Ухвала від 04.12.2024 по справі 560/13397/23

Справа № 560/13397/23

УХВАЛА

04 грудня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши заяву щодо здійснення судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою в якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення в адміністративній справі №560/13397/23.

В обґрунтування заяви вказує, що рішення суду по справі №560/13397/23 залишається невиконаним та не отримує належне пенсійне забезпечення. Вважає, що використані способи примусового виконання не принесли бажаного результату. Тому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Вирішуючи подану заяву суд враховує таке.

Рішенням від 25.09.2023 у справі № 560/13397/23 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити з 01.03.2023 ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" та з 01.03.2022, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром та виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 70% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення набрало законної сили 26.10.2023.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з частинами дугою та третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Приписами статтями 382 - 383 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено кілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах:

- зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення та в разі потреби за наслідками розгляду цього звіту - накладення штрафу (у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина 2 статті 382 КАС України);

- визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, учинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду;

- визнання протиправними рішень, дій або бездіяльності органу виконавчої служби, приватного виконавця.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі шляхом зобов'язання подати звіт є правом, а не обов'язком суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

При цьому, судовий контроль за виконанням рішення може здійснюватись також і шляхом надання судом правової оцінки рішень, дій або бездіяльності органу виконавчої служби ( приватного виконавця) вчинених під час примусового виконання рішення суду, яке у відповідності до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" є завершальною стадією судового провадження.

26.01.2024 за заявою позивача Хмельницький окружний адміністративний суд видав виконавчий лист по справі №560/13397/23, який пред'явлений до примусового виконання.

Постановою від 19.02.2024 державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відкрив виконавче провадження № 74187941 з виконання виконавчого листа №560/13397/23 виданого 26.01.2024 Хмельницьким окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити з 01.03.2023 ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" та з 01.03.2022, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", без застосування обмеження пенсійних виплат максимальним розміром та виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 70% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановами від 10.06.2024 та від 15.08.2024 на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за невиконання рішення суду накладені штрафи в розмірі 5100,00 грн та 10200,00 грн.

Постанови від 10.06.2024 та від 15.08.2024 про накладення штрафу за невиконання рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оскаржило до суду, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що рішення суду у справі № 560/13397/23 виконане.

Отже, виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення суду від 25.09.2023 у справі № 560/13397/23 досліджується судом в межах адміністративних справ №560/9490/24 та № 560/12726/24.

Тому, встановлення судового контролю шляхом подання звіту на стадії примусового виконання судового рішення суд вважає недоцільним.

Враховуючи викладене, у задоволенні заяви необхідно відмовити.

Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуюча суддя Д.Д. Гнап