територіального органу Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебувають позивачі;
в) спірні відносини стосуються правомірності дій пенсійного органу щодо припинення, після перерахунку на виконаня рішення суду пенсії позивачів, виплати щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та індексації згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
г) позивачі заявили тотожні позовні вимоги:
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування та зобов'язати виплатити щомісячну доплату до пенсії, передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- виплатити індексацію згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;
- зобов'язати ГУ ПФУ продовжити нарахування й виплату спірної доплати (2000,00 грн) та індексації після перерахунку пенсії.
За визначенням, наведеним у пункті 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Особливості провадження у типовій справі визначені статтею 291 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини першої цієї статті суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Частиною третьою вказаної статті визначено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Порівняльний аналіз суб'єктного складу, предмету та підстав позову в справі, що розглядається, та у зразковій адміністративній справі № 400/6254/24 свідчить про те, що ця справа (№ 580/10383/24) має ознаки типової, оскільки позивачем є пенсіонером, якому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідачем є територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач, а спірні відносини стосуються правомірності дій пенсійного органу щодо припинення після перерахунку пенсії позивача виплати щомісячної доплати до пенсії, передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Таким чином, беручи до уваги відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі № 400/6254/24 та відповідність цієї справи ознакам типової адміністративної справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 400/6254/24.
Крім того, суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992. Із 19.04.2023 позивачу проведено перерахунок пенсії із грошового забезпечення відповідно до грошового атестату від 30.07.2023 № 2214. Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на 2000 грн, тому відповідач не встановив йому щомісячну доплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713.
Згідно із ч.ч. 1, 2, 4, 6 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Частинами 1 та 4 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Тому, з метою офіційного з'ясування фактичних обставин, які мають значення для вирішення цієї справи, суд дійшов висновку про необхідність витребувати у відповідача письмові пояснення щодо правових підстав проведення ОСОБА_1 з 19.04.2023 перерахунку пенсії із грошового забезпечення відповідно до грошового атестату від 30.07.2023 № 2214.
Керуючись ст. 77, 80, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Провадження у справі № 580/10383/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 400/6254/24.
Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області письмові пояснення щодо правових підстав проведення ОСОБА_1 з 19.04.2023 перерахунку пенсії із грошового забезпечення відповідно до грошового атестату від 30.07.2023 № 2214.
Письмові пояснення надати до Черкаського окружного адміністративного суду в п'ятиденний строк від дати отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання. В іншій частині ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти ухвали може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя Алла РУДЕНКО