Рішення від 04.12.2024 по справі 560/16178/24

Справа № 560/16178/24

РІШЕННЯ

іменем України

04 грудня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 04.11.2024 звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якій просить скасувати постанову від 14.10.2024 ВП № 73339667 про накладення штрафу в розмірі 5 100, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вказує таке.

Позивач посилається на те, що оскаржувана постанова державного виконавця винесена із порушенням норм матеріального та процесуального права.

Зазначає, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.03.2023 у справі № 560/2378/23 (набрало законної сили 12.09.2023): зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з травня 2022 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позивач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у вересні 2023 року ОСОБА_1 , поновлено виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір пенсії після перерахунку з 01.05.2022 складає 9087,94 грн. Сума доплати за період з 01.05.2022 по 30.09.2023 становить 113689,82 грн. Також, сума доплати згідно проведеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01.05.2022 по 30.09.2023 в розмірі 113689,82 грн. буде виплачена при відповідному фінансуванні в порядку календарної черговості дати набрання законної сили судових рішень в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

З огляду на викладене вище, позивач вважає, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.03.2023 у справі №560/2378/23 виконано в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства.

Ухвалою суду від 04.11.2024 року: позовну заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишено без руху; надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області усунуті недоліки позовної заяви, у зв'язку із чим, ухвалою суду від 26.11.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судове засідання на 04.12.2024 о 09.45 год.

Представником відповідача 03.12.2024 подано до суду відзив на позов, згідно із яким, Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) проти позовних вимог заперечує, оскільки відповідач при прийнятті оскаржуваної постанови діяв у відповідності до вимог Закону України “Про виконавче провадження», внаслідок чого відсутні підстави для задоволення позову.

Вказує, що застосування такого заходу реагування як винесення постанови про накладення штрафу від 14.10.2024 ВП № 73339667 в розмірі 5 100,00 грн є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.

Будучи налжним чином повідомленими, сторони явку своїх представників у судове засідання не забезпечили, про причини неявки суд не повідомили.

У відповідності до ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.03.2023 у справі № 560/2378/23 (набрало законної сили 12.09.2023 року): визнано протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника згідно із Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника згідно із Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з травня 2022 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Хмельницький окружний адміністративний суд 09.11.2023 видав виконавчий лист по справі № 560/2378/23.

Заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 16.11.2023 ВП №73339667, та зобов'язано боржника виконати рішення протягом 10 робочих днів. Копію постанови направлено боржнику до виконання, стягувану до відома.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13.02.2024 повідомлено відповідача про те, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.03.2023 у справі № 560/2378/23 виконано в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства та надано підтверджуючі документи.

На адресу позивача, 01.02.2024 року направлено вимогу державного виконавця № 2410, відповідно до якої, від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вимагалося до 09.02.2024 виконати рішення у спосіб та порядок визначений виконавчим документом.

Листом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.02.2024 повідомлено відділ примусового виконання рішень, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.03.2023 у справі №560/2378/23 виконано, розмір пенсії після перерахунку з 01.05.2022 складає 9087,94 грн, а сума доплати за період з 01.05.2022 по 31.09.2023 становить 113689,82 грн. Також повідомлено, що рішення від 28.03.2023 у справі №560/2378/23 включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, станом на 07.02.2024 реєстраційний номер рішення в Реєстрі - 835071.

Заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 14.10.2024 складено акт державного виконавця про невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницький окружний адміністративний суд у справі № 560/2378/23.

Постановою від 14.10.2024 ВП №73339667 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Котом Андрієм михайловичем за невиконання рішення суду у спосіб та порядку, визначеному виконавчим документом № 560/2378/23, виданим 09.11.2023 року, накладений на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штраф у розмірі 5 100,00 грн.

Вважаючи постанову від 14.10.2024 ВП № 73339667 про накладення штрафу протиправною, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулося з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Спеціальним законом, що здійснює регулювання правовідносин, які склалися в процесі примусового виконання судових рішень та рішень інших органів, є Закон України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року № 1404-VIII з наступними змінами та доповненнями у редакції, яка є чинною на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1404-VIIІ).

Відповідно до частин 1 та 2 статті 63 Закону № 1404-VIII, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Згідно із статтею 75 Закону № 1404-VIII, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Порядок виконання судових рішень визначений, окрім Закону України "Про виконавче провадження", ще й в Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5 (далі - Інструкція № 512/5).

З наведених вище норм вбачається обов'язок відповідача встановити наявність чи відсутність поважних причин для невиконання судового рішення у встановлений в постанові про відкриття виконавчого провадження строк і лише після виявлення причин та їх поважності/неповажності приймати рішення щодо накладення на боржника штрафу за невиконання судового рішення.

Окрім того, з аналізу наведених вище норм законодавства вбачається, що відповідальність за невиконання судового рішення настає виключно за умови, що судове рішення не виконано без наявності поважних причин і в строк, встановлений державним виконавцем. Тобто, даючи оцінку тому чи правомірно на боржника наклали штраф за невиконання/повторне невиконання судового рішення потрібно з'ясувати часові рамки, в межах яких боржник мав вчинити певні дії (за виконавчим листом) і в чому причина невиконання судового рішення у відведений йому строк, у цьому зв'язку варто зауважити, що сам факт невиконання судового рішення у визначений строк без з'ясування і оцінки причин цього невиконання не може вважатися підставою для відповідальності боржника відповідно до статті 75 Закону України "Про виконавче провадження".

Умовою для накладення на боржника у виконавчому провадженні штрафу є невиконання ним судового рішення без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим. Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України "Про виконавче провадження". Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.01.2020 у справі № 640/9234/19.

Судом встановлено, що боржник вжив необхідних заходів для виконання судового рішення, зокрема, на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.03.2023 у справі № 560/2378/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у вересні 2023 року ОСОБА_1 , поновлено виплату пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено розмір пенсії після перерахунку з 01.05.2022 у сумі 9087,94 грн. та зазначено, що сума доплати за період з 01.05.2022 по 30.09.2023 становить 113689,82 грн.

Також позивачем повідомлено відповідача, що рішення від 28.03.2023 у справі №560/2378/23 включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. станом на 07.02.2024 реєстраційний номер рішення в Реєстрі - 835071.

Відтак, враховуючи те, що усі необхідні дії для виплати коштів буди здійснені боржником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, суд дійшов висновку про відсутність бездіяльності з боку позивача.

Невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, про що зазначено зокрема в ухвалі Верховного Суду від 16.07.2018 у справі № 811/1469/18 та у постанові від 15.05.2020 у справі № 812/1813/18.

Також Верховний Суд неодноразово, серед іншого, у постанові від 03.06.2018 у справі 757/29541/14-а, вказував на те, що накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України за невиконання судового рішення за відсутності бюджетних призначень жодним чином не захищає право пенсіонера на отримання бюджетних коштів.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, беручи до уваги встановлені судом обставини, суд дійшов що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною та скасування постанови заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 14.10.2024 ВП № 73339667 про накладення штрафу в розмірі 5 100, 00 грн.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 14.10.2024 ВП № 73339667 про накладення штрафу в розмірі 5 100, 00 грн.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (вул. Тернопільська, 13/2, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29018 , код ЄДРПОУ - 43315602)

Головуючий суддя Є.В. Печений